Hráči počítačových her si dokáží vydělat více než vítěz Wimbledonu!

Ondřej Klein
Ondřej Klein 17. 9. 2018
Uložit článek
Hráči počítačových her si dokáží vydělat více než vítěz Wimbledonu!
obrázek z abir.org.br

Kdo by si ještě před pár lety pomyslel, že hraním počítačových her se dá slušně vydělat? Možná by tak spoustu lidí svůj zápal pro hraní počítačových her ještě zvýšila a třeba by se letos objevili na prestižním turnaji The International v kanadském Vancouveru, odkud by si mohli odnést vítězství v hodnotě 230 milionu korun! Nezní to lákavě?  

Co se v dnešním článku dozvíme?

 • Že mladší generace táhne spíše digitální sportovní svět než ten reálný.
 • Jestli můžeme v budoucnu očekávat turnaj v eSports i na olympijských hrách.
 • Vítěz turnaje ve strategické hře DOTA 2 si vydělá více než vítěz Wimbledonu nebo US Open!
 • Jaká je životospráva hráčů eSports a jak ji změnit k lepšímu.

Není pochyb o tom, že mezi mladou generací se neustále zvyšuje zájem o eSports. Namísto překonávání osobních rekordů ve fitku, na dráze nebo touhy být novým hokejovým Jágrem či fotbalovým géniem jako byl Rosický, se nejen mladší generace odhodlávají být novými digitálními mágy a se svým virtuálním avatarem stanout na vrcholu eSports!

A že eSports nelze považovat za sport?

 • V loňském roce byl eSports v zastoupení her Hearthstone, StarCraft II, Dota2 a KOF XIV uveden jako součást prestižních Asian Indoor and Martial Arts Games (AIMES). Esporty se tak pomalu řadí mezi skálopevná sportovní odvětví jako je vzpírání, plavání, halovou atletiku nebo třeba Jiu-Jitsu.
 • Mistrovství světa IEM v Katovicích v roce 2017 sledovalo na stadionu a v přilehlých prostorách  173 000 diváků během dvou týdnů, což je o více než 100 000 lidí víc než sledovalo jubilejní 50. ročník SuperBowlu (71 088), což může být i diváckou kapacitou a délkou konání akce, protože věřím, že by v USA jinak trhli neskutečný divácký rekord.
 • Na olympijských hrách v Paříži se v roce 2024 možná objeví turnaj v eSports jako demonstrační sport. "Sice nebude možné, aby eSporty byly oficiální disciplínou olympijských her v Paříži. Soustavně pracujeme na tom, aby eSporty byly vnímány jako opravdový sport bez společenských bariér.“ Dodal Leopold Chung z Mezinárodní federace pro eSports.
 • Ke světovým profesionálním sportovním týmům pod záštitou fotbalových velkoklubů se brzy přidá i tým fotbalové Sparty Praha. Esport tým Sparty bude reprezentovat Spartu na domácích a světových turnajích ve fotbalovém simulátoru FIFA na herní konzoly Play Station a sparťané tak mohou poměřit síly třeba s borci z Manchesteru City, AS Řím nebo Paris St. Germain. Sportovci v tomto týmu budou pobírat klasickou mzdu, jejíž výše nebude zveřejněna a bude jim hrazena účast na turnajích i příprava v zahraničí. 
Hráči počítačových her si dokáží vydělat více než vítěz Wimbledonu!
obrázek z medium.com

Za výhru v turnaji The International 2018 je více peněz než za Wimbledon nebo Tour de France

Vyprodaná Rogers Arena s kapacitou 18 360 diváků ve Vancouveru mohla společně s celým herním světem během víkendu 25.-26.8.2018 sledovat ve velkém finále triumf evropského týmu OG nad týmem PSG.LGD, který sponzoruje pařížský fotbalový velkoklub PSG. Tým OG  si tak finálovým vítězstvím ve strategické počítačové hře DOTA 2 připsal na účet téměř čtvrt miliardy korun, což je zhruba 3,5 krát více než si odnese vítěz Wimbledonu! 

Kolik si odnesli týmy z turnaje The International?

 • Vítěz turnaje OG bral 230 000 000 korun
 • Poražený finalista PSG.LGD získal 88 000 000 korun
 • Za třetí místo získává tým Evil Geniuses 57 000 000 korun
 • Loňští vítězové Liquid berou za čtvrté místo 37 000 000 korun
 • Zbylá čísla odměn si můžete přečíst zde

Kolik si vydělají vítězové v ostatních sportech?

 • Wimbledon 63 500 000 korun
 • US Open 83 500 000 korun
 • Tour de France necelých 13 000 000 korun
 • Mistrovství světa v atletice 1 300 000 korun
 • Vítězný tým anglické Premier League 1 097 000 000 korun

V roce 2017 turnaj The International sledovalo průměrně 4 500 000 aktuálních diváků a finálové klání sledovalo 11 000 000 diváků. Letos opět padl divácký rekord, prozatím však není znám přesný počet diváků.  

Komplexní článek na téma životosprávy hráčů eSports si můžete přečíst pod názvem Jak se stravují profesionální hráči eSports? Poznejte jejich životosprávu.

Životospráva a životní styl profi hráčů

 • Zatímco o obrovské složce fyzického výkonu není mezi klasickými sportovci pochyb, u eSport sportovců jde zpravidla pouze až o 400 pohybů na klávesnici a myši za minutu bez doplňkového sportu nebo aktivní složky životního stylu.
 • Snad každý fitnesss nadšenec a sportovec řeší složení své stravy do detailu, ale eSport sportovci převážně takovéto starosti nemají. Jde jim o to, aby jídlo bylo, co nejrychleji zkonzumováno a stimulanty a nápoje je dokázali udržet ve vysokém zápřahu mozkové činnosti.
 • Často se u hráčů objevují poruchy držení těla jako je horní zkřížený syndrom a dolní zkřížený syndrom stejně jako oslabené a zkrácené svalstvo. Spánkový režim je také v řadě případů narušen.

Jak zlepšit životní styl eSport sportovce?

 • Vyhněte se zakázaným stimulantům a drogám. Ostatně i v rámci eSportů existuje anti-dopingový seznam stejný jako vydává pro ostatní sportovce WADA (world antodoping agency). Což zahrnuje samozřejmě také velmi rozšířený zakázaný stimulant Aderall.
 • Najděte si doplňkový sport, věnujte se protahovacím, uvolňovacím a posilovacím cvičením.
Hráči počítačových her si dokáží vydělat více než vítěz Wimbledonu!
obrázek ze seattleglobalist.com

Co si z toho vzít?

Olympijská myšlenka Pierra de Coubertina se šíří dál i napříč světem eSports a rostoucí divácký zájem o tento sportovní svět dává tušit, že odměny pro vítěze turnajů nadále porostou a do světa eSports vstoupí více sponzorů. Na turnaje v eSports si mimo jiné můžete sázet stejně jako na klasická sportovní odvětví. Pro hráče eSports by měla být na předních místech péče o vlastní zdraví, protože jejich často až extrémní zápřah v kombinaci s nedostatečnou fyzickou aktivitou a nezdravým životním stylem může mít i v blízké budoucnosti na svědomí zdravotní problémy. Jestli eSports patří třeba na olympijské hry, to už nechám na každém z vás.

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
1 Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________