Jak být úspěšný (nejen) ve FITNESS?

Jan Caha
Jan Caha 25. 11. 2016
Uložit článek
Jak být úspěšný (nejen) ve FITNESS?

Mé dnešní příspěvky budou pouze v černé barvě. Důvod je nasnadě - černý pátek, který (jak usuzuji podle náporu na našem eshopu) sleduje stále více lidí. Není divu, předvánoční slevy lákají.

Možná si poklepete na čelo a zeptáte se, proč začínám o eshopu a nakupování. Proč začínám právě černým pátkem, který se stal v posledních třech letech chvílí, na kterou čeká mnoho horlivců, kteří ani netuší, kde se tento název vůbec vzal. Víte to vy? Pokud vás napadá pád burzy, tak je to správně. Není to však ten v roce 1929, ale o téměř půl století dříve. Kam však vším tím mířím - včera jsem dostal hned několik zpráv s otázkou, co vlastně bude v nabídce eshopu. Bylo to od lidí, kteří se snaží být úspěšní ve fitness, a to jak byznysově, tak i sportovně. Napadlo mě, proč lidi, kteří mají již nějaké úspěchy za sebou a chtějí být ještě úspěšnější, mají potřebu čekat na slevy. Zde se nezamýšlím nad slovem sleva, ale nad slovem ČEKAT. Dovolte mi dnes tedy krátké zamyšlení právě nad tím, co znamená úspěch, a jak se stát úspěšným v tom co děláte. 

Nečekejte...

"Počkám a uvidím, jak se to vyvine". Nejčastější věta, kterou slýchám od závodníků připravujících se v pseudoobjemu na soutěže. "Počkám, a pak se rozhodnu, jestli půjdu nebo ne". Na co chci čekat? Pokud mohu uspět, tak za tím úspěchem jdu. Nemá cenu čekat. Myslíte, že kdyby Steve Jobs čekal na vhodnou příležitost, tak zde dnes stojíte s oblíbeným iPhonem v ruce a máte možnost jedním tlačítkem ovládnout svůj čas a komunikaci? Pravděpodobně ne. Stejně tak byste neměli čekat ani vy. Čekání je sice přirozená věc, ale pokud čekáte sami na sebe, tak se nikdy nedočkáte.

Rada: Stanovte si dnes cíl, reálné mezikroky a jděte za nimi. 

Buďte motivací sami sobě

"Ztratil jsem motivaci", to je věta, kterou v poslední době slyším snad z každého koutku posilovny a od cvičenců, kteří právě dříve motivací oplývali nejvíce. Ptám se, ztratil jsi motivaci? Proč jsi ji ztratil? Ztratil jsi snad víru v sebe samého, v to co dokážeš, a kam se dokážeš sám posunout? Protože nevím, jestli si to uvědomuješ, ale ty sám bys měl být svoji vlastní motivací a tím, co tě žene dopředu. Naplnění vlastních cílů, posunutí hranic nemožného na možné, to jsou cíle a motivace, která nemá hranic. Stále vás žene dopředu a nutí dělat z nemožných věcí možné. Proč jste tedy ztratili motivaci, kvůli penězům, kvůli tomu, že vám nenarostl biceps o pět centimetrů, ale jen o dva? To přece neznamená, že to musím hned vzdát. Vaše motivace jste přece jen vy sami, ne nikdo jiný, ani nic jiného, myslete na to každé ráno, když vstanete, a udělejte z toho dne další důležitý krok za sebenaplněním. 

Rada: Motivujte sami sebe každé ráno tím, že si řeknete, kam se chcete posunout tento den a představte si tento posun v hlavě a jeho důsledky.

Nekopírujte

Už jsem to naznačil výše. Nesnažte se nikoho kopírovat. Je hezké, že máte vzory. I já je mám. Jsou to lidi, kteří něčeho dosáhli. Pro mě to je ze sportu jen Jay Cutler, Lance Armostrong a z byznysu Leoš Mareš, Natálka Kotková nebo Stanislav Bernard. Vím ale, že je nemůžu kopírovat. Nechci totiž budovat znovu jejich obraz, chci vytvořit ten svůj. Právě já a moje budoucnost je to, na čem chci pracovat. Zkuste si tedy v záplavě všech informací a v uspěchanosti dnešní doby najít sami sebe. To, co vám vyhovuje. Ať už je to výživa nebo trénink, nikomu z vás nebude vyhovovat stejný systém, jako vašemu vzoru nebo oblíbenci. Pracujte na sobě. Pokud se chcete stát osobností, je nutné, abyste svou osobnost dokázali poznat se vším všudy. 

Rada: Pracujte na sebepoznání, a to nejen ve stravě, tréninku či odpočinku. Hledejte svou unikátní cestu.

Žijte sportem 24 hodin denně, ale...

Fitness a kulturistika je nesmírně univerzální sport. Potřebujete k němu nejen praktické zkušenosti, ale i teoretické, určitou dávku šílenosti, sebezapření a musíte být lehkým masochistou. Kdo by přece chtěl své tělo dobrovolně sužovat každodenní dietou, hodinami tréninku, přemýšlením o suplemetaci? Je to proti lidské přirozené lenosti. Musíte si ale uvědomit, že právě proto jste výjimeční. Právě proto jste to vy, kdo má tu možnost stát se úspěšným. Myslete na svůj cíl 24 hodin denně. Uvědomte si ale, že je to váš cíl. Spousta lidí z vašeho okolí má cíle jiné, nesnažte se jim tedy svůj cíl vštěpit a zaobírejte se svým cílem. Pochopte, že být úspěšný ve fitness není trestem, stejně jako procesy k tomu vedoucí, ale je to údělem a radostí. Bavte se tímto sportem a nenechte se uzavřít v šedi černých dní, kdy vás tento sport doslova štve. 

Rada: Nastavte si hranici mezi fitness životem, prací a osobním životem tak, aby pro vás byla snesitelná a umožnila plynulý rozvoj všech životních radostí. 

Budujte od základů

"Závodním dva roky, a hned bych chtěl být šampion, a pokud se tak nestane, tak prostě nemám genetiku, kterou můžu dohnat 'sypkou', protože stejně všichni sypou." Tak na tuhle větu zapomeňte. Chápu, že ruskou mafií aktuálně ovládaná scéna s dopingem v ČR, už začíná přerůstat do groteskních rozměrů, které se evidentně přestávají líbit i samotným zakladatelům činnosti moderního fitness, ale není to směr, ke kterému byste měli sklouznout. Budujte od základů a tím myslím, zejména nalezení svých naturálních hranic, ke kterým jste schopni se přiblížit po 10 letech systematického tréninku, výživy a suplementace. "Sypka" se, jak se tak koukám, stala novým oblíbeným suplementem geneticky nespokojených jedinců, a to zejména v kondičních (tedy nesoutěžních) kruzích. Škoda, měli jsme chvilku náběh na to, že nebudeme právě kvůli dopingu na okraji společnosti, teď se tam vracíme zase. 

Rada: Nehledejte zkratky. Přemýšlejte raději nad vhodnou výživou, tréninkem a suplementací, než nad dopingem, protože v těch prvních třech najdete ten základ

Poslední bod jsem chtěl nazvat "nechtějte výsledky hned". Nicméně to plyne z toho předchozího. Víte, co je rozhodující vlastnost úspěšného závodníka, podnikatele, sportovce, kulturisty a kohokoliv jiného? Je to vytrvalost. Vytrvalost v soustavné práci a budování svého cíle. Tak jak se velká a miliony vydělávající společnost nezrodí za rok, tak se ani vy jako úspěšný sportovec nezrodíte za rok. Chce to roky a roky dřiny, tréninku, závodění a přemýšlení nad stravou. Jeden úspěch úspěšného sportovce nedělá, a tak se nevzdávejte svých snů, protože vy jste ten jediný, kdo je dokáže zhmotnit. 

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
1 Líbí se mi Uložit článek
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________