Gainery a sacharidy
- Amix (2)
- Enervit (6)
- Extrifit (4)
- GU (14)
- Chimpanzee (4)
- Inkospor (4)
- IPlody (1)
- Kevin Levrone Signature Series (2)
- Kompava (3)
- MAMMUT NUTRITION (5)
- Mutant (2)
- Myprotein (1)
- Nutrend (9)
- Olimp (1)
- Optimum nutrition (3)
- Penco (6)
- PhD Nutrition (1)
- Prom-IN (1)
- Protein & Co. (1)
- Reflex Nutrition (7)
- Smartlabs (4)
- Vilgain (1)
- Voxberg (1)
- Weider (1)
- Ananas (2)
- Arašídové máslo (1)
- Banán (5)
- Bílá čokoláda (2)
- Borůvka (2)
- Brownie (1)
- Brusinka (1)
- Citron (5)
- Cola (3)
- Cookie (5)
- Čaj (1)
- Čokoláda (26)
- Grep (2)
- Jablko (3)
- Jahoda (13)
- Karamel (8)
- Káva (2)
- Kokos (1)
- Koření a bylinky (1)
- Lesní ovoce (2)
- Limetka (5)
- Lískové ořechy (1)
- Malina (2)
- Meruňka (2)
- Ostružina (2)
- Pomeranč (9)
- Slaný karamel (6)
- Tropické ovoce (4)
- Třešeň (1)
- Vanilka (20)
- Višeň (2)
Sacharidové přípravky
Sacharidy a sacharidové nápoje, hovorově sachariďáky, jsou oblíbenou součástí suplementačního plánu řady sportovců - poskytují potřebnou energii a pomáhají s potréninkovou regenerací. Sacharidové doplňky, a primárně gainery, jsou také vhodným způsobem, jak navýšit kalorický příjem, což ocení zejména ti, kteří se snaží nabrat na hmotnosti či budovat svalovou hmotu. A čím tedy sacharidy doplnit?
- Gainery představují sacharido‑proteinové nápoje, které podle poměru sacharidů a bílkovin rozdělujeme na hard (více sacharidů) a soft gainery (více bílkovin).
- Energetické gely ti kromě sacharidů dodají také vitaminy, minerální a další bioaktivní látky. Jedná se o koncentrované energetické nápoje, takže je nezapomeň řádně zapít.
- All‑in‑one doplňky jsou komplexní suplementy sacharidů, proteinů, aminokyselin a dalších látek, které dokáží zasytit na delší dobu. Ve výjimečných případech můžou sloužit i jako občasná náhrada jídla.
- Jednosložkové sacharidy jako je maltodextrin, dextróza nebo xylitol lze užívat samostatně, součástí proteinových nápojů nebo jako sladidla.
Jaké sacharidy kdy zařadit?
V běžné stravě představují sacharidy 45–65 % z celkového příjmu energie. Toto číslo se může do značné míry lišit pokud člověk nabírá hmotnost či se snaží zhubnout. V okolí tréninku či jiné fyzické aktivity se můžeš řídit těmito obecnými radami:
- před výkonem zařaď komplexní (pomalé) sacharidy, které se v těle uvolňují postupně. Vhodným zdrojem můžou být ovesné vločky, rýže, pečivo nebo gainer - tady ale pozor na zdroj sacharidů;
- během výkonu obvykle není třeba sacharidy zařazovat. Výjimkou jsou dlouhé a intenzivní aktivity, během nichž můžeš sáhnout po energy gelech či jednoduchých cukrech;
- po výkonu je třeba doplnit vyčerpané zásoby glykogenu, s čímž ti ihned pomůžou jednoduché cukry. Vhodným potréninkovým doplňkem tak můžou být např. hard gainery, které jsou bohaté na “rychlé cukry”. Později se hodí doplnit sacharidy komplexní;
- v netréninkový den můžeš zařadit gainer nebo all‑in‑one suplement, které ti pomohou zvýšit kalorický příjem.
Komplexně jsme suplementaci v okolí tréninku zpracovali na našem magazínu, kde se věnujeme ideálnímu složení předtréninkového i potréninkového jídla.