6 tipů, jak si při hektickém životním stylu najít každý den čas pro sebe

ověřil/a RNDr. Tomáš Novotný a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáře
6 tipů, jak si při hektickém životním stylu najít každý den čas pro sebe
Image by Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Podle The American Institute of Stress 75 % lidí uvedlo, že stres ovlivňuje jejich fyzické zdraví a duševní pohodu.
  • Některé z nejčastěji citovaných zdrojů stresu zahrnují peníze, práci, rodinné povinnosti, vztahy či osobní bezpečí.
  • Soustředěním na své cíle a efektivním využitím volného času můžete ale pocity stresu eliminovat.

Nemá ohled na věk, pohlaví, etnickou příslušnost či náboženství a (bohužel) nikdo vůči němu není zázračně imunní. Jedná se o stres a jeho přebytek v lidských životech. Výše zmíněné statistiky demonstrují rozšířenou prevalenci této zátěže. Dnešní článek se bude zabývat právě tím, jak najít, a především využít volný čas k vašemu prospěchu, pro co možná největší redukci stresu a úzkosti.

Jak se na vás podepíše, pokud se zanedbáváte?

Zažili jste někdy pocit, že už prostě nemůžete? Baterky vybité, nechuť nejen k práci, ale i socializaci s přáteli a blízkými a výčitky z chvilkových radostí v podobě Netflixu či odpoledního šlofíka? I to mohou být příznaky osobního zanedbávání.

Je pravdou, že v dnešní na výkon orientované společnosti se může zdát čas pro sebe pouze jako sobecké privilegium. Přeci existuje milion jiných věcí, které byste dělat měli: uklízet, cvičit, sebevzdělávat se atd., atd. Nekonečný seznam. Jenomže bez sebepéče se paradoxně obíráte o ty nejlepší výkony v jiných oblastech svého života. Pokud se nejprve nepostaráte o své vlastní potřeby, ocitnete se v rutinním životě, skrz naskrz vyhořelí, prázdní a bez jakékoli motivace. Nemluvě o fyzickém vyčerpání, jež se může projevit chronickými migrénami, bolestmi zad nebo nespavostí.

Co znamená "Me time"?

"Me time" neboli čas sám pro sebe je tím pádem doslova jedním z pilířů spokojeného a naplněného života z psychické i fyzické stránky. Rovnováha se skrývá ve schopnosti najít denně co možná největší množství času (i ve vašem jistě nabitém programu), a to z několika důvodů.

  • Prozkoumáváte svou kreativitu
  • Rozvíjíte své zájmy
  • Budujete duševní sílu
  • Relaxujete
  • Zjišťujete o sobě více
  • Zlepšujete emoční regulaci

Toto jsou samozřejmě pouze ukázky, co vám může me time přinést. V této oblasti funguje stejně jako například u složení stravy či tréninkového plánu, poměrně silná individualita. To se ostatně týká i výběru aktivity, kterou tento čas strávíte.

Samozřejmě, že existují pro vaše tělo obecně “lepší” varianty, například sport, čtení knihy nebo pobyt na čerstvém vzduchu. Pokud se vám ale jeví jako ideální volba horká vana se zmrzlinou nebo večer strávený ve společnosti počítačových her, v rozumné míře určitě nepochybíte ani tak. Klíčem k úspěchu je strávit volný čas tak, abyste co nejvíce uspokojili jak své tělesné, tak (a možná snad především) duševní potřeby. Protismyslně, čím více jste přesvědčeni o nedostatku času, tím více se stresujete a tím více dobu sami pro sebe potřebujete.

Takže pokud znělo jedno z vašich novoročních předsevzetí “být šťastnější/spokojenější/vyrovnanější/víc přítomný/á…” jednou z nejlepších změn, které můžete udělat, je najít si v rozvrhu více času na život odrážející vaše tužby, záliby a radosti.

Podpora výzkumů

Kromě výše zmíněných důvodů existuje i několik dalších přesvědčivých studií podporujících významnost me time. Jeden z nich naznačuje zvýšení sebevědomí u jedinců pravidelně praktikujících vyhranění osobního času. Důvodem může být i fakt, že vědomá volba aktivit podporujících osobní štěstí vám vnitřně přidává na hodnotě i významu. Tento snadný psychologický trik zařídí samovolné “vyzařování” pozitivní energie i sebevědomí.

Další výzkumy prezentují, že čas o samotě vám může pomoci intenzivněji prociťovat a prožívat svobodu, kreativitu, intimitu, v některých případech dokonce spiritualitu.

Jak na to?

1. Zdravý přístup

Prvním a nejdůležitějším faktorem je vaše uvědomění i přesvědčení, že čas sám pro sebe a pro odpočinek nemusí být za odměnu. Jedná se o součást zdravého, vybalancovaného přístupu. Nikdo jiný přeci neví lépe to, co doopravdy potřebujete. A pokud se za své nároky cítíte provinile, namísto potlačení se zkuste nad těmito pocity zamyslet. Proč jste přesvědčeni, že si nezasloužíte me time? Klidně si všechny své důvody zapište na kus papíru nebo do deníku. Poté se ponořte hlouběji a zeptejte se sami sebe, zda jsou tyto argumenty skutečně validní.

Demonstrace:

  • Cítíte se provinile, protože si chcete odpočinout od práce, navzdory tomu, že vás naplňuje, akorát je holt trochu intenzivnější období.
  • To samozřejmě může být pravdou. Některé periody různých částí života jsou náročnější než ty jiné.
  • Ale bude vám tento fakt bránit v udržení svých potřeb? Co když právě to způsobí, že se vám práce zprotiví?
  • Co je od vás reálně potřeba? A nemohli byste být užitečnější, kdybyste byli dobře odpočatí, energičtější a spokojenější? Občas ke štěstí stačí pouze málo, třeba jedna čtvrthodinová procházka…
6 tipů, jak si při hektickém životním stylu najít každý den čas pro sebe

2. Self‑awareness, mindfulness, meditace

Být přítomný znamená využít plný potenciál vašeho volného času. Všímejte si, dostaňte se do okamžiku, prociťte všemi smysly. Přemýšlejte, kde jste, jak se cítíte, co děláte…

Všímavost a self‑awareness jsou studovanými nástroji často využívanými při meditaci, která je skvělým pomocníkem při zvládání denní nálože stresu. Usnadňuje totiž určité zpomalení, odstup a ujasnění seznamu úkolů, které vás tento den/týden/měsíc čekají. Mindfulness, self‑awareness i jejich zakomponování při meditaci můžete provozovat téměř kdekoli, opět jde především o vaše základní preference. Určitě si ale doporučujeme minimálně jednou denně připomenout toto “uvědomění”, třeba právě při vaší meditaci, zrelaxovat a podpořit tak vaše mentální zdraví.

3. “Ne” není vždy špatně

Váš čas je drahý. Což vás poměrně snadno ospravedlňuje odmítat dělat to, co nechcete. I přesto, že je idea kompromisu ve vztazích rozhodně žádoucí, nemusíte nutně vše odkývat. Naopak je pro vás (ostatně i pro zdraví vašich vztahů celkově) daleko efektivnější se soustředit na své priority a své touhy.

Pokud víte, že s tímto máte problém, začněte na jednodušších odmítáních. Nacvičte si to. Třeba když vám v obchodě nabízí věrnostní kartičku a vy spěcháte. V případě, že druhá strana není v nouzové situaci, nemusíte být všem nutně k dispozici. Vy jste ti, kteří by pro vás měli být na prvním místě. Navíc teprve potom, co se postaráte o sebe můžete dostatečně pomoc i vašim blízkým.

4. Plánujte a plňte si sny

Kdykoli vás napadne myšlenka na to, co byste dělali radši než vaši práci, studium apod., zapište si to jako poznámku a hned vymýšlejte, kdy tento projekt podniknete. Nebojte se být konkrétní a jít klidně i do dětských snů! Samozřejmě je dobré mít na mysli alespoň nějakou základní realitu a volit střední cestu – přeci jen kvůli svým impulzivním vášním nedáte okamžitou výpověď a nebudete ignorovat například finanční dopady.

Takže pokud se bude jednat o dlouhodobější plán, zkuste ho spíš rozdělit na menší části, které si budete plnit denně/týdně. Vždy si do kalendáře napište, co a kdy přesně chcete dělat a postupně skládejte svůj obrázek. Nezapomínejte, že štěstí přeje připraveným.

5. Přehodnoťte své priority/obměňte rutinu

Tento úkol může být pro většinu poměrně těžkým, jen málokomu se chce totiž dobrovolně vystupovat ze své komfortní zóny, z ulity, jež dobře znají. Přesto je poměrně účinným cvičením zamyslet se nad svými prioritami a následně podle nich pozměnit rutinu. Nemusíte nutně na první místo zařadit například výuku španělštiny, ale najít pro tento bod během svého dne aspoň nějaký čas. I když by se vám to mohlo zdát jako krátká doba, alespoň budete mít jistotu, že se vám ji podaří naplnit denně a že z ní hlavně dostanete to, na čem záleží. Vaši spokojenost a odpočinek.

6. Odložte sociální sítě

Samouzřejmě není důvod si občas nějaký ten odpočinek u sociálních sítí zakazovat, obzvlášť pokud se jedná o váš vysněný druh relaxu. V celkovém měřítku by se ale nemělo jednat o hlavní zábavu a naplnění vašeho času pro sebe, protože je poměrně snadné nechat se na hodiny vtáhnout do jejich víru. Bohužel si poté často uvědomíte, jak rychle byl pohlcen veškerý volný čas bez většího pocitu naplnění. Pokud máte chuť strávit me time ve společnosti techniky, směřujte ho spíše k hrám, kinu nebo oblíbenému seriálu…Snažte se zůstat co nejrozmanitější ve skutečném, vašem světě.

Co si z toho vzít?

Dokázat si udělat čas sám na sebe by měl být nedílnou součástí každodenní rutiny všech, i v těchto hektických dobách. Právě me time vám totiž dokáže zaručit fyzické a mentální naplnění, které potřebujete pro podávání co nejlepších výkonů v pro vás důležitých částech vašeho života. Výše vypsané body vám pomohou si tento čas vymezit, opodstatnit a usměrnit jeho naplnění.

Trápí vás špatná nálada a stres? Poznejte potraviny, které s nimi zatočí
Trápí vás špatná nálada a stres? Poznejte potraviny, které s nimi zatočí
Pocity smutku, splínu či stresu občas pociťuje každý z nás. Překonávat je můžeme různými způsoby. Náladu si můžeme (snadno) zlepšit i pomocí některých potravin a doplňků. Které to jsou, proč a jak ovlivňují naše pocity?
Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii
Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii
Dnešní doba je plná stresu a nejistoty - není proto divu, že nám naše problémy občas prostě přerostou přes hlavu. Existuje ale účinná pomoc. Co je psychoterapie a jaké jsou její výhody, zjistíte v novém článku.
7 osvědčených tipů, jak se zbavit stresu a zlepšit si náladu
7 osvědčených tipů, jak se zbavit stresu a zlepšit si náladu
Přemíry stresu bychom se měli v životě vyvarovat. Dali jsme pro vás dohromady tipy, jak eliminovat stres a zlepšit si náladu.
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness se nabízí jako jedna z možností, jak být zdravější, klidnější a spokojenější se svým životem. Poznejte kouzlo mindfulness v dnešním článku.
Rest day: odpočinkem k lepším výkonům
Rest day: odpočinkem k lepším výkonům
K dosažení cvých cílů potřebujete kromě tvrdé dřiny i adekvátní odpočinek – tzv. rest days. Proč jsou vlastně tolik potřebné, jak často je zařadit a jak je nejlépe strávit? Vše najdete v novém článku.
Power naps pro boost energie během dne
Power naps pro boost energie během dne
Power nap je krátké období denního spánku zvyšující energii, pozornost, bdělost a mnoho dalšího. V tomto článku se dozvíte postup, jak funguje, proč jej zakomponovat stejně jako nepopiratelné benefity i vychytávky.
Proč stojí za to vystoupit z komfortní zóny?
Proč stojí za to vystoupit z komfortní zóny?
Naše komfortní zóna je pohodlné a bezpečné místo, kde se nemusíme ničeho bát. Bohužel ho však obloukem míjejí všechny zajímavé příležitosti, díky kterým se můžeme zlepšovat. Proč stojí za to občas komfortní zónu opustit?
Asertivní techniky jako klíč ke spokojenosti a lepší produktivitě
Asertivní techniky jako klíč ke spokojenosti a lepší produktivitě
Znáte to – pro druhé byste se klidně rozkrájeli, ale ve většině případů to pro vás končí spíše stresem a frustrací... Ale stejně příště neřeknete "ne"... Co by si lidi pomysleli? Dnešní článek vám prozradí, jak okolí asertivně sdělovat své potřeby, a být tak spokojenější i produktivnější.
Benefity čtení knih: bystrá mysl, empatie a méně stresu
Benefity čtení knih: bystrá mysl, empatie a méně stresu
Knihy, vzhledem ke stále modernějším technologiím, v dnešních dnech z života lidí takřka zmizely, což je ovšem velká škoda. Jaké benefity vám čtení knih přinese, se dozvíte v novém článku.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?