Jak se chránit proti slunci na horách?

ověřil/a RNDr. Tomáš Novotný a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáře
Jak se chránit proti slunci na horách?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Aplikace opalovacího krému po celý rok je kritickým krokem v prevenci krátkodobého a dlouhodobého poškození pokožky sluncem, včetně spálenin a rakoviny kůže.
  • Obzvlášť v zimě lidé zapomínají mazat kromě končetin také krk, oblast za ušima, spánky nebo linii vlasů.
  • Používání krému s SPF faktorem po celý rok lze ovšem dosáhnout zdravě vypadající pokožky s nižším rizikem akutního či chronického poškození.

Pravidelná aplikace opalovacího krému na jaře a v létě je samozřejmostí – jste konstantně vystaveni horku a především slunečním paprskům. Jak je to ale v zimě, měsíce před ní či na horách? Možná vás to překvapí, ale i během ne tak projasněných období byste měli nosit krém s ochranným faktorem, minimálně v určitém období. Proč je to důležité a jak či kolik ho používat  se dozvíte v tomto článku!

Sluneční paprsky a základní ochrana

Používání opalovacího krému je spojeno se slunečným, teplým počasím, tedy hlavně jarem, létem, v některých případech i podzimem. Je pravda, že minimálně v období listopad–únor se mimo hory není nutné téměř nijak chránit před UV paprsky i při slunečných dnech, alespoň co se střední Evropy a nižších nadmořských výšek týče.

Tato stigmatizace ale v žádném případě není adekvátní během zimního pobytu na horách, kde dochází k vystavení těla, minimálně obličeje, UV paprskům. Dle WHO znamená každých 1000 výškových metrů zvýšení UV indexu o 10 % a pobyt na sněhu a ledu díky odrazu až zdvojnásobuje intenzitu UV. Podle nadace Skin Cancer Foundation jsou právě UVB paprsky jednou z hlavních příčin spálení a předčasného stárnutí pokožky či rakoviny kůže.

Jednoduše? V nízkých nadmořských výškách není potřeba paniakřit a vystačíte si se svým klasických hydratačním krémem, na horách je však intenzita násobně vyšší, a proto je dobré mít svůj opalovací krém vždy při ruce.

Jak na to na horách?

Mezi nejzákladnější, ale nejdůležitější důvody, proč aplikovat opalovací krém na horách, jsou ochrana pokožky před poškozením sluncem, prevence vrásek a v konečném důsledku i několikrát zmíněné snížení rizika vzniku rakoviny kůže.  A stejně jako u moře byste měli tím pádem dbát na pravidelné mazání s tím, že vrstvu obnovíte každé dvě hodiny opalovacím krémem s SPF alespoň 30. Kromě toho můžete svou pokožku chránit i několika dalšími způsoby, například vrstvením oblečení a vyhýbáním se špičce slunečního záření kolem poledne.

Jsou doporučeny i kvalitní sluneční brýle (nejlépe takové s označením UV 400), vzhledem ke sněžné slepotě, akutnímu stavu poškození rohovky UV zářením, což je vážný a především bolestivý problém.

Ideální krém? Jenže jaký…

Při výběru opalovacího krému je na místě hlídat několik vlastností, včetně:

  • SPF 30 nebo vyšší: poskytuje dostatečnou ochranu před odrážejícími slunečními paprsky
  • širokospektrální: chrání před UVB, ale především před  UVA paprsky, které v zimě dopadají nejintenzivněji, proto vždy důkladně kontrolujte certifikaci produktu
  • hydratační: pro udržení vaší pokožky hydratované a chráněné před popraskáním
  • voděodolný: ochrana při lyžování, snowboardingu a s tím spojeným pocením

V případě, že máte citlivou pokožku můžete také zkusit zvážit variantu minerálního opalovacího krému, jež využívá vyšší množství přírodních složek.

Jak se chránit proti slunci na horách?

Jak a kolik nanášet?

Na horách bývají nejvíc a nejčastěji odhalený obličej, krk a uši, na které stačí průměrně jeden prst ochranného krému. Pokud vystavujete sluníčku i další části, mažte je také dávkou dle potřeby, každé dvě hodiny. Způsob, jakým opalovací krém aplikujete může hrát také poměrně výraznou roli v celkové účinnosti krému. Web Healhtline označuje za nejlepší postup při nanášení na obličej tento:

  1. Jako první obličej umyjte a poté aplikujte své každodenní produkty péče o pleť.
  2. Následně naneste opalovací krém.
  3. Poté, pokud chcete, použijte make‑up (opalovací krém nevynechávejte ani v případě, že má SPF vlastnosti!)

Proč je to důležité?

Jak jsme již uvedli výše, existuje mnoho vážných důvodů, proč byste se měli chránit krémy s SPF u moře i na horách. Existují ale i výhody:

  • Mladistvý vzhled pleti: opalovací krém vám může pomoci udržet vaši pokožku mladistvou a zdravou. Ačkoli je opálená kůže jistě atraktivní záležitostí, bez řádných preventivních opatření ji brzy vyměníte za poškozenou se skvrnami od slunce.
  • Dostatečná hydratace: zimní vítr a chladnější teploty mohou způsobit suchou a snadno podrážditelnou pokožku. Nošení krému s SPF pomáhá uzamknout vlhkost a udržet vaši pleť dostatečně hydratovanou. TIP: Zkontrolujte si na obalu množství hydratačních složek - čím více jich bude, tím spíš se vyhnete popraskané a vysušené pokožce.
  • Žádné bolestivé spálení: popálení od slunce může být extrémně nepříjemné, svědivé a v horších případech také bolestivé. Navíc je extrémně škodlivé pro zdraví vaší pokožky. Proto se ujišťujte o pravidelném nánosu opalovacího krému i na horách, kde se kvůli odrážení slunečních paprsků může objevit spálení i v okamžiku, kdy jej nečekáte.

Co si z toho vzít?

Používání krému s ochranným faktorem je důležité nejen v létě a u moře, ale také na horách, kde led a sníh odráží až 80 % slunečního UV záření a tím ho intenzitou přibližuje právě k tomu v letních měsících. Pro dostatečnou ochranu využívejte krém s SPF alespoň 30, jehož vrstvu budete obnovat každé dvě hodiny.

Dávejte pozor také na to, zda váš opalovací krém zabezpečuje před UVB i UVA paprsky, obsahuje dostatečné množství hydratačních látek a v nejlepším případě je voděodolný. Pravidelným mazáním po celý rok můžete předejít nejen mnoha esteticky nevzhledným, ale i zdravotním problémům.

15 svačin, které se hodí vzít na túru nebo na kolo
15 svačin, které se hodí vzít na túru nebo na kolo
Slunné dny si přímo říkají o vyjížďku na kole nebo nějaký výlet pěkně po svých za poznáním krásných zákoutí naší země. Řešíte, co si s sebou ale vzít na svačinu, abyste se vyhnuli hladu a měli dostatek energie? Zkuste našich 15 svačinových tipů.
Nepodceňuj turistiku! Jak se správně připravit na výšlap?
Nepodceňuj turistiku! Jak se správně připravit na výšlap?
Výšlapy a túry dokážou být úžasným pomocníkem z fyzického, ale i psychického hlediska. Navíc se jedná o unikátní příležitost poznávání vlastní i cizích kultur. Pokud i vy přemýšlíte, že byste s turistikou začali (nebo ji posunuli na vyšší úroveň), ale nevíte jak, je tento článek přesně pro vás. Přináší jednoduché tipy pro začátečníky i  pokročilé!
Užívání kolagenu na zlepšení pleti a kloubů  - má smysl?
Užívání kolagenu na zlepšení pleti a kloubů - má smysl?
Kolagenové přípravky na nás v poslední době útočí doslova ze všech stran. Má jejich užívání opravdu smysl, nebo se jedná jen o vyhozené peníze?
Péče o pleť v zimě: 8 tipů pro zdravou a hydratovanou pokožku
Péče o pleť v zimě: 8 tipů pro zdravou a hydratovanou pokožku
Pokožka v chladnějším období trpí poměrně značnou ztrátou hydratace, což může vést k vysušení, zarudlosti i bolestivým exémům. V tomto článku vypisujeme jednoduché kroky, které můžete podniknout, aby vaše pleť vypadala stejně zdravě a hydratovaně po celý rok.
3 tipy, jak si udržet optimální hladinu vitaminu D v průběhu zimy
3 tipy, jak si udržet optimální hladinu vitaminu D v průběhu zimy
V zimních měsících jsme značně ochuzeni o přirozený přísun vitaminu D, který ale sehrává důležitou roli v posílení a udržení těchto funkcí lidského organismu. Jak si tedy zajistit jeho optimální hladinu?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.