Horko a úzkost: jak mohou vysoké teploty negativně ovlivnit vaši psychickou pohodu, a co s tím?

ověřil/a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáře
Horko a úzkost: jak mohou vysoké teploty negativně ovlivnit vaši psychickou pohodu, a co s tím?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • S úzkostnou poruchou se podle statistik celosvětově potýká až 374 milionů lidí. 
  • Při vysokých teplotách mohou být pocity úzkosti intenzivnější, a to z mnoha důvodů.

Co je úzkost? 

S pocity úzkosti jste se v životě už nepochybně setkali – patří totiž k “přirozené” emocionální výbavě člověka, která má za úkol předvídat a zvládat stav ohrožení. Problém však nastává, pokud úzkost prožíváte i mimo stavy ohrožení, kdy se vlastně nic nebezpečného neděje. Pak je na místě hovořit o úzkostné poruše, která často negativně ovlivňuje nejen psychickou pohodu, ale celkové duševní i fyzické zdraví. 

Existuje mnoho typů úzkostných poruch, symptomy však nejčastěji zahrnují neklid, podrážděnost, pocit ztráty kontroly nebo i potíže se spánkem. Při neléčené úzkostné poruše může dojít např. ke zhoršení kvality života, izolaci od okolního prostředí, nebo dokonce i konzumaci návykových látek či sebepoškozování. Úzkost také může způsobit nejrůznější tiky (nekontrolovatelné pohyby) očí, končetin, obličeje atd. Tato porucha může mít také vliv na pálení žáhy

Co se s lidským tělem děje při vysokých teplotách? 

Horké počasí znamená pro organismus jistou formu stresu, se kterou se musí vypořádat. Naštěstí lidé disponují termoregulačními systémy, díky kterým je teplota tělesného jádra udržována ve stálém rozmezí a není tak narušen průběh důležitých reakcí. Pokud se tedy nacházíte v horkém prostředí, typicky se vám zrychlí srdeční tep, dojde k rozšíření cév, aby mohlo teplo efektivněji unikat do okolí a aktivuje se proces pocení. 

Vysoké teploty mohou ovlivnit také hormonální systém. Typicky zvyšují vylučování tyroxinu, což pak vede ke zvýšenému metabolickému obratu, růstového hormonu nebo stresových hormonů – kortizolu a katecholaminů. 

Jak to souvisí s úzkostí? 

Jak bylo naznačeno výše, vysoké teploty představují pro tělo další zátěž, se kterou se musí vyrovnat. Pocity úzkosti může umocňovat samotný tepelný diskomfort vyvolaný horkým okolním prostředím, roli může hrát také navýšení hladiny hormonu kortizolu. Dále může být narušena také kvalita vašeho spánku, protože v létě se často stává, že skrze vysoké teploty nemůžete usnout, často se budíte a celkově se v posteli cítíte nepříjemně. Vliv může mít i změna režimu – ať už třeba kvůli tomu, že v létě se změní vaše běžná pracovní/studijní rutina, nebo jen musíte omezit/přesunout některé aktivity z důvodu přílišného horka. 

Jak vliv vysokých teplot na úzkost minimalizovat?

1. Zaveďte si novou rutinu a plánujte

I když se může váš letní režim od toho “klasického” lišit, je důležité najít si v něm nějaký řád. Zkuste si proto vytvořit novou rutinu, na kterou se budete moci spolehnout, a která vám pomůže stíhat vše, co v daný den potřebujete. I když může být každý den trochu jiný, sepište si předem seznam úkolů a aktivit, které máte v plánu udělat – ať už následující den, nebo v průběhu celého měsíce. 

Předvídatelná denní rutina a plánování vám totiž pomůže efektivně rozdělit svůj den na kratší časové segmenty a poskytne vám pocit bezpeční a kontroly – přesně totiž víte, co od daného období čekat.

2. Zaměřte se na zvládnutí FOMO

FOMO je zejména v létě velmi častým jevem, a možná i vy pociťujete tlak na “prožití co nejvíce letních aktivit”. Tento fenomén ale paradoxně často vyvolává stres, psychickou nepohodu a nižší životní spokojenost. 

Zkuste se proto zamyslet, co je pro vás opravdu důležité a události, kterých se opravdu chcete zúčastnit si předem naplánujte. Nezapomínejte se také radovat z maličkostí, efektivními technikami pro zmírnění pocitů úzkosti a stresu mohou být také mindfulness, dechová cvičení nebo trénink vděčnosti. 

3. Snažte se udržet si kvalitní spánek

Je známo, že samotná úzkost může vést k narušení spánkového cyklu, přičemž spánková deprivace dále zhoršuje pocity úzkosti – jedná se tak o začarovaný kruh, na který je ale v parném létě občas obtížné vyzrát. Optimální teplota pro spánek je totiž 18,5 °C, v bytě bez klimatizace se ale můžete bez problémů dostat i na 25‑30 °C. 

I tak existují jisté vychytávky, jak si teplotu v ložnici snížit na minimum, a to např. zatažením rolet během dne, studenou sprchou před spaním nebo pořádným vyvětráním. Podrobné informace i další tipy najdete v článku Špatně v létě spíte? Poradíme, jak mít kvalitní spánek i v letních horkých dnech. 

Horko a úzkost: jak mohou vysoké teploty negativně ovlivnit vaši psychickou pohodu, a co s tím?

4. Dodržujte pitný režim

Pitný režim je v horkých dnech naprostý základ. Dehydratace působí na lidský organismus v mnoha směrech, jedním z nich může být i zvýšená míra úzkosti. Pamatujte proto, že je nezbytné přijmout minimálně 30–45 ml tekutin/kg tělesné hmotnosti. Pokud se však v horku více potíte, sportujete nebo děláte fyzicky namáhavou práci, může být tato potřeba ještě mnohem vyšší. Zajímá vás toto téma detailněji? Přečtěte si článek Pitný režim v létě: kolik tekutin navíc bychom měli vypít?

Pozor také na výběr tekutin – ideální volbou jsou neslazené čaje nebo čistá voda. Pokud sáhnete po minerálkách nebo limonádách, dávejte pozor na obsah cukru, kofeinu nebo elektrolytů, které mohou být při vypití velkého množství nápoje problematické. Chcete‑li si pitný režim přece jen zpestřit, můžete se inspirovat v článku Nebaví vás kohoutková voda? Máme 8 tipů jak si zpestřit pitný režim.  

5. Dbejte na správnou výživu

Vyvážená strava poskytující dostatek energie je pro udržení fyzického i duševního zdraví rovněž klíčová – mnoho nutrientů je potřeba pro udržení normální činnosti nervového systému, normální psychické činnosti nebo k normálním kognitivním funkcím. 

Vaše strava by měla ideálně obsahovat dostatek ovoce, zeleniny, komplexních sacharidů, kvalitních bílkovin nebo omega‑3 mastných kyselin. Naopak negativně se může projevit nadměrná konzumace vysoce zpracovaných potravin s vysokým obsahem soli, přidaného cukru nebo nasycených tuků. 

6. Nezapomínejte na dechová cvičení a meditaci

Meditace a dechová cvičení jsou skvělými technikami, které učí efektivněji pracovat se stresem a při pravidelném tréninku mohou snižovat míru pocitů úzkosti. Typicky jsou spojovány spíše s podzimem a zimou, kdy se zachumláte do teplé deky, připravíte si horký nápoj, zapálíte svíčku a užijete si “chvilku pro sebe”. 

Jejich praktikování je neméně důležité i v létě. Máte‑li pocit, že všechno najednou ubíhá až moc rychle, právě meditace a dechová cvičení vám mohou pomoci zpomalit a ukotvit se v přítomnosti. Chcete‑li vědět více, přečtěte si články Meditace: jak dosáhnout pozitivních účinků, a který typ zvolit?Dechová cvičení proti stresu i úzkosti. 

7. Jděte ven

Trávení času v přírodě má obrovské benefity v oblasti duševního i fyzického zdraví. Dlouhé letní dny navíc přímo vybízejí k pobytu venku, zkuste tedy tuto dobu navýšit, co jen to jde. Je samozřejmě potřeba počítat s vysokými teplotami a v opravdu parných dnech tak namísto do centra města vyražte raději k vodě nebo do lesa. 

Svůj den si také můžete naplánovat tak, že v době nejintenzivnějšího slunečního svitu (cca 11–16) si vyhradíte čas pro práci nebo úklid, a ven vyrazíte naopak ráno či večer. Jaké konkrétní pozitivní vlivy můžete od trávení času venku očekávat, se dozvíte v článku Trávení času v přírodě: Jaké má benefity a jak dlouho v ní pobýt?

8. Už jste zkusili psychoterapii? Tak do toho!

Psychoterapie je ve společnosti stále často vnímána jako něco zvláštního, jedná se však o stejně potřebnou a prospěšnou nelékařskou péči jako např. fyzioterapie, dentální hygiena atd. Psychoterapie je součástí léčby těžších případů deprese (někdy společně s podáváním léčiv), v lehčích případech nebo při úzkosti však může sloužit jako léčebný prostředek samostatně. Nenechte se ale zmást – psychoterapeuta můžete vyhledat nejen v případech, že je vám opravdu špatně, ale i pokud pociťujete jistou nespokojenost v životě, nebo chcete pracovat na osobním rozvoji. 

Jak může takové sezení vypadat, se dozvíte v článku Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii

Co si z toho vzít? 

Úzkost může negativně působit na psychické i fyzické zdraví člověka, přičemž v létě může být ještě umocněna vysokými teplotami. V létě se snažte dbát na zachování kvalitního spánku, vyvážené stravy i dodržování pitného režimu. Předem si plánujte dny i nadcházející aktivity a co nejčastěji vyrážejte ven do přírody. Pomoci vám mohou také meditace, dechová cvičení nebo psychoterapie. 

10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
Letní únava a letargie: co je způsobuje a jak se jich zbavit?
Letní únava a letargie: co je způsobuje a jak se jich zbavit?
Těšili jste se na léto celý rok, ale namísto bezstarostnosti a venkovních aktivit vás tíží neustupující únava? Proč letní letargie vzniká a jak se jí bránit? Dozvíte se v novém článku.
Dechová cvičení proti stresu i úzkosti
Dechová cvičení proti stresu i úzkosti
Dech je odjakživa spjatý s vaším životem – věděli jste však, že prostřednicvím dechu můžete ovlivnit některé pochody ve vašem těle i mysli? Jak na to, se dozvíte v novém článku.
Úzkostná porucha: jak se projevuje a jak ji efektivně léčit?
Úzkostná porucha: jak se projevuje a jak ji efektivně léčit?
Úzkost je v poslední době často skloňována mezi profesionály i širokou veřejností – je ale vždy jen na obtíž, nebo může být člověku prospěšná? A jak tedy poznat, kdy máte problém? Vše se dozvíte v článku.
Nebaví vás kohoutková voda? Máme 8 tipů jak si zpestřit pitný režim
Nebaví vás kohoutková voda? Máme 8 tipů jak si zpestřit pitný režim
Vypít dostatek tekutin během dne může být pro řadu osob pořádný oříšek. Přinášíme vám 8 osvědčených tipů, jak si pitný režim zpestřit a usnadnit.
Meditace: jak dosáhnout pozitivních účinků, a který typ zvolit?
Meditace: jak dosáhnout pozitivních účinků, a který typ zvolit?
Přijde vám meditace jako z jiného světa? Dnešní článek vám představí studiemi potvrzené benefity této relaxační techniky a ukáže vám, že meditovat můžete třeba i na procházce.
Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii
Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii
Dnešní doba je plná stresu a nejistoty - není proto divu, že nám naše problémy občas prostě přerostou přes hlavu. Existuje ale účinná pomoc. Co je psychoterapie a jaké jsou její výhody, zjistíte v novém článku.
Špatně v létě spíte? Poradíme, jak mít kvalitní spánek i v letních horkých dnech
Špatně v létě spíte? Poradíme, jak mít kvalitní spánek i v letních horkých dnech
Horké letní měsíce s sebou přináší také horké letní noci. Dosáhnout tak v noci plnohodnotného odpočinku je někdy skoro až nadlidský výkon. Jak zajistit kvalitní spánek i během léta?
Pitný režim v létě: kolik tekutin navíc bychom měli vypít?
Pitný režim v létě: kolik tekutin navíc bychom měli vypít?
Jak si nastavit pitný režim v létě a o kolik víc tekutin pít, když v létě pravidelně sportujeme?
Prázdninové FOMO: 9 tipů, jak si s ním poradit
Prázdninové FOMO: 9 tipů, jak si s ním poradit
Denodenně můžete na sociálních sítích sledovat, jaké dobrodružství zrovna prožívají vaši známí – a vy máte najednou dojem, že si léta dostatečně neužíváte. Proč tyto pocity vznikají, jak mohou být nebezpečné, a co proti nim můžete dělat?
Trávení času v přírodě: Jaké má benefity a jak dlouho v ní pobýt?
Trávení času v přírodě: Jaké má benefity a jak dlouho v ní pobýt?
Pobyt v přírodě má na člověka blahodárný vliv od nepaměti – nové studie však naznačují, že tyto benefity jsou mnohem větší, než se dosud předpokládalo. Na jaké oblasti zdraví příroda působí, jak dlouho v ní strávit a jak si na tuto aktivitu udělat více času?
Podzimní splín? Zatoč s ním pomocí správné stravy
Podzimní splín? Zatoč s ním pomocí správné stravy
Podzim je pro osoby s psychickým onemocněním kritickým obdobím a nějakému tomu splínu se v tomto ročním období nevyhne téměř nikdo. Nenechte si ale zkazit náladu a proti depresi a špatné náladě bojujte pomocí správné výživy.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.