Jak na domácí ledový čaj? Máme pro vás 3 skvělé tipy

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný 28. 7. 2021
Uložit článek
Jak na domácí ledový čaj? Máme pro vás 3 skvělé tipy

Různá doporučení nám radí pít přibližně 2 až 3 litry tekutin denně, ale každý ví, že v létě se tím tak úplně řídit nedá. Přijde jeden teplý den plný aktivního pohybu a sportování a najednou v nás litry tekutin mizí jako v černé díře. Není divu, že omezovat se jen na neochucenou kohoutkovou vodu někdy není tak úplně zábavné a uspokojující. Zvlášť když jí má být více než 3 litry denně, to už se vám o ní snad i zdá.

Populárními hasiči žízně jsou každoročně ledové čaje. Jak jsou na tom ty ze supermarketu a jak si připravit domácí varianty během několika minut?

Ledové čaje ze supermarketu? Jsou v nich velké rozdíly

Asi každý známe plné regály nejrůznějších ledových čajů, které na nás čekají ve většině běžných supermarketů. Z pohledu složení jsou v nich poměrně dramatické rozdíly:

 1. Klasické ledové čaje slazené cukrem. Typickým příkladem je třeba ice tea od Aquily nebo od Liptonu. Z výživového hlediska to není žádná sláva, přibližně 6–8 g cukru na 100 ml z nich dělá podobně přeslazenou limonádu jako je třeba Kofola, která má na 100 ml 8 g cukru.

 2. Ledové čaje „light“ – bez cukru a se sladidly. Většina výrobců limonád včetně ledových čajů v současné době nabízí varianty s cukrem a bez cukru. Slazené jsou umělými sladidly, takže v nich kalorie budete hledat marně. Typickými poznávacími znaky jsou slova jako „light“, „bez cukru“ nebo stříbrný pruh na obalu. S ledovými čaji se sladidly na váze nepřiberete, ale současně to není úplně ten nejlepší způsob, jak si zvykat na čistou neochucenou vodu. 

 3. Ledové čaje neslazené. Někteří výrobci přistupují i ke zcela přírodní variantě – černý, zelený nebo ovocný čaj bez cukru i bez sladidel. Tady už vás může trápit jen ten plastový obal, jinak je to skvělý nápoj pro doplňování tekutin během léta, který neobsahuje prakticky žádné kalorie.

A pak tu je samozřejmě možnost vyrobit si vše v domácím prostředí. Jaké to má výhody a jak na to?

obrázek z pickpik.com

Domácí ledový čaj si můžete vyladit přesně podle své chuti

Vyrobit si ledový čaj v domácím prostředí není vůbec nic složitého. Budete k tomu potřebovat jen kvalitní sypaný čaj, vaše oblíbené bylinky a krájené ovoce, kterým si ledový čaj můžete dozdobit. Pojďme si výrobu projít krok za krokem.

1. Udělejte si kvalitní čajový základ

Prvním krokem je vytvořit si kvalitní čajový základ. Pokud chcete bílý, černý nebo zelený čaj, budete potřebovat kvalitní a nejlépe sypaný čaj, ze kterého si uděláte čistý nálev. Přibližně 10 až 15 g sypaného čaje na 1 litr hotového nápoje by měl být dobrý startovní poměr pro většinu variant v závislosti na tom, jak silný čaj chcete vytvořit.

Pokud to nechcete přehánět s kofeinem nebo jen máte raději ovocné a bylinné čaje, udělejte si základ z nich. Skvělý je například nálev ze sušených šípků nebo z květů černého bezu, který má úžasné aroma a rozvoní doslova celou vaši kuchyni.

2. Základ si (ne)doslaďte dle vašich chutí

Jestli si čaj osladíte nebo ne, už záleží jen na vašich chutích. I kdybyste se ale rozhodli pro sladkou variantu, pořád bude dost pravděpodobně méně sladká než ta ze supermarketu. To byste totiž jinak do litru čaje museli nasypat asi 5 lžic cukru (cca 70 g).

Můj oblíbený způsob je například přidání asi jedné lžíce medu do litru nálevu, která čaji dodá zajímavou chuť. Čaj si můžete osladit přírodním sladidlem Erythritolem, který je bez kalorií. Nemusíte ale sladit vůbec a získáte přírodní nálev s charakteristickou chutí pravého čaje. Tady je to zcela ve vaší režii.

3. Před podáváním přidejte bylinky, ovoce a kostky ledu

Bylinky a ovoce dodají ledovému čaji skvělou a aromatickou chuť. Pokud rádi experimentujete, můžete vyzkoušet třeba jednu z následujících kombinací:

 1. Hrst lesního ovoce (rybíz, borůvky, ostružiny, maliny) s čerstvými lístky máty

 2. Trochu citronové šťávy, plátky citronu a čerstvá bazalka

 3. Trochu limetkové šťávy, plátky limetky a nakrájená broskev

Nakonec přidejte kostky ledu, které z vašeho ledového čaje udělají ve vteřině hotový letní drink. Teď už jen přidat brčko (samozřejmě ekologické!), fotku na Instagram a máte hotovo. Dejte jen pozor na příliš časté popíjení kyselých čajů založených na citrusech – za to by vám vaše zuby po nějaké době nemusely poděkovat. 

Možností je samozřejmě mnohem více a záleží jenom na vás, na jakou variantu si troufnete. Rozhodně však nebudete zklamaní.

obrázek z istockphoto.com

Co si z toho vzít?

Během horkých letních dnů dbejte na dostatečný pitný režim. Oproti jiným částem roku se totiž více potíme a současně jsme pohybově aktivnější, a tak hrozí více než kdy jindy dehydratace vedoucí k únavě, malátnosti a bolestem hlavy.

Základním zdrojem tekutin by měla být klasická kohoutková voda. Svůj pitný režim si však můžete oživit také ledovými čaji, zvláště pokud jsou připravené z kvalitního čaje a neobsahují příliš vysoké množství cukru. Běžné ice tea ze supermarketu je totiž spíše přeslazená limonáda než vhodný nápoj na pravidelné popíjení. 

Na varianty bez cukru ovšem narazíte i v obchodech a třeba na cesty je to super volba. Ještě lepší je si ale ledový čaj uděláte doma. Stačí jen kvalitní čaj, bylinky, trocha ovoce, led a především plná náruč fantazie. 

Přidej se k 33 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
2 Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________