Kolik vody denně musíme vypít?

Komentáře
Kolik vody denně musíme vypít?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Už dlouho slýcháme z každé strany, že bychom měli dostatečně pít. V poslední době se však čím dál více objevují názory, které říkají, že pitný režim je pouze výmysl, který dobře vydělává výrobcům nápojů. Má, nebo nemá pitný režim opodstatnění?

Co se v dnešním článku dočteme?

  • Že bez vody bychom to nebyli my, protože více než polovinu našich těl tvoří voda
  • Kolik tekutin bychom měli za den zhruba vypít a kdy dbát na vyšší množství?
  • Jestli se do pitného režimu počítají pouze "lahve s vodou"
  • Jestli se stačí řídit pouhým pocitem žízně

Vodu k životu potřebujeme! Její nedostatečný příjem znamená problém...

50–60 % těla dospělého člověka tvoří voda. Máme ji v každé buňce, ve vodě se odehrávají téměř všechny metabolické procesy, zabezpečuje nespočetné množství tělesných funkcí. Naše krev je taky z podstatné části voda.

Při dehydrataci, kdy má organismus vody nedostatek, hrozí zdravotní problémy. Hůř se vylučují odpadní látky, snižuje se soustředěnost, schopnost regulace tělesné teploty, ozývají se bolesti hlavy a snižuje se sportovní výkonnost. Již při ztrátě více než 1–2 % vody dochází ke zhoršení výkonu. Ztrátu 4 % a víc pocítíme již jako významně zhoršený výkon.

Netřeba zapomenout, že stejně, jako přijímáme a vydáváme energii, dochází i k příjmu a výdeji vody. Dospělý člověk s mírnou fyzickou aktivitou v mírných klimatických podmínkách vyloučí denně zhruba 2600 ml vody. Vodu, kterou vyloučí, musí následně nějak získat zpátky.

Voda je jednou z nepostradatelných živin. Náš organismus si ji do určité míry umí vytvořit sám při metabolizaci živin (sacharidů, tuků, bílkovin). Jedná se však pouze o 250–600 ml/den a se zbytkem mu musíme pomoct my sami. Není proto trošku zvláštní tvrdit, že pít nepotřebujeme?

Kolik vody denně musíme vypít?

Kolik tekutin bychom měli za den +- vypít a kdy je potřeba pít více? 

Téměř všem notoricky známé "s ničím to netřeba přeháněť" platí rozhodně i pro pitný režim. Šest litrů denně není množství, které bychom my, obyčejní smrtelníci, běžně potřebovali. Tak výrazně zvýšený příjem tekutin bude možná potřebovat běžec v den půlmaratonu, jinak je to však spíše na škodu než k užitku.

Kolik však vypít, abychom nešli do extrémů, ale přitom pokryli naši potřebu? Vodu ztrácíme, i když nesportujeme, a je potřeba ji doplnit. Obecné doporučení říká, že dospělý člověk by měl denně přijmout 30–45 mililitrů tekutin na kilogram své hmotnosti.

Kolik mililitrů to dělá vám? Vynásobte svoji hmotnost uvedeným číslem a zjistíte přibližné množství tekutin, které byste měli denně přijmout. Přibližné, protože potřeba tekutin se dále odvíjí od vaší fyzické aktivity, aktuálního počasí či zdravotního stavu.

Doporučení pít osm sklenic tekutin denně sice postrádá individuální potřebu každého z nás, říká nám však, že bychom měli pít v menších dávkách několikrát denně. A to je skutečně vhodnější, než celý den nepít a pak si dopřát nárazově litr vody. Naše ledviny si dokážou za hodinu efektivně poradit s přibližně 0,7–1 litrem tekutin. Při extrémně vysokých jednorázových dávkách pak hrozí až tak nebezpečné problémy, jako je například edém (otok) mozku.

Sportovcům často nestačí pít pouze vodu! Potřebují doplňovat i vypocené elektrolyty

Takového "předávkování" je běžně těžké dosáhnout. Větší pozor by si však měli dávat sportovci, kteří doplňují po dlouhém vytrvalostním výkonu hodně tekutin najednou. Tehdy je vhodné vyměnit vodu za sportovní nápoje s obsahem sodíku a jiných elektrolytů.

Během sportovní aktivity se zbavujeme vody mnohem více (pocení), než když jsme v klidu. Ztráty závisí na intenzitě a délce tréninku, teplotě prostředí či individuálních rozdílech sportovců. Sportovec může ztratit 0,3–2,4 l vody za hodinu. Vyloučené tekutiny je třeba doplnit. Nepodceňujte proto jejich dostatečný příjem jak během, tak i předpo tréninku. V průběhu cvičení vypijte přibližně 0,4–0,8 l/ hod, přičemž zvolte takové množství, které vás v tréninku neomezí. Již jít trénovat s pocitem žízně, je špatně. 

Rekreačnímu sportovci, který nemá takové nároky jako profesionál, stačí zvýšit celkový příjem o několik stovek mililitrů. Jako dobrý ukazatel stavu hydratace slouží barva moči. Když je mírně nažloutlá, až téměř průhledná, jsme hydratovaní dostatečně. Většinou si vystačíme s pitím vody, když však trvá intenzivní aktivita déle než hodinu, je vhodné zařadit i iontové sportovní nápoje. Spolu s vodou se ztrácí také elektrolyty (sodík, draslík…), které čistou vodou nedoplníme. 

Kolik vody denně musíme vypít?

Žízeň je spíše již takovým voláním o pomoc...

Žízeň slouží k tomu, aby nám řekla, kdy je potřeba se napít. Když nejsme žízniví, pít netřeba. Ano, nebo ne? Když máme žízeň, můžeme si to přeložit spíš jako volání o pomoc. Naše tělo již ztratilo dost vody, a proto, aby ji doplnilo a předešlo problémům, když je to ještě možné, pověřuje žízeň, aby doplnění tekutin "obstarala." Když jsme žízniví, naše tělo je již mírně dehydratované. Jedná se o jakési upozornění na problém, ke kterému nemuselo dojít, pokud bychom předtím dostatečně pili.

V některých případech se dokonce ani na tuhle berličku nedá spolehnout. Staří lidé mají snížený pocit žízně, někdy téměř žádný. Neznamená to však, že nemusí pít!

Zhruba pětinu pitného režimu hravě sfoukneme v podobě jídla

Tekutiny nezískáváme jenom z nápojů. Kolem 20 % denního příjmu nám poskytuje potrava. U někoho je to více, u někoho méně, záleží na tom, jaké potraviny se v jídelníčku objevují. Rostlinné potraviny jsou obecně bohaté na vodu, a to zejména zelenina a ovoce. Když uvaříte rýži nebo brambory, taky se stanou dobrým zdrojem vody. Mléko, i když je považováno za potravinu, tvoří z devadesáti procent voda.

Vypočítali jste si již svoji přibližnou potřebu tekutin? 

Ta v sobě skrývá i vodu přijatu potravou. Když vynásobíme hmotnost 70 kg člověka potřebou 35 ml/kg hmotnosti, získáme 2450 ml. Zhruba 20 % z toho (490 ml) je podíl, který příjme ze stravy. Pro vypití proto zůstávají pouze necelé 2 litry... 

Kolik vody denně musíme vypít?

Pít, či nepít, to je oč tu běží...

  • Dokonce i během deštivého sychravého dne se náš organismus zbavuje tekutin, které následně potřebuje zpět.
  • Tekutiny proto přijímat potřebujeme. Vypít běžně 6 litrů denně, je však opravdu extrém.
  • Dospělý člověk si může vynásobit svoji hmotnost číslem 30–45 a výsledkem je jeho orientační denní potřeba tekutin (v mililitrech).
  • Potřeba se zvyšuje s fyzickou aktivitou či teplými klimatickými podmínkami.
  • Potřeba tekutin však neznamená pouze množství, které musíme vypít, protože voda se také nachází v naší stravě.
  • Při výběru vhodných tekutin vítězí určitě čistá voda. Pozor na slazené nápoje, které obsahují obrovské množství cukru. Z jedné litrové lahve můžeme získat i více než 100 gramů cukru, což je obrovské číslo!
Dokáže bájná voda s citrónem umocnit spalování tuku?
Dokáže bájná voda s citrónem umocnit spalování tuku?
Pití vody s citrónem se stalo doslova fenoménem zdravého životního stylu, má v něm ale svoje místo? Je efektivní ve vztahu k vašemu zdraví, nebo dokonce ke spalování tuku? Možná ano. A možná to ani tolik nesouvisí právě s citrónem. Co tedy všechno voda s citrónem umí?
Jakým způsobem ovlivňuje zadržování vody hubnutí?
Jakým způsobem ovlivňuje zadržování vody hubnutí?
Opravdu nemůžeme zhubnout kvůli zadržování vody, nebo je to jeden z další řady nekončících fitness mýtů?
Fresh, nektar, džus z koncentrátu. Pijeme ovoce, nebo cukr a aromata?
Fresh, nektar, džus z koncentrátu. Pijeme ovoce, nebo cukr a aromata?
Někdy nám masová média dokáží předhodit senzační titulky zpráv, ale realita je poněkud skrytá mezi řádky. Zjistěte s námi, proč džusy nepatří pod škatulku zdravé výživy a proč bychom svoje ovoce měli jíst, nikoliv pít. A jednou pro vždy si ujasníme, že džus ovlivňuje hladinu krevního cukru.
Sacharidy: kolik jich denně přijmout?
Sacharidy: kolik jich denně přijmout?
Sacharidy patří mezi tři základní makroživiny v naší výživě. Jejich příjem je však v poslední době až zbytečně démonizován. V dnešním článku si proto představíme moderní výživová doporučení pro příjem sacharidů v našem jídelníčku.
Kolik tuků denně bychom měli přijmout?
Kolik tuků denně bychom měli přijmout?
Vliv tuků na zdraví a jejich příjem patří stále mezi nejdiskutovanější témata ve výživě. Pojďme se tedy společně podívat na výživová doporučení a zjednodušit si je tak, aby je každý mohl uvést do praxe.
Fakta místo dohadů! Kolik bílkovin máme jíst a kolik jich skutečně využijeme?
Fakta místo dohadů! Kolik bílkovin máme jíst a kolik jich skutečně využijeme?
Čím víc, tím líp, anebo maximálně 30 gramů v jednom jídle? Dnes se konečně dozvíme pravdu!
Elektrolyty ve sportu: jak je správně doplňovat?
Elektrolyty ve sportu: jak je správně doplňovat?
Ztráty některých elektrolytů mohou být při fyzické aktivitě takové, že se již vyplatí myslet na jejich doplnění. V tomto článku se dozvíš, u jakých aktivit má smysl to řešit a jakým způsobem elektrolyty doplňovat.
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim má vliv (bez nadsázky) na vše kolem vašeho života. Nedostatek vody sami na sobě poznáte celkem snadno, dobře se cítit totiž rozhodně nebudete. Jak by ale měl váš optimální příjem tekutin vypadat?
Pijete dostatečně? 7 překvapivých příčin dehydratace
Pijete dostatečně? 7 překvapivých příčin dehydratace
Věděli jste, že mírná dehydratace má vliv mimo jiné i na výkon? Podívejme se na zoubek tomu, kolik pít a být v suchu. Tedy, v tomto případě spíš ve vodě.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?