Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Hledá se lék na epidemii obezity. Pomůže káva? A je opravdu zdravá?

Ondřej Klein
Ondřej Klein 26. 7. 2019
Hledá se lék na epidemii obezity. Pomůže káva? A je opravdu zdravá?

Už nějakou dobu vědci zkoumají vztah mezi popíjením kávy a obezitou. Výsledky studií byly prozatím rozpačité a nejednotné. Nedávná metaanalýza mezinárodního týmu vědců si dala za cíl tento těžký oříšek rozlousknout. 

Pokud masová média výsledky jejich studie převezmou, nesprávná interpretace z jejich strany může být zavádějící, až senzační. Vy už ale budete po dnešku vědět víc. Může káva být tím nejlevnějším "lékem" na obezitu?

Mezinárodní tým vědců zjišťoval, jestli káva dokáže bojovat proti obezitě 

Některé doposud provedené studie ve vztahu kávy a obezity došly k závěru, že káva před obezitou chrání, další nenašly žádný efekt a aby toho nebylo málo, některé studie jako třeba ta od J. Lee (2017) dokonce tvrdí, že obezita je spojená s vyšší konzumací kávy (A. Lee et al., 2019).

Aby se v tom pak čert vyznal. Z potenciálních 602 studií nakonec mezinárodní tým vědců z Jižní Koreje, Spojených států amerických a Německa vybral 12 kvalitních studií splňujících výběrová kritéria a vytvořil tak vůbec první metaanalýzu ve vztahu pití kávy a obezity. Nutno podotknout, že zahrnuté studie zkoumaly pouze spojitost, nikoliv příčinnou souvislost.  

A výsledek? Více šálků kávy může znamenat o něco nižší obvod pasu a BMI. Ale...

 • Nebudu vás zatěžovat detaily, stačí vědět, že celkově vyšší spotřeba kávy je spojena s menšími hodnotami indexu tělesné hmotnosti BMI a obvodu pasu u mužů, ale nikoliv u žen. To nám ale přímo neříká nic o schopnosti kávy snižovat tělesnou hmotnost. Výsledky studie hovoří pouze o tom, že lidé, kteří více pijí kávu, mají o něco nižší BMI a menší obvod pasu, a to zejména u mužů.
Hledá se lék na epidemii obezity. Pomůže káva? A je opravdu zdravá?

Jak to celé chápat, máme začít pít kávu po půllitrech a má pití kávy smysl i pro ženy?

 • Bohužel v některých studiích splňujících kritéria výběru do této metaanalýzy byla káva konzumována ve formě instantní směsi s cukrem a smetanou. A to se s působením proti obezitě moc neslučuje.
 • Káva obsahuje celou škálu biologicky aktivních látek, jako je kofein, kyselina chlorogenová, hořčík a řadu antioxidantů, zejména polyfenolů. Tento mix zejména díky kofeinu může způsobit o něco málo větší energetický výdej u mužů i u žen. Je to kvůli zvýšenému uvolňování adrenalinu stimulujícího organismus. Jedná se ale opravdu jen o malý efekt, který ale může být takovou třešničkou na dortu úspěšného hubnutí.
 • Pro muže i pro ženy je kvalitní káva součástí zdravého životního stylu. Nesmíte si však z kávy udělat kávový nápoj s polovinou kelímku smetany, několika kostek cukru nebo snad "Bulletproof Coffee" s máslem nebo kokosovým olejem. Taková "káva" totiž vyjde na zatraceně dost kalorií! 
 • Celkově bychom se měli držet maximálně 3–4 šálků kvalitní kávy za den (400 mg kofeinu/den). Více šálků neznamená lepší hubnutí, spíše může způsobit zbytečně rozbušené srdce, bolest hlavy, podrážděnost a nervozitu. Žádná senzace a průlom v hubnutí se tedy nekoná.  

Jaké zdraví prospěšné účinky má káva? 

S lehkou nadsázkou se dá říci, že poctivý šálek kávy je svým způsobem superpotravinou chránící nás před řadou nemocí. V jedné z nedávných studií jsme se mohli dozvědět odpověď na otázku, jestli je káva zdravá? Bylo dokázáno, že 3–4 šálky kávy denně mají na naše zdraví největší ochranné účinky. 

Kávoví fajnšmekři mají navíc nižší riziko úmrtí na srdeční choroby oproti těm, kteří kávu nepijí. A to, že káva zvyšuje krevní tlak? To také není tak horké. U lidí pravidelně pijících kávu se i menší efekt na zvýšení krevního tlaku časem snižuje. 

U jakých nemocí dokáže káva snížit riziko jejich vzniku? 

 • u některých druhů rakoviny 
 • neurodegenerativních onemocnění v podobě Alzheimerovy nebo Parkinsonovy choroby
 • cukrovky 2. typu
 • onemocnění jater nebo vzniku ledvinových kamenů (Poole et al., 2017)

Káva obsahuje mimo jiné i kofein, který je znám svými pozitivními účinky na sportovní výkonnost, zejména tu vytrvalostní (Southward, 2018).

Hledá se lék na epidemii obezity. Pomůže káva? A je opravdu zdravá?

Co si z toho vzít?

Jak všichni dobře víme, hubne se díky kalorickému deficitu, nikoliv 10 šálkům kávy, detoxům nebo instantním dietám. Káva před tréninkem dokáže podpořit výkon, o něco tak zvětšit výdej energie na tréninku a i trošku zvýšit klidový výdej energie. Ale brát kávu jako prostředek k hubnutí je stejně nešťastným řešením jako tlouct hlavou o zamčené dveře a doufat, že se otevřou.

Prozatím můžeme s čistým svědomím říci, že kvalitní káva má své nesporné zdravotní benefity a právem tak 3–4 šálkům kávy za den patří místo na výsluní zdravého životního stylu. V boji proti obezitě a při hubnutí však bude mít popíjení kávy opravdu minimální vliv. 

Přidej se k 36 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________