Denní dávka kofeinu: kdy hrozí předávkování?

19. 7. 2018
Komentáře
Denní dávka kofeinu: kdy hrozí předávkování?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Víte, jaká je doporučená denní dávka kofeinu? Ráno se vzbudíme a ještě téměř poslepu si připravujeme ranní dávku kofeinu v podobě kávy. Ten postup máme tak zautomatizovaný, že u toho můžeme být klidně náměsíční. Dopoledne si dáme další šálek kávičky, protože to je náš takový malý psychologický rituál, který nám pomáhá zvládnout všechny úkoly od náročného šéfa, a v poledni si dáme k obědu sklenku coly, abychom se trochu osvěžili. 

Před tréninkem nesmí chybět pořádný nakopávač a spalovač pro efektivnější spalování tuku, po čemž už nám začíná srdíčko bušit jako o závod, a po tréninku si za odměnu dáme oblíbené NOCCO. Poznáváte se? Pak byste se měli zamyslet nad svým příjmem kofeinu!

Kofein je dobrý sluha, ale zlý pán

S užíváním kofeinu je to jako s ohněm, je to dobrý sluha, ale pokud to s ním přeháníme, promění se ve zlého pána. Znám docela dost životních příběhů, kdy se lidé nechtěně kofeinem "předávkovali". Ať už se jednalo o náročné studijní období, dlouhou cestu za volantem, nebo o snahu zlepšit si výkon v tréninku.

Vždy to však dopadlo stejně. Po nějaké době se začaly objevovat křeče v břiše, zažívací problémy, třes, přívaly zimy jako z ledových chodců z Hry o trůny a návaly horka v podobě spalujícího ohně draků Daenerys Targaryen ničící armády Lannisterů. 

Akutní předávkování kofeinem s sebou nese všechny tyto známky spojené s neschopností usnout a divoce bijícím srdcem s tepem jako po injekci adrenalinu, což je kvůli účinkům kofeinu vlastně zcela logické. Může se dostavit bolest hlavy, podrážděnost a nervozita.

Není to vlastně nic, o co bychom měli usilovat, ale vzhledem k tomu, že největším a nejoblíbenějším zdrojem kofeinu je káva, která se celosvětově těší obrovské popularitě, je velice jednoduché konzumovat větší množství kofeinu, než je zdrávo.

Kde všude hledat kofein?

Celosvětový trh s kávou je nepředstavitelně obrovský. Za roční období 2017/2018 (říjen–září) je odhadován nárůst celosvětové produkce kávy o 1,2 %, přičemž za rok se vypěstuje úctyhodných 9 579 600 000 kilogramů kávy. 

Největším pěstitelem a exportérem je Brazílie. Pokud chceme porazit největší pijáky kávy – Finy, tak bychom museli za rok spotřebovat více než 12 kilogramů kávy na osobu.

Neustále se řeší pouze obsah kofeinu v kávě - jenže nesmíme zapomínat, že kofein obsahuje řada dalších nápojů, jak ukazuje následující infografika. Kofein se vyskytuje v drtivé většině všech energetických nápojů, spalovačů tuku a slazených limonád typu Coca Cola. Zároveň je kofein samotný oblíbeným suplementem v jeho krystalicky bílé podobě. Otázka je, kolik kofeinu je tedy až moc? 

Dlouhodobé pití kávy je zdravé a celkově lidé pijící denně 3–4 šálky kávy (230–408 mg kofeinu) mají nižší riziko úmrtí na srdeční choroby ve srovnání s lidmi, kteří kávu do svého denního režimu prozatím nezařadili. Otázkou zůstává, zdali je to kvůli obsahu kofeinu nebo dalších zdraví prospěšných látek v kávě? Vždyť lidé, kteří moc nemusí zeleninu a ovoce, přijmou drtivou většinu antioxidantů právě z kávy, pokud ji tedy pijí.

Obsah kofeinu v různých druzích nápojů

Kolik kofeinu je tak akorát?

Dlouhodobá konzumace kofeinu ve výši 400 mg/den je pro 70kilogramového zdravého dospělého jedince podle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), amerických a kanadských zdravotních institucí zcela v pořádku (Institute of Medicine (US), 2014; Nawrot et al., 2003; „Scientific Opinion on the safety of caffeine", 2015). 

Zatímco otázka, jestli můžeme konzumovat více než 400 mg kofeinu za den bez negativních účinků na zdraví, zůstává nadále nejasná. Velkou roli zde hraje jedinečná tolerantnost na kofein každého z nás.

Zatímco většina oblíbených spalovačů tuku a pre‑workoutů obsahuje typicky 100200 mg kofeinu, které nám mohou pomoci nakopnout nás k lepším sportovním výkonům bez negativních projevů, tak u citlivějších jedinců může zhruba 100 mg kofeinu (před spánkem) negativně ovlivnit kvalitu spánku. 

Jak dlouho působí kofein?

Jak dlouho nám bude kofein kolovat v našem organismu, závisí na velikosti jednorázové dávky a také na individuálních schopnostech rychlosti “kofeinového metabolismu.”

Průměrně nám však kofein v těle proudí po zhruba dalších 5 hodin. Tato hodnota se však napříč jedinci liší zejména kvůli individuálním odlišnostem. Může se tak jednoduše stát, že budeme mít kofein v těle ještě po 10 hodinách od jeho konzumace (Institute of Medicine (US) Committee on Military Nutrition, 2001).

  • Příjem 400 mg kofeinu za den je pro zdravé dospělé jedince považován za bezpečný. Toto množství si můžeme představit jako 4–5 kvalitních espress nebo dva NOCCO nápoje.
  • Akutní jednorázový příjem kofeinu by neměl překročit 200 mg a neměli bychom užívat a pít kofeinové nápoje v blízkosti spánku.

Podle Blancharda & Sawerse, (1983a, 1983b) odbourání 400 mg kofeinu 22letému člověku může trvat až 15 hodin. Nabízí se tak otázka, jestli si kofein nezahrává například s naším spánkem? I z tohoto pohledu by možná bylo zajímavé monitorovat si příjem kofeinu a jeho konzumaci směřovat převážně do dopoledních hodin, a to zejména pro citlivé jedince ("pomalé metabolizátory kofeinu").

Špatnou zprávou pro kuřáky může být také fakt, že je káva uspokojí méně než nekuřáky. Proč? Rychlost metabolizace kofeinu se při kouření totiž zrychluje.

[Instagram]

Kofein ve sportovní výživě

Jak jistě všichni víme, tak užití kofeinu ve sportu má své opodstatnění, protože kofein dokáže podpořit výkon a zvýšit spalování tuku. Řada z nás ho používá právě ve spalovačích tuku, pre‑workoutech nebo jako samostatnou dávku. No, ale kolik kofeinu je optimální přijmout? 

Běžná dávka kofeinu pro zvýšení výkonu je v rozmezí 3–6 mg/kg tělesné hmotnosti a více kofeinu neznamená lepší výkon. Studie Desbrowa, (2012) zkoumala, jestli cyklisté podají lepší výkon při suplementaci 3, nebo 6 mg kofeinu. Dávka 6 mg kofeinu nevedla k dodatečnému zlepšení výkonu a byla stejně účinná jako 3 mg. 

Drtivá většina studií prokázala nejvíce výkon zvyšující účinky v dávce 3–6 mg/kg tělesné hmotnosti blížící se horní hranici intervalu. Zajímavý je i fakt, že na netrénované jedince nemá kofein tak pozitivní účinek jako na trénované sportovce (Goldstein et al., 2010).

Pro koho je suplemetace kofeinem vhodná? 

Mezinárodní společnost pro sportovní výživu (ISSN) rovněž uvádí, že běžná a výkon zvyšující dávka kofeinu je v rozmezí 3–6 mg/kg tělesné hmotnosti a další navýšení ke zlepšení výkonu ani síly horní poloviny těla nevede (Grgic, 2018). 

Ze suplementace kofeinem mohou těžit zejména vytrvalostní, kolektivní sportovci a jedinci dělající vysoceintenzivní sport. Kofein zároveň zvyšuje soustředěnost a ostražitost. Jak ukazuje také Schneiker, (2006), pokud chceme během soutěžního utkání nasprintovat více soubojů, tak dávka kofeinu v hodnotě až 6 mg/kg tělesné hmotnosti nám v tom může pomoci (Goldstein et al., 2010).  

Po kterých produktech s kofeinem sáhnout?

  • Před‑tréninkové přípravky obsahují typicky 200 mg kofeinu a společně se synefrinem a dalšími látkami, jako je třeba citrulin malát nebo L‑theanin zaručí povzbudivý účinek.
  • Čistý kofein zakoupíme v drtivé většině případů v tabletách obsahujících 200 mg, což je běžná dávka. Když je ve složení přítomná látka s názvem L‑theanin, můžeme očekávat pozvolnější nástup účinků kofeinu bez jeho rychlého spádu.
  • Spalovače tuku jsou hojně diskutovaným produktem. Představují třešničku na dortu hubnutí, kdy můžou pomoci spálit několik kalorií navíc, hlavně během fyzické aktivity, a pomoci nabudit se na výkon. Nejsou zázrakem, ale své místo v dobře sestaveném plánu mít přirozeně můžou.

A co kombinace spalovače s pre‑workoutem?

První věc, kterou bychom si měli odnést, je, že nebudeme kombinovat předtréninkový přípravek a spalovač tuku (pokud celkový obsah kofeinu v miligramech je vyšší než 6x naše tělesná hmotnost), protože bychom nárazově přijali velké množství kofeinu, což by se mohlo negativně podepsat nejen na našem výkonu, ale i na zcela zbytečně zběsile bušícím srdíčku.

Co se týká dávkování, tak budeme poslouchat výrobce a zhruba 30–45 minut před tréninkem si můžeme dát předtréninkovku nebo vybraný spalovač.

Každý člověk je na kofein citlivý trochu jinak a zatímco podle EFSA je jednorázová bezpečná dávka 200 mg kofeinu, v odborných studiích jsou na sportovcích zkoumané dávky v rozmezí 3–6 mg/kg tělesné hmotnosti, neznamená to, že bychom do takového intervalu měli okamžitě také zabřednout.

Začněme postupně v rámci doporučeného dávkování produktu a dbejme na to, abychom za den nepřekročili příjem kofeinu v dávce 400 mg. Takže reálně nám po použití spalovače tuku zbude prostor pro zhruba dvě espressa dobré kávy nebo jedno NOCCO

A jak je to s cyklováním kofeinu? Jednoznačně bychom v určitých případech cyklování kofeinu měli zvážit a třeba si vyzkoušet, co s námi taková dvou týdenní pauza udělá. Při odstranění kofeinu z běžného života může dojít dokonce k abstinenčním příznakům, z nichž nejčastější je bolest hlavy, únava, ospalost, úzkost a poruchy koncentrace (Juliano, 2012).

Jaké množství kofeinu je bezpečné?  

Kofein v těhotenství a při kojení

Mnoho žen si v těhotenství odřekne svou oblíbenou kávu v domnění, že by kofein mohl škodit tomu malému dítku, které brzy spatří světlo světa.

Dámy, nebojte se, svá dvě oblíbená espressa za den si dopřát můžete. Obava pocházející z příjmu kofeinu může vycházet také z faktu, že při těhotenství se prodlužuje doba, po kterou zůstává kofein v organismu. Z průměrných 5 hodin se tak dostáváme až na 10,5 hodin v posledních 4 týdnech těhotenství (Knutti, 1982). 

Doba odbourání kofeinu z organismu se v průběhu těhotenství obecně zvyšuje o 1,5–3,5 násobek běžné doby potřebné k jeho metabolizaci. I díky těmto faktům je omezení konzumace kofeinových nápojů a přípravků během tohoto krásného období logickým krokem.

Spíše bychom se průměrně měli přiklánět k maximálně dvěma běžným kofeinovým nápojům za den (bez extra shotů espressa navíc) (Knutti, 1982).

Kolik kofeinu můžou těhotné a kojící ženy?

  • Podle EFSA je bezpečná dávka pro ženy, které jsou těhotné, dána v podobě 200 mg/den (zhruba 2 espresa). U kojících žen je to 400 mg za den, přičemž jednorázová dávka by neměla přesáhnout 200 mg kofeinu.
  • Liberálnější jsou zdravotní autority v Kanadě – některá review doporučují příjem kofeinu pro těhotné a kojící ženy do 300 mg/den (zhruba 3 espressa) (Wikoff et al., 2017)
  • Konzumace většího množství kofeinu (než je 300 mg/den) s sebou nese větší riziko nevolnosti, spontánního potratu a poruch spánku dítěte (Giannelli, 2003; Morgan, 2013)
  • S rostoucí konzumací kofeinu se zvyšuje také riziko nízké porodní váhy (< 2,5 kg) a s tím jde ruku v ruce zvýšené riziko vzniku civilizačních onemocnění v dospělosti. Ve své meta‑analýze Rhee, (2015) došel k závěru, že každých 100 mg kofeinu zvyšuje riziko nízké porodní váhy o 3 %. Mnohonásobně větším rizikem narození dítěte s nízkou porodní váhou je kouření, které se často vyskytuje právě s pitím kávy. Pevně věřím, že tato situace však u žádné naší čtenářky nehrozí.
Těhotná žena držící černý čaj

Kofein u dětí a dospívajících

Tady je to trochu složitější, protože není úplně běžné, že by si 8leté dítko vychutnávalo šálek kávy, zatímco by četlo zprávy z burzovních trhů a o stoupajících akcií Applu. Jednoduše u dětí není důvod, aby navíc pily kofeinové nápoje mimo například často používaný čaj.

Nesmíme zapomínat na to, že kofein v čaji je také významnou složkou tohoto nápoje - šálek černého čaje má kolem 47 mg kofeinu, ale když použijeme více vody, bude čaj slabší a obsah kofeinu se rozředí. 

EFSA tak pro příjem kofeinu u dětí vychází z doporučení pro maximální bezpečnou dávku pro dospělé, což je 200 mg nebo 3 mg/kg tělesné váhy. Některé instituce a autoři volají po zpřísnění tohoto množství kofeinu na maximálních 2,5 mg/kg tělesné váhy.

Kolik to zhruba je pro průměrné dítě, se můžeme dočíst v následujícím přehledu (Institute of Medicine (US), 2014; Ruxton, 2014).

Kolik kofeinu je horní hranice pro děti?

  • pro věk 4–6 let je to zhruba 45 mg/den
  • pro věk 7–9 let je to zhruba 62,5 mg/den
  • pro věk 10–12 let je to zhruba 85 mg/den

Největším problémem jsou v tomto věku energetické nápoje těšící se velké oblibě. Přitom stačí pouze jeden takový energetický nápoj a dítko pak několikrát přesáhne doporučený příjem kofeinu a může vykazovat známky hyperaktivity. Institute of Medicine, (2007) podal návrh na zákaz prodeje energetických nápojů ve školských zařízeních a podobných cílů se u nás v České republice snaží dosáhnout tzv. "pamlsková vyhláška."

Příjem kofeinu u dětí bude limitován na pitný režim z čaje. U valné většiny z nich by si rodiče měli ohlídat, aby jejich děti "neujížděly na energiťácích.“

Odhadovaný příjem kofeinu pro děti v USA je podle práce Drewnowskiho & Rehma, (2016) popsán v následujícím seznamu. Nutno podotknout, že příjem kofeinu je úzce spjat s výživovým stavem a pitným režimem jedince. Například plechovka oblíbeného Big Shock energy drinku obsahuje 160 mg kofeinu.

  • pro věk 4–8 let je to zhruba 15 mg/den
  • pro věk 9–13 let je to zhruba 26 mg/den
  • pro věk 14–19 let je to zhruba 61 mg/den

Kofein a kardiovaskulární problémy

Stará doporučení při výskytu vyššího a vysokého krevního tlaku byla v podobě okamžité stopky pro pití kávy. Jasně, kofein zvyšuje krevní tlak na zhruba další 3–4 hodiny, ale tento efekt se snižuje s pravidelným pitím kávy. Příjem kofeinu ve výši 3 mg/kg tělesné hmotnosti u lidí, kteří běžně pijí kávu, je spojen s průměrným zvýšením systolického krevního tlaku o 4 mm/Hg a dyastolického tlaku o 3 mm/Hg. 

U lidí, kteří nejsou běžně zvyklí pít kávu, jednorázová dávka kofeinu ve výši 250 mg vedla ke zvýšení systolického tlaku o 14 mm/Hg a systolického tlaku o 10 mm/Hg. Z toho vyplývá, že jedno obyčejné espresso na náš krevní tlak nebude mít nikterak zásadní vliv (Mort & Kruse, 2008; Renda et al., 2012; Robertson et al., 1978).

Stanovená hodnota pro bezpečný příjem kofeinu v rámci 400 mg/den nezvyšuje riziko srdečních onemocnění. Lidé s vysokým krevním tlakem a s existujícími kardiovaskulárními problémy by měli příjem kofeinu omezit. A na kolik? To je záležitostí dalšího výzkumu, závisí to i na závažnosti stávajícího onemocnění a konzultace s lékařem (Wikoff et al., 2017).

  • Existuje určité procento lidí, kteří jsou na příjem kofeinu citlivější (“pomalí metabolizátoři”). Jejich příjem by měl být také o něco menší, než je plošně doporučovaný horní limit 400 mg za den.
  • V případě kardiovaskulárního onemocnění omezte příjem zbytečných zdrojů kofeinu, jako jsou energetická nápoje a slazené limonády ve stylu Coca‑Coly, a konzultujte příjem kofeinu se svým lékařem.
Muž a žena pijící kávu při práci

Co se stane, když přijmeme vysoké množství kofeinu?

I kofein pro nás může být nebezpečný ve větších dávkách a ano, na předávkování kofeinem můžeme i zemřít. Toxicita kofeinu se začíná projevovat pro 60kilogramovou osobu zhruba kolem 1 gramu. Takového množství máme šanci docílit, pokud pijeme kávu, energy drinky a používáme často kofeinové suplementy. 

  • Jako projevy předávkování kofeinem můžeme pozorovat: bušení srdce, třes, nervozitu, bolesti hlavy, neklid, nevolnost, zažívací obtíže a zvracení.
  • Těžké otravy mohou vyvolat: epileptický záchvat, poruchy srdečního rytmu, poruchy vědomí a smrt.
  • Smrtelná dávka kofeinu: pro 60kilogramového člověka může být kolem 9 gramů kofeinu (Temple et al., 2017; Yen & Ewald, 2012).
  • Příjem kofeinu ve výši 15 mg/kg tělesné hmotnosti je považován za toxický.
  • Dávka kofeinu ve výši 150 mg/kg tělesné hmotnosti může být již smrtelná.
  • Při předávkování kofeinem je doporučený klid, dostatečná hydratace a v případě podezření na požití větší dávky kofeinu je nutná hospitalizace.

V následujícím článku jsme pro vás rozebrali Jaký má kofein vliv na naše tělo a na naše zdraví a jak dokáže pomáhat při sportovních aktivitách.

Co si z toho vzít?

Pokud nemáme pitný režim složený pouze z vody, tak do sebe přijímáme větší či menší množství kofeinu. Dlouhodobě bezpečná dávka kofeinu pro zdravé jedince je již zmíněných 400 mg za den. Toto množství lze velmi snadno překročit, pokud si nebudeme dávat pozor na to, co pijeme. 

V potaz bychom měli brát i obsah kofeinu v oblíbených spalovačích tuku a preworkout formulích, když si někdo dá dávku preworkoutu a spalovač k tomu, tak velmi pravděpodobně právě vyčerpal maximální denní dávku kofeinu a o 200 mg překročil doporučenou jednorázovou dávku kofeinu a mohl by během tréninku pocítit bušení srdce, nevolnost a bolest hlavy. Lepší variantou je předtréninkovka odpolední, která je bez stimulantů.

Pozorně bychom si také měli číst popisy výrobků, protože se nám může stát, že si omylem můžeme koupit kávový koncentrát na přípravu třeba 20 káv v domnění, že se jedná o kávu. Pak by nám do zpěvu moc nebylo a trpěli bychom projevy intoxikace kofeinem. Zároveň mějme na paměti, že existují i další látky, které zatěžují kardiovaskulární soustavu. S jejich příjmem bychom měli zacházet opatrně. 

Můžeme zde jmenovat u nás v doplňcích stravy zakázaný Yohimbine a další zakázané stimulanty. Zdá se však, že synefrin nemá vliv na kardiovaskulární soustavu, takže jeho užívání společně s kofeinem se podle Stohse, (2017) nemusíme obávat. S kofeinem zacházejme stejně opatrně jako s ohněm, protože se můžeme velmi rychle spálit.

Opravdu káva s mlékem škodí zdraví a způsobuje trávicí potíže?
Opravdu káva s mlékem škodí zdraví a způsobuje trávicí potíže?
Poškozuje káva s mlékem naše zdraví tak, jak nám tvrdí někteří "odborníci"? Pojďme se na tohle často diskutované téma podívat odborným okem.
Čím nahradit kávu? Poznejte 7 alternativ kávy
Čím nahradit kávu? Poznejte 7 alternativ kávy
Lze nějak nahradit oblíbenou kávu? Ano! Máme pro vás 7 alternativ kávy, které vám spolehlivě vlijí novou dávku energie do žil. Které to jsou?
Jak pomáhá kofein hubnout?
Jak pomáhá kofein hubnout?
Když jde při hubnutí do tuhého a kilogramy se drží jako klíšťata, každá pomoc přijde vhod. Jak moc nám pomůže kofein a z jakých zdrojů čerpat?
Středomořská dieta: zachrání nás před depresemi?
Středomořská dieta: zachrání nás před depresemi?
Deprese a psychické problémy dokážou pořádně znepříjemnit život. Může nás před nimi správná strava ochránit?
Jak fungují spalovače tuku a které jsou nejlepší?
Jak fungují spalovače tuku a které jsou nejlepší?
Mají spalovače tuku doopravdy smysl, nebo na nás jejich výrobci jen zkouší vydělat? Za které jen vyhazujeme peníze z okna?
Jak správně vybrat a použít spalovač tuku?
Jak správně vybrat a použít spalovač tuku?
Spalovač tuku vám sám o sobě tuky nespálí, ale pomůže vám s tím. Jak opravdu používat spalovač tuku pro efektivní hubnutí?
Káva a její účinky na zdraví. Škodí, nebo prospívá?
Káva a její účinky na zdraví. Škodí, nebo prospívá?
Otázka skoro stejně stará jako ta o slepici a vejci, ale v tomto případě se pravdě blížíme mílovými kroky. Je pro nás pravidelné pití kávy zdravé? Jaké benefity pro nás z pití kávy plynou a kdo by měl své kávové dýchánky omezit?
Kofein: jaký vliv má na naše zdraví a pomůže nám při sportu?
Kofein: jaký vliv má na naše zdraví a pomůže nám při sportu?
Kofein v podobě kávy či čaje si lidé zamilovali napříč celým světem. Je ale tento návyk zdravý? A jak je to s vlivem kofeinu na sportovní výkonnost?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?