Jaký lék je vhodné použít jako součást léčby při onemocnění koronavirem?

Petr Loskot
Petr Loskot před 16 dny
2
Jaký lék je vhodné použít jako součást léčby při onemocnění koronavirem?

Francouzský ministr zdravotnictví Olivier Veran v sobotu 14. března na svém Twitteru uvedl, že užívání známého léku ibuprofen může zhoršit celkový průběh infekce, takže bychom měli raději volit paracetamol. Poukázal tak na tu "správnou" doplňkovou léčbu nemoci COVID-19 způsobenou novým typem koronaviru. Co je na tom pravdy a jakou účinnou látku při zmírňování příznaků tohoto onemocnění zvolit?

Co se v dnešním článku dozvíme?

 • Při jakých zdravotních obtížích se ibuprofen typicky užívá

 • Na jakém principu funguje

 • Proč by měl být podle francouzského ministra rizikový

 • Jak bychom se měli k užívání ibuprofenu v této době stavět

Ibuprofen je lék snižující teplotu, tišící bolest a tlumící zánět

 • Ibuprofen, známý pod obchodními názvy jako Brufen, Nurofen nebo Ibalgin, je léčivo ze skupiny tzv. nesteroidních antiflogistik, což znamená, že ho lze použít k tlumení zánětu, bolesti, zvýšené tělesné teploty a otoku. Můžeme ho proto využít při celé řadě zdravotních obtíží, jako jsou chřipka a nachlazení, bolesti zubů a hlavy nebo menstruační obtíže atd.

 • Jeho použití je opravdu široké a v klinické praxi je používán téměř 50 let. Setkat se s ním můžeme nejčastěji ve formě tablet, ale také sirupů a ve formě mastí a gelů pro lokální podání. Ibuprofen se nachází na seznamu 40 nejzákladnějších a nejbezpečnějších léčiv používaných ve zdravotnictví na celém světě.

Jaký lék je vhodné použít jako součást léčby při onemocnění koronavirem?

Ibuprofen ovlivňuje zánětlivou reakci v našem těle, čímž ulevuje od nepříjemných projevů

 • Ibuprofenu funguje tak, že je schopen snižovat projevy zánětu (zvýšená teplota, bolest, otok), který v našem organismu probíhá v různé míře prakticky při každém onemocnění nebo poškození tkáně. Snížení zánětu je docíleno inhibicí (zastavením funkce) enzymu cyklooxygenázy (COX), který tvoří prozánětlivé látky podporující nepříjemné projevy zánětu a choroby samotné.

Co napsal francouzský ministr zdravotnictví o užívání ibuprofenu během onemocnění COVID-19?

Sobotní tweet francouzského politika v překladu zní:

"Užívání protizánětlivých léků (ibuprofen, kortizon, ...) může být faktorem zhoršujícím infekci (koronavirem, pozn. autora). Pokud máte horečku, vezměte si paracetamol. Pokud již užíváte protizánětlivé léky nebo máte pochybnosti, požádejte o radu svého lékaře."

 • Vidíme, že ve skutečnosti byly zmíněny dokonce léky dva. Francouzský ministr zřejmě vycházel z předpokladu, že ibuprofen (a o to více kortizon) mají určitý vliv na náš imunitní systém. Snížení projevů zánětu totiž znamená i lehké ovlivnění práce buněk naší imunity – tedy boje proti virové či bakteriální nákaze nebo při opravě postižené tkáně. Imunitní systém by tak v boji proti současné nákaze koronavirem teoreticky nemusel pracovat zcela správně. 

 • Proto raději ve tweetu doporučuje účinnou látku paracetamol (např. v léku Paralen), která funguje na podobném principu, ovšem působí spíše jen na snížení tělesné teploty, a tedy méně komplexně než ibuprofen.

 • Svoje doporučení pro volbu paracetamolu však údajně opírá pouze o několik těžkých případů, které byly přijaty na jednotku intenzivní péče v poslední době ve Francii a ve své anamnéze měly předchozí užívání ibuprofenu. O těchto případech však není nic k nalezení ani na evropském webu farmakovigilance.

Opravdu bychom neměli ibuprofen při postižení koronavirem užívat?

 • Jak vidíme, tvrzení francouzského státníka ve vztahu k ibuprofenu nemá příliš velkou váhu a na základě tak slabé souvislosti nelze cokoliv vyvozovat. Pro zpravodajský server Seznam Zprávy se k této otázce vyjádřil i farmaceut Dr. Suchopár. Podle něj je skutečně rizikový pouze velmi účinný kortizon řadící se do skupiny tzv. glukokortikoidů, které se používají při těžkých zánětlivých onemocněních, pro jejichž utlumení je třeba potlačit funkci vlastního imunitního systému. Podle něj je pravděpodobnost, že by ibuprofen mohl za vyšší smrtnost v Itálii, tak nízká, že je možné tvrzení označit za nepravdivé.

 • V podobném duchu můžeme chápat i nejnovější facebookový příspěvek Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL):“Protizánětlivý účinek léčivé látky ibuprofen neznamená, že by její používání mělo vést ke snížení imunity, jak tvrdí některé „fake news“. Podobná logika by znamenala, že by byl nebezpečný i při používání např. u chřipky, což není. Léčivá látka ibuprofen je celosvětově používána přes 40 let. Je přímo schválena k použití při horečnatých stavech a zánětlivých onemocněních horních cest dýchacích.”

Jaký lék je vhodné použít jako součást léčby při onemocnění koronavirem?

Co je tedy lepší zvolit při onemocnění koronavirem: Paracetamol, nebo ibuprofen?

Rozhřešení je tak nasnadě.

 • Užívání paracetamolu i ibuprofenu by mělo být při doplňkové léčbě příznaků COVID-19 způsobené novým typem koronaviru u jinak zdravého člověka s největší pravděpodobností prakticky stejně účinné a bezpečné.
 • V ideálním případě je třeba se o užívání jakéhokoliv léčiva vždy poradit se svým praktickým lékařem nebo lékárníkem, a to platí i tady. 
 • Zásadní je uvést podrobné informace o vašich aktuálně probíhajících onemocněních chronického rázu, která by mohla být některými léčivy ovlivněna a také informace o aktuálně užívaných lécích. Je totiž známo, že více léčiv užívaných současně může vést k nebezpečným lékovým interakcím.
 • Konzultovat užívání léků při léčbě koronaviru koneckonců doporučuje i samotný francouzský ministr zdravotnictví Veran ve druhé části svého tweetu. První část jeho doporučení o nebezpečnosti ibuprofenu však určitě neberte vážně.
 • Neméně důležité je podpořit náš imunitní systém zdravou stravou s dostatkem všech základních živin, probiotických a prebiotických potravin. Případně je určitě dobrým nápadem sáhnout po kvalitním multivitaminovém produktu, zinku nebo vitaminu D.
Poděkuj autorovi
6 lidí již poděkovalo
R3ptile Sweet Nuts!
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________

Diskuze k článku