Vliv alkoholu na lidské zdraví

Komentáře
Vliv alkoholu na lidské zdraví
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • V lednu 2022 WHF (World Heart Federation) prohlásila, že žádné množství alkoholu není bezpečné pro zdraví srdce.
  • Tvrzení se setkalo s řadou kritiky, která s tímto výrokem nesouhlasí.
  • Řada vědeckých studií totiž ukazuje, že mírná konzumace alkoholu cévnímu systému neškodí či mu dokonce prospívá.
  • I přesto by konzumace alkoholu nikdy neměla být doporučována pro podporu zdraví organismu.

Francouzi by přísahali, že jejich pevné zdraví drží v rukou pravidelná sklenka červeného vína. Ve Středomoří si na víně a olivovém oleji dokonce postavili celý stravovací styl, o kterém se mluví jako o jednom z nejzdravějších na světě. Dokonce i v tzv. modrých zónách (oblastech, kde se lidé dožívají přes 100 let) je mírná konzumace alkoholu poměrně běžná. Dá se říct, že je střídmá konzumace alkoholu pro zdraví prospěšná?

Mírná konzumace alkoholu našim cévám nevadí

Když se mluví o zdravotních pozitivech mírné konzumace alkoholu, zpravidla se tím myslí jeho vliv na kardiovaskulární systém. Jelikož cévní choroby mohou celosvětově přibližně za třetinu ze všech úmrtí, dá se to do jisté míry vztáhnout i na celkové zdraví. Celá řada vědeckých studií ukazuje, že mírná konzumace alkoholu může mít na zdraví našich cév ochranný účinek. Jako mírnou konzumaci v tomto případě vědci považují množství asi do 15–20 g alkoholu denně (pro ženy ještě trochu méně), což odpovídá přibližně 0,4 l piva nebo 0,15 l vína denně.

Ne všechny studie tyto pozitivní výsledky potvrzují, ale ani skeptičtější odborníci u mírných dávek nenacházejí vzhledem ke kardiovaskulárním chorobám zvýšené zdravotní riziko.

Zcela opačná situace je u nadměrné konzumace alkoholu, kde je naopak riziko cévních onemocnění oproti abstinenci vyšší. Týká se to také “nárazových konzumentů alkoholu”, kteří střídají dny úplné abstinence se dny s nadměrným pitím alkoholu. Zkrátka pokud se opijete, váš organismus vám vděčný nebude. Jak alkohol ovlivňuje další oblasti našeho zdraví?

Vliv alkoholu na lidské zdraví
obrázek z istockphoto.com

Alkoholické nápoje obsahují prázdné kalorie, překazit hubnutí ale nemusí

Každý gram alkoholu obsahuje přibližně 7 kcal, což z něj dělá téměř dvakrát tak vydatný zdroj energie v porovnání se sacharidy nebo s bílkovinami. Když se k tomu připojí ještě další přidaný cukr, může kalorická hodnota alkoholických nápojů být poměrně vysoká.

energetická hodnotamnožství alkoholu
Červené víno, 200 ml166 kcal21 g
Světlé pivo, 500 ml215 kcal19,5 g
Pina colada, 200 ml348 kcal19,8 g

O kaloriích v alkoholu se někdy také říká, že jsou tzv. “prázdné”. To sice nemusí nutně znamenat, že se automaticky uloží do tukových zásob, ale rozhodně z alkoholu nevytvoříme žádné sacharidy ani bílkoviny, které mohou být pro tělo v danou chvíli důležitější. Samozřejmě i zde platí, že o hubnutí či nabírání na hmotnosti rozhoduje celková kalorická bilance. Při pohledu na energetické hodnoty alkoholických nápojů je však jasné, že už pouhý jeden alkoholický nápoj denně může snahu o kontrolu hmotnosti narušit.

Jak dále lidské tělo ovlivňuje konzumace alkoholu?

Pravidelná konzumace alkoholu má na lidské tělo celou řadu dalších účinků. Většina studií však potvrzuje Paracelsova slova stará téměř 500 let: “dávka dělá jed”. Pokud je dávka alkoholu nízká, řada negativních účinků se vůbec nemusí projevit.

Vliv alkoholu na lidské zdraví
obrázek z istockphoto.com

Už i malé množství alkoholu může být problém, když…

Největší problém mírné konzumace alkoholu je, že je jen kousek od té střední a ta nemá daleko k nadměrné konzumaci alkoholu. Ono totiž vypít týdně o 1 sklenku vína navíc není žádný velký rozdíl, ale postupným přidáváním z toho po několika měsících či letech může být již problém. Jelikož je alkohol návykový, rozhodně vás bude v postupném přidávání podporovat.

Z toho důvodu by konzumace alkoholu (v jakémkoliv množství) nikdy neměla být doporučována pro podporu zdraví organismu. Pokud už alkohol z jakýchkoliv důvodů konzumujete na pravidelné bázi, snažte se držet příjem jen v mírné hladině a především se snažte zabránit postupnému zvyšování vaší spotřeby. Tolerovatelné množství alkoholu pro ženy je asi do 10 g denně, pro muže až do 20 g denně.

Co si z toho vzít?

Vědecké studie ukazují, že mírná konzumace alkoholu má na lidské tělo výrazně odlišný vliv v porovnání se střední či vysokou konzumací alkoholu. U některých zdravotních aspektů se ukazuje, že působí neutrálně či v některých případech dokonce pozitivně. Jelikož je však alkohol návykový, nelze jej doporučit prakticky v žádném množství. Už i u mírné konzumace alkoholu totiž hrozí, že se z ní časem vyvine závislost.

Pokud se alkoholu nevyhýbáte, snažte se držet v celkovém množství do 10 g denně pro ženy a do 20 g denně pro muže. Vyhněte se jednorázovým intoxikacím alkoholu, které mají na lidské tělo negativní vliv ve všech případech.

Dělá pivo opravdu hezká těla? Jak odpovídá tělo sportovce na konzumaci alkoholu
Dělá pivo opravdu hezká těla? Jak odpovídá tělo sportovce na konzumaci alkoholu
Pít, či nepít. To je dilema, kterému jsme vystaveni v teplých letních dnech snad všichni. Je však možné dopřát si půllitr vychlazeného piva, skleničku vinného střiku či plechovku piva ovocného a přitom nepřibírat, nebo dokonce hubnout?
Jak riziková je skutečně kombinace alkoholu s energiťáky?
Jak riziková je skutečně kombinace alkoholu s energiťáky?
Kombinace alkoholu spolu s energiťáky je oblíbeným drinkem vyhledávaným prakticky všemi věkovými kategoriemi. Je však tato kombinace opravdu tak nebezpečná, jak je často uváděno, nebo je pravda trošku někde jinde?
Hubnutí a alkohol: Jak si občas dopřát, aby i přesto šly kilogramy dolů?
Hubnutí a alkohol: Jak si občas dopřát, aby i přesto šly kilogramy dolů?
Pokud je vašim cílem redukce hmotnosti a hubnutí, alkohol rozhodně není ten nejlepší parťák na pomoc. Jak nám alkohol škodí a jak velký je jeho vliv na (ne)úspěšnost diety?
Alkohol a fitness: Jak alkohol ovlivňuje hubnutí, růst svalů a výkonnost?
Alkohol a fitness: Jak alkohol ovlivňuje hubnutí, růst svalů a výkonnost?
Alkohol a sportovci? Na první pohled neslučitelná dvojka, která si však k sobě ve skutečnosti nachází cestu docela snadno. Jaký vliv to má na sportovní výkonnost, hormonální hladiny či efektivitu budování svalové hmoty?
Pivo: Roste po něm pupek a snižuje hladinu testosteronu?
Pivo: Roste po něm pupek a snižuje hladinu testosteronu?
Po pivu prý rostou prsa, břicho a snižuje hladinu testosteronu! Jsou tyto pověsti pravdivé a měli bychom se pivu vyhýbat velkým obloukem, nebo nám občas jedno pivo v tomto ohledu neuškodí? Také se dozvíte, jak se podepisuje konzumace alkoholu na našich výkonech ve fitku!
9 rad pro dlouhý a naplňující život ve zdraví
9 rad pro dlouhý a naplňující život ve zdraví
Žít věčně je nám k ničemu, pokud si život neumíme naplno užít. Těchto 9 pilířů pro vyšší kvalitu života vám může navíc jako lusknutím prstu přidat pár let spokojeného života. Prožijte hodnotný a naplňující život jako lidé v takzvaných modrých zónách.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?