Kdo jsou naši největší favoriti na medaile? Základní infobalíček každého správného Čecha

Ondřej Klein
Ondřej Klein 9. 2. 2018
Uložit článek
Kdo jsou naši největší favoriti na medaile? Základní infobalíček každého správného Čecha
obrázek z isport.bleskcz

Právě začalo období celosvětového sportovního šílenství v podobě XXIII. zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu. Jižní Korea se stává hostitelem OH již podruhé, když poprvé v roce 1988 bylo dějištěm her hlavní město Soul. Až se v pátek rozhoří olympijský oheň, mohou sportovní souboje mezi národy o to, kdo bude mít větší počet cenných kovů, pomalu začít. V jakých sportech se mezi sebou sportovci budou prát o medaile a kdo jsou nejžhavější kandidáti na medaile z českého tábora?

Co se v dnešním olympijském vydání dočteme?

 • Proč budou Rusové startovat pod neutrální olympijskou vlajkou
 • Úspěch jamajských Kokosů na sněhu se pokusí napodobit bobistky z Nigérie
 • V kolika sportech a disciplínách si sportovci zasoutěží
 • Kdo jsou naše největší medailové naděje a kdy je můžeme sledovat 
 • Kolik medailí nám předpovídá sportovní analýza
 • Jak je možné, že Češi budou mít každý den čerstvý chléb z jihočeské pekárny
 • Že v Brně a Ostravě můžeme navštívit olympijské parky
 • Český olympijský tým vysílá online na sociálních sítí, takže povinně "follow" na všech kanálech
 • Kolik kondomů dostal průměrně každý sportovec

Ruský olympijský tým bude v Koreji chybět

Když se na olympijském stadionu v Pchjongčchangu při zahajovacím ceremoniálu představovali sportovci všech zúčastněných národů, chyběl Ruský olympijský tým, který dostal zákaz startu za státem řízený doping na předešlé olympiádě v Soči, kde Rusko získalo 29 medailí a zvítězilo v celkovém počtu získaných cenných kovů (i po odečtení vrácených medailí za dopingový skandál). Díky odmítnutí principu kolektivní viny může 168 sportovců z Ruska startovat pod neutrální olympijskou vlajkou s označením "olympijští sportovci z Ruska."

Bobistky z Nigérie se pokusí napodobit úspěch jamajských Kokosů na sněhu

Naopak se na olympiádu kvalifikovala nám prozatím neznámá Sabrina Wanjiku Simaderová. Jako první Keňanka v historii ZOH bude soutěžit v alpském lyžování. "Chci vybojovat pro Keňu co nejlepší výsledek a ukázat prostě to nejlepší, co ve mně je," dodává 19letá lyžařka, která už od 3 let žije s rodiči v Rakousku, kde má příhodné tréninkové podmínky. Mezi další "exotické" účastníky můžeme zařadit závodníky v alpském lyžování z Eritrei, Madagaskaru, jižní Afriky, Maroka nebo třeba Toga. Jamajské kokosy na sněhu se pokusí napodobit bobistky z Nigérie, které také získaly historicky první start na ZOH pro svou rodnou zemi.

Kdo jsou naši největší favoriti na medaile? Základní infobalíček každého správného Čecha
obrázek z thetimes.co.uk

Co na sportovce čeká?

Na účastníky olympijských her čeká v 15 sportovních odvětvích celkem 102 disciplín, což je o 4 disciplíny více než v Soči před čtyřmi lety. Pořadatelé tak opět rozdají rekordní množství medailových sad, samozřejmě doufáme, že spoustu z nich vybojují čeští sportovci. Mezi nové disciplíny patří například Big Air, na kterém se pokusí získat medaili česká snowboardistka Šárka Pančochová. Dalšími novinkami jsou smíšené dvojice v curlingu, týmová soutěž lyžařů a hromadný start v rychlobruslení (neplést se short trackem). 

Česká republika do Pchjongčchangu vyslala rekordních 94 sportovců, kteří náš budou reprezentovat v boji o medaile ve 13 sportovních odvětvích. Chybí nám pouze reprezentanti v curlingu a skeletonu.

Kdo jsou naši největší favoriti na medaile? Základní infobalíček každého správného Čecha
obrázek z iheartkorea.com

Kdo jsou naše největší medailové naděje?

Pojďme si představit naše největší naděje na zisk cenného olympijského kovu a zároveň doufejme, že nás čeká ještě nějaké medailové překvapení od méně favorizovaných sportovců.

Rychlobruslení – Martina Sáblíková a Karolína Erbanová

Mezi naše medailové naděje patří úspěšná rychlobruslařka Martina Sáblíková, která je naší nejúspěšnější sportovkyní v rámci ZOH s pěti cennými kovy (3 zlaté, 1 stříbrná a 1 bronzová medaile). 

Martina bude závodit ve třech disciplínách v rámci olympiády a zároveň bude obhajovat zlato ze Soči. Na otázku ohledně medailových ambicích se Martina vyjádřila takto: "O těch bych zatím radši nemluvila. Pořád nemohu z hlavy dostat, že jsem dva a půl měsíce pořádně nemohla trénovat." Doufejme, že se Martina dá zdravotně do pořádku a rozšíří svou sbírku cenných kovů.

Disciplína Den závodu Čas závodu
5 000 m – Sáblíková 16. 2. 2018 12:00
3 000 m – Sáblíková 10. 2. 2018 12:00
1 500 m – Sáblíková a Erbanová 12. 2. 2018 13:30
1 000 m – Erbanová 14. 2. 2018 11:00
500 m – Erbanová 18. 2. 2018 12:00

Kdo jsou naši největší favoriti na medaile? Základní infobalíček každého správného Čecha
obrázek z oh.idnes.cz (Martina Sáblíková (vpředu) a Nikola Zdráhalová)

Snowboarding – Eva Samková a Šárka Pančochová

Stejně jako Sáblíková, tak i Samková obhajuje zlato z předešlých her, kdy takřka jako neznámá dívka suverénně vyhrála závod ve snowboardcrossu. "Cítím se dobře, takže si myslím, že to bude hezké. Ambice jiné, než být na bedně, mít nemůžu a ani mít nechci," pronesla Eva Samková před odletem do Pchjongčchangu, kde bude také plnit roli vlajkonoše pro zahajovací ceremoniál. Na aklimatizační program Evy Samkové dohlíží také tým vědců z Národního ústavu duševního zdraví.

O medaili v nové disciplíně v podobě snowboardového Big Airu se pokusí zabojovat také Šárka Pančochová stejně jako v klasické disciplíně v podobě Slopestyle.

Disciplína Den závodu Čas závodu
Snowboardcross – Samková 16. 2. 2018 02:00
Big Air – Pančochová 19. 2. 2018 01:30
Slopestyle – Pančochová 11. 2. 2018 05:30

Kdo jsou naši největší favoriti na medaile? Základní infobalíček každého správného Čecha
obrázek z idnes.cz (Šárka Pančochová)

Biatlon bohužel bez Gabriely Koukalové

Smutnou zprávou pro fanoušky biatlonu je fakt, že se kvůli zranění bohužel nemůže her zúčastnit biatlonová královna Gabriela Koukalová. Je to velká škoda pro český sport, protože Gábiny výkony v závodech má v paměti jistě každý fanoušek sportu. Gábina se však nevzdává, jak sama avizuje na sociálních sítích: "V první řadě se budu snažit uzdravit a pak doufám, že není všem dnům konec. Třeba budu moct na přetrženou nit navázat a ukážu se v dalších sezonách."

Biatlonové naděje na medaili však nadále žijí v podobě účasti Ondřeje Moravce, Michala Šlesingra, Veroniky Vítkové nebo Michala Krčmáře. Předpokládá se, že o nejcennější kovy si to rozdají fenomenální Francouz Martin Fourcade a Johannes Thingnes Bö z Norska. Bohužel čas již pomalu dohání i severského rytíře Ole Einara Bjørndalena, který svého času patřil do TOP 20 sportovců s nejlepšími vytrvalostními schopnostmi a na jeho výkony se můžeme koukat stále ještě alespoň v rámci světového poháru.

Disciplína Den závodu Čas závodu
Sprint 10 km – muži 11. 2. 2018 12:15
Vytrval. závod 20 km – muži 15. 2. 2018 12:00
Závod s hromadným startem 15 km – muži 18. 2. 2018 12:15
Sprint 7,5 km – ženy 10. 2. 2018 12:15
Vytrval. závod 15 km – ženy 14. 2. 2018 12:05
Závod s hromadným startem 12,5 km – ženy 17. 2. 2018 12:15

Snowboarding a alpské lyžování – Ester Ledecká

Juniorská mistryně světa ve snowboardingu Ester Ledecká patřila v roce 2013 k 10 nejlepším ženám na světě v paralelním slalomu. Po umístění v první desítce v paralelním a paralelním obřím slalomu ze Soči se jistě pokusí zaútočit na medaili. Ester bude závodit také v alpském lyžování, kterému se věnuje od roku 2016 a od OH v Soči pravidelně spolupracuje na zlepšení funkčnosti těla s fyzioterapeutem. 

Ester Ledecká podle jejích oficiálních stránek bude startovat v těchto disciplínách a časech:

Disciplína Den závodu Čas závodu
Snowboarding – Paralelní obří slalom 22. 2. 2018 04:00
Alpské lyžování – Super G 17. 2. 2018 03:00
Alpské lyžování – Obří slalom 12. 2. 2018 02:15
Alpské lyžování – sjezd 21. 2. 2018 03:00

Kdo jsou naši největší favoriti na medaile? Základní infobalíček každého správného Čecha
obrazek z aktualne.cz

Hokejová reprezentace

Na fenomenální úspěch z japonského Nagana z roku 1998 se jistě budou snažit navázat také čeští hokejisté, kteří se v základní skupině utkají s domácí Jižní Koreou, Kanadou a Švýcarskem. Pomoci jim by v tom měla i neúčast hvězd z NHL.
Trenér výběru České republiky Josef Jandač favorizuje jednoznačně na zlatou medaili tým pod hlavičkou "olympijských sportovců z Ruska", tedy torzo ruské olympijské výpravy.

Zápas Den závodu Čas závodu
ČR – Jižní Korea 15. 2. 2018 13:10
ČR – Kanada 17. 2. 2018 04:10
ČR – Švýcarsko 18. 2. 2018 8:40

Kdo získá nejvíce medailí?

Aktuální analýza technologické společnosti Gracenote zaměřené mimo jiné také na analýzu sportovních dat předpovídá českým sportovcům zisk 8 medailí (4 zlaté, 2 stříbnré a 2 bronzové medaile). Nejúspěšnějším státem by se mělo stát Německo se 40 medailemi, pronásledované Norskem se 37 medailemi a na třetím místě by se s 29 medailemi měli umístit Spojené státy americké. Jak to vše dopadne, se dozvíme v následujících dnech.

Chléb z pekárny z jihu Čech na stole každý den

Sportovci si budou moci každý den dopřát český chléb z jižních Čech. Česká pekárna cestovala do Korei po moři, aby byla na startu ZOH připravena. "Pečeme v noci, abychom mohli ráno rozvážet do obou vesnic. Každý den napečeme přibližně 80 bochníků," popisuje pekař Karel Rendl. 

Olympijský park v Brně a Ostravě

Brněnské výstaviště a Ostravar Aréna budou hostit olympijský park, kam si budeme moci zajít zabruslit nebo fandit našim sportovcům. K vyzkoušení zde bude například 31 sportů a velké množství doprovodných programů. V Ostravě můžeme dokonce na Masarykově náměstí navštívit korejskou vesničku a zalyžovat si ve čtyřech lyžařských střediscích Moravskoslezského kraje, kde vyrostl autentický zimní areál k příležitosti olympijských her v Pchjongčchangu 2018.

Český olympijský tým žije na sociálních sítích

Český olympijský tým můžeme sledovat přímo prostřednictvím YouTube kanálu, kde každý den zveřejňují novinky a zajímavosti z českého tábora, stejně jako na Facebooku nebo Instagramu. Na YouTube tak budeme moci sledovat vlogy přímo z olympiády a aby dosah obsahu byl, co největší, tak si marketingové oddělení českého olympijské týmu přizvalo ke spolupráci populární YouTubery v čele s Kovym. 


Na Instagramu budeme moci sledovat pravidelné dění formou oblíbených stories nebo jednotlivých příspěvků.

[Instagram]

A na Facebooku nás budou čekat živé přenosy, videa, fotky, no prostě bude to záplava digitálního obsahu, který již není pouhou doménou zpravodajců.

Zajímavostí může být také fakt, že atletům v v Pchjongčchangu byl rozdán rekordní počet kondomů, když si dlouhodobě stěžovali na jejich nedostatekNa jednoho sportovce tak vychází úctyhodných 37,6 kondomů.

Užitečné odkazy:

Nad Pchjongčchangem plane olympijský oheň

Na XXIII. zimních olympijských hrách se představí všichni atleti včetně naší české výpravy, která čítá celkem 94 sportovců, kteří nás budou reprezentovat ve 13 disciplínách. S olympijským ohněm se rozhořelo i celosvětové sportovní nadšení a odkaz moderního otce olympijský her Pierra de Coubertaina: "Sport je zdravé opojení krve, které bylo nazváno radostí žít a které nikde neexistuje v tak intenzivní míře jako při provádění sportu." 

Mezi horké kandidáty na medaili z českého tábora patří Martina Sáblíková, Eva Samková, Ester Ledecká nebo Ondřej Moravec a Michal Krčmář. Čeští hokejisté se pokusí zopakovat hokejový zázrak z Nagana, ostatně, kde jinde by se jim to mohlo povést než opět v Asii?

Telemark českých reprezentantů v zákulisí příprav zahajovacího ceremoniálu

[Instagram]

Přidej se k 32 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________