Jak pohodlně hubnout v létě? 6 tipů, jak se dostat do formy

10. 7. 2022
Komentáře
3
Jak pohodlně hubnout v létě? 6 tipů, jak se dostat do formy
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

K úspěchu je třeba přejít k akci, nikoliv o atraktivním těle, úspěšném podnikání nebo vystudování vysoké školy pouze snít. A kdy je nejlepší začít? Právě teď! Ne od pondělí, za týden, až dočtete knížku nebo až se ukáže, že pyramidy postavili mimozemšťani. Nepotřebujete číst žádné knižní bestsellery o detoxech, raw stravě nebo hubnutí celebrit, potřebujete na sobě začít makat právě teď. Jak na to, aniž by vás to výrazně bolelo?

Co se v dnešním článku dozvíte? 

 • Jak vyzrát na letní jídelníček a snížit kalorickou hodnotu jídel
 • Proč máme v létě lepší náladu a jak toho využít
 • Jakých 6 tipů na perfektní léto nám pomůže dosáhnout skvělé postavy

Řekněte hlasité ano letnímu jídelníčku a hubněte i bez počítání kalorií

Letní jídelníček je něco jako bůh, všichni ví, že existuje, ale nikdo neví, jak má vlastně vypadat. Společně ho vykouzlíme, než řeknete abrakadabra. Sezónní ovoce a zelenina je nyní k dostání i za ceny, při nichž nám nevystřelí oči v sloup a peněženka neutíká někam mezi čokolády a brambůrky, využijte toho.

Letní horko potlačuje chuť k jídlu a strava by měla být celkově lehčí. Lépe se nám bude žít po zeleninovém salátu s quinou a kuřecím než po "guláši s 8" spláchnutým vychlazenou dvanáctkou. 

Jak si jídelníček vyletnit a spolehlivě hubnout? 

 • Na zahrádkách, farmářských trzích a v obchodech je během léta k dostání nepřeberné množství ovoce a zeleniny za příjemné ceny. Jahody, cukety, ředkvičky, saláty, no prostě vše, na co si vzpomenete. Po čem sáhnete?
 • Ukrojte zhruba 1/2 přílohy a nahraďte ji zeleninou nebo zeleninovým salátem.
 • Vyhněte se těžkým omáčkovým jídlům s tučnými druhy mas.
 • Pitný režim si osvěžte mátou, citrusy a dalším ovocem namísto limonád natřískaných cukrem, že by postavily na nohy i mrtvého.
 • Ke svačinám si dejte letní ovoce s jogurtem.
 • Popusťte uzdu fantazii a každý den si dejte jeden barevný a plnohodnotný zeleninový salát. Nedělejte si ze salátu kalorickou bombu přidáním dresinku, majonézy nebo omáček. Raději vsaďte na domácí zálivku, kterou máte pod kontrolou. Využijte i luštěnin a dalších rostlinných bílkovin pro osvěžení jídelníčku.
 • Mějte pod čepicí a místo kaloricky vydatného nanuku Magnum sáhněte třeba po Twisteru
 • Než si dát třeba v McDonaldu ledové frappéčko za 400 kcal, raději si udělejte domácí ledovou kávu pouze s ledem a máte to skoro za 0 kcal.
 • K létu patří i nějaký ten alkohol, ale ten má taky energii. Zůstaňte tak u občasných 1–2 sklenek alkoholu.

[Instagram]

6 tipů, proč se letos v létě jednoduše dostanete do formy 

1. Dlouhé slunečné dny přinášejí více chuti do života a příležitostí sportovat

Slunce a teplo nás dělá pozitivnějšími a šťastnějšími. Sluníčko je svým způsobem skvělý psychiatr. A co tím získáme? Pozitivnější mysl a chuť jít ven si zasportovat. V tak nádherné dny je škoda být zavřený doma. 

Každý den se věnujte vaší oblíbené venkovní aktivitě. Ať to jsou večerní procházky, jízda na kole, plavání nebo zahrádkaření. Odpočine si jak vaše hlava, tak i tělo. Svižnou hodinovou procházkou se psem rychlostí 5,5 km/h průměrně spálí 80 kilogramový muž 220 kcal a 60 kilogramová žena 170 kcal. A to se počítá!

2. Do práce jezděte na kole, pěšky a během dne buďte neustále v pohybu

Kdo se přes den více hýbe, spálí více energie a lépe hubne. Žádná věda. Jako dopravní prostředek používejte co nejvíce svoje tělo. Za den můžete nachodit spoustu kilometrů, a když budete chodit po schodech všude, kde to jen jde, spálené kalorie ještě zvýšíte, dokonce i ten zadek procvičíte. Skryté doporučení pro ženy: berte schody alespoň po dvou!

Kdo by se v těchto vedrech chtěl vozit autem nebo hromadnou dopravou, když je venku tak krásně a kalorie se spalují téměř sami? Spálit takhle můžete úplně s přehledem 500 kcal a víc! Každý pohyb se prostě počítá.

3. Párkrát do týdne si udělejte čas na silový trénink a makejte na sexy křivkách

Holky, nemusíte se ničeho bát. Když budete cvičit, vypadat jako kulturistky po letech tvrdého tréninku a v mnoha případech i pořádné steroidové kůry rozhodně nebudete. Kluci mají růstový potenciál větší, tak toho využijte.

Když budete pravidelně 3krát týdně chodit makat v posilovně nebo na workoutové hřiště, začne se vám měnit tělo před očima a najednou uvidíte, že to má smysl. A těch pár stovek kcal taky není k zahození. Jen to chce čas, trpělivost a pravidelnost. Jediný špatný trénink je ten, na kterém jste nebyly. Několik stovek spálených kcal a měnící se tělo zaručeno.

Jak pohodlně hubnout v létě? 6 tipů, jak se dostat do formy

4. Vydejte se na aktivní víkendy a poznávání známé i neznámé krajiny

Léto přímo volá po aktivních víkendech, na kterých si zlepšíte fyzickou kondici a zamakáte i na svém vzhledu. Ale pozor, nesmíte to v restauraci "zabít" nevhodným jídlem a pitím. Vsaďte na lehké snacky, ovoce a proteinové tyčinky po cestě a v restauraci si nebudete vybírat kručícím žaludkem, ale použijete rozum. 

 • Zdolejte vrcholky hor a pozorujte svět z výšky. Za hodinku svižné horské turistiky s menším batohem na zádech spálí 80kilový muž zhruba 450 kcal a 60kg žena cca 350 kcal. A kolik je to za celý víkend lezení po horách? Hodně!
 • Celodenní vyjížďky na kole jsou nejen super relaxem. Za hodinku jízdy kolem 21 km/h v průměrně kopcovitém terénu průměrně spálí 80 kg muž 550 kcal a 60 kg žena 400 kcal. Už plánujete celodenní výlet?

Chybí vám inspirace na cesty? Načerpáte ji v článku s názvem Kam na túru nebo do hor v ČR v létě? Máme 10 tipů

5. Udělejte si aktivní dovolenou a vyzkoušejte všechny letní sporty

Plácnout se na týden na pláž v All Inclusive režimu může být fajn tak na dvě hodiny, pak už je to nuda. Dovolená je bez debat odpočinkem a relaxem, ale při aktivním odpočinku si paradoxně "odpočineme" ještě lépe než během válení se na pláži s převalováním za sluncem. 

Řeknu vám, že když jsem poprvé zkoušel paddleboard, pobavil jsem celou pláž a doteď mě mrzí, že jsem na svou "one man show" nevybíral vstupné. A byla to super zábava i relax. 

Naplánujte si aktivní dovolenou nebo během All Inclusive režimu vyzkoušejte letní sporty 

 • Vydejte se na poznávací dovolenou po vlastní ose do vaší oblíbené destinace a procestujte ji křížem krážem.
 • Jste akčnější povahy? Sáhněte po cyklo dovolené, naplánujte si pěší přechod přes hory, cokoliv vás napadne. 
 • Když už máte "válecí dovolenou," prozkoumejte alespoň přilehlé přírodní krásy (pokud nejste obklopeni pouze pouští), užívejte si plavání ve vodě, půjčte si paddleboard či kajak nebo se vydejte na nějaký z nabízených výletů. 

[Instagram]

6. Užívejte si milostný život. Mimo spálenou energii se vám zlepší nálada a i láskyplné pouto s partnerem prohloubíte

Ok, sexem sice nespálíme tolik energie jako pořádným silovým tréninkem, ale i tak se jedná minimálně o velice příjemný prostředek ke zvýšení výdeje energie. Každý by chtěl být spokojený sám se sebou a pro svého vyvoleného tou nejpřitažlivější verzí sebe sama, samotný sex je tak motivací k další práci sám na sobě. 

 • Sex je prospěšný pro naše srdíčko, náladu, lepší spánek i silnější imunitní systém. Prohlubujete jím i duševní spojení mezi partnery a vzájemnou důvěru (Brody, 2010; Charnetski & Brennan, 2016).

Jak je to s tou spálenou energií během sexu? 

 • Muži průměrně sexem spál zhruba 4,2 kcal za minutu a ženy 3,1 kcal. Pak už je jen na vás, jak dlouhou dobou spálené kalorie vynásobíte (Frappier, 2013)
 • Více se o spálených kalorií během sexu dočtete ve článku s názvem Sex a hubnutí: Kolik kalorií můžeme při sexu spálit?

Co si z toho vzít?

 • Základem zdravého hubnutí je vždy strava, špatnou stravu nepřetrénujeme. Řiďte se radami na "letní jídelníček," jezte dostatek bílkovin, ovoce a zeleniny. S dostatečným příjmem bílkovin může pomoci syrovátkový nebo kvalitní rostlinný vegan protein. Vhodnou svačinou může být i proteinová tyčinka.
 • Vyhněte se víkendům, které vás srazí o dva kroky zpátky, a i o víkendech dbejte na svůj stravovací režim a vyhněte se vysoké spotřebě alkoholu.
 • Využijte krásné letní počasí ke sportu, aktivním víkendům či dovoleným, hýbejte se, jak jen můžete, a mějte léto v pohybu.
 • Naučte se třeba novým sportovním aktivitám, jako je Nordic Walking alias severská chůze, jízda na koloběžce nebo na bruslích, naučte se cvičit na workoutovém hřišti, potápějte se nebo pomozte příbuzným s prací na statku či v hospodářství. 
 • A hlavně si užijte nezapomenutelné léto!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdravé tělo, silnou mysl a vysněnou postavu? Máme pro vás moderního průvodce světem stravování.
Jak mít ploché břicho? Jídelníček pro dokonalé břišáky
Jak mít ploché břicho? Jídelníček pro dokonalé břišáky
Snad každý zatoužil vidět, jak má poskládané "cihličky" na svém břiše. My vám dnes prozradíme, jak na to!
20 letních sportů: Kolik při nich spálíte kalorií a který je nejlepší na hubnutí?
20 letních sportů: Kolik při nich spálíte kalorií a který je nejlepší na hubnutí?
Léto pro mnohé z nás představuje nejoblíbenější část roku plnou sluníčka, vodních radovánek a skvělého počasí, které přímo vybízí ke sportování. Víte, kolik kalorií při konkrétních sportech spálíte?
Jak zhubnout břicho? 6 kroků k plochému a vyrýsovaném břichu
Jak zhubnout břicho? 6 kroků k plochému a vyrýsovaném břichu
Vyrýsované svaly a ploché břicho za týden? Tak to nezvládne asi nikdo. My vám ale nabízíme 6 jednoduchých kroků, se kterými si ploché břicho nejen vypracujete, ale také udržíte.
Jak správně běhat? Tipy pro efektivní a zdravý běžecký styl
Jak správně běhat? Tipy pro efektivní a zdravý běžecký styl
Běhání nám pomůže zlepšit fyzickou kondici, bojovat se stresem, zlepšit srdeční práci a podpořit imunitu. Víte, jaké základní techniky při běhu dodržovat, aby běhání vašemu zdraví spíše neubližovalo?
8 cviků, kterými efektivně potrápíte své tělo na workoutovém hřišti
8 cviků, kterými efektivně potrápíte své tělo na workoutovém hřišti
Že pořádný trénink patří pouze do fitka? Street workout je pořádná makačka a Lucka s Jendou vám ukáží, jak si takový vzorový trénink celého těla sestavit. Za chvíli můžete na hrazdách provádět psí kusy jako legendární Frank Medrano.
7 tipů, jak na aktivní životní styl a proč je hubnutí do plavek za každou cenu nesmysl?
7 tipů, jak na aktivní životní styl a proč je hubnutí do plavek za každou cenu nesmysl?
Léto a s ním i plavková sezóna je tu. Říkáte, si že jste tu vaši vysněnou formu opět nestihli? Nezoufejte! Máme pro vás 7 tipů, jak na aktivní životní styl a plavkovou formu po celý rok!
Kam na túru nebo do hor v ČR v létě? Máme 10 tipů
Kam na túru nebo do hor v ČR v létě? Máme 10 tipů
Horský vzduch v plicích, krásné výhledy všude, kam se podíváte, čistá hlava a spousta spálených kalorií. I takto může vypadat dovolená v Česku. Inspirujte se našimi tipy na výlet.
Jak silový trénink mění ženské tělo? 9 výhod posilování pro něžné pohlaví
Jak silový trénink mění ženské tělo? 9 výhod posilování pro něžné pohlaví
Ženy a těžké váhy, myslíte si, že se to vylučuje? Popularita silového tréninku žen neustále roste. Pojďme se blíže podívat na vliv takového cvičení na něžné pohlaví.
7 důvodů, proč jsem díky plavání zdravější i výkonnější
7 důvodů, proč jsem díky plavání zdravější i výkonnější
Přirozený pohyb nemusí být nutně jen chůze a běh. Dejte šanci i plavání a buďte ještě rychlejší, pohyblivější a štíhlejší.
Sex a hubnutí: Kolik kalorií můžeme při sexu spálit?
Sex a hubnutí: Kolik kalorií můžeme při sexu spálit?
Sex je fyzicky náročná činnost, která zajistí nejen potěšení, ale spálí i nějaké ty kalorie. Kolik kalorií je možné při jednotlivých polohách spálit a jak nám to pomůže v hubnutí?
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim má vliv (bez nadsázky) na vše kolem vašeho života. Nedostatek vody sami na sobě poznáte celkem snadno, dobře se cítit totiž rozhodně nebudete. Jak by ale měl váš optimální příjem tekutin vypadat?
19 tipů, jak si užít dovolenou, ale udržet formu
19 tipů, jak si užít dovolenou, ale udržet formu
Dovolená je obdobím, kdy máme šanci si odpočinout a zrelaxovat z náročného každodenního života. Někdy se taková All Inclusive dovolená může zvrtnout v nezřízené hodování. Máme pro vás několik tipů, jak si skvěle užít dovolenou se vším všudy bez pocitu provinilosti.
Detox organismu: spása nebo vyhazování peněz?
Detox organismu: spása nebo vyhazování peněz?
Nabídek s nejrůznějšími detoxikačními programy najdete nespočet – je ale skutečně potřeba eliminaci cizorodých látek z organismu podporovat skrze kalorickou restrikci a popíjení drahých komerčních koktejlů? Nebo vám mohou tyto procedury naopak uškodit?