Jak si užít oslavu, nepřejíst se a klidně i hubnout

Kateřina Zobačová
Kateřina Zobačová 28. 12. 2019
Uložit článek
Jak si užít oslavu, nepřejíst se a klidně i hubnout

Rodinné sešlosti příbuzných z celé republiky, svatby kamarádů s krásným třípatrovým dortem, vánoční večírky a svátky, rozlučky se svobodou či sedmdesáté narozeniny babičky s její nejlepší svíčkovou. Životní události, které si nemůžeme nechat ujít, které si chceme se svými blízkými užít na maximum a ještě dlouho na ně s úsměvem vzpomínat. 

Jednou za čas samozřejmě taková akce neznamená vůbec žádný problém. Pokud nám ale kalendář rudě svítí několikrát do měsíce, už bychom nad tím mohli přemýšlet. Jak si tyto akce užít bez všemožných extrémů, jako je hladovění, přejídání a vyčítání i toho nejmenšího kousku dortu? V tomto článku jsme pro vás připravili několik rad, díky kterým si všechny tyto životní události užijete na plné pecky a zároveň předejdete jakémukoliv zbytečnému stresu.  

Co se v dnešním článku dozvíme ?

 • Jak si užít oslavu na 100 % a zároveň nebýt hlady 
 • Jak chytřeji vybírat varianty potravin
 • Jak předejít zbytečnému přejídání 
 • Proč se vyhnout nadměrné konzumaci alkoholu a následné kocovině  
 • Jak si zachovat zdravý rozum 

Kdo je připraven, není zaskočen 

U spousty lidí akce spojená s hromadou jídla nemusí vyvolat vůbec žádné nepříjemné pocity. "Je to přece jednou za čas, tak to nevadí."

Nicméně pro někoho, kdo se například učí se jíst zdravě, může taková akce být i poměrně velký výstup z komfortní zóny. "Co budu jíst? Nemám si donést svoji krabičku? Můžu si dát kousek dortu? Nepřiberu z toho?"

A tak se můžeme vystresovat natolik, že ve finále celou dobu hladovíme a kolem jídla raději chodíme velkým obloukem, co kdyby náhodou… Nebo si přineseme vlastní krabičku a sníme jí někde potají v koutě, abychom nepřišli o gainz. 

V posledním případě se z jednoho kousku dortu může stát jeden velký neřízený cheat day, kdy do sebe cpeme páté přes deváté a pořád nemáme dost. "Když už jsem si něco dal, tak teď už je to jedno…"

Takový den mohou následovat další dny, než se zase odhodláme jít do režimu. Ne, takhle opravdu ne. Ani jedno takové řešení není nejrozumnější a v konečném výsledku může akorát tak uškodit. Pokud dopředu víte, že se nějaká podobná akce blíží a ve vás se všechny tyto nepříjemné pocity perou a nejraději byste nikam nešli, je dobré se alespoň trochu dopředu připravit. 

Jak se na takovou událost připravit:

 1. Navyšte maličko pohybovou aktivitu. Tím opravdu není myšleno, že týden předtím budete trávit půl dne ve fitku a ještě si zaběhnete maraton. Stačí trochu přirozeného pohybu navíc a v den samotné akce se mezi jídly alespoň trochu projít, než jen celý den prosedět na zadku.
 2. Odcvičte si tvrdší a náročnější trénink. Zkuste 1–2 dny před samotnou akcí trochu přitvrdit v tréninku. Vydáte tak více energie a zase si budete moct dovolit o trochu více sníst.
 3. Přizpůsobte se. Jedná se o nějakou večerní akci a vy byste neradi nějak moc překročili svůj denní příjem? Přizpůsobte si podle toho celý den, popřípadě přizpůsobte i dny předtím. Trochu snižte denní příjem tak, aby jeho větší část zbyla právě na samotnou akci. Vy se tak nebudete muset tolik hlídat a do svého příjmu si můžete dát i “o něco navíc”. 
 4. Nehladověte. I zde to však neznamená, že dva dny předem a celý den před oslavou budete hladovět, a jakmile se začne podávat jídlo, tak se nacpete, co hrdlo ráčí. Splácat všechno na prázdný žaludek a navrch to třeba ještě zapít alkoholem, by mohlo způsobit pěknou paseku. A to nikdo nechceme. 
 5. Vlastní krabička nebude nutná. Pokud nejste opravdu v přísné předzávodní dietě či nemáte nějaká zdravotní omezení, nejspíš nebude nutné nosit si vlastní připravenou krabičku. Jedno jídlo “mimo” ještě nikoho nezabilo a krabičkovat můžete ještě celý zbytek roku. 
Jak si užít oslavu, nepřejíst se a klidně i hubnout

Vybírejte s rozumem a neplácejte hlouposti 

Je na dané události či akci umožněno vybrat si z několika možných variant potravin? Volte chytře. Ukažme si to na příkladu. Smažený řízek, hranolky a tatarka na jedné straně, na druhé pak například steak, brambory a třeba nějaká grilovaná zelenina. 

Pokud víte, že smažená jídla vám nedělají zrovna nejlíp, vyberte tu přijatelnější variantu. Něco, o čem víte, že se potom nebudete cítit jako balón a ještě druhý den vám nebude špatně. Při výběru se navíc můžete držet i těchto tipů.

 1. Snažte se hledat bílkoviny, které by měly tvořit asi ¼ talíře.
 2. Přílohu není nutné vynechávat. I ta by na talíři měla mít svoji ¼.  
 3. Nezapomínejte na zeleninu, která by měla doplňovat zbytek talíře a pomůže v chutích na sladké.
 4. Omezte smažené. Především tedy kombinaci sladkého, smaženého a i pěkně tučného.
 5. Pozor na zákusky a moučníky, které obsahují velké množství sacharidů a cukru.

"Bojím se, že se přejím." Co v takové situaci dělat?

Břicho už málem praská ve švech, ale ty zákusky na nás pořád tak krásně koukají, a my tak jenom doufáme, že máme další záložní žaludek pouze na dezerty. Pokud víte, že se nemůžete udržet a že vám dělá problém na jídlo říct ne, vyzkoušejte tyto rady:

 1. Zabavte se! Jděte si s někým popovídat, trochu se projít, pomoct s nádobím. Cokoliv, čím si zaměstnáte hlavu natolik, abyste nemysleli jenom na ty hromady jídla, a zbytečně se tak nepřejídali. 
 2. Napijte se. Dejte si k jídlu i sklenici vody. Budete se cítit trochu sytější a nebudete mít takové nutkání toho sníst tolik.
 3. Jezte pomalu. Toto není závod, tudíž se nesnažte všechno do sebe co nejrychleji nacpat. Užívejte si jídlo s okolím a trochu zvolněte tempo. 
 4. Vezměte si menší talíř. Naberte si jen to, co opravdu sníte. Například na rautech a švédských stolech si vezměte přiměřené množství. To, co opravdu sníte. Opravdu vám ten talíř nemusí přetékat.
 5. Nebojte se říct ne. Na rodinných oslavách mají prarodiče občas pocit, že je nutné všechny vykrmit. Pokud už opravdu nechcete jíst ten čtvrtý koláč, slušně odmítněte. Vaši blízcí to jistě pochopí a nikdo se zlobit nebude.
Jak si užít oslavu, nepřejíst se a klidně i hubnout

Alkohol NEdělá pěkná těla

Alkohol obecně k oslavám patří. Nicméně málokdy zůstaneme pouze u jedné skleničky či jednoho pivka, takže se ani nenadějeme a držíme čtvrté. Pro lepší představu – půl litru piva "jedenáctky" má více než 200 kalorií. Oproti tomu nealkoholické pivo mívá na půl litru o zhruba polovinu méně.

Muži, kteří se zaměřují na budování svalové hmoty, by neměli zapomínat na to, že alkohol dlouhodobě, ale i nárazově může v těle nadělat pěknou paseku, mimo jiné i snížení hladiny testosteronu. Zde vám tedy alkohol ve vysněné postavě rozhodně nepomůže

Nemusíte hned odmítat přípitek. Nicméně ani nemusíte zároveň vypít všechny železné zásoby a druhý den mít pořádnou kocovinu. To také není zrovna ten nejlepší nápad. Takže všeho s mírou!

[Instagram]

Není to jenom o jídle

A to nejdůležitější a nejpodstatnější na závěr. Veškeré akce tohoto typu nejsou jenom o jídle! Jídlo NENÍ ten důvod, proč tam jste. Tyto akce jsou především o přátelích, rodině, zábavě a oslavách. Chceme si přece společně strávené chvíle hlavně užít. Nechceme si pamatovat jenom to, jak jsme se celou dobu stresovali o svůj sixpack, neochutnali ani kousek krásného dortu nebo jsme se přejedli tak, až nám z toho bylo špatně. 

Co si z toho vzít? 

I kdybyste si nakonec dali o jeden ten chlebíček nebo o jeden či dva zákusky více, než jste chtěli, svět se nehroutí. Není nutné se na druhý den trestat, a to ani několikahodinovým kardiem, ani hladověním či omezováním v jídle. Život jde dál. A vy i přesto můžete pokračovat ve svém plánu a případném progresu, ať už je jakýkoliv.

Mějte na paměti, že pokud celý rok dbáte na svoji stravu, tak jeden den oslav se na naší "formě" nijak nepodepíše, a tudíž nemá smysl se z toho zbytečně stresovat. Pokud se však dostanete do kolotoče oslav, ve kterém máte podobnou akci několikrát do měsíce, ne-li do týdne, tak už by to mohl být problém. Ať už v podobě nechtěné vyšší hmotnosti, či zbytečných výčitek z přejídání. 

Přidej se k 32 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
6 Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________