Jak se zdravě stravovat v těhotenství a je zdravé snažit se zhubnout?

Komentáře
Jak se zdravě stravovat v těhotenství a je zdravé snažit se zhubnout?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Máme tady nový rok a s ním jdou ruku v ruce i novoroční předsevzetí. Budu jíst zdravě, budu cvičit, budu hubnout, říká si hodně lidí, dokonce i těhotné maminky. U těch to ale není tak jednoduché. Jak to dělat správně, když je žena těhotná? Je vůbec rozumné, aby se bez rozmyslu pouštěla do cvičení? Je dobrý nápad cíleně hubnout v těhotenství? Čtěte dál, teď si na tyto a mnohé další otázky odpovíme.

Co se v dnešním článku dozvíte?

  • Jaký energetický příjem by měla mít těhotná žena a jestli je skutečně třeba jíst za dva
  • Kolik kilo navíc je v těhotenství v pořádku a jak rychle by měla žena přibírat
  • Pokud je hmotnost vyšší, měla by nastávající maminka začít hubnout
  • Co obsahuje správně složená strava těhotné ženy
  • Jaké místo má cvičení v životě budoucí maminky

"Když jsem těhotná, musím jíst za dva." Opodstatněné tvrzení, nebo jen zástěrka pro ujíždění na dobrotách?

Těhulky často říkají, že si mohou dopřát pravidelné hody. Živí přece dva lidi. Půlka pro ženu, druhá půlka tomu malému stvoření v bříšku. Opravdu to ale potřebuje? 

Pro představu se jedná o 200 ml jogurtu s kusem ovoce nebo obložené pečivo se šunkou, sýrem a kusem zeleniny.

Jak se zdravě stravovat v těhotenství a je zdravé snažit se zhubnout?

Kilogramy navíc jsou v těhotenství nutnost. Kolik je normální přibrat?

V těhotenství se přibírá, tomu se vyhnout opravdu nedá. Kolik je vhodné přibrat, však záleží na hmotnosti, kterou měla žena před otěhotněním

Žena s normální hmotností (BMI 18,5–25 kg/m²) by měla přibrat kolem 11–16 kilogramů (Kominiarek a Rajan 2016).

Na první pohled to vypadá děsivě. Kolik a čeho těhotná žena opravdu přibere?

prsa0,5–1,4 kg
placenta0,7 kg
děloha0,9 kg
amniotická tekutina0,9 kg
zvýšený objem krve1,4–1,8 kg
zvýšený objem tělních tekutin0,9–1,4 kg

Po sčítání čísel z tabulky máme již na kontě 7 kilogramů. Když k tomu přičteme hmotnost dítěte, která je při narození kolem 3,5 kg, máme 10,5 kg hmotnosti tvořených tkáněmi a tekutinami, které po porodu zmizí. Vyššího čísla na váze se opravdu netřeba bát.

V ideálním případě tvoří tukové zásoby jenom kolem 0,5–5 kg hmotnosti navíc.

  • V prvním trimestru by měla žena přibrat 2 kg, ve druhém a třetím po cca 5 kg. (Mayo Clinic 2020)

Doporučený přírůstek hmotnosti se liší dle BMI před otěhotněním

BMI před otěhotněním (kg/ m²) Doporučovaný přírůstek hmotnosti
Podváha,  BMI < 19, 5 13–18 kg
Normální hmotnost, BMI 19,5–24,9 11–16 kg
Nadváha, BMI 25–29,9 7–11 kg
Obezita, BMI ≥ 30 5–9 kg

Hubnout, když přibírám hodně? Hubnoucím těhotným hrozí nedostatek živin

Žena může někdy přibrat více, než je ideální, nebo již otěhotní s vyšší hmotností. Je tedy v pořádku pouštět se do hubnutí? Dietování a snaha o shození pár kilogramů s sebou nese nejen nižší energetický příjem, ale velmi často i nižší příjem bílkovin, minerálních látek, vitamínů a dalších důležitých živin. V těhotenství je potřeba všech živin vyšší, hubnutí proto může být docela rizikové.

Hrozí, že strava nebude obsahovat všechny látky, které jsou nezbytné pro správný vývoj dítěte. Hubnout se proto v těhotenství nedoporučuje. I když má žena třeba velkou nadváhu, neměla by jíst méně, než je její potřeba (Kapadia et al. 2015).

Jak se zdravě stravovat v těhotenství a je zdravé snažit se zhubnout?

Dostatek živin v jídelníčku matky je nezbytný pro správný vývoj dítěte. Na které nezapomenout?

Ať má maminka optimální hmotnost, nebo ne, měla by si dát na výživě záležet a dodržovat následující:

  1. Nezvyšovat zbytečně energetický příjem. Od druhého trimestru postačí navýšit denní energetický příjem o 200–300 kcal (ze začátku 200 kcal, s třetím trimestrem zvyšovat na 300 kcal).
  2. Jíst dostatek bílkovin. Od druhého trimestru přidat denně 10–15 g bílkovin navíc. Takovou dávku najdete třeba v 50 g 30% Eidamu nebo v 70 g restovaných kuřecích prsou.
  3. Dopřát si 50–55 % svého denního příjmu ze sacharidů. Ideálně komplexních sacharidů ve formě brambor, těstovin, rýže, kvalitního pečiva apod.
  4. I v těhotenství je třeba omezovat jednoduché sacharidy ve formě sladkostí, slazených nápojů, slazených mléčných výrobků apod. Kromě toho, že jsou to zbytečné energetické bomby s nízkou výživovou hodnotou, jejich přehnaný příjem je od druhého trimestru rizikový i z jiného důvodu. V tomhle období klesá citlivost na inzulin a ženy jsou v riziku vzniku gestačního diabetu mellitu (těhotenské cukrovky).
  5. Tuky by měly tvořit 30–35 % energetického příjmu. Ideální je vybírat více rostlinných tuků ve formě olejů, semen, ořechů. V těhotenství jsou hodně důležité omega‑3 nenasycené mastné kyseliny, zejména DHA, která hraje obrovskou roli ve správném vývoji mozku dítěte.
  6. DHA můžeme přijmout pouze ve formě mořských ryb – losos, makrela, sleď apod. I v těhotenství jsou tyto mořské ryby povoleny, rizikové kvůli obsahu methylrtuti jsou jenom velcí dravci, jako je třeba žralok nebo štika. 2 porce lososa týdně jsou proto naprosto v pořádku
  7. Z jídelníčku nevynechat maso, vejce nebo mléčné výrobky. Maso je nejlepším zdrojem železa, vejce obsahuje vitamin D a mléčné výrobky jsou dobrým zdrojem vápníku. Navíc ze všech získáme vitamin B12, který v rostlinných potravinách není.
  8. Celozrnné potraviny, luštěniny, zelenina, ovoce. Pro těhotné jsou důležité nejen kvůli vláknině, ale i obsahu kyseliny listové, vitaminu C, vitaminů skupiny B a dalších, které jsou v tomto období nezbytné.
Jak se zdravě stravovat v těhotenství a je zdravé snažit se zhubnout?

Pokud nastávající maminka nedokáže přijmout živiny pomocí běžné stravy, přicházejí na řadu doplňky stravy

Potřeba živin je v těhotenství zvýšená, ne však natolik, aby porce doplňků stravy velikostí připomínala  snídani. V první řadě je nutné se snažit pokrýt potřebu živin přes pestrou stravu. 

Třeba vápník, který je často doplňovaný tabletami, může maminka hravě sníst ve formě mléčných výrobků či brukvovité zeleniny. 

U některých živin bývá ale suplementace doporučována:

  1. Kyselina listová je nezbytná pro správný vývoj plodu. Je prevencí vzniku vrozených vývojových vad, zejména vad neurální trubice. Mezi dobré zdroje patří listová zelenina, zelené části rostlin, luštěniny, celozrnné výrobky, ořechy. Ve stravě jí však máme málo a lékař pravděpodobně doplněk stravy doporučí.
  2. Omega‑3 nenasycené mastné kyseliny (zejména EPA a DHA). Jejich hlavním zdrojem jsou mořské ryby, v jídelníčku těhotné většinou chybí. Doplněk stravy tak může být jenom prospěšný, protože těhotná žena by měla denně přijmout minimálně 300 mg EPA+DHA, z čehož by mělo být 200 mg DHA. Vzhledem k nízkému příjmu omega‑3 mastných kyselin ve stravě je v pořádku přijmout tohle množství ve formě doplňku stravy. Suplementace má význam hlavně v druhé polovině těhotenství, zejména v třetím trimestru. (GOED 2014)
  3. Potřeba železa je v těhotenství až trojnásobně vyšší ve srovnání s dobou před otěhotněním. Denní doporučená dávka je 30 mg. Pokud je ženě zjištěna anémie z nedostatku železa, bude muset železo doplňovat. Potraviny bohaté na tuto minerální látku jsou maso, masné výrobky, ryby a vejce. Dále obiloviny, listová zelenina, ořechy, luštěniny – z těchto zdrojů se ale železo vstřebává hůř (Machačová 2012; Společnost pro výživu 2011).

[Instagram]

Fyzická aktivita v těhotenství není tabu. Přizpůsobte ji ale svým schopnostem

Mnoho těhotných žen se fyzické aktivitě a sportu vyhýbá. Nejčastěji ze strachu, že pohyb může být rizikový pro dítě. Opak je ale pravdou. 

Pokud je fyzická aktivita přiměřená a bere do úvahy omezení ženy, má spoustu pozitiv:

  1. zlepšuje kondici a zdraví srdečně-cévního systému 
  2. snižuje riziko gestačního diabetu 
  3. reguluje hmotnost
  4. zlepšuje psychickou pohodu
  5. může zabezpečit lepší a rychlejší průběh porodu

Ne, těhotenství není nemoc. Každá žena má však jiný zdravotní stav a jiné fyzické schopnosti, proto je potřeba tomu pohyb přizpůsobit. Ženy, které jsou zvyklé na pravidelný pohyb a nemají problémy, v něm mohou ve většině případů pokračovat (vždy je to ale na posouzení lékaře), dokud jim to stav dovolí.

Ale i ženy, které dosud aktivní nebyly, by měly nějakou aktivitu zařadit. I rychlá chůze třikrát týdně po dobu 30 min je lepší než nic. Pokud bude zvládat, může postupně množství a intenzitu v rozumné míře zvyšovat (Mottola et al. 2018).

Jak se zdravě stravovat v těhotenství a je zdravé snažit se zhubnout?

Co si z toho vzít?

Stoupající číslo na váze v těhotenství může vybízet ženu k přemýšlení o hubnutí. Není to však dobrý nápad, protože hrozí, že hubnoucí nastávající maminka nedokáže správně vyživit ani sebe, ani vyvíjející se dítě. 

Vyšší hmotnost v těhotenství je normální a netřeba se jí bát, většina kil i tak po porodu zmizí. Je ale důležité, aby žena dbala na správnou výživu, nepřejídala se a byla aktivní. Pracovat na návratu ke své původní formě může začít po porodu, kdy jí s tím navíc pomůže kojení a více pohybu, o který se postará narozené dítě. 

Melatonin: hormon spánku. Jaké má další účinky?
Melatonin: hormon spánku. Jaké má další účinky?
Čekají vás státnice, důležitý pohovor nebo cesta přes několik časových pásem? Spolehněte se na melatonin a dejte sbohem probdělým nocím.
Když se z obyčejného koníčku stává závislost a ze cvičení posedlost
Když se z obyčejného koníčku stává závislost a ze cvičení posedlost
Pro většinu z nás je cvičení radostnou událostí, která nám navíc přináší mnoho výhod. Pokud se však z tohoto potěšení stane závislost, můžeme si tím přivodit spoustu nepříjemných zdravotních problémů. Jak závislost na cvičení zavčas rozpoznat, kdo by se před ní měl mít na pozoru a jak nám může tento stav ublížit, se dozvíte v tomto článku.
Trápí tě únava a křeče? Možná ti chybí hořčík
Trápí tě únava a křeče? Možná ti chybí hořčík
Trápí vás chronická únava, časté křeče nebo dlouhodobý nedostatek energie? Může to být nedostatkem hořčíku.
Vitamin D: Důležitý pro činnost svalů i mozku. Proč bychom se na něj měli zaměřit?
Vitamin D: Důležitý pro činnost svalů i mozku. Proč bychom se na něj měli zaměřit?
Vitamin D není potřebný jen pro zdravý vývoj kostí, jak se dozvídají školou povinné děti. Důležitý je i pro správnou činnost mozku a svalů. Co se stane, když jej budete mít nedostatek? A jak udržovat jeho optimální hladinu?
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdravé tělo, silnou mysl a vysněnou postavu? Máme pro vás moderního průvodce světem stravování.
Sport v těhotenství: co je po stránce pohybu zdravé a co naopak rizikové?
Sport v těhotenství: co je po stránce pohybu zdravé a co naopak rizikové?
Ani během těhotenství není důvod se sportem přestávat. Pohybem prospíváte sobě i dítěti. Je však potřeba dodržovat několik zásad. Které to jsou?
Jak se dostat do formy po porodu?
Jak se dostat do formy po porodu?
Co se týče hubnutí těhotenských kil, existují dva přístupy. Některé ženy chtějí hned zpět svou postavu, a tak se vrhají do extrémů. Další s hubnutím otálejí, a tak si svá kila nesou dál několik let. Žádný extrém není dobrý. Poradíme vám, jak správně postupovat.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
Nízkokalorické potraviny, které nejdéle zasytí a spolehlivě pomůžou s hubnutím
Nízkokalorické potraviny, které nejdéle zasytí a spolehlivě pomůžou s hubnutím
Chcete zhubnout, ale bojíte se prázdného žaludku a častého hladu? Vybírejte si potraviny, které neobsahují mnoho kalorií, ale zasytí na delší dobu. Víte, jaké jsou ty nejlepší?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!