Blue Monday aneb Nejdepresivnější den v roce

ověřil/a PhDr. Barbora Matějčková
Komentáře
Blue Monday aneb Nejdepresivnější den v roce
Image by Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Blue monday je známý termín, který označuje nejdepresivnější den v roce.
  • Některé faktory typické pro zimní měsíce mohou skutečně zvyšovat riziko psychické nepohody.
  • Odpočinek je nejefektivnější strategií pro zvládání stresu a předcházení vyhoření – ne každý však umí skutečně odpočívat.

Co je Blue monday?

Možná jste už slyšeli o tzv. Blue monday, nebo‑li Modrém pondělí. Má se jednat o vůbec nejdepresivnější den celého roku a připadá vždy na 3. pondělí v lednu. V roce 2025 se tedy jedná o pondělí 20. 1. Tento pojem zavedl v roce 2005 velšský psycholog Cliff Arnal, podle kterého je tento den průsečíkem nepříznivých vlivů pocházejících z meteorologických, psychologických a ekonomických sfér. 

Odborníci však aktuálně tento pojem nepovažují za relevantní, jelikož se ukázalo, že Blue monday bylo spojeno s marketingovou strategií, která měla zajistit navýšení prodeje letních dovolených. Ani samotný Arnal si ale podle všeho nedovedl představit, jaký boom koncept Blue monday způsobí, a později se za svůj výrok omluvil a dokonce proti němu i částečně vystoupil. 

Kde je pravda? 

Přestože Arnalovu rovnici pro výpočet jediného konkrétního dne vyznačujícího se neutuchajími depresivními stavy nelze brát zcela vážně, v širším měřítku lze na tomto konceptu najít trochu vědecky ověřené pravdy. 

Leden je totiž charakteristický studeným počasím, krátkými dny a nedostatkem slunečního světla – faktory, které jsou jako stvořené pro rozvoj sezónní afektivní poruchy (SAD). Tento stav postihuje cca 6–20 % populace a typické jsou pro jeho výskyt právě zimní nebo podzimní měsíce. Nenechte se ale zmást, jelikož SAD můžete zažívat např. i na jaře. Pokud vás téma SAD nebo také cirkadiánního rytmu zajímá více do hloubky, přečtěte si náš článek Jak ráno pohodlně vstávat, když je venku tma. 

Další nezpochybnitelnou rovinou je, že po prvních pár týdnech nového roku na vás může začít naplno doléhat tíha velkého obnosu financí investovaných o vánočních svátcích nebo rozčarování z novoročních předsevzetí. Chcete si svá předsevzetí skutečně udržet? Poradíme vám jak na to! Jak dodržet novoroční předsevzetí po celý rok?

Jsou tedy vaše potíže “normální”? 

Pokud tedy zrovna pociťujete zvýšenou míru stresu nebo pocity úzkosti, může to být vzhledem k výše zmíněným faktorům poměrně logický jev. Rozhodně byste se však neměli upínat na teorii, že tyto negativní prožitky jsou důsledkem Blue monday. Namísto toho zkuste odhalit příčinu svých potíží a v závažnějších případech se neváhejte poradit s odborníkem. Pomoci vám mohou i některé naše články:

Jak předcházet hromadění stresu a zahlcení? Naučte se odpočívat

Odborníci i většina laické veřejnosti dnes už s jistotou ví, že stresu se nelze úplně “zbavit”. Jediný způsob, jak s ním efektivně pracovat, je tedy naučit se jej ovládat a korigovat, do jaké míry vás může ovlivnit. 

Teoreticky je to vlastně úplně jednoduché – jestliže při plnění svých denních povinností potřebujete být kreativní, produktivní a musíte zvládnout nejednu stresovou situaci, vaše tělo i mysl potřebují čas i na to, aby si mohly “vydechnout” a mobilizovat další síly. 

Kromě kontinuálního nočního odpočinku, který by zkrátka měl být v žebříčku priorit na prvním místě, byste však neměli zapomínat ani na vědomý odpočinek během dne. Právě tyto krátké úseky určené pro relaxaci vám totiž pomohou vyčistit si hlavu pro další úkoly, utišit svou mysl po náročné schůzce nebo připravit se na důležitou zkoušku. Odpočinek během dne může navíc pozitivně ovlivnit i samotný spánek – a to zejména skrze schopnost celkového zklidnění. 

Odpočinek vám dále může pomoci

  • efektivně řešit problémy
  • kriticky myslet
  • mít vyšší míru trpělivosti a schopnost empatie (zde budou nepochybně individuální rozdíly)
  • snížit míru stresu a napětí
  • zlepšit náladu
  • zvýšit kreativitu (zde budou nepochybně individuální rozdíly)
  • lépe kontrolovat své emoce
Blue Monday aneb Nejdepresivnější den v roce

Umíte odpočívat? 

Vysoká míra povinností často přispívá k tomu, že odpočinek může z vašeho dne zcela vypadnout, nebo se můžete mylně domnívat, že zrovna odpočíváte, ale realita je zcela jiná. Pokud si totiž o obědové pauze mezi jednotlivými sousty pročítáte emaily, nebo cestou z práce projíždíte dnešní zprávy, váš mozek ve skutečnosti neodpočívá. 

Setkat se můžete dokonce i s pocity viny a přesvědčením, že namísto odpočinku byste přece měli být produktivní. Pár chvil relaxace vám připadá jako sobecká, neefektivní a zbytečná ztráta času, a to dokonce i o víkendech nebo po skončení času vymezeného pro vaši práci. Ačkoliv je třeba si jasně vymezit a dodržovat dobu určenou pro každodenní povinnosti, znehodnocování důležitosti odpočinku je nebezpečný způsob chování, který může vést až k vyhoření

Proč nejste schopni odpočívat? 

Neschopnost opravdové relaxace je dnes rozšířenějším problémem, než se může zdát. Pokud totiž máte tendence k výše zmíněným pocitům viny a neustálým myšlením na práci, může pro vás odpočinek paradoxně znamenat nepříjemný stav spojený s úzkostí. Kdy může k tomuto stavu docházet? 

  1. Při odpočinku vychází na povrch starosti a potlačené emoce: Někteří lidé mají tendenci neustále zaměstnávat svou hlavu novými a novými úkoly. V neustálém zápřahu se totiž jejich myšlenky nedostanou k závažnějším problémům nebo potlačeným emocím, které v nich vyvolávají pocity strachu a úzkosti. Jakmile se však okolní shon utiší, tyto dojmy se přihlásí o slovo.
  2. Mozek je přednastaven na stresovou reakci: Tento stav se nejčastěji pojí s posttraumatickou stresovou poruchou, v důsledku které se mozek adaptoval na stále hrozící nebezpečí, a považuje je za novou “normu”. I při snaze o zklidnění přetrvává nadměrná činnost sympatického nervového systému, která vás pak nabádá k ostražitosti a nabuzení. 
  3. Váš mozek neustále touží po informacích: V důsledku strachu ze ztráty kontroly nad nějakou situací jste si možná vytvořili návyk, kdy váš mozek neustále touží po nových a nových informacích, i když už vám nemají co nabídnout a naopak vás zahlcují. Dostatečná informovanost je totiž jedním z běžných mechanismů reagujících na bezmoc – jakmile však tato reakce přesáhne zdravou mez, váš mozek se snaží vyhledávat nové a nové podněty, kterými by se zabýval. 
  4. Nevíte, jak by měl vypadat skutečný odpočinek: Jak již bylo zmíněno výše, projíždění sociálních sítí a hltání stále přicházejících podnětů nelze považovat za skutečný odpočinek. Cílem odpočinku je dostat vaši mysl do přítomnosti a usměrnit ji, jak právě potřebujete. 

Jak tedy odpočívat správně? 

Jelikož má každý člověk odlišné zájmy a vášně, je obtížné plošně určit činnosti, které by vyhovovaly všem. V zásadě jde ale o to, aby se vaše tělo či mysl (nebo ideálně obojí současně) nemusely příliš namáhat, a spíše se nacházely ve stavu flow

Základem jsou techniky jako mindfulness, dechová cvičení, meditace, jóga, journaling a nebo jiné zásady psychohygieny, které vám pomohou s uvolněním těla i mysli. Zvolit však můžete i “zcela rutinní” činnosti, jako procházka v přírodě, horká vana, masáž, sauna, četba knihy nebo sledování filmu (zde se vyvarujte multitaskingu a celou svou pozornost skutečně věnujte jeho ději). Stále oblíbenější je také kreativní činnost ve formě kreslení, malování či modelování, které je známá pod názvem arteterapie. 

Co si z toho vzít? 

Ačkoliv teorie Blue monday není podložena vědou, zimní měsíce mohou být pro psychický stav opravdovou výzvou. Jedním ze základních předpokladů, abyste byli schopni zvládat každodenní stres a vyhnout se zahlcení, je dostatečný odpočinek. Ne každý však odpočívat skutečně umí – a existují i stavy, kdy vám mozek zkrátka nechce uvolnění napětí dovolit. Při výběru relaxace myslete především na to, že by pro vás měla být tato činnost příjemná, a poskytnout úlevu vašemu tělu i mysli. 

Adaptogeny pro lepší zvládání stresu
Adaptogeny pro lepší zvládání stresu
Adaptogeny jsou známy pro svou podporu efektivnějšího zvládání stresu. Jakým mechanismem v organismu působí, a které látky jsou skutečně ověřené výzkumem?
Jak zvládat stres a být v pohodě?
Jak zvládat stres a být v pohodě?
Ať se nám to líbí nebo ne, stresu se při každodenním životě nevyhneme. Jedinou možností je tedy naučit se s ním pracovat, a nenechat se jím ovládat. Dnešní článek vám přináší hned 10 jednoduchých tipů, jak snížit míru stresu a být spokojenější.
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness se nabízí jako jedna z možností, jak být zdravější, klidnější a spokojenější se svým životem. Poznejte kouzlo mindfulness v dnešním článku.
Syndrom vyhoření: co to je, jak jej poznat a zvládnout?
Syndrom vyhoření: co to je, jak jej poznat a zvládnout?
Představte si, že se vlivem chronického stresu dostanete až do bodu, kdy nebudete schopni normálně fungovat. Poznáváte se? Možná jste se setkali se stavem známým jako "syndrom vyhoření". V čem spočívá jeho terapie a jak se bránit jeho rozvoji? Poradí vám dnešní článek.
Jak poznat, že moje "častá špatná nálada" už je deprese
Jak poznat, že moje "častá špatná nálada" už je deprese
Špatná nálada čas od času postihne každého. Jak ale poznat, že pouhý splín už možná přerůstá do deprese a kde hledat pomoc?
Meditace: jak dosáhnout pozitivních účinků, a který typ zvolit?
Meditace: jak dosáhnout pozitivních účinků, a který typ zvolit?
Přijde vám meditace jako z jiného světa? Dnešní článek vám představí studiemi potvrzené benefity této relaxační techniky a ukáže vám, že meditovat můžete třeba i na procházce.
Saunování: pozitivní účinky a zásady
Saunování: pozitivní účinky a zásady
Obzvláště v chladných dnech je sauna pohlazením po těle i duši – víte však, jak se při saunování chovat, aby vám nepřineslo více škody, než užitku? Co vám může sauna nabídnout po stánce zdraví, a zda by se měli muži obávat o svou plodnost, se dočtete v novém článku.
Jak ráno pohodlně vstávat, když je venku tma
Jak ráno pohodlně vstávat, když je venku tma
Po teplých a prosluněných letních dnech přichází skutečný podzim, s čímž se bohužel pojí i úbytek denního světla a vstávání do tmy. Proč je vlastně probuzení před východem slunce pro lidi obtížné, jak si jej co nejvíce zpříjemnit?
Psychohygiena: cesta za duševním zdravím
Psychohygiena: cesta za duševním zdravím
V dnešní době nepřemýšlíme nad možnými duševními problémy, dokud opravdu nepřijdou, natož abychom se aktivně věnovali, ať už jakékoliv, prevenci naší osoby. Ale je to tak správně? Psychohygiena osvětluje důvody, proč bychom se o sebe měli starat ještě dříve, než budeme doopravdy muset. Více se dozvíte v tomto článku!
Posttraumatická stresová porucha (PTSD): jak ji rozpoznat a přemoci?
Posttraumatická stresová porucha (PTSD): jak ji rozpoznat a přemoci?
O posttraumatické stresové poruše (PTSD) slýcháme v dnešní době stále častěji. Jak vzniká, jak se projevuje a hlavně jak se s ní vypořádat? Všechny odpovědi naleznete v tomto článku!
Benefity čtení knih: bystrá mysl, empatie a méně stresu
Benefity čtení knih: bystrá mysl, empatie a méně stresu
Knihy, vzhledem ke stále modernějším technologiím, v dnešních dnech z života lidí takřka zmizely, což je ovšem velká škoda. Jaké benefity vám čtení knih přinese, se dozvíte v novém článku.
Journaling: cesta k lepšímu sebepoznání a regulaci stresu
Journaling: cesta k lepšímu sebepoznání a regulaci stresu
I vy jste si možná v dětství vedli deníček, kterému jste mohli otevřeně svěřit své pocity i obavy. Journaling však může být prospěšný i v dospělosti, i když v trochu jiné formě, než jste možná zvyklí – s čím konkrétně vám může pomoci, a jak s ním začít?
Sledování filmů a jeho vliv na zdraví i duševní pohodu
Sledování filmů a jeho vliv na zdraví i duševní pohodu
Kdo by si čas od času rád neodpočinul u dobrého filmu! Napadlo vás však někdy, jak může jejich sledování ovlivnit vaše zdraví i well‑being? Vše se dozvíte v novém článku.
Trávení času v přírodě: Jaké má benefity a jak dlouho v ní pobýt?
Trávení času v přírodě: Jaké má benefity a jak dlouho v ní pobýt?
Pobyt v přírodě má na člověka blahodárný vliv od nepaměti – nové studie však naznačují, že tyto benefity jsou mnohem větší, než se dosud předpokládalo. Na jaké oblasti zdraví příroda působí, jak dlouho v ní strávit a jak si na tuto aktivitu udělat více času?
Jak dodržet novoroční předsevzetí po celý rok?
Jak dodržet novoroční předsevzetí po celý rok?
Novoroční předsevzetí mají většinou jepičí život. Poradíme vám, jak to letos opravdu zvládnout a nepatřit pouze mezi ledňáčky, kteří to koncem ledna vzdávají.