Jedlý hmyz jako zdroj proteinu

23. 12. 2022
Komentáře
2
Jedlý hmyz jako zdroj proteinu
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Entomofágie, neboli pojídání hmyzu, je v některých etnických skupinách v Asii, Africe či jižní Americe již tisíce let praktikována a považována za levný zdroj proteinu. Konzumují se hmyzí vajíčka, larvy, kukly a dospělí jedinci určitých druhů. 

I v rozvinutých zemích se trend konzumace jedlého hmyzu začíná v posledních letech čím dál více rozšiřovat. Přesto jsou skupiny obyvatel, pro které je entomofágie úplné tabu a mají k ní odpor. Nicméně se odhaduje, že člověk ročně nevědomky zkonzumuje až 1 kg hmyzu v marmeládách, ovoci, zelenině, rýži, pivu nebo v těstovinách. 

Na trhu se běžně můžeme setkat s různými formami jedlého hmyzu. Často bývají ozdobou na dortu či čokoládě nebo bývají obalované v různém koření. Pro jedince, pro které je konzumace celých částí těl nepřípustná, může být alternativou hmyzí prášek, který mohou přidávat např. při pečení. Jaké jsou tedy nejčastější druhy jedlého hmyzu a jakou mají výživovou hodnotu?

Druhy jedlého hmyzu

Ve 140 zemích světa se běžně konzumuje přes 2000 druhů jedlého hmyzu. Nejčastějším konzumovaným hmyzem jsou brouci (31 %), dále housenky (motýli a můry) (17 %), mravenci, včely a vosy (15 %), kobylky a cvrčci (14 %), ploštice (11 %), termiti (3 %) a ostatní jako jsou vážky, mouchy atd. (9 %).

Povolené druhy, které lze uvádět na český trh

Od roku 2018 se hmyz a výrobky z hmyzu definují jako potravina nového typu. Každý druh hmyzu tedy musí projít schvalovacím procesem a hodnocením bezpečnosti před uvedením na trh EU. V následující tabulce jsou uvedeny druhy hmyzu, které je možno uvádět na trh ČR celé či mleté. 

Druh hmyzuVývojové stádium
Cvrček domácíimago, larva
Potemník stájový - Buffalolarva
Saranče stěhovaváimago, larva
Potemník moučný (moučný červ)larva

*imago = vyvinutý a pohlavně dospělý hmyz

Produkce jedlého hmyzu

Na českém trhu se často setkáváme s cvrččím proteinem a výrobky z něj, proto se zaměříme právě na tento druh jedlého hmyzu. Inkubace vajíček probíhá asi 1 týden v inkubační místnosti. Následuje líhnutí, které probíhá přibližně 2–3 týdny. Po vylíhnutí jsou cvrčci přemístěni do plastových boxů, kde mají dostatek potravy a vody, přičemž po 32 dnech dosahují ideálního věku pro zpracování.

Alespoň 24 hodin před zpracováním se přestávají cvrčci krmit, aby měli prázdný trávicí trakt. Prvním krokem pro zpracování cvrčků je přemístění do chladného prostředí, kde přechází do hibernace. V této fázi se postupně zastavuje jejich metabolismus. Následuje mytí a sterilizace cvrčků kvůli eliminaci nežádoucích patogenů. Poté se cvrčci přesouvají do sušárny. Vysušená cvrččí hmota se následně zamrazí, pomele a přefiltruje. Před konečným vakuovým balení ještě probíhá biochemická analýza.

Nutriční profil jedlého hmyzu

Obecně je jedlý hmyz dobrým zdrojem proteinů, tuků, vitaminů a minerálních látek. 

  • Co se týče mikronutrientů, jedlý hmyz je bohatý na železo, zinek, hořčík, fosfor a selen. Z vitamínů je významný obsah např. riboflavinu, pantothenové kyseliny, biotinu, u některů druhů je obsažena také kyselina listová. Obsah vitaminu D je velmi variabilní a závisí na expozici UVB záření během vývoje hmyzu. Některé druhy hmyzu se z tohoto důvodu záměrně vystavují UVB záření. 

  • Obsah bílkovin se pohybuje mezi 25–75 % v sušině v závislosti na druhu. Hmyzí protein je velmi dobře stravitelný. Limitujícími aminokyselinami jsou methionin a cystein.

  • Obsah sacharidů je u hmyzu prakticky nulový. Naopak však obsahují významné množství vlákniny - např. u cvrčků je to až okolo 16–19 g/100 g. 

  • Obsah tuku se pohybuje mezi 5–40 % v sušině. Některé druhy, např. cvrček domácí, obsahují značné množství omega‑3 a omega‑6 mastných kyselin. 

V následující tabulce jsou uvedeny nutriční hodnoty některých druhů jedlého hmyzu (7,8). Obsah bílkovin a tuků závisí na tom, v jakém stádiu se daný hmyz nachází, tedy jestli je ve stadiu larvy, kukly nebo dospělého jedince. Hodnoty jsou uvedeny v gramech na 100 g sušiny.

NázevBílkoviny (g) na 100 g sušinyTuky (g) na 100 g sušiny
Cvrček domácí59–7210–23
Potemník stájový63–7119–24
Potemník moučný46–5425–36
Saranče stěhovavá40–6010–20

Následující tabulka znázorňuje průměrný obsah bílkovin, tuků a energie hmyzu na 100 g v porovnání s masem a rostlinnými zdroji bílkovin. 

NázevBílkoviny (g) na 100 gTuky (g) na 100 g Energie (kcal)
Cvrček domácí20,15153
Potemník moučný19,412,3247
Hovězí maso20,69,3169
Kuřecí maso19,97,2152
Vepřové maso20,112,4186
Tofu14,67,1133

Nejen obsah bílkovin, ale také vstřebatelnost hmyzího proteinu je poměrně vysoká. Podle nové metody DIAAS (Digestible Indispensable Amino Acid Score), která je momentálně nejlepším ukazatelem kvality bílkovin v lidské výživě, má cvrček hodnotu DIAAS 89 % a potemník moučný 83 %. V porovnáním s masem, vejci a mléčnými výrobky, které mají hodnotu DIAAS přes 100 %, je to však o něco méně.

Image by Freepik

Výhody a nevýhody konzumace 

Chov hmyzu má jednoznačně spoustu výhod. Jedním z hlavních důvodů je například to, že je šetrnější k životnímu prostředí v porovnání s chovem skotu nebo drůbeže.

Mezi výhody patří

  • spotřeba menšího množství vody a potravy na jednotku hmotnosti

  • s nižší spotřebou krmiva souvisí i nižší produkce skleníkových plynů - při pěstování a následném zpracování krmiva pro skot, prasata a jiná hospodářská zvířata se vyprodukuje velké množství emisí, které produkují zejména zemědělské stroje a zpracovatelský průmysl

  • k výrobě 1 kg jedlého hmyzu je zapotřebí 2–10x méně zemědělské půdy v porovnání s chovem skotu a drůbeže

  • četnost hmyzu a rychlá reprodukce

  • široká druhová variabilita

  • nutriční aspekt

  • chuť – cvrček a saranče připomínají chuť oříšků, naopak potemník chutí připomíná chléb

Na druhou stranu má však konzumace hmyzu také několik potenciálních nevýhod.

Mezi nevýhody patří

  • riziko alergií, jelikož hmyz je příbuzný s běžným potravinovým alergenem - mořskými plody

  • přítomnost pesticidů, které se mohou vyskytovat u volně žijícího hmyzu

  • přítomnost těžkých kovů

  • přítomnost patogenních mikroorganismů

Budoucnost konzumace jedlého hmyzu

Konzumace hmyzu v tropických a subtropických pásmech je na denním pořádku. Nejen, že je v těchto oblastech pro obyvatele vhodnou potravinou z hlediska nutričního, kulturního nebo náboženského, dokonce některé druhy hmyzu považují za delikatesu. I přes to, že se můžeme na trhu setkat s jedlým hmyzem stále častěji, v západních zemích pořád převládá u populace značná neofobie (tj. strach z nových potravin) či averze. 

Ačkoliv je pro některé z nás pojídání celých částí hmyzu zajímavým zážitkem, pro většinu lidí to není příliš lákavá představa. Z tohoto důvodu se do budoucna firmy budou zabývat spíše výrobou práškových forem hmyzu nebo zpracovanými potravinami s přídavkem hmyzu. Nyní již existuje spousta výrobků s hmyzím proteinem, jako např. hmyzí burger. Dále se hmyzí prášek/protein přidává např. do pečiva, těstovin, krekrů, sušenek, ořechových másel, proteinových tyčinek nebo jako samostatný ochucený proteinový nápoj atd.   

Co si z toho vzít?

V posledních letech se stále více rozšiřuje sortiment s jedlým hmyzem. Díky lepšímu dopadu na životní prostředí a dobrým nutričním vlastnostem by mohl být do budoucna vhodnou alternativou masa nebo jako zpestření jídelníčku. Jelikož pro mnohé může být konzumace celého hmyzu nepředstavitelná, na trhu začínají přibývat výrobky s hmyzím proteinem, v kterých byste jejich přítomnost ani nepoznali. 
10 netradičních zdrojů bílkovin pro pestrý jídelníček. Znáte je všechny?
10 netradičních zdrojů bílkovin pro pestrý jídelníček. Znáte je všechny?
Zapomeňte na nudu, na talíři je důležitá pestrost! Kuřecí s kuřecím je minulostí, seznamte se s 10 lahodnými zdroji bílkovin, které osvěží váš jídelníček a uspokojí vaše po bílkovinách lačnivé svaly.
Nejlepší rostlinné zdroje bílkovin aneb TOP 6 alternativních potravin pro naše svaly
Nejlepší rostlinné zdroje bílkovin aneb TOP 6 alternativních potravin pro naše svaly
Ať jste vegan, vegetarián nebo masožravec, rostlinné bílkoviny se vám určitě nevyhnou! Pojďme si představit 6 kandidátů na jejich nejlepší zdroje a proč bychom je měli pravidelně zařazovat do svého jídelníčku.
Jak se hodnotí kvalita bílkovin?
Jak se hodnotí kvalita bílkovin?
Výživoví odborníci hodnotí kvalitu bílkovin v potravinách již více než 100 let. Víte, jaké indexy se běžně používají a jaké jsou současné kritéria kvalitní bílkoviny?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
12 důvodů, proč máte pořád hlad
12 důvodů, proč máte pořád hlad
Dali jste si jasný cíl, ke kterému se snažíte dostat, má to ale jeden háček... Pořád vás trápí hlad, který vám může bránit v dosažení výsledků. Máme pro vás 12 tipů, díky kterým ho jednou provždy porazíte.