Jaký vliv mají videohovory a online svět na naši psychiku?

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný 16. 3. 2021
Uložit článek
Jaký vliv mají videohovory a online svět na naši psychiku?

S nástupem “doby covidové” zvýšil videokonferenční nástroj Zoom svůj počet uživatelů na třicetinásobek oproti prosinci roku 2019. Dá se předpokládat, že další společnosti poskytující videokonferenční služby to mají podobně. Plus mínus platí, že videohovory v posledním roce vstoupily do cesty téměř každému zaměstnanci či studentovi. A jelikož je tato forma komunikace pro mnohé z nás nová, dá se předpokládat, že má také odlišný vliv na naši psychiku v porovnání s běžnou osobní konverzací.

Na konci února 2021 se k této problematice vyjádřil Jeremy Bailenson, vědec působící na Katedře komunikace Stanfordské univerzity. Jaký vliv mají videohovory na naši psychiku?

Ještěže covid-19 přišel až v této době…

V době, kdy má v naší zemi přístup k internetu téměř každý (v roce 2018 téměř 90 % populace). Můžeme si totiž zapnout videokonferenční hovor a alespoň částečně nahradit sociální kontakt:

 • V zaměstnání, kde videohovory pomáhají při práci z domova.

 • Ve škole, kdy díky videohovorům mohou probíhat přednášky.

 • V rodině, kde můžeme alespoň vidět své blízké bez rizika přenosu nákazy. 

Navíc jsou jednání přes videokonferenční služby podstatně ekologičtější, podle jedné studie vyžadují v průměru jen asi 7 % energie v porovnání s živými jednáními. Odepřít se jim nedá ani časová úspornost, jelikož se pracovní schůzky můžete zúčastnit prakticky kdekoliv a nemusíte ztrácet čas cestováním do kanceláře či jiné konferenční místnosti. Co si ale budeme povídat, úplně stoprocentní náhrada to není. A pro naši psychiku to také není zcela přirozené...

obrázek z medium.com

Jak ovlivňují videohovory naši psychiku?

1. Kolega na obrazovce monitoru je příliš blízko 

A to dokonce i v případě, kdy je fyzicky mnoho set kilometrů od vás. Jeremy Bailenson spočítal, že průměrná velikost hlavy druhé osoby při videohovoru 2 osob odpovídá takové skutečné situaci, jako kdyby kolega stál ve vzdálenosti 50 cm od vás. 

Vyzkoušejte si s někým mluvit z očí do očí při této vzdálenosti na živo. Je to podobné jako jet výtahem a vést diskuzi s kolegou. Přiznejte se, že pokud už k tomu dojde, zavěsíte pohled někam dolů k zemi a těšíte se, až výtah dojede do potřebného patra a vy budete moci postoupit o krok stranou...

Nabízí se ovšem jednoduché řešení: okno videokonferenčního hovoru můžete snadno zmenšit, čímž také zmenšíte hlavu vašeho kolegy do přijatelnějších rozměrů.

2. Každou chvíli na vás vyskočí vlastní obličej

Podle Jeremy Bailensona nezažil člověk nikdy v historii lidstva tak častý pohled na vlastní tvář jako v době videokonferencí. Ve svém článku to připodobňuje k lekcím v tanečním sále, ale i tam se vidíme přece jen z trochu větší dálky.

Častý pohled na vlastní tvář vede k tomu, že máme tendenci se na vlastní tvář intenzivně zaměřovat a hodnotit se. Oba důsledky jsou pro nás a naši psychiku nepříjemně stresující. Zajímavé je, že podle studií jsou ke stresu vyvolanému sebehodnocením při pohledu na vlastní tvář náchylnější více ženy oproti mužům

Nabízí se dvě jednoduchá řešení:

 • Vypněte pohled na vaši tvář při hovoru.

 • V případě hovoru na Zoomu při počáteční kontrole audia a videa kameru nasměrujte mimo vaši tvář.

obrázek z gettyimages.com

3. Při videohovoru se z posluchačů stávají speakeři 

Běžná jednání či meetingy v osobním světě se řídí několika obecnými zásadami:

 • Speakeři mají hlavní pozornost a pravděpodobně z toho jsou ve stresu.

 • Většina pohledů (ale většinou ne všechny) směřují na toho, kdo mluví.

 • Posluchači jsou v klidu, nikdo je moc nesleduje.

Videokonferenční hovory to ale mají jinak:

 • Speakeři mají hlavní pozornost a pravděpodobně z toho jsou ve stresu.

 • Když mluvíte, směřují na váš prakticky všechny pohledy.

 • Ovšem i když jen posloucháte, stále čelíte pohledům ostatních.

Pokud se živého jednání účastní 10 lidí, v průměru každý účastník čelí asi 1/10 z celkové pozornosti. V online světě je to ale mnohem větší porce pozornosti, jelikož oční kontakty každého s každým jsou v podstatě nepřetržité.

4. Videohovor je pro náš mozek náročnější

Moc o tom nepřemýšlíme, ale v běžné osobní komunikaci za nás mnoho řekne nonverbální komunikace. Nemusíte se tedy namáhat s vysvětlováním některých věcí a kolegové jednoduše chápou. Samozřejmě platí, že i při videokonferenčních hovorech hraje nonverbální komunikace důležitou roli. Ovšem není zcela stejná. 

Přijímat a odesílat signály je pro nás při videohovoru složitější a často musíme tvořit až přehnaná gesta nebo to jednoduše vzdát a přejít k verbálnímu vyjádření pomocí slov. 

Navíc podle jedné studie bylo zjištěno, že přes videohovory mluvíme asi o 15 % hlasitěji oproti běžné konverzaci. Zajímavé také je, že se při videohovorech také více usmíváme. To nejspíš z toho důvodu, že jsme si vědomi, že je náš obličej mnohem víc na očích než na při normální schůzce.

5. Při videokonferenci se skoro nehýbeme

Místo toho pozorně sledujeme ostatní posluchače, přispíváme do diskuze nebo posloucháme projev kolegy. Není výjimečné, že sedíme přišpendlení k notebooku třeba celé dvě hodiny v kuse.

V běžném životě ale máme pohybu mnohem víc:

 • Přestávky mezi hodinami ve škole nebo jen cesty k doplnění skleničky s vodou při pracovním jednání jsou způsoby, jak se trochu protáhnout a rozhýbat nohy.

 • Nakonec i při telefonickém hovoru o delší době trvání se neustále hýbeme. Vzpomeňte si na to, až během půl hodiny volání s kamarádkou stihnete uvařit, vyndat prádlo z pračky, převléknout se a ještě si u toho kreslit.

Některé vědecké studie dokonce ukazují, že procházející se lidé (dokonce i v kanceláři) přicházejí s kreativnějšími nápady oproti těm méně pohyblivým. Lidé se zkrátka rádi hýbají, když mluví, a videokonferenční hovory je o tento pohyb tak trochu připravují.

obrázek z freepik.com

6. Pro přednášejícího je těžší udržet posluchače na jedné vlně

Málokdo si to uvědomuje, ale prostředí jedné přednáškové místnosti či školní třídy umožňuje přednášejícímu či vyučujícímu různými způsoby udržet posluchače na jedné vlně

 1. Posluchače uchylujícího se ke spánku zaměří přednášející ostrým pohledem.

 2. Viditelný zájem publika vytvoří skvělou atmosféru a motivuje přednášejícího v udržení vysokého tempa přednášky.

 3. Pokles pozornosti publika rychle restartuje jedna dobře mířená otázka.

Při videokonferenci je to ale o poznání složitější:

 1. Zaměřit pohled na jednu osobu se přes videohovor nedá.

 2. Atmosféru vycházející ze zájmu publika přednášející přes monitor nedokáže dostatečně nasát.

 3. Otázku je sice možné položit, ale než se popřepínají mikrofony, tak to nějakou dobu trvá, a navíc se stejně polovina publika tváří, že jim mikrofon nefunguje.

Zkrátka všechna čest přednášejícím a vyučujícím, kteří to dlouhodobě zvládají i v online světě se zájmem a entusiasmem. Jste opravdu dobří!

Co si z toho vzít?

Buďme vděční za to, že v dnešní době omezování společenských kontaktů tu pro nás videokonferenční služby jsou. Díky nim totiž můžeme alespoň improvizovaně dále pokračovat v běžné pracovní náplni či ve studiu. Pokud vám videokonference nevyhovují a působí vám psychický diskomfort, pokuste se najít a pojmenovat tu správnou příčinu, která za tím stojí. Potom bude podstatně snazší problém nějakým způsobem vyřešit či alespoň zmírnit jeho projevy.

Život na videu je totiž takový jeden velký sociální experiment, který letos prožívá téměř každý z nás. Berme to ale jako výzvu, jak se k nepříznivým okolnostem postavit čelem a využít je ve svůj prospěch. Zkušenosti s videokonferenčními nástroji online světa nám už nikdo nevezme a nakonec je ještě třeba někdy v budoucnu s radostí oprášíme.

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________