Kolik kalorií spálíme v různých povoláních?

Komentáře
2
Kolik kalorií spálíme v různých povoláních?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Čeští vědci se pod vedením MUDr. Tomáše Větrovského z Univerzity Karlovy zaměřili na fyzicky nejnáročnější povolání, která v rámci svých zaměstnání běžně vykonáváme. U jakých povolání se nejvíce nadřeme, kolik kalorií dokážeme za jednu směnu spálit a jak bychom tomu měli přizpůsobit výživu?

Hubnout prakticky jen díky práci? Je to možné

Dnešní doba nahrává fyzicky nenáročným zaměstnáním, a tak jsou povolání spočívající v manuální práci čím dál víc vytlačována prací od počítače či z kanceláře. I přesto stále v dnešní době existuje spousta běžných zaměstnání, u kterých člověk vydá mnoho energie.

Uvědomit si energetickou náročnost svého zaměstnání je klíčové směrem k udržování zdravé tělesné hmotnosti:

  • Pokud pracuji z kanceláře a jediný můj pohyb je spojený s cestou na oběd, potom potřebuji dost pravděpodobně menší objem energie a zaměřit bych se měl na lehčí jídla.

  • Když se při práci intenzivně hýbu a celodenní směna mě fyzicky vyčerpává, potom bych měl dbát na dostatek jídla během dne a nemusím se vyhýbat ani kaloričtějším potravinám.

Nakonec řada lidí ve své práci spálí tolik energie, že už ani další pohyb není ke snadnému zhubnutí nutný. Jaká povolání to jsou?

TOP 7 nejnáročnějších povolání dle nové studie

Na základě doporučení Společnosti pro výživu bylo vytipováno 10 fyzicky náročných zaměstnání, u kterých se předpokládal zvýšený požadavek na dodávání minerálních látek a energie, a tým MUDr. Tomáše Větrovského z FTVS Univerzity Karlovy je podrobil měření.

Celkem 10 různých zaměstnání, 3 zástupci z každého oboru. Vědci se zaměřili především na počet nachozených kroků a na energetický výdej během samotné práce. Které povolání je nejnáročnější a kdo patří mezi největší dříče?

Energie spálená za 1 hodinuEnergie spálená za směnu (8 hodin)
Popelář243 kcal1944 kcal
Dřevorubec206 kcal1648 kcal
Sportovec131 kcal1048 kcal
Dělník116 kcal928 kcal
Farmář101 kcal808 kcal
Skladník93 kcal744 kcal
Hasič85 kcal680 kcal

Rekordmany energetického výdeje se tak stali popeláři, kteří ve své práci musí manipulovat s těžkými břemeny. Ačkoliv by většina z nás popeláře asi nezařadila na vrchol seznamu největších pracovních dříčů, mluvčího Pražských služeb Radima Manu to nikterak nepřekvapuje:

„Popeláři tu musí manipulovat s nádobami vážícími v průměru až 30 kg. Nejenže popelnice vysypávají, ale ještě předtím je musí vynést z domů a přistavit ke kraji vozovky.“ A tak si tito zaměstnanci se svými 1944 spálenými kaloriemi mohou zcela jistě dopřávat podstatně větší porce jídla oproti osobám zaměstnaným v kancelářích.

Pohyb u některých zaměstnání rozhodně nechybí

Platí obecné doporučení hýbat se a žít aktivně, jak se ale ukázalo, někteří to hravě zvládnou už jen v rámci svého zaměstnání. „Odborníci pro zdravý životní styl doporučují minimálně 150 minut pohybu alespoň střední intenzity týdně. Sedm profesí z našeho průzkumu této hodnoty dosáhlo za jeden jediný den, navíc v práci,“ udává vedoucí výzkumného týmu MUDr. Tomáš Větrovský.

Ani tak velký energetický výdej vykonaný v rámci zaměstnání však neznamená, že bychom se po práci měli okamžitě svalit na gauč a přečkat tak až do další směny. Kompenzační cvičení či sportování ve volném čase totiž tělu přináší mnoho dalších benefitů, a tak bychom se pohybu ve volném čase neměli vyhýbat ani při fyzicky náročné práci. 

Dále byla o trochu menší energetická náročnost zjištěna u poštovních doručovatelů, záchranářů nebo u zdravotních sestřiček. Naproti tomu některá další zaměstnání nebyla testována, a tak se dá předpokládat vysoký energetický výdej dále třeba i u policistů, vojáků, zedníků, číšníků a dalších manuálně pracujících zejména ve stavebnictví či v průmyslu.

Kolik kalorií spálíme v různých povoláních?
obrázek z pixabay.com

Výživu je třeba přizpůsobit energetické náročnosti zaměstnání

Celkový energetický výdej výše uvedených zaměstnání může hravě přesáhnout 3000 kcal za den, a to i bez jakýchkoliv dalších pohybových aktivit. Pokud si ale k fyzicky náročnému zaměstnání přidáte ještě trénink, může být energetický výdej samozřejmě ještě podstatně vyšší. Takto vysoký energetický výdej by měl být kompenzován dostatečným množstvím jídla, které tělu dodá potřebné živiny včetně vitaminů a minerálních látek.

Pomoci s dosažením vyššího energetického příjmu nám mohou pomoci třeba tyto potraviny:

  • ovocné a zeleninové šťávy (asi 250 kcal na 500 ml šťávy)

  • ořechy nebo směs sušeného ovoce s ořechy (asi 600 kcal, resp. 500 kcal na 100 g)

  • ořechová másla (asi 500–600 kcal na 100 g)

  • domácí granola s plnotučným mlékem (asi 500–600 kcal na větší porci)

  • celozrnný chléb s avokádovou pomazánkou(asi 300 kcal na 1 větší plátek)

Pokud tak trochu bojujete s časem, mohou vám přijít vhod doplňky stravy. Hodit se vám mohou kvalitní proteinové tyčinky nebo gainery složené z více zdrojů sacharidů pro optimální doplnění energie i mikroživin. 

Dopřejte svému tělu dostatek živin a nenechte ho strádat

Cílem je zajistit vyrovnanou kalorickou bilanci (energetický příjem akorát kryje energetické potřeby těla) či mírný kalorický deficit vedoucí k přiměřené redukci hmotnosti. Pokud by ale energetický příjem byl výrazně nižší oproti energetickým potřebám těla, mohlo by v dlouhodobém hledisku dojít k:

  • častějším únavám, ztrátě motivace

  • snížení fyzické výkonnosti

  • příliš rychlému poklesu na hmotnosti

  • vyššímu riziku infekčních onemocnění způsobených sníženou imunitou

Co si z toho vzít?

Kolik jídla si za den můžeme dovolit? To záleží především na naší hmotnosti a na našem sportovním elánu, který energetické potřeby těla zvyšuje. Zapomínat bychom ovšem neměli ani na fyzickou náročnost našeho povolání, jak ukázal nedávný experiment pod záštitou výzkumníků z FTVS UK. 

Energie spálená při pohybu v práci je v principu stejná jako ta při tréninku, a tak v případě některých povolání, kde o pohyb není nouze, je výhodné na to myslet a energii dostatečně doplňovat z kvalitních a nutričně hodnotných potravin. Pokud bychom to totiž nedělali, hrozí nám častější únavy, pokles motivace a výkonnosti a v neposlední řadě snížení imunity a větší náchylnost k infekčním onemocněním.

Myslete na to, že pohyb a sportování ve volném čase je důležitý také pro osoby, které v práci vydají spoustu energie. Nejde totiž jen o udržování hmotnosti (k čemuž nám pohyb v práci může bohatě stačit), ale také o udržování celkového zdraví. V tom nám totiž volnočasová aktivita může pomoci podstatně více oproti jednostrannému typu zatížení v práci.

Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdravé tělo, silnou mysl a vysněnou postavu? Máme pro vás moderního průvodce světem stravování.
Trasa 10 km: Spálíte více kalorií chůzí, během, na kole nebo na inlajnech?
Trasa 10 km: Spálíte více kalorií chůzí, během, na kole nebo na inlajnech?
Spálit pohybem co nejvíce energie za co nejkratší čas. A nejlépe s co nejmenším úsilím! Jaký sport si vybrat, pokud chcete co nejvyšší počet spálených kalorií na 10 km dlouhé trase?
O kolik kalorií a na jak dlouho dokáže silový trénink zrychlit metabolismus?
O kolik kalorií a na jak dlouho dokáže silový trénink zrychlit metabolismus?
Silový trénink údajně dokáže zrychlit metabolismus. Jak to funguje? A jak velké zrychlení můžeme případně očekávat?
20 letních sportů: Kolik při nich spálíte kalorií a který je nejlepší na hubnutí?
20 letních sportů: Kolik při nich spálíte kalorií a který je nejlepší na hubnutí?
Léto pro mnohé z nás představuje nejoblíbenější část roku plnou sluníčka, vodních radovánek a skvělého počasí, které přímo vybízí ke sportování. Víte, kolik kalorií při konkrétních sportech spálíte?
8 letních alkoholických drinků: Jak udělat jejich méně kalorické verze?
8 letních alkoholických drinků: Jak udělat jejich méně kalorické verze?
K létu neodmyslitelně patří i alkoholické drinky. Ty jsou však často velmi kalorické a mohou zkazit snahy o zhubnutí. Máme pro vás návod, jak si připravit odlehčené varianty.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?