Fóliové zábaly a masáže na podporu hubnutí a detoxikace? Dost lží!

Petr Loskot
Petr Loskot 18. 3. 2019 Poprvé publikováno 22. 8. 2018
Aktualizováno 18. 3. 2019
Uložit článek
Fóliové zábaly a masáže na podporu hubnutí a detoxikace? Dost lží!

Léto je v plném proudu a mnozí z nás ještě stále "honí" formu do plavek, a navíc se chtějí cítit během letních měsíců tak nějak odlehčeně. Téměř všichni naši čtenáři z našich článků jistě vědí, že hubnutí a pocit výborného zdraví je otázkou energetické bilance a celkového životního stylu, tedy dlouhodobě udržitelného jídelníčku sestaveného z kvalitních potravin, přiměřené pohybové aktivity a času na odpočinek. 

Možná se vám však v poslední době v mysli vyskytla otázka, zda toto vaše snažení ještě nevyšperkovat detoxikačními dietami nebo různými procedurami, jako jsou speciální zábaly, masáže, náplasti a svíčky, které by vám měly podle jejich propagátorů zajistit dokonalou detoxikaci organismu a jako bonus k tomu i nějaké to shozené kilo. Má po těchto procedurách opravdu smysl sáhnout, nebo jediným efektem, kterého docílíte, bude průvan ve vaší peněžence?

Co se v dnešním článku dozvíme?

 • Co je to detoxikace?
 • Které orgány jsou do detoxikace zapojeny?
 • Jaký systém v těle je podle šarlatánů pro detoxikaci nejdůležitější?
 • Jaké další výhody by nám měly detoxikační procedury přinést?
 • Může detoxikace podpořit hubnutí?
 • Jak zcela přirozeně podpořit zdraví bez nutnosti podstupovat detoxikační programy?

Je detoxikace něco zvláštního, neobvyklého, nebo probíhá neustále?

Pokud se na samém začátku podíváme na význam slova detoxikace, jedná se o zcela přirozený souhrn procesů u všech živých organismů, které vedou k odstranění odpadních produktů metabolismu nebo toxinů, které se v organismu při látkové výměně vytvořily či se do organismu dostaly zvnějšku prostřednictvím naší výživy, dýchaného vzduchu, atd. Z toho jasně vyplývá, že detoxikace není ničím zvláštním, u všech živých organismů probíhá neustále a kdyby k ní nedocházelo, velmi brzy by to znamenalo smrt takto postiženého organismu.

Které orgány jsou zapojeny do procesu detoxikace?

Do procesu detoxikace je zapojeno hned několik orgánů, které vzájemně spolupracují a zároveň se doplňují. O jaké orgány se jedná?

 • Játra
 • Ledviny
 • Plíce
 • Kůže
 • Gastrointestinální trakt
 • Lymfatický systém

Zcela zásadní postavení v detoxikaci mají játra. Jsou to právě játra, která stojí jako první orgán na cestě většině látkám po jejich vstřebání z GIT (mastné kyseliny s dlouhým řetězcem nejprve putují přes lymfatický systém), a proto i různé otravy, ať už po vědomém nebo nevědomém požití jedů, postihují nejvíce právě játra. A jak že se játra podílí na procesu detoxikace? Velmi jednoduše řečeno, jedná se o 2 základní procesy (Grant, 1991):

 • Snaží se strukturu toxické látky upravit tak, aby se stala více rozpustnou ve vodě, čímž ji snáze organismus vyloučí skrze ledviny močí. Látky špatně rozpustné ve vodě a dobře rozpustné v tucích totiž mají tendenci v našem organismu působit déle a ukládat se.
 • Snaží se nebezpečnou látku spojit s jinou látkou (tzv. konjugace např. s aminokyselinami taurin nebo glycin), aby mohly být co nejrychleji vyloučeny do žluče, a poté stolicí pryč z organismu.

Dobře si tedy uvědomte důležitost právě těchto dvou orgánů. Kdyby tyto orgány začaly selhávat, jsme prakticky v ohrožení života, a to samozřejmě nejen z důvodu detoxikace. Pokud tedy chceme zachovat co nejlepší míru přirozené detoxikace našeho organismu, o zdraví těchto orgánů by nám mělo jít především.

[Instagram]

Zastánci detoxikační procedur vám však budou tvrdit něco jiného

Podle zastánců těch všech možných detoxikačních:

 • bodywrapů
 • zábalů
 • masáží
 • náplastí
 • svíček

je však tím nejdůležitějším detoxikačním orgánem lymfatický systém. O lymfatické systému se poměrně podrobně rozepsal kolega David Šenk v tomto článku. Pokud si však v krátkosti zrekapitulujeme hlavní funkce lymfatického systému, jedná se o následující (Choi, 2012):

 • Podílí se na transportu mastných kyselin z trávicího traktu do krevního oběhu.
 • Jedná se o prostor, kde se pohybují buňky imunitního systému, je tedy zapojen do imunitních funkcí.
 • Vede mezibuněčnou tekutinu od tkání zpátky do krevního oběhu. Tím, že tato tekutina vstoupí do lymfatického systému, už o ní mluvíme jako o lymfě. Udává se, že celkový objem této mezibuněčné tekutiny a lymfy je asi 12 litrů (Jones & Min, 2011).

Právě lymfatický systém vede lymfu a v ní zplodiny metabolismu zpátky do krve, kde by měly být tyto látky dále přeměněny nebo vyloučeny skrze příslušné orgány. Domnělá špatná průchodnost lymfatického systému a hromadění toxinů v tomto prostoru je tím hlavním důvodem, proč vám zastánci detoxů budou tyto procedury doporučovat.

Prokazatelně špatná funkce lymfatického systému se vyskytuje zřídka

Jak na našem těle poznáme, že nám špatně funguje lymfatický systém?

 • Tím jediným objektivním projevem špatné funkce lymfatického systému jsou otoky (tzv. lymfedém) (Cueni, 2008).
 • V žádném případě to není únava, bolesti hlavy, špatná nálada a špatná kvalita spánku, což jsou problémy, které se čas od času vyskytnou u každého z nás a které navíc často souvisí s úplně jinými zdravotními problémy.
 • Podle některých studií má reálný problém s funkcí lymfatického systému asi pouhé 1 % populace, nemá to však nic společného s neschopností se detoxikovat (Padera, 2016).

Z toho vyplývá, že naprostá většina populace se svým lymfatickým systémem prakticky nemusí zabývat, o to více by neměla své peníze vyhazovat za pochybné procedury na jeho zprůchodnění a tím i podporu detoxikace, která, jak jsme si vysvětlili, probíhá neustále. Pokud by z nějakého důvodu přestala probíhat, rozhodně to nevyřešíme detoxikačním zábalem, ale v takovém případě by byla nutná rychlá hospitalizace v nemocnici, jednalo by se o život ohrožující stav.

Co dalšího vám budou slibovat detoxikační procedury?

Byznys postavený na přirozeném strachu lidí o své zdraví, které nejlépe posílíme detoxikační kúrou, je v dnešním světě velmi rozšířený. Problém představuje i fakt, že mnozí lidé nevěří evidence-based medicíně a své zdravotní problémy se snaží řešit alternativně pomocí těchto pochybných procedur a přípravků, které z nějakého důvodu vnímají jako stejně účinné, ba efektivnější ve srovnání s postupy západní medicíny (Tabish, 2008). Jistou roli může hrát i to, že se snaží nějak "vylepšit" svou nekvalitní výživu a nedostatek pohybu, což by měla vykompenzovat právě detoxikační dieta nebo série detoxikačních zábalů. 

Jaké další pozitivní účinky na zdraví tyto detoxikační programy často slibují?

 • Posílení imunitního systému
 • Odstranění únavy a vlivu stresu na člověka
 • Protizánětlivé účinky
 • Urychlení metabolismu a podporu hubnutí
 • Zlepšení kvality spánku
 • Úlevu od bolesti kloubů

Jak můžeme vidět, detoxikační procedury by pro nás měly být vskutku požehnáním, které by rázem vyřešilo všechny naše zdravotní problémy. Pokud se však podíváme do odborné literatury, nikde se o těchto účincích detoxů na zdraví relevantní informace nedočteme, jednoduše neexistují a seriózní věda se jimi nezabývá. Jak by např. takový zábal nebo náplast mohly z organismu "vytáhnout" nahromaděné toxiny, a v případě bodywrapů do těla zároveň dodat vitaminy a minerální látky? V podstatě můžeme taková tvrzení označit za zavádějící, možná přesněji za vyloženě lživá, což může být vnímáno jako (vědomé?) klamání potenciálního klienta či zákazníka. I přesto těmto tvrzením řada lidí bude věřit a nebude váhat je vyzkoušet.

Fóliové zábaly a masáže na podporu hubnutí a detoxikace? Dost lží!

S detoxem jde ruku v ruce i zaručené zhubnutí... nebo ne?

Jako jeden z nejčastěji uváděných doprovodných benefitů detoxikačních procedur je hubnutí. Nutno říci, že i v odborných kruzích zazněla hypotéza o tom, že vzrůstající výskyt nadváhy a obezity může být příčinou znečištěného prostředí a příjmem chemických látek (Baillie-Hamilton, 2002). 

Jaké mechanismy účinků těchto chemických látek jsou nejčastěji uváděny?

 • Mohou narušit fyziologii energetické rovnováhy a podpořit ukládání tuku
 • Mohou narušit funkci hormonů zapojených do energetického metabolismu
 • Poslední a spíše "laickou" verzí této hypotézy je i tvrzení, že organismus má zájem vytvořit si velké množství tukové tkáně z toho důvodu, že potřebuje prostor, kde by mohl tyto látky víceméně neškodně kumulovat, aby nepoškozovaly jiné tkáně a orgány v našem těle.

Ačkoliv v dnešní době existují seriozní důkazy o tom, že tzv. endokrinní disruptory skutečně existují a mohou negativně ovlivňovat celou řadu procesů v našem organismu, při běžné expozici z prostředí těmto látkám je prakticky nemožné, aby mohly způsobovat nárůst tělesné hmotnosti a jejich detoxikací bychom zhubli (Diamanti-Kandarakis et al., 2009).

[Instagram]

Jak je tedy možné, že při nějaké detoxikační proceduře může někdo skutečně pár kilogramů zhubnout?

 • Pokud je k detoxikační proceduře doporučována i dieta s omezením běžného příjmu sacharidů a soli, které v organismu zcela fyziologicky vážou vodu (1 gram svalového glykogenu váže 3 gramy vody), o tuto vodu přijdeme. Po obnovení příjmu těchto látek vodu logicky zpětně nabereme.
 • Pokud někteří z nás skutečně drží vody více, než je běžné, např z důvodu choroby nebo změn hormonů během menstruačního cyklu, úbytek vody po některé z těchto procedur, jestli vůbec nějaký bude, bude opět jenom přechodnou záležitostí.
 • Ať už za snížení hmotnosti bude zodpovědné cokoliv, nebude se jednat o redukci tukové tkáně, ale bude se jednat o změnu v zastoupení tělesné vody.
 • Pokud máme podezření na to, že zadržujeme více vody a může to mít negativní vliv na naše zdraví, rozhodně to nevyřeší detoxikační procedura, ale měl by o tom vědět náš lékař.
Fóliové zábaly a masáže na podporu hubnutí a detoxikace? Dost lží!

Co si z toho vzít aneb můžeme nějak rozumněji podpořit "přirozenou" detoxikaci?

Jak už dnes několikrát zaznělo, detoxikace je neustálý proces, kterým živé organismy eliminují škodlivé látky pryč ze svého těla. Speciální postupy pro detoxikaci organismu, kterým jsme se věnovali v článku, jsou jenom taháním peněz z lidí bez toho, aniž by jim reálně pomohly a jejich účinnost byla prokázána vědou. Lepší investici představuje nebát se koupit kvalitní suroviny pro přípravu hodnotných jídel a pravidelný pohyb. Toxické látky v našem prostředí však samozřejmě existují. My však máme tu obrovskou moc svým celkovým životním stylem ovlivnit jejich působení na náš organismus. 

To se týká především toho:

 • Kolik těchto látek do sebe dostaneme
 • Jak dlouho budou v našem těle působit a páchat škody

A který že z těchto dvou procesů jsme schopni ovlivnit více? Prakticky jen ten první. Rychlost eliminace škodlivých látek je z velké části dána geneticky a tu nejsme schopni změnit kromě toho, v jakém funkčním stavu budeme naše hlavní detoxikační orgány udržovat. Jakými aspekty životního stylu můžeme pomoci našemu organismu popasovat se se škodlivými látkami?

 • Dodržujme pitný režim. Velká část látek je z našeho těla eliminována močí. Za základní příjem tekutin je považováno rozmezí 30–45 ml na kilogram tělesné hmotnosti.
 • Dbejme na výběr kvalitních potravin, které jsou pokud možno co nejméně průmyslově zpracované. Není to ani tak kvůli potravinářským přídatným látkám ("éčkům"), které jsou velkou částí populace mylně považovány za škodlivé, ale z toho důvodu, že nezpracované potraviny mají většinou vyšší obsah zdraví prospěšných látek.
 • Všechno, co je přírodní, ještě automaticky neznamená, že je bezpečné a bez toxinů. To se týká např. i toho, že konzumací našich oblíbených ořechů a dalších potravin "zdravé výživy" do sebe můžeme přijímat nebezpečné mykotoxiny z plísní (prokázané karcinogeny jater), zoxidované mastné kyseliny, případně těžké kovy. Proto dbejme i na čerstvost, správné uchovávání a znalost původu potravin, které konzumujeme.
 • Buďme zapojeni do pravidelné fyzické aktivity, která má pozitivní vliv na kardiovaskulární i lymfatický systém. Nic nám nerozproudí krev a lymfu právě tak jako fyzická aktivita, na masáže a zábaly zapomeňme.
 • Vyvarujme se nadměrného užívání léčiv a alkoholu. To se týká především zdraví jater, která hrají v detoxikaci organismu klíčovou roli.
 • Přestaňme kouřit a omezme pobyt v zakouřených prostorách. Omezme příjem smažených jídel a pokrmů připravovaných za vysokých teplot.
 • Pravidelně navštěvujme svého lékaře na preventivních prohlídkách a mějme stav svých orgánů a celkového zdraví pod kontrolou.

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
7 Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________