Jak poznám, že je můj online trenér a jeho jídelníček k ničemu?

Adéla Nejedlá
Adéla Nejedlá 6. 4. 2020 Poprvé publikováno 6. 12. 2018
Aktualizováno 6. 4. 2020
9 min. 26 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Jak poznám, že je můj online trenér a jeho jídelníček k ničemu?

Také vám přijde, že se v poslední době stalo pravidlem, že s každým novým dnem přichází i nový trenér nebo výživový poradce? Tak se mi zdá, že člověk, co cvičí a nemá v biu na Instagramu napsáno #fitnesscoach, jako by vlastně ani nic nedělal.

Stejně jako některé dny nejsou posvícení, tak ani trenéři nestojí vždy za váš investovaný čas. Pojďme si společně připomenout pár základních bodů, jak si vybrat správného kouče, a koho naopak hned poslat pryč za mýtem, že se po šesté večer nejí sacharidy!

Co se v dnešním článku dozvíme?

  • Že kvantita neznamená kvalita aneb e‑book pro všechny
  • Že online coaching není pro každého
  • Jak si správně vybrat osobního trenéra
  • Že do extrému umí jít každý, ale rovnováhu najde málokdo

Proč vám e‑book nebo výzva na 6 týdnů kulaté pozadí a sixpack nepřinese?

Abyste mě nechápali špatně, rozhodně nemám nic proti e‑bookům nebo nějaké jiné výzvě, díky které začnete vůbec cvičit. Jak se říká, každý pohyb je pro tělo skvělý! Jen prosím od toho nečekejte zázraky, které vidíte na obalu zakoupené knihy.

Když už se rozhodnete e‑book koupit, je potřeba zapojit selský rozum a říct si pár důležitých bodů. Koupily jste si ho třeba spolu s kamarádkou, ale...

Na co nesmíte zapomenout?

  1. Vy vážíte 65 kilogramů a je vám 23 let, zatímco vaše kamarádka váží 80 kilogramů a je jí 30 let.
  2. Každá máte jiné stravovací návyky.
  3. Nemáte stejnou historii, co se týče cvičení a spoustu dalších lifestyle bodů.
  4. Vy máte sedavé zaměstnání, zato vaše kamarádka se přes den nezastaví.

Už tady je zapotřebí si uvědomit, že e‑book je univerzální, takže není dělaný přesně na vás, i když název "e‑book na míru" se snaží říci něco jiného. 

To, že tam máte napsáno, abyste denně snědli třeba 1 200 kcal a odcvičili XY sklapovaček, je sice "hezké" a pravděpodobně za těch 6 týdnů na takovém kalorickém deficitu zhubnete, ale s největší pravděpodobností to za dalších 6 týdnů budete mít zase zpátky, protože e‑book skončil a váš extrémní deficit nejspíš také.

Co bychom si před zakoupením e‑booku měli uvědomit?

  1. Je univerzální pro všechny.
  2. Není to dogma, podle kterého byste se měli na 100 % řídit.
  3. Není to tréninkový ani výživový plán přesně pro vás.
  4. Nezaručí vám za 6 týdnů to, co vidíte na obale.
  5. Měli byste ho brát spíše jako inspiraci a upravit si ho podle svých představ.

E‑booky a další online výzvy bychom měli. Když už jsem se ale zmínila o té virtuální možnosti zakoupit si něco, co nás "vede" za našim lepším já, měla bych zmínit i v poslední době hodně oblíbený online coaching.

Jak poznám, že je můj online trenér a jeho jídelníček k ničemu?

Co je to ten online coaching a proč je tak oblíbený?

Online coaching je založený na komunikaci přes internet. Tedy na jedné straně je trenér, který poskytuje služby v podobě stravovacího plánutréninků, zatímco na druhé straně je zákazník, který se podle těchto instrukcí řídí.

V tom lepším případě zde probíhají nějaké týdenní reporty, vzájemná komunikace během týdne a další potřebné věci, které zaručí coachovi dostatek informací a zákazníkovi kvalitní služby.

Proč by online coaching měli zvážit zejména pokročilejší sportovci?

Určitě hned na začátek je důležité zmínit, že online coaching není pro člověka, který doposud bral jako jedinou sportovní aktivitu zvedání Coca Coly u jeho oblíbené reality show.

Do takové spolupráce by se měl pustit člověk, který už má něco za sebou a ví, že hranolky z mekáče nemají stejné kalorické hodnoty jako ty vaše domácí z trouby.

Když už se do online coachingu chcete pustit jako začátečníci...

V rámci pohodlnosti a ušetření zbytečného stresu bych nejdříve vyhledala někoho, kdo se s vámi bude moci sejít, ukázat základní cviky ve fitku a vysvětlit nejdůležitější pojmy ve stravě.

Ale! Když budete mít jóó štěstí a narazíte na trenéra, který je kvalitní a nabízí jak online komunikaci, tak i osobní setkání, pak máte vyhráno!

Stejný stravovací a cvičební plán pro všechny bez zájmu o komunikaci? Raději ne..

Většina lidí si řekne, jak je online coaching lehká práce. A podle toho to pak vypadá. Stejně jako coaching face to face má své čerty v krabičce, tak i online coaching pár takových (jedinců) má. Online trenér si řekne, že udělá pár jídelníčků, pár tréninkový plánů a má hotovo. Pošle je všem na 5 týdnů, vezme peníze a už se neozve.

Trenér, který vám napíše jídelníček alá brofood ke snídani, obědu a večeři, není člověk, co má dostatek informací na to, aby dělal trenéra, natož online trenéra. Online coaching určitě není pro trenéry, kteří nemají zájem o individuální komunikaci se zákazníky a spolupráci, která bude trvat déle než 5 týdnů.

Jak při výběru online trenéra postupovat ?

  1. Ptejte se nejen na stravovací plán a tréninky, ale i na to, jak často budete komunikovat a jak bude probíhat celková spolupráce.
  2. Jak často můžete posílat reporty, otázky a videa ohledně tréninků.
  3. Jaká je minimální časová doba na spolupráci (pokud je to trenér pouze na měsíc, nebrat! Nebo vy chcete progress jen na měsíc?).
  4. Poptat se u jeho svěřenců, jak spolupráce probíhá, a zjistit co nejvíce informací.
  5. Jestli má nějaký trenérský kurz (ne ten víkendový, kde se dostává diplom za účast), osobní úspěchy, odchované klienty, jestli se dál vzdělává v oboru, nebo jestli usnul na vavřínech a jede stále praktiky ze staré školy.
  6. Jestli si sednete i po lidské stránce. Je potřeba si uvědomit, že budete v pravidelném kontaktu a budete té osobě dávat do rukou to nejcennější, co máte, sami sebe.
Jak poznám, že je můj online trenér a jeho jídelníček k ničemu?

A co trenéři ve fitku? Jak je to s nimi?

Pokud jste pravidelným návštěvníkem fitness centra, tak jste už jistě zahlédli nějakého trenéra, který vede trénink jeho klientovi, kde také jinde by svou práci měli odvádět, že?

Je ale každý trenér ve fitku dobrý trenér? A pokud ne, jak poznám toho správného, zkušeného coache? Pojďme si opět říct pár tipů, jak si správně vybrat osobního coache.

Na co je potřeba se při výběru osobního trenéra zaměřit?

  1. Zda má dostatek zkušeností (zeptat se, jaké školení, kurzy a školu má za sebou, jestli sám cvičí a klidně položit dalších deset otázek, jen abyste si byli jistí).
  2. Nejdříve si ho očíhnout a vědět, proč si vybíráte zrovna jeho.
  3. Pokud vám hned na první schůzce řekne, že při jeho tréninku vyhodíte váš těžce nakrabičkovaný oběd, tak asi nebude tou správnou volbou.
  4. Jestli na otázku týkající se pomoci s jídelníčkem odpoví, vynech všechny sacharidy a jez jen bílkoviny, bude nejlepší dát opět ruce rychle pryč.
  5. Uvědomit si, že i když jeho klienti vypadají dobře, neznamená to, že k tomu dospěli dobrou cestou. Dobrá cesta tu představuje vyvážený kalorický příjem, kde jsou zastoupeny všechny 3 makroživiny v souladu s rozumně sestaveným tréninkem. Je ale zapotřebí zde zmínit i další faktory, jako je například spánek, nálada, chuť do života, osobní růst apod. Ne každého trenéra totiž zajímá, jestli vám jeho režim spíše neškodí, a stačí mu to, že na tréninku potíte krev.
Jak poznám, že je můj online trenér a jeho jídelníček k ničemu?

Jaký je rozdíl mezi výživovým poradcem a nutričním terapeutem?

Spousta lidí ani dnes neví, že se vlastně výživa dá naplno studovat a nemusí vám stačit pouze měsíční kurz. Nutriční specialisté z lékařských fakult to dnes nemají vůbec jednoduché, a to právě kvůli výživovým poradcům, kteří toto zaměstnání někdy berou pouze jako takový přivýdělek. Nechci někoho stavět do předních pozic, protože (stejně jako ve všem) se vždy najde špatný výživový poradce a také špatný nutriční specialista. 

Z vlastní zkušenosti bych v dnešní době sáhla po specialistovi, který se stravě věnuje zejména díky vysokoškolskému vzdělání.

Pokud už máte něco odsportováno, tak není vůbec špatný nápad sáhnout po někom, kdo se specializuje na výživu sportovců a tento obor má vystudovaný v rámci vysoké školy (typicky na sportovních fakultách).

Extrém zaručující krátkodobý úspěch je nesmysl, klíčem je najít rovnováhu

Lidská vlastnost chtít mít všechno hned a nejlépe milion věcí najednou se v tomhle případě vůbec nevyplácí, vlastně nikdy! Není nic těžkého na tom rychle zhubnout. Prostě se člověk na měsíc hecne, bude držet nějakou slavnou dietu a zhubne tak, aby ho v práci dostatečně pochválili.

Neuvědomuje si ale, že tento princip je velmi jednoduchý a tělo není hloupé a vrátí mu to doslova i s úroky, jakmile danou dietu (ach, taky to slovo úplně nesnášíte?) přestane dodržovat. 

Proč tenhle extrém zmiňuji, je prosté, mají ho totiž v oblibě "trenéři", kterým jim je úplně ukradené, jak na tom budete po zdravotní stránce, a jestli si vůbec ten váš progress udržíte. V tom horším případě ani neví, že je tenhle systém špatně. Prostě vám nastaví extrémní kalorický deficit, těžké tréninky (jestli je ten trénink vůbec správně a technicky postavený, je na další samostatný článek) a vy jednoduše dostanete to, co vaše lidská vlastnost chce... Všechno hned a rychle!

Naopak velmi náročné je najít v téhle cestě balanc a radovat se z progressu krůček po krůčku. Asi vás zklamu, ale nic nejde hned. Ani vaše oblíbená fitnesska z Instagramu ten kulatý zadek neměla hned a je to naprosto v pořádku. Těšte se z těch malých pokroků, které děláte. Například z toho, že se vůbec zajímáte o zdravý životní styl, že máte zájem svěřit se do rukou někoho zkušeného a dělat pro sebe víc. Patříte k tomu menšímu procentu, co chce být lepší než včera a makat na sobě. Pochvalte se a těšte se na další pokroky, ale nechtějte je hned. 

O tom tenhle styl života není, proto se tomu říká životní styl, netrvá měsíc ani rok. Je to dlouhá cesta a cíl vám nikdo neslíbí. Otázkou je, co je cíl?

Přidej se k 42 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
26 Líbí se mi Uložit článek