Jak se od sebe liší jogurt, řecký jogurt a Skyr?

Komentáře
5
Jak se od sebe liší jogurt, řecký jogurt a Skyr?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Mléčné výrobky a jogurty jsou nedílnou denní součástí jídelníčku mnohých z nás. Jsou cenným zdrojem kvalitních bílkovin, vápníku, fosforu, vitaminů skupiny B, vitaminu D a v neposlední řadě i probiotických bakterií. Ty napomáhají správnému zažívání.

Kromě klasického jogurtu, který všichni dobře známe, se v poslední době objevily nové fenomény: řecký jogurt a Skyr. V chladícím boxu je najdete u sebe a tak možná tápete, v čem se liší a jaké opodstatnění má jejich zařazení do jídelníčku. Na to se společně podíváme v dnešním článku.

1. Jogurt

Jogurt se vyrábí kysáním mléka za použití jogurtových kultur. Jde se o jogurtové kultury Streptococcus thermophilus Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus. Tyto jogurtové kultury fermentují mléčný cukr, z kterého vzniká kyselina mléčná. Ta sráží mléko a dává vzniknout typické konzistenci jogurtu.

Aby byl jogurt jogurtem, podle legislativy České republiky musí na konci data použitelnosti obsahovat minimálně 10 000 000 mikroorganismů živé jogurtové mikroflóry v 1 gramu hmoty. Proto si jogurty nepleťte s dětskými mléčnými krémy a dezerty, pudinky nebo mléčnými rýžemi, které tyto zdraví prospěšné bakterie neobsahují. Ve zdravém jídelníčku nemají tyto výrobky co dělat a často jsou navíc plné cukru a tuku.

Jogurt se vyrábí dvěma způsoby: prvním z nich je zrání přímo v kelímku nebo o tomto způsobu mluvíme jako o „nerozmíchaném koagulátu.“ Dnes je vzácnější a je také dražší. Takové jogurty jsou husté, spíše gelovité a po zamíchání řídnou. Často na nich bývá nápis „neklopit.“ Sem patří například Hollandia nebo jihočeské jogurty ve skle. Ve druhém případě jde o zrání v tancích nebo též „rozmíchaný koagulát.“ Jogurt tedy zraje přímo v tancích a do kelímků se stáčí jako hotový produkt. Je typicky řidší. Struktura je hladká a krémová. Příkladem je třeba Activia nebo Valašský jogurt.

obrázek z istockphoto.com

Nutričně se však oba způsoby neliší, takže záleží na vašich chuťových preferencích. Neplatí tedy, že řídký jogurt je ošizený a naopak v tom poctivém stojí lžička. Na konzistenci má také vliv obsah sušiny jogurtu  - to znamená obsah bílkovin a tuků. Takže čím vyšší jejich obsah, tím více sušiny a hustší konzistence. To je třeba ten důvod, proč jsou smetanové jogurty hustší a někdo je považuje za "poctivé". Pak záleží i na obsahu bílkovin - řecké jogurty jsou husté díky vyššímu obsahu bílkovin.

A jak si jogurt vybrat? Základem je vybírat bílé, neochucené jogurty. Například ve 200 g balení čokoládové Hollandie se skrývají 4 kostky cukru. Lépe tedy uděláte, když si jogurt vyberete bílý a dochutíte jej např. ovocem nebo čekankovým sirupem. Pokud máte děti, stejné návyky budujte i u nich. Dalším kritériem by měl být obsah tuku. Vybírejte jogurty kolem 2,5 – 3,5 % tuku. Tučné smetanové jogurty kolem 10 % tuku možná lahodí vašim chutím, ale obsahují méně bílkovin (ve 100 g je rozdíl max. 1 g) a tím i vápníku, který se na bílkoviny váže. A jak jsou na tom light jogurty? Přečte si o nich v tomto článku 6 mýtů o light mléčných výrobcích.

Příkladem správně vybraného jogurtu je např. bílý jogurt Klasik, ve 100 g najdeme: 62 kcal, 4,9 g bílkovin, 2,7 g tuku a 4 g sacharidů (jedná se o laktózu, mléčný cukr.) Jogurt by měl mít logicky stejné množství bílkovin jako mléko, z kterého je jogurt dělaný. To je u polotučného mléka cca 3,2 g/100 ml. Někteří výrobci ještě mohou obsah bílkovin navyšovat přidáním mléčné bílkoviny, což je případně uvedeno na obale. Může se jednat např. o cca 0,5–1,5 g bílkoviny na 100 ml. Tato skutečnost ale není žádným minusem. Více se dozvíte v článku Nízkotučné, nebo plnotučné mléčné výrobky: Jak se v nich vyznat a podle čeho vybírat?

obrázek z istockphoto.com

2. Řecký jogurt

Fenoménu v podobě řeckého jogurtu si nelze nevšimnout. Útočí na nás z televizních reklam i jídelníčků fitness modelek. V čem se liší od běžného jogurtu?

Řecký jogurt je specifický svým způsobem výroby. Po fermentaci mléka jogurtovými kulturami dochází k odebrání kapalné části syrovátky (neplést se syrovátkovým proteinem), tím se sníží podíl vody a naopak se zvýší podíl sušiny. Výrobek má tak vysoký obsah bílkovin. Typicky je řecký jogurt krémový a hustý. Opět ale neplatí, že „poctivý“ řecký jogurt je tučný. Procento tuku u řeckého jogurtu závisí na tučnosti použitého mléka. Na trhu tedy najdeme řecké jogurty bez tuku i s obsahem tuku 10 %. 

Dříve jste mohli rozlišit „řecký jogurt“ a jogurt „řeckého typu.“ Podle vyhlášky 274/2019 Sb. se ale ruší jakákoliv legislativní opora pro výrobce skutečných řeckých jogurtů. Řecko totiž nesouhlasilo s označováním „řecký jogurt“ a České republice by hrozila žaloba, pokud by vyhlášku neupravila. Je to ale krokem zpět, hlavně pro běžné spotřebitele: řeckým jogurtem se opět může nazývat v podstatě cokoliv. Tak jak si poradit?

Opět jako správný nutriční terapeut skončím u otřepaného: čtěte obaly potravin. „Pravý“ řecký jogurt obsahuje jenom mléko (případně smetanu) a jogurtovou kulturu. Napoví i cena. Výroba pravého řeckého jogurtu se značně prodraží, protože je vyráběn z většího množství mléka. Naproti tomu jogurty, které jsou vyráběny z menšího množství mléka, ve složení obsahují často i sušenou mléčnou bílkovinu, aby byl dosažen požadovaný obsah bílkovin. Bývají i tučnější, aby působily hutným „poctivým“ dojmem.

Mezi pravé řecké jogurty patří např. Řecký jogurt Milko, ve 100 g najdeme: 57 kcal, 10 g bílkovin, 0,3 g tuku a 3,5 g sacharidů. Zde se jedná o odtučněnou variantu, na trhu se setkáte i s tučnějšími výrobky.

obrázek z istockphoto.com

3. Skyr

Stejně jako u výše zmíněných, tak i Skyr patří do „rodiny“ fermentovaných mléčných výrobků. Má hustou konzistenci a pochází z Islandu. Mohu dosvědčit, že se jedná o skutečný ráj milovníků Skyru, výběr příchutí a značek je neskutečný.

Skyr se vyrábí podobně jako řecký jogurt: tedy po fermentaci se odfiltruje syrovátka. Používají se zde však jiné bakteriální kultury a fermentace probíhá delší dobu – opět záleží na výrobci, nicméně uvádí se i více než 8 hodin. Na výrobu 1 kg skyru se ale spotřebuje ještě trochu více mléka než u výroby řeckého jogurtu. Jedná se až o 3‑4 kg mléka.

Ve 100 g Skyru najdeme: 61 kcal, 12 g bílkovin, 0,1 g tuku a 3 g sacharidů.

Co si z toho vzít?

Nelze říct, který z uvedených výrobků je nejvhodnější. Skyr a řecký jogurt obsahují vysoký podíl kvalitních bílkovin a mohou tak pomoci s jejich snadnějším pokrytím oproti klasickému bílému jogurtu. Do pestrého jídelníčku se hodí všechny výše uvedené produkty. Vybírejte ideálně ty s nižší a střední tučností.

Pokud sportujete nebo máte problém s naplněním denní potřeby bílkovin, spíše sáhněte po řeckém jogurtu nebo Skyru.

Ale když mně to nechutná! Proč a jak se naučit jíst kysané mléčné výrobky?
Ale když mně to nechutná! Proč a jak se naučit jíst kysané mléčné výrobky?
Kysané mléčné výrobky se obecně velké oblibě netěší. Jaká škoda! Mají mnoho benefitů, o kterých možná ani nevíte. Podívejte se na naše tipy, jak se v nich můžete lépe vyznat a s čím je jíst. Tak co, dáte jim ještě šanci?
Pravda o mléku! Jsou mléčné výrobky opravdu škodlivé?
Pravda o mléku! Jsou mléčné výrobky opravdu škodlivé?
Součástí lidské výživy je celá řada kontroverzních potravin, které mají jak své zastánce, tak zaryté odpůrce. Tito odpůrci takovou potravinu často bez diskuse šmahem odsoudí a mluví o ní jako o nezdravé, ba dokonce škodlivé. Jak je na tom mléko i s celou řadou mléčných výrobků?
Nízkotučné, nebo plnotučné mléčné výrobky: Jak se v nich vyznat a podle čeho vybírat?
Nízkotučné, nebo plnotučné mléčné výrobky: Jak se v nich vyznat a podle čeho vybírat?
Jak se vyznat ve světě mléčných výrobků, je nízkotučný mléčný výrobek automaticky špatný? Na všechny palčivé otázky vám dopoví dnešní článek.
6 mýtů o light mléčných výrobcích
6 mýtů o light mléčných výrobcích
Jako light mléčné výrobky označujeme takové produkty, které mají vůči klasické alternativě snížené množství tuku alespoň o 30 %. I přesto, že se s těmito potravinami setkáváme v regálech supermarketů dennodenně, stále kolem nich panuje spousta mýtů a nevyřešených otázek. V dnešním článku se zaměříme na 6 těch nejčastějších.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?