Je med zdravější sladidlo než cukr?

Komentáře
Je med zdravější sladidlo než cukr?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Med obsahuje přibližně 82 % jednoduchých cukrů, přesto je sladší než čistý cukr.

  • Z výživového hlediska jsou ceněné zejména antioxidanty založené na fenolových sloučeninách. 

  • Konzumací medu podporujeme také včelařství, které hraje důležitou roli v naší přírodě.  

Med je sladká viskózní pochutina, která je lidem známá již od raných vývojových stádií. Ačkoliv dnes tvoří konzumace medu v České republice méně než 2 % konzumace cukru, ještě začátkem 19. století bylo slazení medem mnohem běžnější než slazení cukrem. Dodnes se medu přisuzují zdraví prospěšné účinky, koneckonců již ve Starověku byl med součástí léčebných procesů. Jsou ale léčivé účinky medu skutečné? 

82 % jednoduchých cukrů, antioxidanty a stopové množství vitaminů a minerálních látek

Květový a lesní (medovicový) med jsou tvořeny převážně jednoduchými sacharidy, z nichž nejvýznamnější je obsah glukózy a fruktózy. Vedle cukrů se v medu vyskytuje také voda (přibližně 17 %) a zbylý prostor připadá na vitaminy, minerální látky a další organické sloučeniny, z nichž některé vykazují antioxidační vlastnosti.

Složení medu (průměr)
Glukóza38 %
Fruktóza31 %
Ostatní cukry (sacharóza aj.)13 %
Voda17 %
Aminokyseliny0,3 %
Vitaminy + minerální látky0,2 %

Med může být tekutý či krystalický v závislosti na zastoupení jednotlivých cukrů, obsahu vody a teplotě, při které je skladován. Díky vysokému podílu glukózy a fruktózy má vysokou osmolalitu, proto se ani při pokojové teplotě nekazí a neplesniví. Z pohledu složení je med tvořený převážně jednoduchými cukry (82 %). Díky vysokému obsahu fruktózy má oproti stolnímu cukru vyšší sladivost, stále je však vydatným zdrojem energie s obsahem 304 kcal na 100 g

Podíl aminokyselin, vitaminů a minerálních látek je prakticky zanedbatelný, takže ačkoliv med je zdrojem celého spektra mikroživin, k celkovému dennímu příjmu přispívá jen minimálně. Nejvyšší podíl minerálních látek připadá na draslík a železo, přičemž v obou případech je konzumace 100 g medu zdrojem jen asi 2‑3 % z denní referenční hodnoty příjmu.

O poznání zajímavější je obsah organických látek s antioxidačním účinkem. Dokonce i vědecké studie ukazují, že pravidelná konzumace medu (1,5 g medu na 1 kg hmotnosti) zvyšují antioxidační kapacitu krevní plazmy více než ekvivalentní množství kukuřičného sirupu. 

Obsahuje med více antioxidantů než ovoce?

Za antioxidační vlastnosti medu jsou zodpovědné primárně fenolové sloučeniny, menší měrou přispívají také flavonoidy. To je také hlavní výhodou medu, protože cukr tyto látky prakticky neobsahuje. Látky s antioxidačním účinkem bývají velmi často barevné pigmenty, proto obecně platí, že čím tmavší med, tím lepší antioxidační vlastnosti. V našich podmínkách platí, že lesní med (tvořený z medovice) má vyšší podíl antioxidantů než med květový (tvořený z nektaru). 

Antioxidanty založené na fenolových sloučeninách se v potravinách vyjadřují pomocí ekvivalentů kyseliny gallové (GAE). V tabulce níže srovnáváme obsah fenolových antioxidantů v medovicovém medu z Polska s jablky odrůdy Red Delicious, které patří mezi běžný a vydatný zdroj antioxidantů ve stravě, a se šťávou z arónie, která je jedním z nejbohatších zdrojů antioxidantů obecně:

Obsah fenolových antioxidantů na 100 g/100 ml
lesní med (medovicový)201 mg GAE
jablka Red Delicious74 mg GAE
šťáva z aronie318 mg GAE

Z tabulky je zřejmé, že medovicový med má obsah antioxidantů vysoký. Je však potřeba brát do úvahy také běžnou snězenou dávku. Zatímco 1 střední jablko (150 g) je zdrojem 111 mg GAE, 1 lžíce medu (30 g) je zdrojem pouze 60 mg GAE. 

Z pohledu antioxidantů je vhodné nahradit cukr medem, jelikož obsah antioxidantů je nesrovnatelně vyšší. Ovšem jíst nadměrné množství medu ve snaze o zvýšený příjem antioxidantů vhodné není, protože vedle nich obsahuje také vysoký obsah cukru. 

Je med zdravější sladidlo než cukr?

Přiberu víc po medu nebo po cukru? 

Med i stolní cukr jsou sladidla založená na vysokém obsahu jednoduchých cukrů. Srovnání nutričních hodnot si můžeme ukázat v níže přiložené tabulce: 

Stolní cukr krystal (na 100 g)Med (na 100 g)
Energetická hodnota389 kcal304 kcal
Sacharidy100 g82 g
  • z toho cukry

98 g82 g
Bílkoviny0 g0,3 g
Tuky0 g0 g

Díky obsahu volné fruktózy má med mírně vyšší sladivost než cukr, a to i přes nižší energetickou hodnotu. Dá se proto říct, že při udržení stejné sladivosti má med lepší nutriční vlastnosti a přispívá nižší energetickou hodnotou než cukr. 

Stále je však třeba mít na paměti, že med je velmi vydatným zdrojem jednoduchých cukrů. Světová zdravotnická organizace doporučuje snížit příjem jednoduchých cukrů do 10 % z celkového energetického příjmu, což pro referenční energetický příjem představuje 50 g cukrů denně (odpovídá 60 g medu denně).

Jaké jsou další benefity konzumace včelího medu?

Při srovnání medu s cukrem nelze zapomínat ještě na další benefity, které konzumace medu přináší:

  • Med obsahuje asi 4–5 % fruktooligosacharidů, které mají v zažívacím traktu prebiotický účinek

  • Oproti cukru má med senzoricky výraznější a bohatší chuťový profil

  • Konzumací medu přispíváme rozvoji včelařství, protože včely mají významný vliv na opylování hospodářských plodin. Odhadovaný ekonomický přínos opylovačů se odhaduje mezi 235–577 miliardami dolarů ročně

  • Med na rozdíl od cukru není vysoce průmyslově zpracovaná potravina

Co si z toho vzít?

Včelí med je pochutina založená na vysokém obsahu jednoduchých cukrů (82 %) a vodě. Zajímavý je obsah antioxidantů na bázi fenolových sloučenin, který je zvlášť významný u lesního medovicového medu. V porovnání s cukrem má med nižší energetickou hodnotu a mírně vyšší sladivost. Jde o nutričně rozmanitější potravinu, která navíc oproti cukru představuje další přidané benefity, jako jsou třeba přítomné antioxidanty, prebiotika nebo bohatší chuťový profil. 

Stále je však vhodné myslet na vysoký obsah cukru a konzumovat med spíše ve střídmém množství. Pakliže med je jediné používané sladidlo s energetickou hodnotou, nemělo by denní snědené množství překračovat 60 g. 

Cukr: nejčastější otázky + tipy, jak snížit jeho příjem
Cukr: nejčastější otázky + tipy, jak snížit jeho příjem
Sladká chuť je pro nás atraktivní už od nepaměti. Dnešní článek vám přináší odpovědi na nejčastější otázky o cukru a tipy, jak jednoduše snížit jeho konzumaci.
Nadbytek tuku i vážné zdravotní problémy. Co dalšího způsobuje přemíra cukru?
Nadbytek tuku i vážné zdravotní problémy. Co dalšího způsobuje přemíra cukru?
Všeho moc škodí! I tak by se daly interpretovat výsledky studie vědců z Koreji, kteří zkoumali, jaký vliv má strava s vysokým obsahem cukru nebo tuku na naše zdraví. Proč se vyvarovat jejich vysokému příjmu se dozvíte v tomto cukrem (nebo tukem?) nabitém článku.
"Light" "Bez cukru" Co doopravdy znamenají tvrzení, která vídáš na obalech potravin?
"Light" "Bez cukru" Co doopravdy znamenají tvrzení, která vídáš na obalech potravin?
Bez cukru, zdroj vlákniny, s vysokým obsahem bílkovin, light a další značení určitě znáte, ale víte, co skutečně znamenají a proč je dobré se v nich vyznat?
Co se vlastně děje s tvým tělem, když jíš cukr?
Co se vlastně děje s tvým tělem, když jíš cukr?
Taky vás stále honí mlsná? Zkuste těchto 5 rad, jak snížit příjem cukru a dozvíte se i něco o tom, co se s cukrem v našem těle ve skutečnosti děje.
Čím sladit a co raději vynechat?
Čím sladit a co raději vynechat?
Všichni si čas od času dopřejeme nějakou sladkou dobrotu, na čemž není vůbec nic špatného. Pokud však cukru holdujete častěji, možná je čas poohlédnout se po nějaké vhodnější alternativě. Čím tedy sladit a co raději vynechat?
Co jsou antioxidanty a má smysl je hledat v potravinách?
Co jsou antioxidanty a má smysl je hledat v potravinách?
Co to vlastně jsou antioxidanty, jaký mají vliv na fungování lidského těla a jak se doplňují s vlastními antioxidačními systémy našeho těla? To vše se dozvíte v našem dnešním článku.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!