Kardio před, nebo po tréninku? A proč je zbytečné dělat ho nalačno?

20. 2. 2020
Komentáře
5
Kardio před, nebo po tréninku? A proč je zbytečné dělat ho nalačno?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Aerobní aktivita aka kardio je v oblasti fitness a kulturistiky jakousi chudou příbuznou silového tréninku a většina fitness sportovců kardiu nepřikládá takovou pozornost jako cvičení s činkami. Je však tento přezíravý pohled na kardio obhajitelný? A může kardio poskytnout významné zdravotní benefity i těm z nás, kterým jde převážně o nárůst svalové hmoty a silové výkony?

Co se v dnešním článku dozvíme?

  • Kolik aerobních aktivit týdně bychom měli podle aktuálních doporučení ideálně zvládnout
  • Jestli je lepší dělat kardio pro hubnutí před, nebo po tréninku, nebo dokonce nalačno
  • Jaké zdravotní benefity pro nás aerobní aktivita představuje
  • Jak si přibližně spočítat výdej energie u kardia, když nemáme fitness hodinky
  • Jestli spálíme více energie přímo u kardia, nebo u silového tréninku

Jaký je rozdíl mezi aerobní aktivitou a silovým tréninkem?

Vytrvalostní aerobní aktivita je každý cyklicky opakovaný pohyb, který jsme schopni vykonávat dlouhodobě (minuty a déle) díky dostatečnému zásobení svalů kyslíkem. Mezi typické kardio aktivity tak patří rychlá chůze, běh, jízda na kole či kolečkových bruslích, plavání, veslování nebo ze zimních sportů běh na lyžích. 

Na první pohled je nám tak rozdíl mezi aerobním a silovým tréninkem, který jsme schopni vykonávat v sériích o délce maximálně desítek vteřin, dobře patrný.

[Instagram]

Většina lidí se nehýbe ani zdaleka tak, jak by potřebovala... Jak jste na tom vy?

Podle aktuálních doporučení WHO (Světové zdravotnické organizace) by měl dospělý člověk (ve věku 18–64 let) týdně zvládnout alespoň 150 minut středně náročné aerobní aktivity, ideálně však celých 300 minut. Do tohoto objemu aktivit se počítá každé zatížení trvající nepřetržitě alespoň 10 minut. A co si pod středně náročnou aktivitou představit? 

Jedná se např. o lehkou jízdu na kole rychlostí 15 km/hod, chůzi rychlostí 5 km/hod nebo rekreační plavání stylem prsa. Nemusí se tak proto vždy jednat o cílený pohyb v rámci sportu. Počítají se i aktivity běžného dne, kterých také ubývá, a to především proto, že používáme více MHD a automobily.

Pokud nejste zastánci aktivit intenzity “lážo plážo”, stejné doporučení nám říká hýbat se alespoň 75 minut týdně během vysoce náročných aerobních aktivit, ideálně však dvojnásobek 150 minut. Využít můžeme i jakoukoliv kombinací obou různě náročných aktivit pro splnění jejich celkového objemu. Za vysoce náročnou pohybovou aktivitu se v tomto měřítku bere již např. jízda na kole rychlostí 20 km/hod, chůze rychlostí 6 km/hod a více, případně plavání stylem kraul.

Je lepší dělat kardio pro hubnutí před, nebo po tréninku, nebo dokonce nalačno?

Vsadím se, že většina fitnessáků vnímá kardio pouze ve spojitosti s podporou hubnutí. A proto, když už tedy kardio provádět, tak ideálně nalačno, protože takto přece dochází k efektivnějšímu spalování tělesného tuku, že jo? Tady vás trochu zklamu, v současné době totiž neexistuje studie, která by tuto hypotézu potvrzovala, provádět kardio nalačno je tedy z tohoto pohledu zbytečné. 

Pokud však kardio provádíte zrovna v brzkou ranní hodinu a vyhovuje vám to, nic proti tomu, zázraky od toho ale nečekejte. Můžete ho dát po silovém tréninku (i pouhých 10 minut se počítá!), po snídani, v netréninkový den odpoledne, prostě kdykoliv. Kardiem prostě spálíte energii navíc, která může navodit, nebo dokonce prohloubit kalorický deficit, a tím zapříčinit hubnutí.

Kardio před, nebo po tréninku? A proč je zbytečné dělat ho nalačno?

Kardio není jen o hubnutí! Podpoří zdraví srdce a cév, zlepší kondici a co dál?

Je mi jasné, že plno fitness youtuberů, které sledujete, rádo vytrubuje do světa, že kardio je k ničemu a oni sami ho nedávají, takže vy také nemusíte. Mají pravdu? Rozhodně ne. Každý člověk, který dbá na své zdraví, by totiž neměl uvažovat nad prospěšností aerobní aktivity pouze v rovině procenta tělesného tuku. Ano, vyrýsovat se jistě dokážeme i bez kardia, ale vytrvalostní aktivita představuje řadu benefitů pro naše zdraví.

  1. Snížení rizika vzniku onemocnění srdce a cév, snížení krevního tlaku a úprava hladiny krevních tuků
  2. Snížení rizika vzniku cukrovky 2. typu a některých nádorů
  3. Pozitivní vliv na náladu a kognitivní funkce
  4. Celkově vyšší kondici (kardiorespirační zdatnost), kterou využijeme i při cvičení s činkami

Nemám fitness náramek... Spálím více energie kardiem, či tréninkem s činkami?

Pro tento účel můžeme využít tzv. MET (metabolic equivalent of task) jednotky, které vyjadřují intenzitu dané pohybové aktivity ve srovnání s naším klidovým stavem. Na webu existuje aktualizovaná databáze všemožných aktivit s uvedenými MET jednotkami, podle kterých si můžete orientačně vypočítat vámi spálené kalorie. 

  1. 1 MET jednotka vyjadřuje náročnost jedné hodiny ležení v klidu. Pro výpočet kalorií tuto jednotku vynásobíme naší tělesnou hmotností.
  2. Pokud vážíme 80 kg, za hodinu ležení spálíme zhruba 80 kcal (1x80).
  3. Rychlost běhu 10 km/h (6,7 mil/h) má přiřazeno 10,5 MET, je tedy zhruba 10x náročnější aktivitou než ležení v klidu. Při hmotnosti 80 kg tak za hodinu takového běhu spálíme 800 kcal (10x80), za 30 minut 400 kcal. 

Následující tabulka ukazuje některé aktivity spolu s jejich MET jednotkami

AktivitaMET jednotky80 kg muž, 60/30 minut65 kg žena, 60/30 minut
Sezení s drobnými pohyby rukama1,3–1,5104–120/52–60 kcal78–90/39–45 kcal
Stání1,8144/72 kcal108/54 kcal
Jízda na kole cca 20 km/h7–8
560–640/280–320 kcal455–520/230–260 kcal
Chůze po rovině cca 5 km/h2,8–4,3224–344/112–172 kcal182–280/91–140 kcal
Silový trénink v posilovně5–8*400–640/200–320 kcal325–520/160–260 kcal

*Silový trénink je tak trochu oříškem, výdej se může velmi lišit podle typu tréninku (split vs. full‑body), a navíc nesmíme zapomenout ani na zvýšení metabolismu 24–48 hodin po tréninku. Více se dozvíme v článku s názvem After‑burn efekt po fyzické aktivitě. Jaká je pravda?

[Instagram]

Co si z toho vzít?

Nebojte, nejsem agent ani influencer aerobních aktivit. Cílem dnešního článku bylo poukázat na zdravotní benefity kardia, na které se tak nějak pozapomnělo. Pořád ale platí, že hezkou fitness postavu pouze kardiem rozhodně neuděláme a kardio nalačno pro hubnutí opravdu dělat nemusíme

Silový trénink tak pro nás bude stále číslo jedna s četností cca 3–5x týdně, který bychom měli doplnit alespoň 150 minutami středně náročného aerobního pohybu týdně (intenzita 3,0–5,9 MET) nebo 75 minutami ostřejšího pohybu (intenzita 6 MET a více). Tak směle do toho!

Je na hubnutí lepší kardio, nebo silový trénink?
Je na hubnutí lepší kardio, nebo silový trénink?
Proč je nejlepší hubnout s pomocí kardia a silového tréninku zároveň? Prozradíme, jak perfektně nakombinovat obojí pro nejlepší výsledky.
Klasické kardio, nebo HIIT? Spaluj tuk opravdu účinně
Klasické kardio, nebo HIIT? Spaluj tuk opravdu účinně
Kardio je věčným tématem nejen dietářů, ale všech se zájmem o aktivní fitness, zdraví nebo efektivní snižování podílu tělesného tuku. Jaké kardio je pro vás nejefektivnější: LISS, nebo HIIT? A kdy kardio vlastně dělat?
4 důvody, proč má smysl dělat kardio nalačno
4 důvody, proč má smysl dělat kardio nalačno
To, že nám kardio nalačno nezajistí zázračné úbytky tělesného tuku, už je asi všeobecně známý fakt. Přece jen ale existují určité benefity, pro které se vyplatí jej zařadit. A jaké že to jsou?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
After-burn efekt po fyzické aktivitě. Jaká je pravda?
After-burn efekt po fyzické aktivitě. Jaká je pravda?
U čeho spálím vice energie, u kardia nebo u silového tréninku? V této otázce bude velice těžké určit pomyslného vítěze, i když spor o to, který trénink je efektivnější ve vztahu ke spalování energie nebo tuku, je více než věčný. Jaká jsou fakta, co je EPOC, a co to znamená after-burn efekt?
Proč mají sportovci rozvinutější a výkonnější mozek než lidé bez pohybu?
Proč mají sportovci rozvinutější a výkonnější mozek než lidé bez pohybu?
Plnění školních povinností a pravidelná pohybová aktivita se nemusí vylučovat. Sport může mít příznivý vliv na váš prospěch ve škole! Jde jen o to, abyste si vytvořili dobrý časový plán a zařazovali pohyb do svého denního rozvrhu.
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Přáli byste si pevné, kulaté a dokonalé hýždě? S trochou vytrvalosti se vám tenhle sen snadno splní! Přinášíme vám přehled 10 účinných cviků pro zpevnění hýžďových svalů, které vám pomohou k vytvarovanému a pevnému zadku.
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?
Nejlepší cviky na nohy! TOP 7 cviků na kvadricepsy
Nejlepší cviky na nohy! TOP 7 cviků na kvadricepsy
Dnes si představíme nejefektivnější cviky k vytvarování, posílení a zesílení přední strany stehen!