Jak jste na tom s fyzičkou? Porovnejte své silové a běžecké výkony s vojáky, hasiči a policisty

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný 22. 5. 2020
1 Uložit článek
Jak jste na tom s fyzičkou? Porovnejte své silové a běžecké výkony s vojáky, hasiči a policisty
obrázek z armytimes.com

U některých povolání na fyzické kondici záleží více než u jiných. Například u vrcholného manažera není ve vykonávání práce obezita žádným velkým handicapem, u vojáků, hasičů nebo policistů už je to značná komplikace. 

Koneckonců vědět o fyzické zdatnosti státních příslušníků se hodí i v případě, kdy jen utíkáte z tramvaje s neplatnou jízdenkou. Fyzické testy revizorů jsme sice nenašli, ale o to více jsme se zaměřili na hasiče a hasičky, vojáky a vojačky a samozřejmě na policisty a policistky. Jak jsou na tom ochránci státu se sílou a s fyzičkou?

Jak si ve fyzických testech vedou hasiči, vojáci či policisté? 

1. Hasičský test v benchpressu

Jak si vedli Madridští hasiči (v průměru 29 let, 78 kg) v silovém testu na hrubou sílu v podobě benchpressu?

Výzkumníci si pro ně připravili 2 testy:

 1. test maximálního výkonu s nejvyšší možnou váhou 
 2. test R40s = maximální počet opakování benchpressu s váhou 40 kg za 40 sekund.

Španělé se testů zhostili s velkým odhodláním, a tak dosáhli působivých výsledků: 

 • Benchpressová "maximálka" činila u španělských hasičů v průměru 107 kg (dokázali zvednout 1,4krát svou váhu). 
 • V testu R40s dosáhli za 40 sekund na 48 opakování.

2. Na vojáky čekal pro změnu test vytrvalosti

Jak si dokázali poradit britští vojáci (průměrný věk 25 let, 79 kg) s nepříliš oblíbeným testem běhu na 1,5 míle, což odpovídá vzdálenosti asi 2,4 kilometru? 

V běhu na 1,5 míle dosáhli vojáci průměrného výkonu 9,7 minut, což odpovídá tempu asi 4 minuty a 2 sekundy na kilometr.

U vojáků proto máte docela slušnou šanci na útěk, ale pokud se to nepovede, nejspíš to pro vás nedopadne dobře – silové výkony totiž mají vynikající.

3. Test maximálního výskoku u policistů

Jedním z důležitých kritérií fyzické zdatnosti je také výbušnost a dynamická síla – umět zrychlovat, používat rychlost a dynamiku nebo ovládat odrazovou sílu při výskocích. Celkem 72 Američanů zaměstnaných v policejních orgánech (v průměru 39 let, 87 kg) bylo otestováno na maximální výskok do výšky, což je standardní test používaný na analýzu výbušné síly.

V testu výskoku dosáhli policisté v průměru výkonu 62,5 cm, což je úctyhodný výkon. Je to sice stále ještě o necelých 10 centimetrů níže, než odkud hlavičkuje Cristiano Ronaldo, ale na zaměstnance policie je to stále velmi solidní výkon.

4. Mladší Portugalci u police "překlikovali" své starší kolegy

Na 43 portugalských policistů (průměrný věk 25 let, 79 kg) čekal jednoduchý experiment: test na maximální počet kliků a test na maximální počet sed-lehů – oboje za dobu 60 sekund.

Ačkoliv technika u podobných experimentů nebývá vždy úplně učebnicová, dosáhli policisté na velmi solidní výsledky.

Za jednu minutu zvládli Portugalci průměrně 51 sed-lehů a 56 kliků. V porovnání se staršími kolegy si vedli výrazně lépe – tak například skupina portugalských policistů ve věku 52 let zvládla za minutu pouze 24 sed-lehů a 19 kliků – to je méně než polovina oproti mladším kolegům.

Jak jste na tom s fyzičkou? Porovnejte své silové a běžecké výkony s vojáky, hasiči a policisty
obrázek z armytimes.com

A jak si ve fyzických testech vedly ženy? Zvládají atletické disciplíny, nebojí se ale ani železa

1. Test benchpressu u mladých policistek

A jak se s testem hrubé síly popraly ženy? Celkem 25 studentek policejní akademie v norském Oslu (v průměru 25 let, 66 kg) se zúčastnilo silových testů v podobě maximální síly v benchpressu a rozhodně bylo na co se koukat.

V testu benchpressu si mladé policistky vedly nad očekávání dobře, po 3 letech studií a výcviku dokázaly na benchpress zvednout bezmála 60 kg.

To je srovnatelný výkon s portugalskými policisty v průměrném věku 52 let, kteří v testech benchpressu zvládli zvednout 64 kg.

2. Běh na 2400 m u mladých vojaček

Ani ženy se nevyhnuly testům vytrvalosti, v této studii na vojačky čekal podobný test jako na britské vojáky – běh na 2,4 km. Zúčastnilo se dohromady 72 mladých vojaček (v průměru 21 let, 60,5 kg), které pocházely z jihoafrické Pretorie.

V běhu na 2,4 km dosáhly vojačky slušných výsledků, na konci studie činil jejich průměrný výkon 766 sekund (12,8 minut), což představuje tempo asi 5,3 minut na kilometr.

Jejich kondice byla následně testována ještě v rychlochůzi na 4 km, kterou vojačky zvládly v průměru za 32 minut.

3. Policistky z Austrálie a skok do dálky

Vedle vertikálního výskoku (skok do výšky) se dá výbušnost a dynamika testovat také pomocí skoku do dálky, nejlépe z místa, aby se eliminovaly rychlostní faktory. Studie se zúčastnilo 27 zdravých policistek z Austrálie (v průměru 32 let, 71 kg) a vedle dalších testů na policistky čekal také skok do dálky z místa.

Policistky v průměru dolétly do vzdálenosti 166 cm, což je shodou okolností také dolní limit fyzických testů pro vstup k brazilské policii. Daleko by ale zaostávaly za ženami soutěžících na norských hrách ve skocích do dálky z místa (Norwegian standing jumps championships), kde se závodnice dokáží přiblížit až k metě tří metrů – například Mannes Annelin v roce 1981 předvedla výkon 2,92 m.

4. Testy kliků a sed-lehů u žen

A co testy s maximálním počtem kliků a sed-lehů u žen? I ty se samozřejmě dělají, byť kliky se v případě žen standardně vykonávají s opěrou na kolenou. V této podobě si výkonnostní testy vyzkoušely také nám již dobře známé britské vojačky (v průměru 21 let, 60,5 kg) a také australské policistky (v průměru 32 let, 71 kg). Maximální počet kliků a sed-lehů byl testován za 30 sekund (australské policistky) a nebo za 2 minuty (britské vojačky).

 • Policistky z Austrálie si zvládly za 30 sekund cvičení připsat 24 kliků a 28 sed-lehů.
 • Britské vojačky zvládly za 2 minuty vykonat 57 sed-lehů a 57 kliků.
 • V porovnání s muži však ženy stále zaostávají, tak například mladí portugalští policisté ve věku 20–29 let zvládli vykonat 51 sed-lehů a 56 kliků za pouhou minutu.

Co si z toho vzít?

Ze všech stran se nám stále předkládají nové rekordy ve dřepu, ještě větší váhy v benchpressu nebo takové časy závodníků na maratonu, že s nimi často není možné vydržet ani kilometr. Je však třeba si uvědomit, že tito siloví rekordmani se zaměřují výhradně na progres ve svém cviku, stejně tak jako se maratonci zaměřují výhradně na výkon v maratonu.

Nakonec je zřejmé, že osoby v reálném světě, které potřebují být fyzicky rozvinuté komplexním způsobem, ani zdaleka nedosahují tak neuvěřitelných výkonů a s trochou úsilí je možné se k nim přiblížit, ba dokonce je v některých disciplínách i překonat.

Málokdo z nás má prostor, možnosti a talent k tomu zaměřit se a živit se v životě pouze jedním cvikem, pohybem nebo vrcholovým sportem.

Zaměřme se proto raději na své vlastní pokroky, soupeřme sami se sebou a nenechávejme se znervóznět výkony či formami lidí, kteří daným činnostem obětují všechen svůj volný i pracovní čas.

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
9 Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________