Když se z obyčejného koníčku stává závislost a ze cvičení posedlost

Komentáře
Když se z obyčejného koníčku stává závislost a ze cvičení posedlost
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Sport a pohyb jsou důležitou součástí zdravého životního stylu, které nám přinášejí mnoho benefitů jak po fyzické, tak i psychické stránce. Pokud nám však přerostou přes hlavu, mohou nám místo pozitivních účinků naopak i ublížit. Co se stane, pokud se z dobrého sluhy stane zlý pán a my to s fyzickou aktivitou začneme nekontrolovaně přehánět?

Co se v dnešním článku dozvíme?

  • Co je to dysmorfofobie
  • Proč bychom se neměli slepě honit za ideálem krásy
  • Jak spolu souvisí závislost na cvičení a poruchy příjmu potravy
  • Co se stane, když to budeme s cvičením dlouhodobě přehánět

Závažné onemocnění jménem dysmorfofobie. Co se stane, když se slepě honíme za ideálem krásy? 

Dysmorfofobie (anglicky BDD – body dysmorphic disorder) je duševní onemocnění, které se vyznačuje tím, že je nemocný jedinec doslova posedlý myšlenkou, že nějaká část jeho těla neodpovídá ideálu, a impulzivně se snaží tento nedostatek odstranit. Pokud jsou tyto nedokonalosti spojeny s tělesnou konstitucí a vzhledem, může onemocnění vyústit právě i v nadměrné a intenzivní cvičení, ať už se jedná o strach z jídla a přibírání (mentální anorexie a bulimie), nebo pocit nedostatečného množství svalové hmoty (bigorexie) (Reel, 2013).

I v tomto případě (stejně jako u záchvatovitého přejídání) můžeme pozorovat podobné procesy jako u drogové závislosti. Podání drogy (ať už opravdu ve smyslu návykové látky, jídla, nebo cvičení) totiž způsobí uvolnění dopaminu, který je odpovědný za příjemné emoce a jakýsi pocit uspokojení. Z toho důvodu je pak závislý jedinec nucen jejich “podávání” neustále opakovat (Everitt, 2016; Moore, 2018).

Závislost na cvičení je častější u lidí s poruchou příjmu potravy

Studie, která toto tvrdí, vznikla sloučením 9 dalších výzkumů, které porovnávaly míru závislosti na cvičení u 2 140 respondentů z různých zemí světa (Velká Británie, USA, Itálie a Austrálie). 

  • 70,6 % vzorku tvořilyženy 
  • zbylých 29,4 % muži 
  • průměrný věk respondentů byl 25 let 
  • kritériem pro rozdělení do zkoumaných skupin byla přítomnost poruchy příjmu potravy, která byla diagnostikována u 408 lidí, zbylých 1732 osob bylo v tomto ohledu zdravých.

Závislost na cvičení byla měřena pomocí dotazníků, které se lišily u jednotlivých výzkumů, a z výsledků vyplynulo, že u lidí s diagnostikovanou poruchou příjmu potravy je šance (riziko) jejího rozvoje až 3,7x vyšší než u zdravé populace. 

Když se z obyčejného koníčku stává závislost a ze cvičení posedlost

Lidé s poruchou příjmu potravy mají větší sklon k nutkavému chování

Důvodem, proč je výskyt závislosti na fyzické aktivitě u osob s poruchou příjmu potravy o tolik vyšší, je pravděpodobně fakt, že tito lidé mají obecně vyšší sklony ke kompulzivnímu (nutkavému) chování a obsedantně kompulzivním poruchám, což jsou duševní poruchy, pro které jsou charakteristické opakované vtíravé a nutkavé myšlenky, které nemocného podněcují k činnostem. Příkladem mohou být např.

  • Agresivní myšlenky: “Co když někomu ublížím?”
  • Nadměrné kontrolování: “Když 5x nezkontroluji zámek, vykradou mě.”
  • Myšlenky spojené s asymetrií a nepořádkem: “Když to neuklidím na své místo, někomu blízkému se něco stane.”
  • Myšlenky týkající se nezdravého vztahu k jídlu: “Když budu jíst, přiberu.” nebo “Pokud se chci najíst, musím pak o to víc cvičit, jinak ztloustnu.”

Právě nezdravý vztah k jídlu je další skutečností, která danou osobu nutí k nadměrné fyzické aktivitě a závislosti na jejím provozování. Konzumace jídla je totiž často následována pocitem, že jídlo je něčím špatným a všechno proto musí být bezpodmínečně “vycvičeno” a “vymazáno”. 

Co se stane, když to budeme se cvičením dlouhodobě přehánět?

Nadměrná fyzická zátěž není pro náš organismus dlouhodobě přijatelná, a pokud to s ní budeme přehánět, můžeme si být jisti, že se dostaví nepříjemné následky. Pokud totiž tělu neposkytneme čas potřebný k regeneraci a zotavení, jednoduše už pak nebude schopno dále plnit naše požadavky.

Dlouhodobé přepínání sil pak často vede k vážným zraněním a ztrátě zájmu o daný sport a pohyb celkově, negativní dopady se však mohou projevit např. i sníženou funkcí imunitního systému, ovlivněním hladin hormonů, vyšší mírou stresu, snížením sportovní výkonnosti, nadměrnou únavou nebo změnami nálad. Z pohybu se pak stává jakási povinnost nebo nutné zlo. místo toho, aby nás cvičení nabíjelo pozitivní náladou a energií, onu radost ze života nám pak většinou naopak bere. 

Když se z obyčejného koníčku stává závislost a ze cvičení posedlost

Co si z toho vzít?

Závislost na fyzické aktivitě je závažnějším a také mnohem rozšířenějším problémem, než by se mohlo na první pohled zdát. Její výskyt je častý zejména u osob trpících poruchou příjmu potravy, u kterých je pozorována téměř 4x častěji. Tato spojitost pravděpodobně souvisí s tím, že tito lidé mají obecně vyšší sklony ke kompulzivnímu chování. Důležitou roli zde hraje také nezdravý vztah k jídlu, které je často považováno za něco špatného, co musí být z těla “vycvičeno”.

Ani u fyzické aktivity však neplatí: “Čím více, tím lépe.” Dlouhodobá nadměrná zátěž s sebou nese mnoho negativních dopadů na fyzické i duševní zdraví. Přes sníženou výkonnost, vážná zranění a oslabení funkce imunitního systému se pro nás pak pohyb stává nepříjemnou povinností, která z nás doslova vysává život. 

Fyzickou aktivitu tak můžeme přirovnat k návykovým látkám, protože jejich “podání” v obou případech způsobuje příjemné pocity a jejich uživatelé jsou nuceni tyto procesy opakovat.

Za vznikem závislosti na cvičení často stojí dysmorfofobie, což je závažné duševní onemocnění, které rozhodně není na místě zlehčovat, a pokud máme dojem, že by se nás tato porucha mohla týkat, neprodleně bychom měli vyhledat odbornou pomoc. 

Ztráta menstruace kvůli sportu není samozřejmost! Jak ji vrátit zpět?
Ztráta menstruace kvůli sportu není samozřejmost! Jak ji vrátit zpět?
Ztráta menstrauce v honbě za dokonalým fitness tělem je zdraví ohrožující stav, kdy dáváte v sázku své zdraví a především plodnost. Dnes se dozvíte, že k navrácení menstrauce stačí změnit jen pár věcí. Jak na to?
Menstruační cyklus: ovlivňuje chutě, sílu i zadržování vody
Menstruační cyklus: ovlivňuje chutě, sílu i zadržování vody
Strasti a patálie s menstruačním cyklem dobře zná každá z nás. Jak se ale podepisuje menstruační cyklus na kvalitě tréninku a má smysl to nějak řešit? Ano!
Jak předejít intimním ženským problémům při honbě za dokonalým fitness tělem?
Jak předejít intimním ženským problémům při honbě za dokonalým fitness tělem?
Touha po krásném, hubeném a vyrýsovaném těle s sebou nese spoustu zdravotních problémů. Když na to půjdete špatně, jste připraveni zaplatit vysokou cenu v podobě zdraví?
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Už jste někdy slyšeli o dopaminu? Tento neurotransmiter má ohromný vliv na naši psychiku a stojí také za dlouhodobou motivací. Jaké další funkce v lidském těle má?
Záchvatovité přejídání: příznaky, léčba a další pomoc.
Záchvatovité přejídání: příznaky, léčba a další pomoc.
Občasné přecpání je tak nějak normální, problém však nastává, pokud jídlem zaháníme negativní emoce a pak se za to nenávidíme. Jak rozpoznat záchvatovité přejídání a  jak s ním bojovat?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!