Kolik tuku můžeme reálně přibrat během Vánoc?

15. 12. 2021
Komentáře
1
Kolik tuku můžeme reálně přibrat během Vánoc?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Po roce se opět blíží období Vánoc a konce roku. Pro někoho svátek klidu, pro mnoho spíš svátek pořádných porcí jídla, kterému se přes rok vyhýbáme. Nalijme si ale čistého vína. Opravdu můžeme za těch pár dnů nabrat třeba až několik kilogramů tělesného tuku a pohřbít tak naši celoroční snahu o štíhlou linii? Právě to rozebíráme v dnešním článku. 

Kolik energie obsahuje lidská tuková tkáň? Je to málo, nebo hodně?

Naše tělo nadbytečnou energii ukládá v podobě tělesného tuku. Tuková tkáň však neobsahuje 100% čistý tuk, jak bychom si mohli myslet. Ze studií vyplývá, že tuková tkáň obsahuje cca 85 % tuku, cca 10–12 % vody a zhruba 2–3 % bílkovin. Pokud víme, že 1 g tuku poskytuje 9 kcal, lehkou matematikou zjistíme, že kilogram lidské tukové tkáně obsahuje energii asi 7 700 kcal.

Jak těžké je během Vánoc dosáhnout kalorického přebytku 7 700 kcal?

Seznamte se s Kubou a Eliškou. Právě na nich si ukážeme, jak moc bychom se v jídle museli snažit, abychom za svátky nabrali několik kilogramů tělesného tuku. 

Kuba vážící 80 kg pro udržení své tělesné hmotnosti potřebuje denně přijmout 3000 kcal (12 800 kJ), zatímco drobnější Eliška (65 kg) 2200 kcal (9 250 kJ). Oba si přes Vánoce chtějí rozumně dopřát, což je v pořádku. Nemají problém dát si nějaké to vánoční cukroví, štědrovečerního kapra s bramborovým salátem, nebo vánočku. Zároveň to však nijak nepřehání a Vánoce rozhodně nevnímají jako záminku ke zbytečnému přejídání. 

obrázek z freepik.com

Jak jsou na tom po stránce kalorií oblíbená vánoční jídla?

  • Vánoční cukroví na 100 g obsahuje cca 400–550 kcal podle konkrétního druhu. Třeba u takových tradičních vanilkových rohlíčků se to pohybuje kolem 450 kcal (100 g), což je množství zhruba 10 kusů.

  • Vánočka je ve srovnání s cukrovím o něco méně kalorická a její energetická hodnota se pohybuje v rozmezí 300–350 kcal/100 g. Ta může ale ještě vzrůst, když si ji namažeme máslem či džemem a zapijeme pořádným hrnkem kakaa.

  • 250 g porce bramborového salátu (140–180 kcal/100 g) spolu se 150 g smaženého kapra (200–250 kcal/100 g) je asi 750 kcal.

Nabrat za Vánoce několik kilogramů tuku vyžaduje opravdu silný apetit

Pokud bychom vycházeli ze scénáře, že naši protagonisté by za 3 dny Vánoc měli nabrat 1 kilogram tukové tkáně, znamenalo by to pro ně teoreticky každý den dosáhnout energetického přebytku cca 2 570 kcal (7 700:3). 

Jak můžeme vidět, je to o něco více než jeden celý denní energetický příjem Elišky pro udržení hmotnosti (2 200 kcal) a zhruba 85 % denního udržovacího příjmu Kuby (3 000 kcal). Jinými slovy, aby Eliška za 3 dny nabrala kilo tuku, každý den by musela přijímat něco kolem 4 770 kcal (více než dvojnásobek jejího obvyklého příjmu) a Kuba cca 5 570 kcal (téměř dvojnásobek jeho obvyklého příjmu). K tomu už je potřeba pořádný apetit.

Reálně to bude ještě o něco více, protože náš organismus stojí energii navíc i samotný proces tvorby tělesného tuku z nadbytečně přijímaných živin. 

Kolik vánočního cukroví bychom museli v energetickém nadbytku sníst, abychom přibrali kilogram tuku?

A jak by tato energie navíc vycházela např. v cukroví? Když vezmeme v potaz, že kilogram tukové tkáně dokáže uskladnit 7 700 kcal a 100 g cukroví obsahuje v průměru asi 450 kcal, musel by v energetickém nadbytku každý sníst za 3 dny celkově asi 1,7 kg cukroví. To je zhruba 560 g cukroví na den, což jen pro představu vychází asi na 55 kusů 10g cukroví. Ještě jednou opakuji, že se stále bavíme o cukroví snězeném v energetickém nadbytku. 

Tohle nevnímejte jako posvěcení vánočního obžerství, ale spíše jako zamyšlení nad tím, kolik tuku je reálné během Vánoc skutečně nabrat.

obrázek z istockphoto.com

Jak je tedy možné, že po Svátcích máme často nějaké to kilo navíc?

Oblíbené vánoční dobroty na tom po stránce kalorií nejsou až tak tragicky. Rozhodně to tedy nefunguje tak, že po snězení několika kousků cukroví nebo po poctivé štědrovečerní večeři se najednou automaticky probudíme o pár kilo těžší. Jde o celkový energetický příjem a výdej, který si i během Vánoc můžeme celkem snadno udržovat. Třeba tak, pokud zvýšíme nebo alespoň udržíme typickou fyzickou aktivitu, nebo lehce snížíme naše porce dalších denních jídel. Navíc tyto vánoční pochutiny jíme často místo našeho obvyklého jídelníčku, takže jimi vlastně nahrazujeme svůj normální energetický příjem z běžných potravin.

Nabraná hmotnost často nebývá jen tělesný tuk

Na druhou stranu mnozí z nás se po Vánocích skutečně ocitnou o něco těžší. Na svědomí to může mít nabraný tělesný tuk (ano, sice to nemusí být hned několik kilogramů, ale pár stovek gramů klidně), ale také zvýšený obsah tráveniny ve střevech, zvýšené zásoby glykogenu ve svalech (zásobní forma sacharidů) nebo lehce zvýšená tělesná voda vázaná na svalový glykogen a zadržená voda kvůli zvýšené konzumaci slaných potravin.

Co si z toho vzít aneb několik vět závěrem

Přibírání tělesného tuku je pomalý proces. Pokud o Vánocích úplně nerezignujete na svůj jídelníček a celé dny nestrávíte jen bezuzdným přejídáním bez pohybu na gauči u televize, prakticky není možné, abyste nabrali přes svátky několik kilogramů tuku a zruinovali si tak celoroční formu.

Nabranou hmotnost však skutečně z části může reprezentovat tělesný tuk, větší podíl ale zpravidla představuje zvýšený obsah trávicího ústrojí nebo zadržená tělesná voda, která po pár dnech postupně zmizí.

Pro ztrátu tohoto vánočního špíčku pak mnohdy další dny stačí vrátit se ke zdravějšímu životnímu stylu a lehce odlehčit jídelníček. Pokud však víte, že máte s přibíráním o Vánocích problém a nabraná kila se vám poté za celý rok už nedaří shodit, lehké zamyšlení se nad vašimi stravovacími návyky během Vánoc určitě neuškodí.

13 tipů, jak nepřibrat o Vánocích
13 tipů, jak nepřibrat o Vánocích
"Ach jo, Vánoce, zase ztloustnu minimálně o 3 kila.." Poznáváte se v tom? Pak by vám neměly uniknout naše tipy, jak přes Vánoce nepřibrat, a přesto si je užít naplno.
6 jednoduchých tipů, jak si užít Vánoce bez přibírání
6 jednoduchých tipů, jak si užít Vánoce bez přibírání
Jak si užít Vánoce a nenechat se strhnout přejídací mánií? Zároveň proč vánoční hodování může být pro náš trénink a životní styl přínosem? Pojďme se na konec roku podívat pěkně zblízka a probrat letošní strategii!
Kolik energie obsahuje kilogram tuku a jak ho lze spálit?
Kolik energie obsahuje kilogram tuku a jak ho lze spálit?
Kila nejdou tak rychle, jak jste si představovali? Pojďme se podívat na to, kolik energie obsahuje tuková tkáň a jakou rychlostí ji můžeme rozumně redukovat.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Jak zjistit procento tuku v těle?
Jak zjistit procento tuku v těle?
Procento podkožního tuku je jedním z ukazatelů, které prozradí mnoho o našem fyzickém stavu a tělesné kondici. Jak ho přesně zjistit?
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.