Jak může vyšší konzumace vody ve večerních hodinách ovlivnit spánek?

Komentáře
Jak může vyšší konzumace vody ve večerních hodinách ovlivnit spánek?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Voda tvoří až 60 % tělesné hmotnosti.
  • Ztráta 2 % má vliv na váš výkon či soustředění. 10% deficit už může mít i vážné zdravotní následky.
  • Udržování správné hydratace může napomoci fyzickému, kognitivnímu, emocionálnímu zdraví a kvalitnímu spánku.  

Možná jste už někde slyšeli, že ,,vypít sklenici vody před spaním” může být svým způsobem prospěšné. Přeci jen ji velice vytrvale vylučujete během dne i spánku, ať už dýcháním, pocením či vylučováním moči a stolice z trávicího systému. Na tento trend ovšem existuje i jiný pohled – že nadměrné množství tekutin před spaním může spánek narušovat. To vás může přivést k otázce; měli byste před spaním pít? Dnešní článek vás provede výhodami a nevýhodami vyšší hydratace ve večerních hodinách. 

Výhody dostatečného pitného režimu 

Udržení normální hladiny krevního tlaku Pitný režim má vliv na osmolalitu plazmy, jinými slovy voda snižuje srdeční zátěž se znatelným účinkem na frekvenci a krevní tlak. Pokles těchto aspektů dokáže pomoci vašemu tělu se stresem a zvýšenou relaxací, což může vést ke snadnějšímu usínání a kvalitnějšímu spánku. 
Zlepšení náladyVýzkum naznačuje, že hydratace přispívá ke zlepšení nálady, klidu a pocitu spokojenosti, tím pádem vytvářet tu pravou atmosféru pro klidný noční odpočinek. U dehydratace naopak studie ukazují indikace ke špatné náladě, podrážděnosti či ospalosti během dne.
Zábrana dehydrataciČlověk se do dehydratovaného stavu dostává ve chvíli, kdy ztratí i pouhá 2 % obsahu vody v těle. Může přitom pociťovat žízeň, sucho v ústech, zvýšenou srdeční frekvenci, svalové křeče a podrážděnost. Tyto příznaky mohou výrazně ovlivnit spánkovou rutinu jedince. 
Zmírnění příznaků bolesti hlavyPodle Nutrition Reviews může pití vody pomoci redukovat některé formy bolesti hlavy. Podobné výsledky naznačuje i studie z roku 2020. Dle ní dostatečný pitný režim přispívá k snížení příznaků bolesti hlavy, její závažnost a trvání, a to podporuje rychlejší usínání i hodnotný spánek. 
Jak může vyšší konzumace vody ve večerních hodinách ovlivnit spánek?

Co je třeba zvážit

I přes výrazné benefity pití vody zmíněnými výše, může pití vody těsně před ulehnutím způsobovat některým lidem znatelné problémy. 

Nykturie

Probouzení se uprostřed noci kvůli opakovanému močení neboli nykturie, může v mnoha případech velice citelně narušovat váš spánkový cyklus a v důsledku toho i snižovat produktivitu. Právě pití příliš velkého množství vody před spaním k této potíži přispívá, zejména pak u lidí s určitými neduhy, např. onemocněním ledvin nebo cukrovce či u jedinců užívajících diuretika.

Pravděpodobnost nykturie můžete snížit:

  • snížením příjmu tekutin dvě hodiny před spaním
  • večerní eliminací alkoholu a kofeinu
  • zvážením pozdější nadměrné konzumace potravin bohatých na vodu, jako je ovoce a zelenina
  • odskočením na toaletu těsně před spaním
  • snížením množství soli ve vaší každodenní stravě
  • udržováním dostatečné hydratace během dne 

Narušení spánkového cyklu

Tento bod navazuje na výše zmíněný a týká se právě narušení spánkového cyklu v důsledku častého nočního močení. Přirozeně je vaše tělo nastavené na snížený výdej moči během spánku, což vám umožňuje šest až osm hodin relaxace bez přerušení. Pitím před spaním můžete tento cyklus velice snadno změnit. 

A je to právě nedostatek spánku, co negativně ovlivňuje zdraví, především vašeho srdce. Nasnadě jsou problémy s vyšším krevním tlakem, hladinou cholesterolu či nabráním hmotnosti

Kdy je tedy ten nejlepší čas?

Možná jste už dříve v textu zaregistrovali uvedenou hodinu, kdy je doporučeno naposledy vydatně pít. Jsou to přibližně dvě hodiny. Tímto způsobem nezatěžujete tělo extra tekutinami, jež by mohly vést v urgentnost nočního močení. Pokud máte ale žízeň i během tohoto časového okna (a to se samozřejmě stát může), je v pořádku vypít do pověstné jedné sklenice.

Co si z toho vzít?  

Dostatečná hydratace během dne je jedním z pilířů zdravého životního stylu, stejně tak jako kvalitní a ničím nerušený spánek. Toho můžete dosáhnout jednoduchými triky a tipy, jako je snížení množství soli ve vaší stravě, omezení konzumace alkoholu a kofeinu v pozdějších odpoledních a večerních hodinách či preventivní návštěva toalety před ulehnutím. Ale pozor; určitě nezapomínejte na dostatečné doplňování tekutin před oněmi pověstnými dvěma hodinami, protože i dehydratace má svá výrazná úskalí (např. svalové křeče a podrážděnost).

Kdy jíst naposledy před spaním a co?
Kdy jíst naposledy před spaním a co?
Večerní jedení je velmi kontroverzním tématem, které je stále zahaleno mnoha otazníky. Skutečně se jídlo večer ukládá do tuků, nebo vám může naopak pomoci? A jak dlouho před spaním tedy ideálně jíst? Vše se dozvíte v novém článku.
Proč bez spánku nerostou svaly a nehubneme? 6 tipů, jak se královsky vyspat
Proč bez spánku nerostou svaly a nehubneme? 6 tipů, jak se královsky vyspat
Spánek je pro nás velmi důležitý, a to nejen kvůli tomu, aby jste kvalitně regenerovali, ale také proto, abyste mohli pracovat a manipulovat se svojí hmotností. Jak na to?
Fáze spánku: co může jejich narušení způsobit?
Fáze spánku: co může jejich narušení způsobit?
Že je spánek klíčovým prvkem zdravého životního stylu jste jistě tušili. Jaké jsou ale jeho jeho fáze a co může jejich narušení způsobit? Tento článek vás provede všemi etapami spací rutiny a odkáže na jednoduché tipy, díky nimž nejen zkvalitníte svou noční relaxaci či zpříjemníte vstávání, ale také úkony běžného života!
Nebaví vás kohoutková voda? Máme 8 tipů jak si zpestřit pitný režim
Nebaví vás kohoutková voda? Máme 8 tipů jak si zpestřit pitný režim
Vypít dostatek tekutin během dne může být pro řadu osob pořádný oříšek. Přinášíme vám 8 osvědčených tipů, jak si pitný režim zpestřit a usnadnit.
Pijete dostatečně? 7 překvapivých příčin dehydratace
Pijete dostatečně? 7 překvapivých příčin dehydratace
Věděli jste, že mírná dehydratace má vliv mimo jiné i na výkon? Podívejme se na zoubek tomu, kolik pít a být v suchu. Tedy, v tomto případě spíš ve vodě.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.