Extrakt z artyčoků: jak ovlivňuje trávení a hladinu cholesterolu?

Komentáře
Extrakt z artyčoků: jak ovlivňuje trávení a hladinu cholesterolu?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Artyčok patří mezi oblíbené druhy zeleniny nejen středomořské kuchyně. Vedle kulinářských specialit si však na své přijdou také zastánci alternativní medicíny. Extrakt z listů artyčoků je totiž oblíbený pro své příznivé účinky na trávení a hladinu cholesterolu. Čím je extrakt z artyčoků výjimečný, jak se liší od samotných plodů a jsou jeho účinky opravdu prokázané?

Nutriční hodnoty artyčoku a účinné látky v extraktu z listů

Plody artyčoku patří mezi oblíbené druhy zeleniny. V porovnání s jinými druhy mají relativně vysoký podíl bílkovin a vlákniny.

Artyčok (na 100 g)
Energetická hodnota47 kcal
Bílkoviny3,3 g
Sacharidy5,1 g
Tuky0,2 g
Vláknina5,4 g

Z výživového pohledu je zajímavá především vláknina vyskytující se v plodech artyčoků. Jde o vysoce polymerizovaný inulin (stupeň polymerizace až 200), u kterého se prokázalo, že dokáže specificky podporovat růst bifidobakterií v trávicím traktu člověka. Jde tedy o nutričně zajímavé plody s prebiotickými účinky.

Extrakt z artyčoků se v drtivé většině případů vyrábí z listů této rostliny. Mezi nejdůležitější účinné látky, které jsou primárně zodpovědné za účinky extraktu z artyčoků, patří:

  • Luteolin a jeho glykosid luteolin‑7‑O‑glukopyranosid, který je označován jako cynarosid.
  • Kafeoylchinové kyseliny včetně 1,3‑dikafeoylchinové kyseliny, která je známá jako cynarin.

Většina kvalitních extraktů je standardizovaná právě na obsah cynarinu, přičemž nejčastěji se lze setkat s extrakty s obsahem 5–10 % cynarinu. Vysoce kvalitní a koncentrované extrakty z artyčoků mohou mít podíl cynarinu až 50 %.

Vedle výše zmíněných účinných látek obsahuje extrakt z artyčoků celou řadu dalších antioxidantů. Podíl minerálních látek a vlákniny je jen málo významný, inulin bývá totiž z extraktu odstraněn při procesu zpracování.

Extrakt z artyčoků, hladina cholesterolu a lipidový profil

Jedním z hlavních zdravotních benefitů užívání extraktu z artyčoků je údajné snížení hladiny cholesterolu, což by se mělo projevit podporou srdečně-cévního zdraví. Odborníci navrhují hned 3 mechanismy, pomocí kterých užívání extraktu z artyčoků prospívá cévnímu zdraví.

  1. Podpora tvorby žlučových kyselin. Hned v několika studiích bylo prokázáno, že extrakt z artyčoků stimuluje tvorbu žluči. Jelikož žlučové kyseliny jsou tvořeny v játrech původem z cholesterolu, může tímto mechanismem docházet ke snížení hladiny cholesterolu v krvi.
  2. Prevence oxidace LDL‑cholesterolu. Jedním z rizikových faktorů srdečně-cévního zdraví je oxidace lipoproteinových částic, které se následně mohou ukládat na stěnách cév a vytvářet tzv. aterosklerotické pláty. Antioxidanty v extraktu z artyčoků pomáhají tomuto procesu předcházet.
  3. Ztlumení novotvorby cholesterolu. Studie ukazují, že extrakt z artyčoků snižuje aktivitu HMG Coa reduktázy, což je důležitý enzym pro tvorbu vlastního cholesterolu. Tlumením jeho aktivity dochází ke snížení hladiny cholesterolu v těle podobným mechanismem jako v případě léčivých statinů.

Díky stimulaci tvorby žluči je extrakt z artyčoků doporučovaný také pro podporu trávení, jelikož žluč napomáhá trávení tuků. Extrakt z artyčoků tak může pomoci s trávením tučných a těžkých jídel.

Image by Freepik

K jakým výsledkům došly studie zkoumající extrakt z artyčoků?

Nejnovější meta‑analýza a systematické review, které se zabývalo účinky extraktu z artyčoků na hladinu cholesterolu v krvi, je publikace z konce roku 2021. Do této meta‑analýzy bylo zahrnuto 14 RCT studií s celkovým počtem 960 zkoumaných lidských subjektů, které zkoumaly vliv extraktu z artyčoků na hladinu cholesterolu v krvi a na lipidový profil. V této práci bylo zjištěno, že u lidí užívajících extrakt z artyčoků došlo ke snížení hladiny celkového a LDL (“špatného”) cholesterolu stejně tak jako hladiny triglyceridů v krvi. Hladina HDL (“hodného”) cholesterolu nebyla užíváním extraktu z artyčoků ovlivněna.

Jelikož do této meta‑analýzy byly zahrnuty pouze RCT studie, je možné se domnívat, že výše zmíněný vztah je kauzální a nejde o pouhou korelaci mezi užíváním extraktu z artyčoků a příznivým lipidovým profilem.

Jaké další účinky mají artyčoky a extrakt z listů artyčoků?

Vedle pozitivního vlivu na lipidový profil a hladinu cholesterolu jsou zkoumány také další pozitivní vlivy extraktu z artyčoků na lidské zdraví:

  • Podpora trávení a zmírnění nevolnosti. Už tradiční lidová medicína využívala artyčoky proti nevolnosti, nechutenství a problémům s trávením. Pozitivní účinky extraktu z artyčoků v tomto ohledu podporují i vědecké studie.
  • Podpora funkce jater. Například dle studie Panahi Y. et al. z roku 2018 došlo při užívání extraktu z artyčoků ke zlepšení jaterních testů (ALT, AST, bilirubin) u pacientů trpících nealkoholovou steatohepatitidou.
  • Antioxidační vlastnostiVe studii Biel W. et al. z roku 2020 bylo prokázáno, že extrakt z artyčoků má vysokou antioxidační kapacitu a pomáhá tak předcházet oxidačnímu stresu.
  • Kontrola glukózového metabolismu. Některé studie ukazují, že konzumace artyčoků jako součást většího jídla může zmírnit vzestup glykémie. Efekt je významný převážně u osob se zdravou hmotností a pomáhá tak předcházet inzulinové rezistenci.

Co je to inzulínová rezistence a jak souvisí s rozvojem cukrovky 2. typu? Přečtěte si náš další článek Inzulínová rezistence a s ní spojená cukrovka 2. typu: Proč vzniká a je možné ji řešit?

Dávkování a výběr správného extraktu

Do současné doby neexistuje shoda na správném dávkování extraktu z artyčoků. Vyplývá to z široké nabídky nejrůznějších materiálů, které se mezi sebou liší podílem účinných látek a tím i sílou svých účinků. Jako optimální se zdá být denní příjem 1200–1800 mg extraktu z artyčoků, což odpovídá přibližně 2–3 tobolkám doplňku stravy denně. Toto množství platí pro běžné extrakty s podílem 5–10 % cynarinu. V případě silnějších extraktů lze užívat pouze 500–600 mg extraktu z artyčoků denně.

Co si z toho vzít?

Extrakt z artyčoků patří mezi nadějné doplňky stravy, které mohou pomoci s udržením srdečně-cévního zdraví. Studie ukazují na snížení celkového hladiny cholesterolu a triglyceridů v krvi, což je pravděpodobně způsobeno stimulací tvorby žlučových kyselin a antioxidačními vlastnostmi.

Díky zvýšené tvorbě žluči je extrakt z artyčoků doporučovaný také pro podporu trávení, což se hodí například při časté konzumaci tučných a těžkých jídel.

Zázrak jménem skořice: jaké má účinky na zdraví, a jak vybrat tu pravou?
Zázrak jménem skořice: jaké má účinky na zdraví, a jak vybrat tu pravou?
Skořice je celosvětově velmi vyhledávaným a oblíbeným kořením – veděli jste ale, že kromě skvělé chuti vám může nabídnout i spoustu benefitů v oblasti zdraví? A jak vlastně vybrat tu pravou?
Kurkuma a její účinky na zdraví
Kurkuma a její účinky na zdraví
V dnešní době přibývá stále více lidí, kteří se chtějí uzdravit, nebo alespoň podpořit svoje zdraví takovými rostlinami, které byly využívány již ve starověkých tradičních léčebných systémech. Jednou takovou rostlinou je i kurkumovník a jeho produkt kurkuma. Kurkumovník dlouhý (Curcuma longa) je rostlina, jejíž domovem jsou zejména tropické oblasti Asie a v menší míře i oblast Střední a Jižní Ameriky.
Rozpustná a nerozpustná vláknina: jaké jsou rozdíly a která je zdravější?
Rozpustná a nerozpustná vláknina: jaké jsou rozdíly a která je zdravější?
Vlákninu dělíme na rozpustnou a nerozpustnou a společně tvoří oba typy vlákniny důležitou součást jídelníčku. Jaké jsou rozdíly mezi rozpustnou a nerozpustnou vlákninou?
Jak přirozeně podpořit správnou funkci trávení?
Jak přirozeně podpořit správnou funkci trávení?
Trávící soustava se u běžného člověka rozhodně nenudí. Někdy maká na plný výkon a jindy neví, co by z nudy dělala. Občas nás ale taky dokáže pěkně pozlobit. Jak jí ulehčit život a podpořit v celkové funkci trávení?
Inzulínová rezistence a s ní spojená cukrovka 2. typu: Proč vzniká a je možné ji řešit?
Inzulínová rezistence a s ní spojená cukrovka 2. typu: Proč vzniká a je možné ji řešit?
Stále víc a víc lidí trápí inzulínová rezistence. A jelikož tento problém často končí cukrovkou druhého typu, je dobré mu věnovat pozornost. Jaké jsou rizikové faktory při vzniku inzulínové rezistence a je možné se vhodným nastavením výživy bránit?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.