Jsou celozrnné těstoviny zdravější než ty klasické bílé?

Komentáře
1
Jsou celozrnné těstoviny zdravější než ty klasické bílé?
obrázek z gettyimages.com
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Klasické bílé těstoviny rozhodně nejsou symbolem zdravé výživy. Ne snad, že by byly doslova zakázané, ale tvář výživového poradce/nutričního terapeuta při pohledu na ně úplně nekvete. S těmi celozrnnými to už je ale jiná pohádka. Trochu tmavší odstín a hned máme adepta na přední regál prodejny se zdravou výživou. 

Je ale takový kontrast na místě? V čem se vlastně celozrnné těstoviny liší od těch bílých a je vhodné je zařadit při snaze o hubnutí?

Čím se celozrnné těstoviny odlišují od těch klasických?

Celozrnné těstoviny jsou vyrobené z celozrnné mouky (nejčastěji pšeničné), klasické bílé těstoviny jsou vyrobené z mouky bílé. Žádný jiný rozdíl z pohledu složení mezi nimi nehledejte. Celozrnné výrobky jsou obecně považovány za zdravé z následujících důvodů:

  • Mají vyšší obsah vlákniny

  • Mají vyšší obsah minerálních látek

  • Mají vyšší obsah vitaminů

Opravdu to tak je. Ještě mnohem vypovídající je ovšem údaj, o kolik je obsah daných látek skutečně vyšší. Pojďme se na to podívat. 

obrázek z freepik.com

Vlákniny najdeme v celozrnných těstovinách asi dvojnásobek

Souboj celozrnné vs. bílé těstoviny začíná u vlákniny. Je už tak nějak zřejmé, že u celozrnných těstovin, vyrobených z mouky obsahující celá rozemletá obilná zrna, bude obsah vlákniny výrazně vyšší. Přesvědčit se o tom můžeme v následující tabulce, která nám ukáže obsah vlákniny u několika základních druhů těstovin, které jsou v tuzemsku dostupné:

CelozrnnéBílé
AdrianaK‑BioVilgainAdrianaPanzaniVitana
Vláknina (na 100 g)10 g7 g7 g5,9 g3,6 g2,7 g

Už při letmém pohledu na tabulku zjistíme, že obsah vlákniny v celozrnných druzích těstovin je přibližně dvakrát vyšší než u těch bílých. Zajímavý je také celkově vysoký obsah vlákniny u těstovin Adriana, skoro by se zdálo, že obilí na jejich těstoviny snad melou i se stonky...

Denní příjem vlákniny by měl být podle EFSA 30 g a podle doporučení DACH 16 g na každých 1000 kcal pro ženy a 12,5 g na každých 1000 kcal pro muže. Je jasné, že s celozrnnými těstovinami se vám tyto denní mety podaří splnit o poznání snadněji. Z pohledu vlákniny to je tedy jasný bod pro celozrnné těstoviny. 

Celozrnné těstoviny jsou bohatší na hořčík a zinek

Častým argumentem hrajícím pro celozrnné těstoviny je také vyšší obsah minerálních látek. Celozrnné těstoviny sice nejsou žádným superzdrojem mikroživin, ale jelikož jich v porci sníme docela dost, přispívají do celkového denního příjmu minerálních látek relativně slušnou porcí. 

Podrobné hodnoty pro celozrnnéklasické bílé varianty si můžeme ukázat v nutričních tabulkách, ke kterým se dostanete kliknutím na příslušné odkazy. Z dostupných údajů na 100 g celozrnné a bílé mouky můžeme vyčíst následující hodnoty pro obsah důležitých minerálních látek:

CelozrnnéBílé
hořčíkzinekželezohořčíkzinekželezo
Množství (na 100 g)136 mg3,24 mg3,9 mg36 mg1,2 mg1,2 mg

Z tabulky je zřejmé, že celozrnné těstoviny jsou podstatně lepším zdrojem minerálních látek, v průměru jich obsahují asi trojnásobek oproti bílým variantám. 100 g celozrnných těstovin obsahuje přibližně třetinu z celkové doporučené denní dávky minerálních látek, což už je slušné množství. 

S ohledem na to, že nedostatek zinku, hořčíku a železa je mezi lidmi poměrně častý, rozhodně má smysl celozrnné těstoviny zařadit

obrázek z freepik.com

Jsou celozrnné těstoviny lepší volbou při hubnutí?

Z toho co jsme si doteď řekli jasně vyplývá, že celozrnné těstoviny jsou o trochu nutričně hodnotnější volbou. Obsahují více vlákniny a také více mikroživin, které jsou ve stravě často nedostatkové. 

Myslím ale, že se nebudu mýlit, když řeknu, že většina lidí nesahá po celozrnných těstovinách kvůli tomu, aby jedli více nutričně hodnotných látek, ale především aby lépe hubli. Jak se věci mají v tomto případě?

Celozrnné těstoviny lépe zasytí, ale kalorií mají v podstatě stejně

Aby těch tabulek nebylo málo, přidáme ještě jednu poslední. Tu, která v podstatě nejlépe vystihuje nutriční hodnoty jednotlivých druhů těstovin.

CelozrnnéBílé
AdrianaK‑BioVilgainAdrianaPanzaniVitana
Energetická hodnota356 kcal354 kcal355 kcal358 kcal361 kcal355 kcal
Bílkoviny14 g12 g11 g13 g12 g11 g
Sacharidy61 g67 g70 g68 g72 g73 g
Tuky3,5 g2,2 g1,9 g1,9 g2 g1,5 g

Jak je vidět, tady se žádné zázraky nedějí. Z pohledu energetické hodnoty jsou jednotlivé druhy těstovin vedle sebe seřazeny v linii jako žáci na nástupu při hodině tělocviku. Celozrnné, necelozrnné. Pokud tedy jediná změna v jídelníčku bude výměna bílých těstovin za celozrnné těstoviny, vaše tělo vám sice poděkuje za komplexnější zdroj živin, ale tuku se kvůli tomu nevzdá. 

Jedinou výhodou v tomto ohledu tak stále zůstává vyšší obsah vlákniny, o kterém jsme se bavili v první části článku. Vláknina totiž podporuje pocit zasycení, a tak je možné, že výměnou bílých těstovin za celozrnné se budete cítit déle sytí, případně vám k nasycení bude stačit menší porce. Tím to ale končí. 

Účinnější volbou jsou poté luštěninové těstoviny, které mají nižší podíl sacharidů a vyšší podíl bílkovin. Chuťově se už sice trochu odchylují od běžných těstovin, ale pokud potřebujete v jídelníčku přitlačit na bílkovinách, rozhodně z jejich nutričních hodnot můžete profitovat. 

Co si z toho vzít?

Celozrnné těstoviny jsou tak trochu přirozenější formou těstovin. Jsou vyrobené z celozrnné mouky, a tak obsahují širší spektrum živin oproti těm klasickým bílým. Nejvíce je to znát na obsahu vlákniny a minerálních látek. Obsah vlákniny v celozrnných těstovinách je asi dvojnásobný, z pohledu minerálních látek se můžeme těšit na obsah vyšší asi trojnásobně.

Pokud si ale celozrnné těstoviny vybíráte především kvůli snaze o redukci hmotnosti, nepřeceňujte je. Obsahem makroživin a celkovou energetickou hodnotou se prakticky neliší od těch bílých, a tak pouhá záměna jednoho druhu za jiné není zaručena cesta k úspěchu. 

Profitovat tak můžete stále zejména z vyššího obsahu vlákniny, který vám může pomoci se zasycením. Pokud totiž celozrnné těstoviny způsobí to, že toho v dalších částech během dne sníte méně, potom vám samozřejmě jejich zařazení do jídelníčku s hubnutím pomůže.

Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
Magazín pro ženy: Sacharidy jen dopoledne, těstoviny nahraďte ořechy a zhubnete. Kde je pravda?
Magazín pro ženy: Sacharidy jen dopoledne, těstoviny nahraďte ořechy a zhubnete. Kde je pravda?
V současné době má potřebu psát články o výživě kdekdo. Ne každý bohužel předává kvalitní informace, kterými bychom se měli řídit. O jakých polopravdách nás nedávno přesvědčoval článek z webu prozeny.cz?
Makroživiny - zdroj životní energie
Makroživiny - zdroj životní energie
Z potravin dostáváme do těla nepřeberné množství nejrůznějších látek, z nichž nejvýznamnější část tvoří makroživiny. Mezi základní makroživiny patří takové látky, které konzumujeme ve velkém množství a které zároveň tělo vyživují a dodávají mu energii. Mluvíme‑li o základních makroživinách, myslíme tím zpravidla bílkoviny (proteiny), sacharidy a tuky (lipidy). V tomto článku si jednotlivé makroživiny rozebereme více do detailu a zmíníme jejich základní význam ve výživě jak sportovců, tak běžné
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
12 důvodů, proč máte pořád hlad
12 důvodů, proč máte pořád hlad
Dali jste si jasný cíl, ke kterému se snažíte dostat, má to ale jeden háček... Pořád vás trápí hlad, který vám může bránit v dosažení výsledků. Máme pro vás 12 tipů, díky kterým ho jednou provždy porazíte.
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.