Jak uspořádat lednici? 5 tipů pro dokonale uspořádanou lednici

Komentáře
Jak uspořádat lednici? 5 tipů pro dokonale uspořádanou lednici
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Lednice je místem, kde se často zapomíná na řád a pravidla a může zde vládnout naprostý chaos. Pro zdraví člověka je však důležité ji neustále udržovat v čistotě, pravidelně kontrolovat datum použitelnosti potravin a vědět, v jakých částech lednice se mají skladovat které skupiny potravin, aby nedocházelo k jejich předčasnému kažení.

Že jste svoji lednici těmto pravidlům ještě nepodrobili? Nevadí, pojďme se na to podívat a rozloučit se s lednicovým chaosem společně! Máme pro vás 5 tipů, jak dosáhnout dokonale uspořádané lednice:

1. Udržujte lednici v čistotě

První krokem k dokonale uspořádané lednici je vytáhnout z ní vše, co obsahuje a začít s tříděním a uklízením. Vyhoďte všechny potraviny, které jsou zkažené, plesnivé či mající prošlé datum použitelnosti. Umyjte všechny police a přihrádky, dobře je vysušte. Pravidelně kontrolujte, zda máte správně nastavenou teplotu – max na 5°C ve středu lednice. I nadále se snažte lednici udržovat čistou a správně vychlazenou.

2. Poznejte pravidla správného uspořádání potravin v lednici

Věděli jste, že napříč lednicí kolísá teplota vzduchu nebo že nesprávným uložením potravin si můžete lednici i další potraviny kontaminovat mikroorganismy? Je to opravdu tak, a proto vznikla doporučení, jak správně lednici uspořádat, aby nedocházelo k předčasnému a často zbytečnému kažení potravin. Pojďme se tedy podívat, jak uspořádat jednotlivá patra lednice:

  • Dveře (nejvyšší teplota + kolísání teplot): nápoje včetně mléka, otevřené konzervy, marmelády, omáčky a dresinky, máslo
  • Horní police (nejvyšší teplota v lednici): vařené pokrmy v uzavřených nádobách, dezerty
  • Střední police: uzeniny, mléčné výrobky, rostlinné výrobky (pomazánky, tofu, tempeh atd.), margaríny, zákusky, vejce
  • Dolní police (nejnižší teplota v lednici): některé druhy ovoce a zeleniny, čerstvé maso a ryby

Maso a ryby je nutné, především během rozmrazování v lednici, dobře uskladnit – aby se nedotýkaly jiných potravin či z nich nekapala šťáva na jiné potraviny a na čistou lednici.

Exotické ovoce není vhodné v lednici skladovat, stejně jako některé druhy zeleniny – např. rajčata, česnek, cibuli, brambory, dýni, patison. Při nízkých teplotách dochází ke změnám, které mohou nepříznivě ovlivnit jejich chuť a aroma. Po nakrojení je však vhodné i tyto druhy do lednice uložit.

3. Lednici si zorganizujte jako profesionál

I pro člověka, který rád uklízí a organizuje domácnost, může být uspořádání lednice oříškem. Jak dosáhnout toho, aby vše mělo své místo a zároveň lednice vypadala hezky a čistě? Zkuste například vylepšit vaši lednici přidáním barevných či transparentních organizérů, rozdělovačů, šuplíčků a boxů. Díky nim si můžete každou polici dále rozdělit na kategorie dle potravin, které zde patří. Co rozhodně pohladí na duši každého blázna do uklízení je, když si na každý box může přilepit štítek s názvem kategorie potravin.

obrázek z gettyimages.com

4. Myslete ekologicky

Prevencí před zbytečným vyhazováním potravin je pravidlo first in, first out. To znamená, že nově nakoupené potraviny je vhodné konzumovat až po dojedení těch, co jsou aktuálně v lednici. Z praktického hlediska se toho dá dosáhnout třeba tak, že budete nové potraviny ukládat za původní potraviny, které se musí dojíst dříve. Tím pádem by nemělo docházet k procházení trvanlivosti potravin, které by jinak byly v temném zadním rohu lednice po dlouhou dobu přehlíženy.

Je také vhodné plánovat pokrmy na základě potravin, které máte v lednici a které je potřeba dojíst. Pokud si nevíte rady, jaký recept z těchto surovin uvařit, nechte si poradit např. aplikacemi s recepty. Mnoho z nich obsahuje filtr na třídění receptů dle surovin.

  • Inspirujte se v kuchyni i našimi recepty na zdravé a chutné pokrmy a nápoje.

5. Dbejte na výběr kvalitních potravin

Posledním střípkem v dosažení dokonalé lednice je výběr kvalitních a nutričně vyvážených potravin. Nechte lednici zářit všemi barvami díky různorodému zastoupení čerstvých potravin, jako je zelenina, mléčné výrobky, vejce, kvalitní maso či náhrady masa a další potraviny dle vašich jedinečných chuťových preferencí.

Co si z toho vzít?

Mimo to, že hezky uspořádaná lednice působí opravdu uspokojivě, organizace lednice je důležitá, a to hned z několika důvodů:

  • Správné skladování potravin pomáhá předcházet vzniku alimentárních onemocnění (z konzumace zkažených potravin).
  • Správné skladování potravin prodlužuje jejich trvanlivost a brání předčasnému kažení.
  • Méně zkažených potravin = méně vyhozeného jídla, což je jak ekologické pro životní prostředí, tak ekonomické pro vaši peněženku
  • Výběrem kvalitních a zdravých potravin podporujete zdravý životní styl i proces hubnutí.
Je mražená a konzervovaná zelenina stejně zdravá jako čerstvá?
Je mražená a konzervovaná zelenina stejně zdravá jako čerstvá?
Taky jste zmatení z toho, jestli jíst, nebo nejíst mraženou a sterilovanou zeleninu? Je to pouze potravina bez živin, nebo plnohodnotná zelenina? Vše zjistíte v dnešním článku!
5 potravin, které nesmí chybět ve vaší fitness lednici
5 potravin, které nesmí chybět ve vaší fitness lednici
Fitness lednice je posvátné místo, do nějž mohou být uloženy pouze výjimečné potraviny. Následujících 5 potravin byste tam měli najít vždy; pokud se však blíží hrozba jejich nedostatku, vyhlásit poplach a naběhnout do nejbližšího supermarketu.
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Co si představit pod zdravým životním stylem? Komplexní přehled aktuálních doporučení ke stravování, pohybu a odpočinku.
Cesta za lepším jídelníčkem začíná nákupem. Jak na něj?
Cesta za lepším jídelníčkem začíná nákupem. Jak na něj?
Chcete jíst zdravěji, kvalitněji, lépe, nebo prostě jel lehce upravit jídelníček? První vaše kroky by měly vést do obchodu. Vybaveni promyšleným nákupním seznamem si nakoupíte suroviny pro vaše nové recepty. A tím vaše cesta za dosažením cílů může začít.
Jak skladovat ovoce a zeleninu, aby si uchovaly co nejvíce vitamínů?
Jak skladovat ovoce a zeleninu, aby si uchovaly co nejvíce vitamínů?
Nevhodným skladováním můžeme přijít o cenné živiny, ale také o skvělou chuť ovoce a zeleniny. Na co si dát pozor při skladování ovoce a zeleniny?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?