Hubnutí, nebo nabírání svalů? Naučte se správně používat protein!

6. 2. 2022
Komentáře
Hubnutí, nebo nabírání svalů? Naučte se správně používat protein!
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Protein si právem získal pevné místo v suplementačním plánu řady sportovců a mnozí si od něj slibují takřka magické účinky. Samotný protein sice váš jídelníček nespasí, bez pevných základů to nepůjde, ale v mnoha situacích pomoci skutečně dokáže. Důležité je vědět, jak na to, a přizpůsobit jeho užívání svým cílům a očekáváním.

Dneska se proto podíváme nejen na to, co to proteinový prášek je, jak nám může pomoci při hubnutí i nabírání svalů, ale především na jeho správné užívání. Jdeme na to? 

Co je protein vlastně zač, z čeho se vyrábí a s čím nám pomůže? 

Protein je koncentrovaným zdrojem kvalitních bílkovin se zastoupením všech esenciálních aminokyselin. A odkud tyto bílkoviny pocházejí?

  1. Z kravského mléka pochází klasický syrovátkový nebo kaseinový protein, který je nejen pouhým zdrojem bílkovin, ale také cenných biologicky aktivních látek s pozitivním vlivem na imunitu.
  2. Z rostlin (hrách, sója, konopí) a jejich vhodných kombinací se na trhu stále více objevuje řada produktů, které jsou alternativou k syrovátkovým proteinům, tzv. vegan proteiny.

Máme protein a chceme budovat svaly. Jak na to? 

Kurýr nám právě dovezl balík, ve kterém nacházíme protein, a už se nemůžeme dočkat, až ho ochutnáme a pocítíme růst svaly jako houby po dešti. Najednou pijeme protein už měsíc a ono pořád nic, tak kde je chyba? I když příjem bílkovin jako takový pozitivně ovlivňuje svalový růst, sám o sobě na svaly Arnolda nestačí.

  1. Pro nárůst svalů je zapotřebí větší energetický příjem, než je výdej 
  2. Musíme svaly zatěžovat silovým tréninkem, abychom jim dali podnět k růstu a zesílení
  3. Potřebujeme přijímat zhruba 1,4–2 gramy bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti 

Příjem energie a bílkovin je pro růst svalů z hlediska stravy klíčový

Pokud podstupujeme silový trénink již nějakou dobu a svaly ne a ne se objevit, pak je zapotřebí zkontrolovat si energetický příjem a začít jednoduše jíst větší množství energie, a to zejména v podobě bílkovin, pokud jich ve stravě máme málo. Často se nám totiž může stát, že jich nejíme dost a v tom nám pomůže právě proteinový nápoj, protože obsahuje bílkoviny. 

Hubnutí, nebo nabírání svalů? Naučte se správně používat protein!

Pomůže nám protein s hubnutím? No jasně!

Protein nám s hubnutím skutečně může napomoci, ale často ne tak, že se ho napijeme a budeme čekat na nějaké kouzlo stejně jako v případě očekávání svalů. Vše záleží na celkovém kontextu, protože bílkoviny nám pomáhají cítit se déle sytí, a tím pádem pozitivně ovlivňovat hlad.

Jak hubnout? Nutný základ, který potřebujeme znát:   

  1. Pro hubnutí je zapotřebí mít větší energetický výdej, než je příjem 
  2. Ideálně bychom se měli věnovat silovému tréninku pro zachování co největšího množství svalové tkáně
  3. Mít správně rozloženou stravu třeba v podobě zdravého talíře z Harvardu
  4. Můžeme ve složení stravy i více preferovat tuky nebo sacharidy, to je čistě na našem sebepozorování
  5. Stejně jako v případě snahy o budování svalů potřebujeme přijímat zhruba 1,4–2 gramy bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti

Více o tom, jak dosáhnout své vysněné postavy, zjistíš v článku Jak trvale zhubnout? Stačí dodržovat těchto 5 pravidel.

Proč je dostatečný příjem bílkovin během hubnutí tak důležitý? 

Proč potřebujeme jíst podobné množství bílkovin jako v případě nabírání svalů? Bílkoviny ideálně společně se silovým tréninkem dokáží minimalizovat ztrátu svalové tkáně způsobenou kalorickým deficitem (cíleným snižováním příjmu energie ze stravy). 

Jak už jsme si řekli výše, tak vyšší příjem bílkovin znamená, že se budeme cítit po jídle více zasyceni. Zajímavým zjištěním je, že při vyšším příjmu bílkovin dochází ke zvýšení hodnot hormonů snižujících chuť k jídlu, jako je například GLP‑1, PYY nebo cholecystokinin za současného snížení hormonů "hladu“ , jako je ghrelin. 

Zvýšení příjmu bílkovin z 15 % celkového energetického příjmu na 30 % vedlo ve studii Weigleyho (2005) ke spontánnímu omezení energetického přijmu ve výši 441 kcal za den a po dvanácti týdnech účastníci studie zhubli v průměru 5 kilogramů. 

Nadále více však neznamená lépe a není zde opodstatnění pro vyšší příjem bílkovin, než je zhruba 2 gramy na kilogram tělesné hmotnosti. Pamatujme však, že celkový příjem bílkovin je ideální rozložit do několika porcí během dne.

Hubnutí, nebo nabírání svalů? Naučte se správně používat protein!

Jak docílit vyššího příjmu bílkovin s využitím proteinu?

  1. Po tréninku nám dávka proteinu (20–40 g) zajistí dostatečné množství bílkovin pro okamžitou regeneraci poničených svalů tréninkem a zhruba do 2,5 hodin bychom neměli zapomenout pořádně se najíst
  2. Kdykoliv během dne můžeme použít protein k doplnění celkového příjmu bílkovin nebo v případě, že si nestíháme připravit plnohodnotnou svačinu, můžeme sáhnout po proteinu jako alternativě ke svačině.
  3. S vyšším příjmem bílkovin nám také pomůže oblíbená proteinová tyčinka. 
  4. Řada studií již prokázala, že příjem micelárního kaseinu na noc pozitivně ovlivňuje svalový růst díky tomu, že kaseinové bílkovině zabere její vstřebání delší dobu. Ostatně to už věděli i staří kulturisté, když si dávali oblíbený noční tvaroh, ale po micelárním kaseinu se nebudeme cítit tak přecpaní jako v případě vaničky tvarohu.
  5. Celkový příjem bílkovin můžeme navýšit i tím, že svůj oblíbený proteinový prášek použijeme jako ingredienci k pečení a vylepšíme tak složení makroživin oblíbených dortů. Stejně tak je protein ideální volbou k navýšení příjmu bílkovin u ovesných nebo rýžových kaší. Náměty, nápady a tipy na sladké, slané, zdravé a chuťově vyladěné dobroty najdete pod odkazem na vyladěné recepty z Aktin kuchyně.
  6. Co třeba proteiny nabitá zmrzlina? V mixéru rozmixujeme dva banány (200 g) společně s dvěma odměrkami proteinového prášku (70 g) a řeckým jogurtem (140 g). Můžeme přidat dle chuti oblíbený Cheat Spread, strouhaný kokos nebo kakaový prášek. Vše společně rozmixujeme a necháme uležet v mrazáku alespoň 3 hodiny. Podávat můžeme, kdykoliv je chuť.

Co si z toho vzít?

Pomocí proteinového nápoje dokážeme efektivně zvýšit svůj příjem bílkovin, který nám může pomoci vybudovat více svalů za předpokladu, že jíme dostatečné množství energie, bílkovin a věnujeme se silovému tréninku stejně, jako když používáme protein a konzumujeme menší množství energie, což nám pomůže zhubnout

Bílkoviny nám navíc pomohu s větším uspokojením z jídla a na jejich metabolismus se spálí největší množství energie (nejvyšší termický efekt stravy TEF), co se týká makroživin. Protein nám pomůže s našimi cíli, ale vždy musí být vhodně použit, jinak od něj nemůžeme čekat zázraky.

Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdravé tělo, silnou mysl a vysněnou postavu? Máme pro vás moderního průvodce světem stravování.
Jídelníček sportovce: Jak vybrat správný protein?
Jídelníček sportovce: Jak vybrat správný protein?
Stále ještě máte zmatek v tom, jaký protein je pro vás vhodný? Vyznat se v této džungli je ale celkem jednoduché a v tomto článku se vše podstatné dozvíte! Po této informační náloži již při výběru toho správného proteinu nesáhnete vedle!
Nejdůležitější změna stravy, kterou musí při proměně postavy udělat každý! Proč?
Nejdůležitější změna stravy, kterou musí při proměně postavy udělat každý! Proč?
Co kdybych vám řekl, že jediným nutričním opatřením můžete zlepšit složení těla? Že ho chcete vědět? Já vám ho rád prozradím!
Velký třesk ve fitness! Svaly můžeme budovat i v dietě. Ale jak?
Velký třesk ve fitness! Svaly můžeme budovat i v dietě. Ale jak?
Hubnutí je pro mnoho lidí obdobím odříkání a dřiny. Většinou během kalorického deficitu o určitou část svalové hmoty přijdeme. Můžeme ale díky perfektně sestavenému jídelníčku a tréninku svaly budovat i během kalorického deficitu?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Protein na hubnutí: jak vybrat ten nejlepší?
Protein na hubnutí: jak vybrat ten nejlepší?
Bílkoviny mají v naší stravě výsostné postavení! Během hubnutí jsou to právě bílkoviny, které dokážou alespoň udržet svalovou hmotu. Jaký protein si ideálně vybrat do diety?
Jak nabrat svalovou hmotu? Poradíme, jak jíst a cvičit
Jak nabrat svalovou hmotu? Poradíme, jak jíst a cvičit
Ať se snažíš, jak se snažíš, ty svaly prostě ne a ne se na tebe nalepit? Najdi zakopaného psa v článku!
10 netradičních zdrojů bílkovin pro pestrý jídelníček. Znáte je všechny?
10 netradičních zdrojů bílkovin pro pestrý jídelníček. Znáte je všechny?
Zapomeňte na nudu, na talíři je důležitá pestrost! Kuřecí s kuřecím je minulostí, seznamte se s 10 lahodnými zdroji bílkovin, které osvěží váš jídelníček a uspokojí vaše po bílkovinách lačnivé svaly.
Makroživiny - zdroj životní energie
Makroživiny - zdroj životní energie
Z potravin dostáváme do těla nepřeberné množství nejrůznějších látek, z nichž nejvýznamnější část tvoří makroživiny. Mezi základní makroživiny patří takové látky, které konzumujeme ve velkém množství a které zároveň tělo vyživují a dodávají mu energii. Mluvíme‑li o základních makroživinách, myslíme tím zpravidla bílkoviny (proteiny), sacharidy a tuky (lipidy). V tomto článku si jednotlivé makroživiny rozebereme více do detailu a zmíníme jejich základní význam ve výživě jak sportovců, tak běžné
Piju protein, ale výsledky nikde! Vyplatí se to vůbec?
Piju protein, ale výsledky nikde! Vyplatí se to vůbec?
Je proteinový nápoj skutečně tak zázračný, svalotvorný a nenahraditelný, anebo se toho za #gains skrývá o něco víc?
Jak jíst, trénovat a suplementovat pro udržení svalů během diety?
Jak jíst, trénovat a suplementovat pro udržení svalů během diety?
Mám trénovat jinak, když chci hubnout? Lehké váhy, víc opakování... A co sacharidy, ty moc nemůžu, že? A kreatin co, ten mám vyřadit? Tolik zmatení pro nic. Uvádíme vše na pravou míru. A k tomu i pár praktických, konkrétních rad, které můžeš začít aplikovat už dnes.
Jak trvale zhubnout? Stačí dodržovat těchto 5 pravidel
Jak trvale zhubnout? Stačí dodržovat těchto 5 pravidel
Informací o hubnutí je kolem nás mnoho. Často se však zapomíná na ty nejzákladnější pravidla, která by měl dodržovat každý, kdo usiluje o redukci hmotnosti. Jaká to jsou?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!