Káva vs. Matcha: v čem se tyto nápoje liší a který je zdravější?

Komentáře
2
Káva vs. Matcha: v čem se tyto nápoje liší a který je zdravější?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Káva patří celosvětově mezi jeden z nejoblíbenějších nápojů, a i v Česku si ji rádi dopřáváme – vždyť každý rok spotřebuje průměrný Čech více než 2 kilogramy kávy. Stejně tak práškový zelený čaj Matcha se stává čím dál populárnější po celém světě a je dost pravděpodobné, že ho zanedlouho budeme běžně vídat na pultech obchodů s potravinami. Oba nápoje mají mírný stimulační účinek a jsou obecně považovány za zdraví prospěšné. Jaké látky tyto nápoje obsahují, v čem se liší a dá se říct, který z nich je zdravější?   

Kde se tyto nápoje vzaly a jak se vyrábí?

Káva i Matcha za sebou mají bohatou historii a jejich výroba se i do dnešních dnů často nese v duchu tradičních principů a postupů.

Káva

Pro výrobu kávy se používá hned několik druhů kávovníku, přičemž mezi nejznámější patří kávovník robusta (asi 25 % světové produkce) a kávovník arabika (asi 70 % světové produkce). Zelené kávové boby se praží do různých stupňů v pecích, čímž se sníží obsah antioxidantů asi o třetinu. Pražená káva se dále mele do různých stupňů hrubosti a může být připravena jako espresso či pomocí jiných alternativních způsobů (drip, frenchpress aj.).

Matcha

Práškový zelený čaj Matcha je japonský vynález známý v dnešní podobě již více než 800 let. Na jeho výrobu se používá japonský zelený čaj typu Gyokuro, jehož listy se několik týdnů před sklizní zastíní, následkem čehož se v listech čajovníku zvyšuje obsah některých aminokyselin a především chlorofylu. Listy Gyokura se po sběru drtí na jemný prášek, který se tradičně připravuje šleháním pomocí bambusové metličky („chasen“) v tradiční misce.

obrázek z usaid.gov

Matcha patří mezi jeden z nejbohatších zdrojů antioxidantů 

Obsah látek přítomných v práškovém zeleném čaji Matcha se liší v závislosti na době sklizně, přičemž platí, že na účinné látky je bohatší spíše letní sklizeň oproti té jarní. Jaké látky v Matche najdeme a v čem jsou pro nás důležité?

Kofein

Tento světově proslulý alkaloid je v práškovém zeleném čaji Matcha přítomný v překvapivě vysokém množství – nedávná studie z české dílny ukázala, že každý gram čaje Matcha obsahuje asi 19–44 mg kofeinu (nižší zastoupení kofeinu bylo pozorováno u starších čajů). Obecně platí, že kofein vyskytující se v práškovém zeleném čaji Matcha (dříve mylně považovaný za odlišnou látku s názvem thein) je z chemického hlediska úplně totožný s tím v kávě. Při porci necelých 2 g čaje Matcha na 1 nápoj tak dostaneme do těla asi 60 mg kofeinu, což je o trochu méně než u espressa. 

Antioxidanty

Zelené čaje obecně patří mezi bohaté zdroje látek s antioxidačním účinkem a ukazuje se, že právě Matcha má z nich nejvyšší antioxidační potenciál. Obsah přítomných polyfenolů je velmi vysoký (téměř 2000 mg polyfenolů na litr nápoje připraveného ze 17,5 g čaje), přičemž můžeme zmínit několik důležitých zástupců:

Theanin

Ochrana čajových lístků před slunečními paprsky podporuje tvorbu této aminokyseliny, u které se ukazuje, že působí s kofeinem synergickým (vzájemně se podporujícím) účinkem. Zároveň se předpokládá, že právě díky theaninu kofein v čaji působí mírně odlišně oproti kofeinu v kávě, účinky mohou být déletrvající a vedou k efektivnějšímu ovlivnění kognitivních funkcí.  

obrázek z istockphoto.com

Ani káva rozhodně není jen o kofeinu

Pokud jde o látky obsažené v kávě, jejich obsah se výrazně mění v závislosti na typu kávy, způsobu pražení a na vlastní přípravě nápoje – jinými slovy espresso připravené z kávy typu arabika může mít diametrálně odlišné složení oproti přefiltrované kávě typu robusta. V průměru o složení můžeme říct asi následující:

Kofein

V kávě typu arabika se vyskytuje asi 1–1,3 % kofeinu, v kávě typu robusta asi dvojnásobek. To je sice v obou případech méně než v čaji Matcha, jelikož se ale pro přípravu jedné porce používá asi 7 g kávy, celkový obsah kofeinu v připraveném nápoji je u kávy vyšší (u čaje Matcha se používají na porci jen necelé 2 g). U jednoho espressa proto můžeme počítat s dávkou asi 80–100 mg kofeinu.

Antioxidanty

Jelikož je káva v západním světě konzumována ve velkém (ve Skandinávii se spotřebuje dokonce asi 10 kg kávy ročně na každého obyvatele), patří mezi jeden z nejdůležitějších zdrojů antioxidantů v naší potravě. I přesto ale káva za práškovým zeleným čajem Matcha mírně ztrácí co do množství přítomných antioxidantů. Konkrétně polyfenolů obsahuje asi o polovinu méně v jedné typické porci kávy, resp. práškového zeleného čaje Matcha.

Za zmínku stojí zejména antioxidanty patřící do rodiny odvozené od kyseliny hydroxyskořicové, které se v kávě vyskytují ve vysokém množství. Například kyselina chlorogenová je v kávě obsažená více než v desetinásobném množství oproti čaji (v jedné kávě jí najdeme asi 70 mg, což je asi třetina dávky, která se používá v suplementech).

obrázek z istockphoto.com

Dá se říct, který nápoj je celkově zdravější?

Matcha i káva jsou oba nápoje, ve kterých vedle povzbuzení nalezneme i mnoho látek s antioxidačním účinkem. Proto není možné jednoznačně určit, který z těchto nápojů má na naše zdraví významnější vliv, takže tento pomyslný souboj pravděpodobně skončí remízou. Z toho důvodu bychom se měli při výběru rozhodovat zejména podle toho, jak nám tyto nápoje chutnají a vyhovují.

Pokud bychom ale chtěli na základě složení určit, ve kterých situacích jsou jednotlivé nápoje vhodnější, můžeme říct asi následující:

  • Pro potřebu rychlého nakopnutí je pravděpodobněji výhodnější sáhnout po silné kávě, jelikož v takovém případě můžeme přijmout vyšší množství kofeinu, jehož stimulační efekt je ostřejší.

  • Naopak pro mírnější povzbuzení a podporu koncentrace a delšího soustředění se může lépe hodit Matcha, jelikož zde kofein působí mírněji a synergicky s přítomným  theaninem.  

Co si z toho vzít?

Matcha i káva patří mezi velmi zdravé nápoje, které dodávají organismu vysoké množství látek s antioxidačním účinkem, které brání tělo před působením reaktivních forem kyslíku. Obecně se dá říct, že Matcha obsahuje větší množství antioxidantů (v jednom nápoji asi 180 mg polyfenolů u čaje, 80 mg polyfenolů u kávy), zatímco káva obsahuje mírně vyšší množství kofeinu na jeden standardně připravený nápoj.

Upozornění na závěr: Ačkoliv je káva i Matcha zdraví prospěšná, konzumovat příliš mnoho kofeinu za den již zdravé není. Není vhodné překračovat porci asi 5,7 mg kofeinu na 1 kg hmotnosti denně, což pro osobu s hmotností 70 kg znamená maximální denní příjem asi 400 mg kofeinu (4–5 porcí kávy nebo asi 6 porcí čaje Matcha). 

Denní dávka kofeinu: kdy hrozí předávkování?
Denní dávka kofeinu: kdy hrozí předávkování?
Zajímalo vás někdy, jak na nás kofein působí, jaké množství kofeinu nakopne váš výkon a kolik kofeinu za den je tak akorát? Pojďme to zjistit!
Opravdu zvyšuje káva před snídaní riziko cukrovky?
Opravdu zvyšuje káva před snídaní riziko cukrovky?
Káva je podle celé řady studií nápojem, jehož konzumace nám poskytuje celou řadu zdravotních benefitů. O to překvapivěji proto na čtenáře serveru Novinky.cz může působit včerejší článek se znepokojivým názvem “Káva před snídaní zvyšuje riziko cukrovky”.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Už jste někdy slyšeli o dopaminu? Tento neurotransmiter má ohromný vliv na naši psychiku a stojí také za dlouhodobou motivací. Jaké další funkce v lidském těle má?
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.