Studené ruce: co je způsobuje a co na ně pomáhá?

Komentáře
Studené ruce: co je způsobuje a co na ně pomáhá?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Někteří lidé trpí na studené ruce i při pokojové teplotě.
  • Pocity chladných rukou mohou být způsobeny nevhodným životním stylem, někdy mohou mít i vážnější a objektivní příčiny.
  • Různými cestami je možné podpořit krevní oběh a zahřát chladné ruce.

Taky znáte ten pocit věčně ledových rukou a nohou, i když jste doma v teple? A v zimě se teď můžete přetrhnout v tom, jak si venku zahřát ruce a nohy, ale nic nepomáhá? Rozhodně v tom nejste sami.

Každý člověk má teplotní komfort trochu někde jinde. Zatímco ženy si pod příjemnou teplotou představí místnost o teplotě 25 °C, pro muže má ideální teplota v průměru asi o 3 °C méně. Někdy se však může stát, že ačkoliv je nám na tělo příjemně teplo, máme ruce chladné jako kámen. V dnešním článku se podíváme na to, jaké mohou být příčiny a jak problém vyřešit.

4 možné příčiny studených rukou

1. Příliš nízký energetický příjem

Už roky se pomocí diet snažíte hubnout? Může to mít za následek i častější problémy s chladnýma rukama. Je známo, že během redukční diety se mírně snižuje tělesná teplota, což může mít za následek, že vám bude chladno na ruce častěji. Bylo také ukázáno, že čím méně přijatých kalorií, tím nižší tělesná teplota.

Při hubnutí se proto snažte vytvořit jen mírný kalorický deficit, který tvoří jen asi 10–15 % z celkového energetického výdeje. Pro efektivní redukci to postačí a nezaděláte si na další problémy spojené s příliš nízkým příjmem.

2. Nízká aktivita během dne

Chladné ruce vlivem snížené cévní cirkulace můžete mít typicky v ranních hodinách, kdy ještě není organismus rozběhnutý na 100 %. Podobné to může být v případě, kdy jste delší dobu během dne fyzicky neaktivní.

Teplo se do periferních částí těla dostává krví. Podpořit cévní cirkulaci můžete krátkou pohybovou aktivitou opakovanou několikrát během dne, bohatě stačí chůze, krátké protáhnutí nebo třeba rychlých 10 dřepů.

3. Raynaudova choroba

Raynaudova choroba (někdy také primární Raynaudův syndrom) je tepenná porucha, která má za následek zhoršenou cirkulaci krve v článcích prstů horních končetin.

Raynaudova choroba je specifická tím, že se týká ve většině případů žen, prevalence u žen je podle různých zdrojů až 20 %. Dalšími specifiky je, že je podmíněna tělesným fenotypem a že se týká častěji mladých osob ve věku asi 20–30 let.

Raynaudova choroba se nejčastěji projevuje vlivem chladného okolního prostředí nebo emočního stresu. Typická je pro ni trifázická změna zbarvení konečků prstů nejprve do bílé barvy, následuje modré zbarvení a při zahřátí prstů zpět k červené barvě.

Studené ruce: co je způsobuje a co na ně pomáhá?
obrázek z healthand.com

4. Snížená funkce štítné žlázy

Hypotyreóza je stav, při kterém dochází ke sníženému vyplavování hormonů štítné žlázy (tyroxin, trijodtyronin) do krve. Hormony štítné žlázy jsou zodpovědné za látkovou výměnu a termoregulaci.

Snížená funkce štítné žlázy v mnoha případech souvisí s častými pocity chladných rukou a chodidel. Vedle toho se projevuje únavou, sníženou fyzickou výkonností a problémy s přibíráním na hmotnosti.

Jak se zbavit studených rukou?

Pokud často trpíte na studené ruce i při teplotě, ve které je ostatním příjemně teplo na tělo i na ruce, snažte se nalézt samotnou příčinu svých problémů. Ta může být skrytá v nedostatečném příjmu živin, v absenci pohybu nebo v hormonálních problémech. Ne se vším zvládnete bez návštěvy lékaře něco dělat. Existují však dvě univerzální rady, které mohou v mnoha případech pomoci:

  1. Snažte se jíst nejen pestrou a vyváženou stravu, ale mějte jí také dostatek. Cílem je v tomto případě dostatečný energetický příjem nehledě na to, jestli kalorie pochází ze sacharidů, tuků nebo bílkovin. Pokud hubnete, držte jen mírný kalorický deficit.
  2. Pravidelně se věnujte pohybové aktivitě. Vedle sportovního tréninku se snažte hýbat i během dne v práci, pokuste se zvednout ze židle alespoň každých 30–60 minut.

Dbejte také na dostatečný pitný režim, cílem je vypít alespoň 30‑45 ml tekutin na 1 kg hmotnosti. Voda je totiž nezbytná pro správnou cirkulaci krve v periferních oblastech těla.

5 účinných způsobů, jak zahřát studené ruce zn. okamžitě

Když už nepomůže nic, budete muset zapojit trochu vynalézavosti. Komunita “osob ledových rukou” je široká, a tak vám život může změnit i jednoduchá rada ze života od vaší kamarádky, která na chladné ruce dokáže vyzrát prakticky za jakékoliv situace. Z těch nejúčinnějších tipů můžete vyzkoušet některý z následujících triků, které fungují okamžitě:

  1. Gamechanger s názvem “palčáky”. Pro všechny osoby trpící na chladné ruce je zimní lyžovačka hotová zkouška odolnosti. Vyzkoušeli jste ale klasické prstové rukavice vyměnit za pořádné palčáky?
  2. Nechte své tělo prohřát potravinami. Lákají vás potraviny, po kterých vámi projde vlna horka? Vyzkoušejte koncentrované chilli nebo zázvorový shot.
  3. Horké nápoje vás prohřejí nadvakrát. Nejčastější první pomoc při studených rukou je šálek teplého čaje. Nejen že vás zahřeje samotný hrneček v rukou, ale po vypití vám bude i příjemně teplo.
  4. Hřející polštářky či náplasti. Určitě už jste se někdy setkali s hřejícími polštářky či náplastmi, které si můžete nalepit na dlaně či chodidla. O level dál jsou rukavice se zabudovaným elektrickým obvodem, které díky baterii rukavice vyhřívají. 
  5. Přidejte vrstvu oblečení navíc. Ačkoliv vám nemusí být nutně zima na tělo, mnohdy pomůže přidat vrstvu oblečení navíc. Tělo díky tomu ušetří energii na prohřívání trupu a může ji použít na zahřátí rukou či chodidel.

Řada osob z klubu “věčně studených rukou” nedá dopustit na sklenku vína nebo menší množství kořalky. Alkohol sice opravdu může pomoci zahřát periferní tkáně včetně studených rukou, ale myslete na to, že pokud jsou příčinou chladných končetin potíže s oběhovým systémem, ideální řešení to rozhodně není.

Studené ruce: co je způsobuje a co na ně pomáhá?
obrázek z gettyimages.com

Co si z toho vzít?

Někteří lidé mohou mít studené ruce i v prostředí o pokojové teplotě, ve kterém je ostatním lidem příjemně. Za studené ruce v mnoha případech může příliš nízký energetický příjem nebo nedostatek pohybové aktivity během dne. Z těch vážnějších příčin může jít o nedostatečnou tvorbu hormonů štítné žlázy, které přímo ovlivňují termoregulaci, nebo o tzv. Raynaudovu chorobu.

Bojovat proti studeným rukou můžete pravidelnou pohybovou aktivitou ve spojení s kvalitní stravou o dostatečné kvantitě. Pomoci vám mohou přirozeně zahřívací potraviny (zázvor, chilli, teplý čaj) nebo více vrstev oblečení, které vám pomohou udržet u těla více tepla.

Jíte málo, tvrdě makáte, a přesto nehubnete? Tak zkuste jíst víc!
Jíte málo, tvrdě makáte, a přesto nehubnete? Tak zkuste jíst víc!
Prý můžeme přibrat z pohledu na rohlík nebo z vůně čerstvého pečiva linoucí se z pekárny! Proč je jednoduché myslet si, že jíme málo, a kde teda leží zakopaný pes?
Tvrdě makáš a málo jíš? Relativní energetická nedostatečnost a její dopady na zdraví
Tvrdě makáš a málo jíš? Relativní energetická nedostatečnost a její dopady na zdraví
Sport je bezpochyby skvělá věc. Pokud ho ale nebudeme kompenzovat dostatečným množstvím energie přijaté ve stravě, zaděláváme si na problém. Co je RED-S a jak může poškodit naše zdraví? Na vše odpoví nový článek.
5 důvodů, proč nehubnu, i když jím opravdu málo?
5 důvodů, proč nehubnu, i když jím opravdu málo?
Máš pocit, že ješ naozaj málo, ale nechudneš? Pozri sa s nami na najčastejšie dôvody, prečo to ti nedarí dosiahnuť cieľ. Nerobíš tieto chyby?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
15 věcí, které se stanou, když nebudete dostatečně jíst
15 věcí, které se stanou, když nebudete dostatečně jíst
Ačkoliv velká část naší populace přijímá nadbytek energie, někteří z nás mají z různých důvodů opačný problém – jednoduše nejí tolik, kolik jejich tělo potřebuje. S jakými důsledky se mohou potýkat ti, kteří jedí málo?
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim má vliv (bez nadsázky) na vše kolem vašeho života. Nedostatek vody sami na sobě poznáte celkem snadno, dobře se cítit totiž rozhodně nebudete. Jak by ale měl váš optimální příjem tekutin vypadat?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.