Kofein v novém světle výkonu

Jan Caha
Jan Caha 18. 2. 2017
Uložit článek
Kofein v novém světle výkonu

Kofein je dlouhá léta jednou z nejvíce zneužívaných legálních drog. Již od pradávna se scházely skupinky lidí jen proto, aby společně popily kávu a utužily tak sociální kontakt. Toto se přeneslo do dnešní doby, kdy navíc víme, že se kofein stal velmi užívanou látku nejen v běžném životě, ale také ve sportu. Právě zde dokáže velmi intenzivně podpořit akutní výkon, a to nejen ve vztahu k výbušnosti nebo síle, ale také ke zvýšení koncentrace. Některé neblahé vlivy se však kofeinu ve vztahu ke sportovnímu výkonu nedají odepřít, zvyšuje krevní tlak, zvyšuje srdeční frekvenci a potencuje produkci adrenalinu. To se ne vždy hodí a například silově-vytrvalostní disciplíny by mohly být spíše funkčně proti užití než pro. Kofein také snižuje kvalitu spánku, a to pokud je přijat po čtvrté hodině odpolední. 

Ze zažívacího traktu dospělého člověka se kofein poměrně rychle dostane do krve. Stane se tak v časovém horizontu 15–45 minut, některé zdroje uvádí maximální koncentraci v krvi do jedné hodiny (vše záleží na zdroji kofeinu, velikosti dávky a individuality organismu). Účinek kofeinu může v lidském těle přetrvávat až do šesti hodin po požití. U kofeinu můžeme sledovat i tzv. poločas rozpadu kofeinu, který je okolo pěti hodin, podle tohoto můžeme očekávat ještě možný delší účinek.

Purinový derivát kofein se vyskytuje v listech, semenech a plodech nejméně 63 rostlin. Nejznámější jsou kávová zrna (Coffea arabica), kakaové boby (Theobroma cacao), cola ořechy (Cola acuminata), čajové lístky (Camellia thea), lístky maté (Ilex paragueyensis) a guarana (Paullinia cupana). Čaj obsahuje ještě dva další alkaloidy theofylin a theobromin. Kofein se přidává do nealkoholických nápojů jako Coca-Cola, Kofola a další. Podle výskytu se označuje též jako tein, matein či guaranin.

Vliv na spalování tuku zřejmě známe, jaká je ideální dávka?

Hned několik studií potvrzuje, že kofein je možno využít jako jeden z prostředků udržení hmotnosti, k omezení pocitů hladu nebo zvýšení energetického výdeje. A to při dávce 4 mg kofeinu na 1 kg tělesné hmotnosti. To je také i jeden z důvodů, proč se také kofein nachází v mnoha spalovačích tuku nebo přípravcích pro snížení tělesné hmotnosti. Nutno však podotknout, že tento efekt (podobně jako ostatní) se vytrácí s rostoucí mírou návyku na kofein. I zde by tedy mělo fungovat určité cyklování v 3–6 týdenních vlnách. 

Kofein působí pouze na spodní polovinu těla? 

Velmi zajímavý článek byl publikován v minulém roce v Journal of Strength & Conditioning Research. Studie srovnávající použití kofeinu, bezkofeinové kávy, kofeinu a bezkofeinové kávy a jako poslední placeba zjistila, že při tréninku s 60 % maxima, bylo nazvedání větší zátěže opakovaně sledováno pouze u dřepů. S tím, že nejlepší výsledek měla kombinace bezkofeinová káva a kofein, poté kofein a poté bezkofeinová káva. U benchpressu zůstala nazvedaná hmotnost, resp. celkový objem práce, téměř neměnná. Doplňme pouze, že testovaní jedinci využívali 400 mg kofeinu. Co z toho plyne? Zřejmě nemůžeme kategoricky prohlásit, že kofein má svoje opodstatnění pouze u tréninku nohou, zřejmě zde ale můžeme sledovat lepší výsledky než už u zbytku těla. Možným vysvětlením také je, že trénink nohou je více psychicky zatěžující a podpora funkce CNS může mít vliv právě na schopnost mobilizace fyzických sil. 

Zlepšení výkonu u vytrvalců?

Studie prováděné na kofeinu ve vztahu k výkonu, a to převážně vytrvalostnímu, potvrdili pozitivní vliv na jeho zvýšení, a to o celých 3,2 až 4,3 %. To je poměrně dost uvážíme-li, že pokud poběžíte například "desítku" za 30 minut, tak s kofeinem by tento čas mohl být i o minutu rychlejší. Stejně tak se potvrdilo, že u jedinců nezvyklých na kofein se ergogenní účinek podávání kofeinu objevil až po sedmi dnech pravidelného užívání. Oproti předchozím předpokladům zřejmě i zde tedy funguje pravidelnost v užívání. Co však čert nechtěl. U maximální síly, se tento efekt nepotvrdil a opět ho můžeme sledovat až u silově-vytrvalostních aktivit se zhruba 60 % maxima. Dávka je opět nastavena na 3 mg na kg tělesné hmotnosti, i když pozitivním testem prošla i dávka 9 mg/kg. Zde bych byl ale pozorný. Sice je smrtelná dávka kofeinu na 150 mg/kg tělesné hmotnosti, přesto se ale může dostavit mdloba, mžitky před očima nebo snížení kognitivních schopností. 

Pokud bych mohl přidat svůj vlastní názor, tak mohu říct, že je kofein dar. Nicméně, jak je dobrý společník, tak je i zlý pán. Ve vztahu k tréninku vám napomůže, sledujte však svoje pocity, dávkujte dostatečně a v časech, které jsou vás z hlediska další regenrace (spánku) nerizikové. 


Přidej se k 33 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
2 Líbí se mi Uložit článek
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________