5 tipů, jak mít pravidelnou stolici jako jízdní řády v Tokiu

17. 11. 2022
Komentáře
5 tipů, jak mít pravidelnou stolici jako jízdní řády v Tokiu
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Mluvit o vyprazdňování a pravidelné stolici je ve společnosti trochu tabu, ale dělají to všichni. Co víc, když se to odehrává bez problému a vaše zažívání má vyprazdňování načasované jako jízdní řády v Tokiu, je den hned o trochu příjemnější. Pravidelná stolice ale není samozřejmost. A když se někdy něco pokazí, je dobré vědět, jak to dát co nejrychleji zpátky do pořádku. Víte, jaké potraviny vám pomohou ovládnout toaletu? Představujeme 5 tipů, jak podpořit pravidelnou stolici:

1. Vláknina na prvním místě

Vláknina hraje při vyprazdňování zcela zásadní roli. Její dostatečný, ovšem nikoliv nadměrný denní příjem podporuje celkové zažívání. Vědci dokonce navrhují hned 4 možné mechanismy, jak vám vláknina může na toaletě usnadnit život:

  1. Vláknina zvyšuje objem tráveniny a urychluje tím její průchod trávicím traktem
  2. Střevní bakterie tvoří z vlákniny krátké organické kyseliny, které ve střevě zvyšují osmotický tlak, čímž podporují vyprazdňování
  3. Tvorba organických kyselin ve střevě dále snižuje pH v dané oblasti, což opět urychluje pohyb střev
  4. Vláknina na sebe váže vodu, která podporuje správnou konzistenci tráveniny ve střevech

Ve stravě byste se proto měli zaměřit na potraviny, které vlákninu obsahují (celozrnné obiloviny, ovoce, zelenina nebo třeba luštěniny). Celkové množství by se mělo u dospělého jedince pohybovat v množství asi 30–35 g za den. Naopak nadměrný příjem vlákniny přesahující množství cca 50 g denně (zvlášť při současně nedostatečném pitném režimu) může vést až k zácpě.

obrázek z istockphoto.com

2. Zaměřte se na vybrané druhy ovoce

Některé druhy ovoce jsou jako dělané pro podporu trávení a vyprazdňování, proto pokud chcete mít biorytmus srovnaný do latě, neměli byste je vynechat.

  • Sušené švestky jsou sázka na jistotu, a to zejména z důvodu vysokého obsahu vlákniny (6 g na 100 g) a sorbitolu (až 15 g na 100 g), který podporuje transport vody do tlustého střeva čímž způsobuje laxativní účinky. Některé studie dále spekulují, že za laxativní účinky sušených švestek mohou být zodpovědné i přítomné fenolické sloučeniny.
  • Kiwi je další překvapivý pomocník, který prokazatelně zvyšuje objem stolice a frekvenci vyprazdňování. Vedle vlákniny (asi 2–3 g na 100 g) za to mohou nejspíš přítomné proteázové trávicí enzymy nebo další přítomné fytochemikálie s vysokou biologickou hodnotou.

3. Nezapomeňte se hýbat

Pokud vás trápí zácpa, pohyb a fyzická aktivita je jednoduché a účinné řešení. A neplatí to jen pro stav zácpy, ale také pro celkově zdravé zažívání, protože fyzickou aktivitou dochází k podpoře peristaltiky střev a k rychlejšímu průchodu tráveniny gastrointestinálním traktem.

Zařaďte proto pohyb do svého životního stylu a uvidíte, že vaše zažívání včetně vyprazdňování tím dostane řád. Běhání, plavání nebo třeba cvičení v posilovně patří mezi výborné způsoby, jak zajistit dostatek pohybu během dne.

4. Dopřejte si ráno bohatou snídani

Bohatá snídaně obsahující vyvážený poměr všech základních živin nastartuje ranní zažívání a může podpořit následně vyprázdnění. Pokud snídani navíc obohatíte o dostatek ovoce a celozrnných obilovin, získáte tím okamžitou vstupenku na toaletu díky vysokému obsahu vlákniny a vody.

Nezapomněli jste na kávu? Protože jestli ano, může vám 1 šálek kávy výrazně zkrátit čekání na toaletu. V jednom dotazníkovém experimentu uvedlo 29 % účastníků (převážně ženy), že po kávě mají zvýšenou potřebu se vyprázdnit. V jiném experimentu byl u více než 50 % účastníků naměřený zvýšený pohyb tráveniny ve střevech již po 4 minutách od vypití kávy.

Pokud tedy plánujete ranní rituál obohatit o návštěvu toalety, neměli byste zapomínat na bohatou snídani ideálně ještě v doprovodu kávy či teplého čaje. Tím totiž nastartujete peristaltiku a následně může dojít ke snadnějšímu vyprázdnění.

  • Nekonečnou inspiraci na zdravé snídaně najdete mezi Aktin recepty.

5 tipů, jak mít pravidelnou stolici jako jízdní řády v Tokiu

5. Nezapomeňte na pitný režim

Stolice je ze tří čtvrtin tvořena vodou, a proto je pro pravidelné a bezproblémové vyprazdňování důležitý pitný režim. Naopak nedostatečný příjem tekutin může vést k zácpě a nepravidelnosti vyprazdňování.

Nejlépe uděláte, pokud se budete držet starého dobrého pravidla 30–45 ml tekutin na 1 kg hmotnosti. Nezapomeňte také na to, že pokud během dne sportujete a potíte se, je třeba ztracené množství tekutin nahradit příjmem dalších tekutin navíc. Stejně tak při vysokém denním příjmu vlákniny je třeba o to více dbát na dostatečný pitný režim.

Co si z toho vzít?

Pravidelný a zaběhnutý režim se v celkovém životním stylu vždycky cení. A pro vyprazdňování to platí dvojnásob. Některé dietní postupy vám mohou s pravidelnou stolicí pomoci díky tomu, že zvýší objem tráveniny a urychlí její putování střevy. Pokud jste totiž během dne aktivní, jíte dostatek vlákniny a dbáte na pitný režim, k zácpě nedojde.

Zaměřit byste se měli zejména na vlákninu a potraviny, které jsou jejím bohatým zdrojem. Hodit se vám bude zejména ovoce a zelenina (kiwi a sušené švestky mají obzvlášť vysokou schopnost vás dovést na toaletu), ve stravě byste měli mít také luštěniny nebo celozrnné obiloviny.

Dostatečný pitný režim je pro bezproblémové vyprazdňování nezbytný, okamžité pomoci se můžete po ránu dočkat od kávy nebo sklenky teplé vody. Zapomínat byste neměli ani na pravidelnou pohybovou aktivitu, která díky rychlejší peristaltice dokáže podpořit pravidelné vyprazdňování.

10 jednoduchých tipů, jak jíst více vlákniny, být zdravější a snadněji hubnout
10 jednoduchých tipů, jak jíst více vlákniny, být zdravější a snadněji hubnout
Chutě na sladké, kručící žaludek nebo zažívací problémy signalizují, že je s vaším tělem něco v nepořádku. Může to být právě nedostatek vlákniny, který zmíněné neduhy způsobuje. Poradíme vám, jak tuto chybu napravit.
Lepší trávení a skvělá chuť jídla. Proč se pustit do pěstování bylinek a jak je používat?
Lepší trávení a skvělá chuť jídla. Proč se pustit do pěstování bylinek a jak je používat?
Domácí bylinková zahrádka může být zdrojem radosti, skvělých chutí, vůní a také látek podporujících naše zdraví. V dnešním článku si popíšeme, jak snadno si můžeme takovou zahrádku založit, jaké benefity nám tyto bylinky mohou přinést a jaké je jejich praktické využití v pokrmech.
Pohybem ku zdraví: kolik fyzické aktivity je tak akorát?
Pohybem ku zdraví: kolik fyzické aktivity je tak akorát?
Pohybová aktivita by měla být součástí životního stylu v každém věku. Kolik času věnovat pohybové aktivitě v jednotlivých věkových skupinách pro udržení jejích zdravotních benefitů?
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim má vliv (bez nadsázky) na vše kolem vašeho života. Nedostatek vody sami na sobě poznáte celkem snadno, dobře se cítit totiž rozhodně nebudete. Jak by ale měl váš optimální příjem tekutin vypadat?
Nebaví vás kohoutková voda? Máme 8 tipů jak si zpestřit pitný režim
Nebaví vás kohoutková voda? Máme 8 tipů jak si zpestřit pitný režim
Vypít dostatek tekutin během dne může být pro řadu osob pořádný oříšek. Přinášíme vám 8 osvědčených tipů, jak si pitný režim zpestřit a usnadnit.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.