Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii

Komentáře
2
Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Ať už si to připouštíme nebo ne, žijeme v době velké nejistoty, která nás po psychické stránce do jisté míry všechny ovlivňuje. Existuje přitom elegantní, jednoduchá a neinvazivní metoda, jak našemu vnitřnímu zmatku ulehčit – psychoterapie. V dnešním článku si povíme, co si pod tímto pojmem představit, jak terapie probíhá a v čem nám může pomoci.

O tom, jak poznat, že vaše špatná nálada už může být deprese, píšeme v článku tady.

Co je psychoterapie a jakými problémy se zabývá?

Psychoterapie je léčebný proces vedený kvalifikovaným odborníkem, který má za cíl odstranit nebo zmírnit klientovy psychické potíže, podpořit jej v těžké životní situaci a(nebo) zlepšit jeho sebepoznání a rozvoj

Ani zdaleka se tedy nemusí vždy jednat o “hašení” již vzniklých problémů. S její pomocí se můžeme naučit lépe pečovat o své psychické zdraví, zlepšit kvalitu našeho života, předcházet dalším komplikacím v budoucnu a co víc, lépe poznat sama sebe. Teprve s hlubším prozkoumáním našeho já si totiž mnohdy uvědomíme některé souvislosti a začneme na věci nahlížet jinak.

Jak psychoterapie probíhá?

Psychoterapie může probíhat formou individuální nebo skupinovou (skupinová, partnerská, rodinná). Existuje také mnoho různých terapeutických směrů, přičemž mezi ty nejdůležitější patří: 

  • Kognitivně-behaviorální psychoterapie - řešení konkrétních problémů a obtíží, zaměření na dosahování specifických cílů, zaměřuje se na vědomé procesy a cílem je soběstačnost klienta

  • Psychoanalytická psychoterapie - založena na významu nevědomých duševních procesů a snů

  • Dynamická psychoterapie - snaha o poznání významných událostí a jejich spojitost s aktuálními potížemi, výhodná je zejména skupinová forma terapie

  • Gestalt terapie - zvyšuje uvědomění klienta o jeho prožívání, podporuje ho v přijetí odpovědnosti za své myšlenky, emoce a činy

Terapeut se za pomoci terapeutických prvků snaží pomoci svému klientovi v sebepoznání, uvědomování si souvislostí, prožívání a analýze svých pocitů nebo tréninku nově nabytých znalostí a zkušeností. Těmito prvky mohou být např. rozhovor, podněcování, učení, nebo také neverbální reakce, či mlčení. Velmi důležitým faktorem je také vztah, který se mezi klientem a terapeutem vytvoří. Je také třeba pamatovat na to, že terapie je většinou dlouhodobá záležitost a nemůžeme proto očekávat, že se budeme po jednom sezení vznášet na obláčku. 

obrázek z istockphoto.com

5 výhod, které nám může psychoterapie poskytnout

1. Zlepšení nebo úplné vymizení již přítomných potíží

Jak už to tak bývá, většina z nás začíná problémy řešit až ve chvíli, kdy se stávají nesnesitelnými. I v tomto případě je však psychoterapie velmi efektivní. Může nám pomoci odhalit příčinu našich potíží, podívat se na ně z jiného úhlu pohledu a naučit se zvládat nepříjemné pocity, které je provází.

Terapie nám může ulevit od stavů jako jsou:

  • deprese

  • úzkosti - chronický strach, kdy jedinec v budoucnu očekává katastrofický scénář i přesto, že k těmto obavám nemá racionální důvod

  • obsedantně-kompulzivní porucha - vtíravé a nechtěné myšlenky nutící jedince k nějaké, často nesmyslné, činnosti, která mu od nutkavých myšlenek dočasně uleví

2. Lepší zvládání stresu a obtížných situací 

Stres z našich životů bohužel zřejmě jen tak nezmizí a je proto potřeba jej přijmout a naučit se s ním pracovat. Během terapie poznáme, které věci si skutečně zaslouží naši pozornost a naučíme se využívat různých relaxačních a meditačních technik, které nám pomohou se uvolnit. Příkladem může být tzv. mindfulness, které spočívá ve všímavosti a cílení pozornosti na přítomný okamžik.

Kromě toho si také připomeneme, že chybovat je prostě lidské. Své neúspěchy bychom si proto měli být schopni odpustit, poučit se z nich a zbytečně se neutápět ve výčitkách, které už nám v životě nic pozitivního nepřinesou.

obrázek z istockphoto.com

3. Zdokonalení se ve vztazích a kontrole emocí

Všechno, co zažíváme, v nás vzbuzuje emoce. Abychom je mohli kontrolovat, musíme si tyto pocity nejprve připustit a prožít, ať už jsou příjemné nebo ne. Jejich zadržováním si totiž dláždíme cestu do pekel - s každým dalším potlačeným prožitkem se zvyšuje vnitřní tlak, který se může následně projevit buď nekontrolovatelnými záchvaty vzteku a agrese, nebo naopak depresemi a úplným uzavřením se před světem. 

Člověk je od přírody společenský tvor a vztahy tak v našem životě hrají naprosto zásadní roli - ať už se jedná o ty rodinné, partnerské, nebo na pracovišti. Na terapii se můžeme zaměřit na řešení již vzniklým problémů, učení se jim předcházet, ale také na způsoby, jak s ostatními lidmi vhodně jednat a jak pohotově reagovat v konfliktech.

4. Posilování sebevědomí a lepší sebepoznání 

Psychoterapie je skvělým prostředkem k lepšímu sebepoznání a rozvíjení našich schopností. Pomůže nám uvědomit si, čeho bychom vlastně chtěli v životě dosáhnout (a za jakou cenu!), naučí nás klást na sebe reálné nároky a v neposlední řadě se umět náležitě ocenit za odvedenou práci. Zaměřuje naši pozornost k poznání a rozvoji našich silných stránek a může nás také zbavit zbytečných obav a nejistot, které nám brání naplno využít náš potenciál.

5. Obecně vyšší kvalita života

Terapie nám pomůže uvědomit si, co je pro nás opravdu důležité a že i v těch nejhorších chvílích jsou tu věci, za které může být skutečně vděční. Pozitivně ovlivňuje naše vztahy k ostatním  a činí nás otevřenými pro nové příležitosti a výzvy. Může být také nápomocná při osvojování a zafixování nových návyků. 

Vede nás k lepší životní spokojenosti a větší odolnosti proti stresu, což se projeví nejen na našem duševním zdraví, ale i tom fyzickém. Psychický stav se totiž významně promítá do funkcí imunitního, trávícího, vylučovacího ale i kardiovaskulárního systému a péče o něj je tak důležitou součástí celkové kvality života.

obrázek z gettyimages.com

Chodit na terapii není slabost

Duševní pohoda je důležitou součástí našeho zdraví a významně se promítá do kvality života, vztahů nebo míry výkonnosti. Ve společnosti však stále ještě přetrvává názor, že pokud si člověk nedokáže poradit sám, projevuje tím jistou míru slabosti.

Pošetilé, že? Když se nám rozbije pračka, logicky zavoláme instalatéra, s rozbitou hlavou si zajdeme do nemocnice a se zablokovaným krkem se objednáme na masáž nebo fyzioterapii. Proč se tedy stydět vyhledat odbornou pomoc v podobě psychoterapie? Říci si o podporu je v tomto případě naprosto přirozenou a zdravou snahou o úlevu, sebezáchovu nebo seberozvoj. 

I v současné situaci je možné využívat nejrůznějších online psychoterapeutických konzultací, které fungují na stejném principu jako osobní setkání.

Co si z toho vzít?

Současná situace a přetrvávající nejistota se podepisuje i na našem psychickém stavu. Ten je přitom nedílnou součástí celkového zdraví, významně ovlivňuje celkovou kvalitu života, naše vztahy i pracovní produktivitu. 

Psychoterapie nám může pomoci zbavit se přítomných obtíží, lépe zvládat stres a kontrolovat emoce, zapracovat na našich silných stránkách a vztazích s ostatními lidmi, posílit naše sebevědomí a celkově zlepšit kvalitu našeho života. A to zní docela dobře, že? Nemějme proto strach těchto výhod využívat a v případě potřeby se místo bloudění v kruhu raději obraťme na odborníka.

Úzkost, deprese nebo špatná nálada? Poradíme vám, jak s nimi bojovat
Úzkost, deprese nebo špatná nálada? Poradíme vám, jak s nimi bojovat
S depresí se ve světě potýká 300 milionu lidí a v České republice je to každý třetí člověk. Užívání antidepresiv stoupá, ale nejsou řešením. A přitom stačí znát pár základních zlepšení životního stylu. Co nám pomůže v boji proti špatné náladě?
Osa střevo-mozek: když za úzkosti můžou střevní bakterie
Osa střevo-mozek: když za úzkosti můžou střevní bakterie
Trápí vás stavy úzkosti a nevíte, jak s nimi bojovat? Pomoc najdete tam, kde byste ji možná nečekali.
8 kroků, jak se přestat přejídat kvůli negativním emocím
8 kroků, jak se přestat přejídat kvůli negativním emocím
Zlepšit si náladu kyblíkem zmrzky je fajn. Ale jen do té doby, než si vytvoříme návyk a budeme řešit každý výkyv nálady jídlem. Důsledky nemusíme sledovat jen na přibývajících centimetrech v pase, ale také na našem zdraví. V dnešním článku se dozvíme, jak s nástrahami emočního jedení bojovat.
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness se nabízí jako jedna z možností, jak být zdravější, klidnější a spokojenější se svým životem. Poznejte kouzlo mindfulness v dnešním článku.
Jak poznat, že moje "častá špatná nálada" už je deprese
Jak poznat, že moje "častá špatná nálada" už je deprese
Špatná nálada čas od času postihne každého. Jak ale poznat, že pouhý splín už možná přerůstá do deprese a kde hledat pomoc?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.