Kolik kávy denně pít pro maximum pozitivních účinků?

17. 9. 2022
Komentáře
Kolik kávy denně pít pro maximum pozitivních účinků?
obrázek z unsplash.com
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Už dávno není pití kávy považováno za nešvar, který škodí našemu zdraví. Ba naopak! Velké množství vědeckých studií nyní ukazuje, že pití kávy je zdraví prospěšné, navíc díky obsahu kofeinu dokáže příjemně povzbudit. Jenže jak už to bývá, nic se nemá přehánět, a to platí i v případě příjmu kofeinu z kávy. Kolik šálků různých druhů kávy si za den z pohledu příjmu kofeinu můžeme ještě dovolit?

Co se v dnešním článku dozvíme?

  • Jaké množství kofeinu za den si může dovolit přijmout dospělý člověk

  • Jestli si může stejné množství dovolit těhotná nebo kojící žena či dítě

  • Jestli se toto číslo nějakým způsobem mění přidáním mléka do kávy

  • Kolik šálků kávy si můžeme za den dopřát, abychom nepřekročili denní limit kofeinu

Zdravý dospělý člověk si denně bez obav může dopřát až překvapivě velké množství kofeinu

Kofein. Pro někoho nebezpečná návyková látka, pro jiné efektivní pomocník, který dokáže zvýšit koncentraci nebo podpořit fyzický výkon. Pravda je však taková, že při dodržení denního příjmu nepředstavuje kofein pro zdravého člověka prakticky žádné zdravotní riziko.

Dle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) si tak 70kilový dospělý člověk může denně bez obav o své zdraví dopřát 400 mg kofeinu, což je 5,7 mg/kg tělesné hmotnosti. Lidé s vyšší hmotností si tak mohou dovolit kofeinu více než zmiňovaných 400 mg. My si na konci článku ukážeme, jaké množství šálků kávy si pod tímto číslem představit.

Těhotné a kojící ženy by měly být s příjmem kávy a kofeinu o něco opatrnější

Vyvíjející se mimčo v těle matky je přece jenom citlivější na příjem různých látek prostřednictvím naší výživy, navíc se tělo matky při těhotenství mění a kofein vylučuje pomaleji. Proto by příjem kofeinu v těhotenství neměl za den přesáhnout 200 mg. Vysoký příjem kofeinu je např. spojován s nižší porodní hmotností, proto je žádoucí příjem kofeinu i kávy v tomto období lehce snížit.

U kojících žen se však odbourávání kofeinu opět navrací do normálu, a tak platí to samé jako u běžných dospělých osob – tedy 400 mg za den, přičemž by jednorázová dávka kofeinu neměla překročit 200 mg, což je ale velmi obtížné přijmout pouze z kávy. Kofein se sice skrze mateřské mléko dostane do těla kojence, jenže při dodržení těchto dávek je to v tak malé míře, že nemůže ohrozit zdraví ani vývoj dítěte.

Děti, dospívající a příjem kofeinu z kávy. Jde to dohromady, nebo si mají ještě počkat?

Až do nástupu na střední školu mi byla rodiči káva prakticky zapovězena právě kvůli jejich obavě z obsahu kofeinu a vzniku závislosti na kávě. Že jsou tyto obavy přehnané, dokládá nejedna studie. Např. podle již zmiňovaného odborného stanoviska EFSA by příjem kofeinu u dětí a dospívajících neměl být rizikový do 3 mg/kg tělesné hmotnosti. 

Podle jiného článku kanadských autorů by toto množství nemělo přesáhnout 2,5 mg/kg TH a na základě průměrné tělesné hmotnosti dle věku dětí navrhují tyto hodnoty. Je však nepravděpodobné, že by dítko v takovém věku pilo kávu, ovšem kvůli konzumaci energetických a kolových nápojů tento příjem může být překročen.

  • 4–6 let cca 45 mg/den
  • 7–9 let cca 62,5 mg/den
  • 10–12 let cca 85 mg/den

Mění přidání mléka do kávy doporučení pro příjem kofeinu a celkovou bezpečnost konzumace kávy?

V posledních letech se na webu šiří varování MUDr. Miklánka o pití kávy s mlékem, která by údajně měla poškozovat náš trávicí systém a zvyšovat riziko vzniku rakoviny. Jedná se však o ničím nepodložený nesmysl, takže pokud netrpíte laktózovou intolerancí, alergií na bílkovinu kravského mléka nebo vám tato kombinace nedělá problém, bez obav si můžete dopřávat v této podobě kávu i nadále.

Co se týče kofeinu, tak ani zde mléko v kávě jeho účinky na náš organismus výrazně nemění, akorát lehce zpomaluje jeho vstřebávání. Proto i v případě kávy s mlékem platí o příjmu kofeinu číselné údaje, které jsme si ukázali dříve v článku.

Detailnější článek o této problematice naleznete pod názvem Opravdu káva s mlékem způsobuje rakovinu, trávicí potíže a nemá žádný stimulační účinek?

Kolik kávy denně pít pro maximum pozitivních účinků?

Kolik šálků kávy za den je po stránce příjmu kofeinu považováno za bezpečné?

Každý z nás preferuje lehce odlišný druh přípravy svého oblíbeného šálku kávy. Rozdíly bychom našli i v konkrétních odrůdách kávy a jednotlivých značkách na trhu. Proto berte hodnoty uvedené v tabulce jako průměrné a orientační, ovšem i tak vám poskytnou hezký obrázek o tom, na jak vysoký příjem kofeinu z kávy můžete dosáhnout. Hodnoty jsou uvedené pro nejčastější množství na 1 porci kávy – 7 g.

Druh kávy, obsah kofeinu v 1 šálku
Příjem 400 mg kofeinu
Příjem 200 mg kofeinu
Espresso, 80 mg
5 šálků
2 šálky
Instantní káva, 60 mg (2 lžičky)
6 šálků
3 šálky
Cappuccino, 80 mg
5 šálků
2 šálky
Café Latté, 80 mg
5 šálků
2 šálky
Turecká káva, 100 mg
4 šálky
2 šálky
Flat White větší, 160 mg
2 šálky
1 šálek

Proč bychom měli celkový denní příjem kofeinu kontrolovat?

Příjem kofeinu má prokázanou řadu pozitivních účinků, jako je zvýšení koncentrace, oddálení únavy a spánku nebo podpora sportovního výkonu. Při nadměrném příjmu však může mít negativní vliv na náš kardiovaskulární systém (bušení srdce, zvýšení krevního tlaku), centrální nervovou soustavu (nervozita, třes, pocení) nebo kvalitu spánku a usínání.

Proto u kofeinu platí dvojnásob, že při rozumném příjmu nám může posloužit jako dobrý sluha, ale jeho zbytečně vysoký příjem už na nás může působit jako vrtochy zlého pána.

Co si z toho vzít?

Káva je v dnešní době považována za nápoj s mnoha zdravotními benefity. Je i poměrně bohatým zdrojem kofeinu, jehož příjem bychom měli kontrolovat. Díky dnešnímu článku už budete vědět, kolik kávy si za den můžete dopřát, aby váš příjem kofeinu byl stále v normě.

Pokud kofein přijímáte také z jiných zdrojů (kofeinové kapsle, energetické nápoje, čaj), všímejte si na obalech, jaké množství z nich do svého těla dostanete, a také jej započítejte do celkového denního příjmu kofeinu.

Denní dávka kofeinu: kdy hrozí předávkování?
Denní dávka kofeinu: kdy hrozí předávkování?
Zajímalo vás někdy, jak na nás kofein působí, jaké množství kofeinu nakopne váš výkon a kolik kofeinu za den je tak akorát? Pojďme to zjistit!
Opravdu káva s mlékem škodí zdraví a způsobuje trávicí potíže?
Opravdu káva s mlékem škodí zdraví a způsobuje trávicí potíže?
Poškozuje káva s mlékem naše zdraví tak, jak nám tvrdí někteří "odborníci"? Pojďme se na tohle často diskutované téma podívat odborným okem.
Čím nahradit kávu? Poznejte 7 alternativ kávy
Čím nahradit kávu? Poznejte 7 alternativ kávy
Lze nějak nahradit oblíbenou kávu? Ano! Máme pro vás 7 alternativ kávy, které vám spolehlivě vlijí novou dávku energie do žil. Které to jsou?
Káva a její účinky na zdraví. Škodí, nebo prospívá?
Káva a její účinky na zdraví. Škodí, nebo prospívá?
Otázka skoro stejně stará jako ta o slepici a vejci, ale v tomto případě se pravdě blížíme mílovými kroky. Je pro nás pravidelné pití kávy zdravé? Jaké benefity pro nás z pití kávy plynou a kdo by měl své kávové dýchánky omezit?
Dokáže něco nahradit ranní kávu? 4 tipy, jak se nastartovat i bez ní
Dokáže něco nahradit ranní kávu? 4 tipy, jak se nastartovat i bez ní
Vstáváte v brzkých hodinách a pokaždé vedou vaše kroky rovnou ke kávovaru? Ranní káva je pro mnoho z nás zvykem, a to nejenom kvůli lahodné nahořklé chuti, ale také pro její povzbuzující účinky. Můžeme si ale dopřát alternativy, které jsou pro naše tělo po ránu mnohem vhodnější a proberou nás stejně, ne‑li lépe. Jaké to jsou a co za benefity nám přináší? Budete překvapeni.
Jak pomáhá kofein hubnout?
Jak pomáhá kofein hubnout?
Když jde při hubnutí do tuhého a kilogramy se drží jako klíšťata, každá pomoc přijde vhod. Jak moc nám pomůže kofein a z jakých zdrojů čerpat?
Středomořská dieta: zachrání nás před depresemi?
Středomořská dieta: zachrání nás před depresemi?
Deprese a psychické problémy dokážou pořádně znepříjemnit život. Může nás před nimi správná strava ochránit?
Laktózová intolerance: jak se projevuje a jak s ní žít?
Laktózová intolerance: jak se projevuje a jak s ní žít?
Laktózová intolerance je problém, který trápí více než polovinu populace na celém světě. V čem spočívá, jak se projevuje a co se s ní dá dělat?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?