Jak se vyhnout ranní únavě?

Komentáře
Jak se vyhnout ranní únavě?
obrázek z unsplash.com
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Spánek je tím nejpřirozenějším a současně také nejúčinnějším způsobem, jak si můžeme odpočinout jak po psychické, tak po fyzické stránce. Je proto poměrně ironické, když se po dlouhém spánku probudíme ještě unavenější než večer před ulehnutím.  Někdy se dokonce může stát, že se ráno probudíme tak nešikovně, že ranní únava a rozespalost může přetrvávat až do oběda. Potom se není čemu divit, když pracovní efektivita a psychická pohoda během dopoledne není úplně optimální.

Dobrá zpráva je, že ranní únava není nevyhnutelná. Pojďme se podívat na několik nejčastějších příčin. Co můžeme udělat pro to, abychom se ráno probudili plní energie?

6 tipů, jak efektivně zabránit ranní únavě

1. Začněte každý den se sklenicí vody

Ideální je kohoutková nebo minerální voda, ale stejně tak to může být třeba neslazený čaj nebo voda s citronem. Na přesném složení příliš nezáleží, důležité je, abyste po probuzení přijali alespoň nějaké množství tekutin.

Proč je to důležité? Může se totiž stát, že se ráno probudíte v částečně dehydratovaném stavu, což může následně vést k mírným bolestem hlavy či k únavě. V nedávné studii na mladých slečnách bylo zjištěno, že už ztráta 1,36 % tělesné hmotnosti v rámci dehydratace (odpovídá ztrátě asi 880 ml tekutin pro ženu o hmotnosti 65 kg) je spojena s výše uvedenými symptomy. A toho ve skutečnosti není vůbec těžké docílit, když uvážíme, že jen dýcháním vyloučíme za noc asi 400 ml vody.

2. Zkuste se probouzet bez budíku

Možná se to zdá na první pohled nereálné, ale věřte, že budík vám ranní pohodu rozhodně nijak nevylepšuje. Při spánku totiž procházíte různými fázemi spánkových cyklů a pokud vás budík nachytá zrovna v té hlubší části, bude to hodně nepříjemné probuzení.

Jak se naučit probouzet bez budíku? Odpověď bychom měli hledat v pravidelnosti. Pokud budete vstávat každý den ve stejný čas a současně večer budete usínat v podobnou hodinu, tělo si po nějaké době zvykne na pravidelný režim a vzbudí se samo od sebe. Nastavte si budík každý den na stejnou hodinu a uvidíte, že po několika dnech či týdnech se v tento čas budete probouzet přirozeně. Nakonec můžete budík nechat jen jako pojistku, abyste ráno vyloženě nezaspali.

obrázek z istockphotos.com

3. Probuďte se studenou vodou

Pro mnoho lidí je ranní opláchnutí vodou klíčovým přechodem mezi „spací“ a „denní“ fází. Není potřeba podstupovat žádné ledové lázně, jak je tento rok moderní, bohatě postačí trochu si opláchnout obličej.

Pokud vás studená voda ráno baví, můžete zařadit další level – studené sprchy. Tady už je probuzení jistota, ale stojí to už trochu odhodlání. Začněte tedy raději postupně, nebo místo skvělého pocitu dosáhnete pouze nepříjemného nachlazení.

4. Zaměřte se na optimální snídani

Každému totiž vyhovuje něco jiného, a tak se snadno může stát, že i učebnicová snídaně vystřižená z titulní strany fitness časopisu vás nakonec unaví natolik, že byste se nejraději vrátili zpátky do postele.

Snažte se vypozorovat, co vám ráno vyhovuje nejvíc. Cítíte se dobře po velkých porcích, nebo vám spíše vyhovuje menší snídaně doprovázená dopolední svačinou? Funguje se vám lépe po sladkých, nebo slaných snídaních? Pozorujte a snažte se hledat spojitosti mezi snídaní a následnými pocity.

5. Nespoléhejte se pouze na ranní espresso

Možná to zní překvapivě, ale spoléhat se ráno jen na šálek silné kávy nemusí být nutně tou nejlepší cestou, jak zatočit s ranní únavou. Může se totiž snadno stát, že se únava po nějaké době dostaví znova a vrátí vám to i s úroky.

Jste ráno zvyklí na šálek kávy a současně se někdy trápíte s tím, že býváte po ránu unavení? Vyzkoušejte si na sobě menší experiment. Snažte se bezprostředně po probuzení obejít bez kávy a dopřejte si ji třeba až 1–2 hodiny po probuzení. Možná na sobě zjistíte, že ranní souboj s únavou tím po nějaké době začnete zvládat mnohem lépe. 

obrázek z gettyimages.com

6. Hlídejte si kvalitní spánek

Můžete se ráno snažit sebevíc, ale pokud spánek dlouhodobě zanedbáváte, nemůžete čekat, že vaše tělo bude fungovat na maximální výkon. Proto byste si stále měli hlídat základní pravidla, která stojí za kvalitním spánkem. Optimální doba spánku pro dospělého člověka činí asi 7–9 hodin, přičemž preferovat byste měli zatemnělé a klidné místnosti, kde vás nic nebude rušit.

O celkové důležitosti spánku jak ve sportu, tak v běžném životě, si můžete přečíst v našem dalším článku

Co si z toho vzít?

Probudit se ráno s pocitem, že máte ještě méně energie než večer před usnutím, není nic moc. Dobrá zpráva ovšem je, že existují cesty, jak se ranní únavě vyhnout nebo ji alespoň dostatečně zmírnit. Snažte se dodržovat pravidelný ranní rituál, na který si vaše tělo po nějaké době navykne. Probouzejte se každý den ve stejnou hodinu, ihned po probuzení si dopřejte sklenici vody a následně se proberte studenou vodou.

Dobré je také dbát na kvalitní spánek a optimální složení snídaně. Je totiž možné, že ne každá snídaně vám bude vyhovovat v cestě za produktivním ránem, proto pozorujte a snažte se časem vymyslet takovou snídani, která ideálně nastartuje právě vás. V neposlední řadě také zvažte, jestli je káva ideální součást vaší snídaně. Možná totiž zjistíte, že pokud si kávu dáte až v práci, probudíte tím hlavu mnohem lépe, než pokud se budete snažit o okamžité nastartování kofeinem bezprostředně po probuzení.  

Kolik vody denně musíme vypít?
Kolik vody denně musíme vypít?
Jedni tvrdí, že pitný režim je základ a druzí jsou přesvědčeni, že je to jakási podivná "lobby". Kde je tedy pravda? Má, nebo nemá pitný režim svá opodstatnění?
Studená sprcha po ránu: jaké jsou její benefity?
Studená sprcha po ránu: jaké jsou její benefity?
Čeká tě nějaká stresová situace a ty máš pocit, že ji nemůžeš zvládnout? Pak je nejvyšší čas okusit kouzlo studené sprchy. Nejenže ti dodá dobrou náladu, ale věř tomu, že nic horšího už tě přes den fakt nepotká.
Proč bez spánku nerostou svaly a nehubneme? 6 tipů, jak se královsky vyspat
Proč bez spánku nerostou svaly a nehubneme? 6 tipů, jak se královsky vyspat
Spánek je pro nás velmi důležitý, a to nejen kvůli tomu, aby jste kvalitně regenerovali, ale také proto, abyste mohli pracovat a manipulovat se svojí hmotností. Jak na to?
Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
Všichni chceme být produktivní, ale den je nám krátký. Jako nejlepší řešení se zdá obětovat pár hodin spánku. Je to ale dobrý nápad? Co když si naopak škodíme? Přečtěte si, jak může deficit spánku působit na naše zdraví, stravování nebo hubnutí!
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!