Jak si naplánovat jídlo na trek?

Komentáře
1
Jak si naplánovat jídlo na trek?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Správně zvolené jídlo na treku zažene hlad a doplní svalům energii.
  • Na svačinky si připravte ovoce, ořechy nebo tyčinky.
  • Větší hlad zaženou obložené bagety, tortilly nebo těstoviny.
  • Vedle jídla myslete také na dostatečný pitný režim.

Začínající léto si doslova říká o to vyrazit na výlet do přírody či túru do hor. Vedle předem plánované trasy a vhodného oblečení je vhodné současně nepodcenit přípravu jídla, protože jak přebytek tak nedostatek může prožitek z výletu nepříjemně pokazit. V tomto článku si ukážeme, jak by mohla v batohu vypadat přihrádka s jídlem na cesty či do hor.

Preferuj lehké, energeticky bohaté jídlo, které se nekazí

Ať už jsi zastánce krabičkových jídel, svačinek do kapsy nebo ovoce, zaměř se na některé zásady stravování na výletech:

  • Sušené ovoce zabere méně místa než čerstvé ovoce.
  • Energetická hodnota je váš kamarád. Energeticky bohatá jídla zaberou v batohu méně místa a snadněji naplní vaše potřeby živin.
  • Na konzervy se příliš nespoléhej. Jsou těžké a navíc je to na výletě zbytečný odpad.
  • Studená strava je na přípravu jednodušší, na jednodenní výlety ti bohatě postačí.
  • Pozor na potraviny, které se snadno pomačkají (banány, volně uložené tousty).

Z potravin se zaměř na všechny základní makroživiny. Sacharidy jsou pro tvé svaly rychlým zdrojem energie, bílkoviny pomohou se zasycením a v tucích je zase uloženo nejvíce energie.

Jídla na cesty: ani málo, ani moc

Umění zkušených výletníků spočívá ve správném odhadu, kolik jídla bude tak akorát. Nešťastné jsou totiž chyby na obě strany:

  • Když si jídla vezmeš příliš málo, pokazíš si výlet nepříjemným hladem a marným hledáním restauračních zařízení. Čím delší výlet plánuješ, tím větší pozor by sis na nedostatek jídla měl dávat.
  • Když si jídla vezmeš příliš moc, budeš na zádech tahat zbytečné kilogramy. Nepomůže ani svědomité “přejídání” všech přebytků, protože následná únava a útlum ti může pokazit prožitek z výletu úplně.

Speciální pozornost bys měl/a věnovat také plánování pitného režimu. Pokud celodenní jídelníček zbaštíš už při dopolední svačině, svět se nezboří. Jestli ti ale dojde voda ještě před polovinou výletu, máš zaděláno na problém.

8 tipů na pohotové snacky na výlet či do hor

1. Sušené a čerstvé ovoce

Ovoce je bohatým zdrojem sacharidů, na výletech se proto hodí jako rychlý zdroj energie kdykoliv, když na tebe přijde mlsná. Sušené ovoce obsahuje více než 3x více energie, hodí se proto na delší a náročnější túry.

2. Ořechy

Ořechy jsou nabité zdravými tuky a dalšími stopovými prvky. Skvělým způsobem je koupit na cesty směs různých druhů nebo kombinaci se sušenými ovocnými plody.

3. Tyčinky

Někteří lidé by bez tyčinky na výlet či túru ani nevyrazili. Tyčinky jsou totiž doslova výletní svačinka, která rychle zažene chutě a doplní cennou energii. Jestli potřebuješ zahnat hlad, sáhni po proteinové, která obsahuje vyšší podíl bílkovin. Náročný výlet lépe doplní tyčinka energetická, která tvému tělu dodá více jednoduchých cukrů.

4. Čokoláda

Na čokoládu pozor. Pokud totiž plánuješ jít na výlet v letním horku, čokoláda a čokoládové oplatky jsou všechno, jen ne dobrý nápad. Jestli ale plánuješ výlet do hor ve dne, kdy si slunce vybírá dovolenou, klidně tabulku kvalitní hořké čokolády do batohu přibal. Opět jde o pohotový zdroj rychlé energie, která se na túře může hodit.

5. Krekry

Křupavé krekry nabízí způsob, jak tvému tělu dodat spoustu sacharidů v nesladkých potravinách. Vyber si své oblíbené a až je budeš balit do batohu, nedávej je úplně vespod, jinak si už moc nezakřupeš.

6. Sladkosti

S klidným svědomím si na výlet můžeš vzít nějakou sladkost typu bonbonů. Okamžitě si získáš celou partu a navíc máš skvělou motivaci pro zdolání náročnějšího úseku, když víš, že nahoře přijde odměna.

7. Energetické gely

Pokud tě čeká opravdu náročný výlet, můžeš sáhnout po speciálních energetických gelech, které jsou zdrojem rychle vstřebatelných cukrů a elektrolytů, které se při výletu ztrácejí pocením.

8. Sušené maso

Ano, opravdu může mít sušené maso v tom malém pytlíčku podobné množství bílkovin jako tvůj normální oběd. Na výletě se ti to může hodit zvlášť v případě, kdy potřebuješ na delší dobu zasytit.

Jak si naplánovat jídlo na trek?
obrázek z freepik.com/pressfoto

Přišel velký hlad? Odpočiň si a zažeň ho něčím pořádným

Je normální, že na tebe v půlce výletu přijde hlad, který už jablkem a müsli tyčinkou jen tak nezaženeš. Pokud máš výlet naplánovaný okolo restaurace, asi ti nemusíme radit jak ho zahnat. Pokud ale plánuješ chodit jen v přírodě, vyplatí se na větší jídla myslet v předstihu a doma si je připravit.

1. Obložené bagety

Obložené bagety jsou taková výletová “klasika”. Připrav si oblíbenou bagetu, namaž ji Lučinou, přidej 2 plátky sýra a kvalitní šunky a ozdob ledovým salátem nebo krájeným rajčetem. Na celodenním výletu může obložená bageta klidně nahradit oběd.

2. Tortilla

Jestli máš raději wrapy nebo tortilly, použij je místo bagety. Naplň si ji dle libosti, ale osvědčená varianta se šunkou a sýrech je svým způsobem nadčasová.

3. Těstovinový salát do krabičky

Těstovinový salát je tak trochu luxusnější varianta v případě, že máš v batohu více místa a neplánuješ zdolat celé místní okolí. Doma si uvař těstoviny, přidej orestované kuřecí maso, nakrájenou zeleninu a zakápni olivovým olejem.

4. Sterilované plnohodnotné jídlo

Pokud plánuješ vícedenní túru, budeš muset jídlo plánovat ještě víc do detailu. Oblíbenou variantou jsou dehydratovaná sterilovaná jídla, která si můžeš jednoduše ohřát a mít plnohodnotné jídlo rychle a pohodlně.

Co si z toho vzít?

Jestli plánuješ výlet, vedle trasy a vhodného oblečení se zaměř také na jídlo a pití. Zatímco dostatečný pitný režim je u výletů zcela nezbytný, vhodně naplánované jídlo ti celodenní túru pomůže zpříjemnit.

Na celodenní výlet si naplánuj menší svačinky, ideální je sušené ovoce, ořechové směsi nebo tvé oblíbené tyčinky. Pokud se neplánuješ na jídlo někde zastavit, zabal si také obložené pečivo nebo tortillu, případně těstovinový salát.

7 tipů na svačiny s vysokým obsahem bílkovin, které si vezmete všude s sebou
7 tipů na svačiny s vysokým obsahem bílkovin, které si vezmete všude s sebou
Už vám dochází fantazie, co si s sebou vzít za jídlo do práce nebo do školy? Mrkněte a inspirujte se našimi tipy. O bílkoviny nebude nouze. Skleničkám od ořechových másel tak můžete dát nový smysl.
10 tipů na zdravé svačiny, které zasytí
10 tipů na zdravé svačiny, které zasytí
Kvalitní a správně poskládané svačiny mohou být skvělým pomocníkem v rámci zdravého životního stylu. Nejenomže zajistí vyšší množství energie, zároveň předchází nežádoucímu hladu, který se může projevovat na vašich obědech či večeřích. V tomto článku vám představíme 10 možností na svačinky pro milovníky sladkého i slaného.
15 svačin, které se hodí vzít na túru nebo na kolo
15 svačin, které se hodí vzít na túru nebo na kolo
Slunné dny si přímo říkají o vyjížďku na kole nebo nějaký výlet pěkně po svých za poznáním krásných zákoutí naší země. Řešíte, co si s sebou ale vzít na svačinu, abyste se vyhnuli hladu a měli dostatek energie? Zkuste našich 15 svačinových tipů.
Kam na túru nebo do hor v ČR v létě? Máme 10 tipů
Kam na túru nebo do hor v ČR v létě? Máme 10 tipů
Horský vzduch v plicích, krásné výhledy všude, kam se podíváte, čistá hlava a spousta spálených kalorií. I takto může vypadat dovolená v Česku. Inspirujte se našimi tipy na výlet.
Elektrolyty ve sportu: jak je správně doplňovat?
Elektrolyty ve sportu: jak je správně doplňovat?
Ztráty některých elektrolytů mohou být při fyzické aktivitě takové, že se již vyplatí myslet na jejich doplnění. V tomto článku se dozvíš, u jakých aktivit má smysl to řešit a jakým způsobem elektrolyty doplňovat.
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim má vliv (bez nadsázky) na vše kolem vašeho života. Nedostatek vody sami na sobě poznáte celkem snadno, dobře se cítit totiž rozhodně nebudete. Jak by ale měl váš optimální příjem tekutin vypadat?
Makroživiny - zdroj životní energie
Makroživiny - zdroj životní energie
Z potravin dostáváme do těla nepřeberné množství nejrůznějších látek, z nichž nejvýznamnější část tvoří makroživiny. Mezi základní makroživiny patří takové látky, které konzumujeme ve velkém množství a které zároveň tělo vyživují a dodávají mu energii. Mluvíme‑li o základních makroživinách, myslíme tím zpravidla bílkoviny (proteiny), sacharidy a tuky (lipidy). V tomto článku si jednotlivé makroživiny rozebereme více do detailu a zmíníme jejich základní význam ve výživě jak sportovců, tak běžné
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.