Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Glutamin – podpora regenerace (téma měsíce)

26. 11. 2010
Komentáře
Glutamin – podpora regenerace (téma měsíce)
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Ač opožděně, tak přesto vám přinášíme první článek z kategorie téma měsíce, který se zabývá regenerací. Dnes se podíváme na nejčastěji využívaný suplement na podporu regenerace. Tím je aminokyselina glutamin, která se právem zařadila mezi nejoblíbenější doplňky stravy v nákupních košících sportovců.

L‑Glutamin

Jedná se o nejrozšířenější aminokyselinu v našem těle. V kosterním svalstvu (to je to, které nás milí kulturisté opravdu zajímá) se ho nachází dokonce přibližně 60 % z celkového množství zastoupených aminokyselin. Není označován jako esenciální aminokyselina, nýbrž jako aminokyselina semiesenciální, je tedy nutná pouze v určitých obdobích vývoje člověka nebo při onemocněních.

V našem těle je glutamin tvořen z kyseliny glutamové, nastává tedy otázka, zda cíleně nedoplňovat pouze kyselinu glutamovou jako takovou a o zbytek ať se postará naše tělíčko. Bohužel, kyselina glutamová a glutamin jsou si sice velmi podobné po chemické stránce, ale při jejich vnějším doplňování dochází ke zcela odlišným reakcím. Glutamin je mnohem rychleji vstřebán a dostává se tak v krátké době k našim hladovým svalům. Kyselina glutamová navíc může být ve vysokých dávkách toxická a dostat se do stavu jen krátce spojovaného se slovem „toxická“ si asi nikdo z nás nepřeje.

Jak pracuje glutamin v našem těle?

Glutamin je důležitou součástí metabolismu dusíku, produkce močoviny v ledvinách a resyntézy glukózy v játrech (glukoneogenese = novotvorba glukózy z necukerných jednotek – aminokyselin, laktátu…). Hraje také velmi důležitou roli v detoxifikaci amoniaku. Jako nejpodstatnější a pro laika i nejviditelnější výhody uvedu zvyšování koncentrace aminokyselin v tkáních, biosyntézu glukózy, syntézu bílkovin, zabraňování katabolismu. Toť „vnitřní“ parametry, v které můžete doufat, ale moc vás asi nepřesvědčí, že?

Uveďme si tedy další pozitiva. A to zejména vliv na naši imunitu, snížení chuti na alkohol (pozitivum asi jen pro někoho), snižování stavu úzkosti, zlepšení spánku, omezení chutě na sladké, předcházení hypoglykémii, stabilizace činnosti prostaty a v neposlední řadě zlepšování vstřebatelnost kreatinu. Je toho dost že? A to jistě glutamin neřekl svoje poslední slovo.

Glutamin – podpora regenerace (téma měsíce)
obrázek z fitnesshomeonline.com

Glutamin a cvičení

Jak už jsme si řekli, glutamin je nerozšířenější aminokyselina v našich svalech. Z toho logicky vyplývá, že pro úspěch při cvičení je jedním z nejdůležitějších mediátorů.

Spotřeba glutaminu během cvičení roste, a to úměrně s intenzitou tréninku (mám na mysli celkový stres, ne pouze hmotnost břemene). Hodnoty spotřebovávaného glutaminu jsou až pětinásobné než za klidového stavu. Vylučování ze svalových tkání způsobuje imunitní odezva svalových tkání, reakce trávícího traktu a větší tvorba glykogenu v játrech.

Takto vyplavený a následně spotřebovaný glutamin je potřeba obnovit. Zde by jsme mohli navázat účinky cíleného doplnění, ale o tom za chvíli. Nyní se vraťme ještě krátce k fyziologii. Už jsme si řekli, že se glutamin při tréninku vyplavuje ze svalů do krevního řečiště. Reaguje tedy na trénink. Jeho přirozená hodnota se poté obnovuje v době regenerace, a to v době několika hodin po tréninku. Tato doba je také úměrná délce a intenzitě zatížení. Pokud se však nestihne hladina glutaminu mezi tréninky obnovit, tak dochází ke snížení jeho hladiny a dochází k přetrénování. Přetrénovaní sportovci mají v krvi nízkou hladinu glutaminu po dobu několika měsíců až let. To má účinky na trávící a imunitní soustavu.

Jak a kdy dávkovat?

Glutamin, stejně jako většina jiných potravních doplňků je relativně bezpečným produktem. Jako optimální dávka se jeví 20 g denně, a to v tréninkových i netréninkových dnech. Limitující hranicí dávkování je hodnota 40 g, kdy dochází k velkému nahromadění amoniaku v těle.

Nejvhodnější dobou je dávkovat glutamin v potréninkovém jídle společně s proteinovým kokteilem. Druhou dávku dávejte před spaním, a to s posledním jídlem, nočním proteinem nebo směsí večerních suplementů.

A v jakém období glutamin zařadit? Odpověď je zdánlivě jednoduchá. Obecně se glutamin doporučuje v období rýsovací diety jako prevence katabolismu a k urychlení regenerace. Nic se však nestane, pokud glutamin zařadíte i do svého plánu v objemové dietě. Zvláště kombinace s kreatinem je velmi účinná a jistě vám přinese příjemné výsledky.

Glutamin je zajímavá látka, která si zaslouží místo ve vašem jídelníčku. Není nad to zkusit a zjistit, zda bude vyhovovat právě vám a vašemu snažení.

8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.