Jak na dokonalou snídaňovou kaši?

Komentáře
Jak na dokonalou snídaňovou kaši?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Patří ranní miska kaše k vašim favoritům mezi snídaněmi? Není divu. Je snadná na přípravu, vymyslíte nespočet chuťově zajímavých kombinací, obsahuje všechny potřebné živiny a taky nezboří týdenní rozpočet.

V dnešním článku si ukážeme:

  • Jak si kaši připravit jako vyváženou snídani
  • Po jakých zdrojích makroživin sáhnout
  • Na jaké chyby dát pozor
  • Pořádnou dávku receptové inspirace k vyzkoušení

Jak by kaše měla vypadat po stránce makroživin?

Od snídaně všichni tak nějak očekáváme, že bude snadná na přípravu, bude nám chutnat a zasytí nás tak, že za hodinu od ní nebudeme přemýšlet, co dalšího bychom snědli. Kobliha s “lattéčkem” zhltnutá po cestě do práce je určitě rychlá, dost možná vám chutná, ale nemůže být řeč o tom, že by taková kombinace oplývala živinami nebo zasytila na delší čas. V ideálním případě by snídaně obecně po stránce makroživin měla obsahovat zdroj komplexních sacharidů, bílkovin a přiměřené množství kvalitního tuku. Dobrá volba potravin pak zajistí neméně potřebné mikroživiny, jako jsou vitaminy a minerální látky.

obrázek z istockphoto.com

Z čeho si tedy kaši poskládat?

Komplexní sacharidy

Oblíbenou klasikou, kterou všichni známe, jsou ovesné vločky. Věřte, že i v takto na první pohled obyčejné surovině mohou být velké rozdíly. Minutové ovesné vločky se během pár minut postarají o dokonale jemnou kaši s krémovou strukturou. Kromě kvalitních komplexních sacharidů obsahují zdraví prospěšnou vlákninu, vitaminy skupiny B, kyselinu listovou nebo antioxidačně působící vitamin E. Jaké další benefity vám ovesné vločky přinesou? Přečtěte si v našem článku. Zůstat jen u ovesných vloček by ale byla škoda. Co zkusit dál?

  • kukuřice: tuto surovinu při přípravě kaše ocení hlavně bezlepkáři, protože se jedná o přirozeně bezlepkovou plodinu. Nejčastěji se s ní setkáte v podobě instantní kaše. Výhodou je snadná a rychlá příprava. Nutriční hodnota kukuřice je ale o něco chudší, než je tomu u ostatních obilovin.
  • jáhly: patří k nejtradičnějším potravinám české kuchyně. Opět jde o přirozeně bezlepkovou a snadno stravitelnou plodinu. Jsou bohaté na vitaminu skupiny B, minerální látky a výborně chutnají nasladko, ale i naslano. Před přípravou je spařte horkou vodou: jinak budete nemile překvapeni jejich hořkou chutí. Nebo si dejte instantní jáhlovou kaši.
  • pohanka: ačkoliv pohanka botanicky patří mezi pseudoobiloviny, její využití je podobné jako u výše zmíněných. Je bohatá na rostlinné bílkoviny a vlákninu. Za zmínku jistě stojí vysoký obsah rutinu, který pomáhá posilovat pružnost cév a snižuje “zlý” LDL cholesterol.
  • quinoa: tato “superpotravina” se v poslední době těší velké pozornosti. A není divu: výjimečný je obsah plnohodnotných bílkovin.

Kromě výše zmíněných surovin můžete zkusit použít třeba přirozeně bezlepkový amarant nebo připravit domácí mléčnou rýži z kulatozrnné “arborio” rýže.

Zdrojem jednoduchých sacharidů pak je ovoce, kterým kaši ozdobíte. Jaký je vlastně rozdíl mezi komplexními a jednoduchými sacharidy? Přečtěte si v článku Sacharidy vs. cukry: jaký v nich je rozdíl?.

obrázek z gettyimages.com

Bílkoviny

Obsah bílkovin je patrně největším “kamenem úrazu” při přípravě snídaňové kaše. Kaši uvaříte v mléce a dál zastoupení této makroživiny neřešíte? 100 ml polotučného mléka obsahuje kolem 3 g bílkovin, takže při použití hrnku mléka se opravdu nedostaneme na nikterak závratné množství. Situace je ještě horší v případě, že použijete alternativní rostlinný nápoj nebo instatní kaši zalijete pouze vodou. Naštěstí máme hned několik možností, co do kaše přidat, abychom potřebné bílkoviny dohnali. 

  • tvaroh, Skyr nebo řecký jogurt: všechny zmíněné mléčné výrobky můžete zamíchat do hotové kaše nebo jimi kaši ozdobit. 100 g Skyru obsahuje 11 g bílkovin, což v kombinaci s dříve použitým mlékem může stačit.
  • syrovátkový či jiný protein: další pohotový způsob, jak z kaše udělat plnohodnotnou snídani. Stačí jej zamíchat do připravené kaše. Nemusíte mít strach, že byste snad obsažené bílkoviny tepelnou úpravou zničili (viz článek). Stačí jej zamíchat do připravené kaše. ½ odměrky (15 g) obsahuje 12 g bílkovin. Navíc je to možnost, jak kaši ochutit a osladit. Kdo by nechtěl jednou posnídat kaši vanilkovou a zítra zase čokoládovou? 
  • a co takhle do kaše přidat vyšlehaný bílek nebo celé vajíčko? Zní vám to zvláštně? Až někdy po ránu budete mít více času, zkuste to. Bílek vyšlehejte do tuha, zamíchejte ho k hotové kaši a minutku nechte povařit. Ta bude nadýchaná a jemná jako obláček. Pokud přidáváte celé vajíčko, postup je podobný: rozklepněte jej do hotové kaše a ještě nechte povařit. Jestliže se rozhodnete pro vyšlehaný bílek, žloutek rozhodně nevyhazujte: raději si pořiďte bílky samostatně balené, ať už tekuté nebo sušené. Celé vajíčko obsahuje 6 g bílkovin, samotný bílek 3 g bílkovin. Tak či tak tento tip ideálně kombinujte s výše uvedenými.
obrázek z istockphoto.com

Tuk

Poslední zbývající živinou je tuk. Právě zdroje tuku jsou tím, co na kaši nejvíc milujeme: roztékající se čokoláda, jemné oříškové máslo nebo křupavé ořechy. Kdo by odolal?

Tuk je zároveň živinou, která obsahuje v 1 g nejvíce energie, a to 9 kcal. Bílkoviny a sacharidy shodně obsahují 4 kcal na každý gram. V kombinaci s tím, jak tuky chutnají skvěle, je potřeba mít na paměti, že bychom měli přemýšlet o použitém množství. To vše samozřejmě v kontextu svých potřeb a cílů. Přiměřená dávka na jednu kaši tedy bude čtverec čokolády nebo lžička másla.

Myslete také na to, že tuk už je v potravinách přirozeně obsažen. Pokud tedy použijete jako zdroj bílkoviny tučnější mléčný výrobek, představuje zdroj tuku i ten. I ovesné vločky obsahují oproti jiným obilovinám více tuku: 7,5 g/100 g.

Na jaké chyby dát pozor?

Obvyklou chybou, kterou vídám v jídelníčcích klientů je vynechávání zdroje bílkovin. Povařit vločky v mléce nestačí a pokud zalijete instant kaši vodou, bílkoviny neobsahuje téměř vůbec. To znamená, že po takové snídani přijde brzy hlad a možná i chutě.

Což mě vede k další myšlence: věnujte si ráno pár minut navíc a kaši připravte svoji. Instantní kaše svoje místo v jídelníčku mít mohou. Občas se hodí: někdy prostě jen nestíháte, jindy potřebujete trvanlivou pohotovou snídani na cesty nebo výlety. Bedlivě ale sledujte složení: často totiž obsahují zbytečné množství přidaného cukru a nekvalitních tuků. Dobrou volbou budou kaše, které obsahují 100 % vámi vybrané suroviny (rýže, kukuřice, pohanka, jáhly..) a nic víc. Výhodou je blesková příprava a možnost dalšího dochucení máte zcela ve své režii. Pravidla jsou do puntíku stejná, jako při přípravě “vlastní kaše”.

obrázek z gettyimages.com

Jakými recepty si zpestřit svoji snídaňovou rutinu?

1. Overnight oats: populární rychlovka skoro bez práce

Kdo by nechtěl ráno přijít k hotové snídani. Tzv. “overnight oats” mají samé plusy: chutnají výborně, vymyslíte nespočet chuťově zajímavých variant a jejich příprava vám zabere sotva pár minut. Všechny přísady totiž stačí smíchat a nechat přes noc v lednici, zatímco si užíváte zaslouženého odpočinku. Ráno jen ozdobíte a rovnou můžete jíst. A málem bych zapomněla: pokud si kaši nachystáte do nějaké slušivé skleničky s víčkem, máte skvělou snídani “to go”, ať už do práce nebo na cesty. Zkusíte? Recept najdete zde.

2. Pečená ovesná: výživná snídaně na několik dní dopředu

Další méně tradiční možností je připravit si pečenou ovesnou kaši. Potom stačí nechat vychladnout a nakrájet na jednotlivé porce. Na talíři pak jen doplníte třeba tvarohem, ovocem a oříškovým máslem. Zkusíte naši pečenou ovesnou s malinami a mandlovými lupínky? Recept zde.

3. Slaná ovesná: konec snídaňové nudě

Kdo tvrdí, že kaše musí být vždycky sladká? Na své si přijdou i milovníci slaných snídaní. Zkuste kaši s vajíčkem, avokádem a šunkou. Recept najdete zde. Další inspiraci najdete v těchto článcích:

Co si z toho vzít?

Snídaňové kaše jsou prostě láska v jakémkoliv ročním období. Zatímco v létě rádi posnídáme osvěžující “overnight oats” přímo z lednice, na podzim a v zimě se těšíme na misku teplé kaše. Doufám, že po přečtení dnešního článku taky víte, jak kaši připravit, aby byla správně vyvážená nebo jste objevili dosud netušenou inspiraci.

5 chyb, kterými zabíjíte zdravou snídani. Neděláte nějakou z nich?
5 chyb, kterými zabíjíte zdravou snídani. Neděláte nějakou z nich?
Způsobů, jak zkazit zdravé jídlo, existuje spoustu. A snídaně není žádnou výjimkou, naopak. Neničíte si náhodou svou pečlivě připravenou a zdravou snídani některou z těchto chyb? Které to jsou a jak je napravit, rozebíráme v článku.
Souboj snídaní. Syrovátkové bílkoviny k snídani znamenají rychlejší hubnutí i kontrolu cukrovky
Souboj snídaní. Syrovátkové bílkoviny k snídani znamenají rychlejší hubnutí i kontrolu cukrovky
Věděli jste, že snídaní s bohatým zastoupením syrovátkových bílkovin půjdete vstříc úspěšnějšímu hubnutí? Co za tím stojí a jak toho využít, se dozvíme v dnešním článku.
Opravdu zvyšuje káva před snídaní riziko cukrovky?
Opravdu zvyšuje káva před snídaní riziko cukrovky?
Káva je podle celé řady studií nápojem, jehož konzumace nám poskytuje celou řadu zdravotních benefitů. O to překvapivěji proto na čtenáře serveru Novinky.cz může působit včerejší článek se znepokojivým názvem “Káva před snídaní zvyšuje riziko cukrovky”.
Sacharidy vs. cukry: jaký v nich je rozdíl?
Sacharidy vs. cukry: jaký v nich je rozdíl?
Sacharidy nejsou jenom jednoduché cukry. Jaký je mezi těmito pojmy rozdíl a jak se orientovat v běžných potravinách?
Ovesné vločky a zdraví: proč je zařadit do jídelníčku?
Ovesné vločky a zdraví: proč je zařadit do jídelníčku?
Ovesné vločky jsou známé jako fitness potravina již poměrně dlouhou dobu. Taková vločková snídaně dodá vašemu tělu v chutné a dobře stravitelné formě dostatek energie. Člověk pak takřka nemá hlad až do oběda, případně si vypomůže jen malou svačinou.
Makroživiny - zdroj životní energie
Makroživiny - zdroj životní energie
Z potravin dostáváme do těla nepřeberné množství nejrůznějších látek, z nichž nejvýznamnější část tvoří makroživiny. Mezi základní makroživiny patří takové látky, které konzumujeme ve velkém množství a které zároveň tělo vyživují a dodávají mu energii. Mluvíme‑li o základních makroživinách, myslíme tím zpravidla bílkoviny (proteiny), sacharidy a tuky (lipidy). V tomto článku si jednotlivé makroživiny rozebereme více do detailu a zmíníme jejich základní význam ve výživě jak sportovců, tak běžné
Zničím bílkoviny v proteinu, když s ním peču a vařím?
Zničím bílkoviny v proteinu, když s ním peču a vařím?
Spousta fitness receptů používá protein do vaření a pečení zdravějších dortíků jako náhražku sladidla a samozřejmě pro vyšší výsledný obsah bílkovin v produktu. Jak je to s mýty kolem tepelné úpravy proteinu?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.