Koronavirus vs. ceny ovoce a zeleniny: Jak moc si připlatíme?

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný 15. 5. 2020
1 Uložit článek
Koronavirus vs. ceny ovoce a zeleniny: Jak moc si připlatíme?

Pandemie spojená s onemocněním COVID-19 převrátila svět naruby. Těžce zasáhla přední evropské vývozce ovoce a zeleniny a uzavřela hranice, takže se desetitisíce sezónních brigádníků nedostanou ke sběru ovoce a zeleniny. Jak to ovlivní český trh a máme se bát nedostatku ovoce a zeleniny?

Vypěstovat, sklidit, dovézt – letos bude vše o trochu obtížnější

Sportovec, který nejí brokolici? Možná tak v pohádkách… anebo v roce 2020, kdy spotřeba brokolice (a dalších druhů zeleniny) dostane v Česku nejspíš tvrdou ránu – zdražila totiž o mnoho desítek procent.

Ne že by snad jarní ceny zeleniny patřily během roku mezi ty nejlacinější, ovšem letošní rok se dost pravděpodobně dostane do historických výšin, už teď totiž zelenina podražila oproti předchozím rokům v průměru o 30–40 %.

 • Rajčata v dnešních dnech nekoupíme pod 60 Kč za 1 kg (před dvěma lety to bylo asi za 45 Kč/kg).
 • Papriky dokonce u některých řetězců atakují a přesahují magickou hranici 100 Kč za 1 kg (před dvěma lety jsme je mohli mít asi za 57 Kč/kg).
 • Třešničkou na dortu jsou ceny květáku, který se sem v jarních měsících dováží zejména z Francie – v některých obchodech se totiž kilový kus vyšplhal až na hranici 99 Kč.

Koronavirus vs. ceny ovoce a zeleniny: Jak moc si připlatíme?
obrázek z unsplash.com

A kdo za to může? Důvodů je hned několik

1. Chybí sběrači ovoce

Vyjet za hranice, nabrat nové zkušenosti, procvičit jazyk a ještě si něco vydělat – to je hlavní motivace cestovatelů-sběračů, kteří však letos budou muset zůstat za zavřenými hranicemi.

Ve Španělsku chybí asi 70–80 tisíc brigádníků, Francie s Itálií postrádá asi 200–250 tisíc pomocníků. Nesklizené plody tak čekají dva možné osudy, buď zůstanou nesklizené, nebo je sklidí lokální pracovníci a brigádníci.

Ti jsou ovšem dražší a také podstatně méně spolehliví oproti zahraničním sběratelům. Své o tom ví také zástupce federace francouzských národních producentů Luc Barbier, který se svěřil listu Financial Times. Ten z místních musel nabrat na své pole téměř dvakrát více lidí než v předchozích letech, jelikož mnoho z nich práci na poli dlouho nevydrží a raději si požádají o státní dávky.

A i když někteří čeští ekonomičtí géniové přicházejí s levným elegantním řešením, jak zapřáhnout studující vysokoškoláky na chmelnicích, nejspíš se zdražování stejně nevyhneme.

2. Koruna vůči euru oslabuje

Strach z následků pandemie COVID-19 zasáhl také kurzové trhy, kde si česká měna připsala oslabení vůči hodnotě eura asi o 10 %.

A jelikož Česká republika nedokáže pokrýt místní poptávku po ovoci a zelenině z vlastní produkce (a už vůbec ne v jarních měsících) a obchoduje se státy v eurech, tak se ten dovoz také o pár korun prodraží.

3. Situaci v letošním roce nezlepšuje ani počasí

Poslední roky již tradičně, i když letos přece jen ještě o trochu víc, sucho sužuje českou krajinu. Ani ovoci, ani zelenině to samozřejmě neprospívá. Když se k tomu přičtou následky jarních mrazíků, je zřejmé, že i nepříznivé klima v letošním roce povznese ceny ovoce a zeleniny o pár procentních bodů.

Vždyť jen na meruňkách se podle slov předsedy Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka mráz vyřádil se škodou 50–80 milionů korun.  

Jak se poprat s dostatkem ovoce a zeleniny v letošním roce?

Konzumovat v letošním roce méně ovoce a zeleniny? To by asi nebyl ten nejlepší nápad, jak se starat o naše zdraví.

Dostatečný příjem ovoce a zeleniny je totiž důležitý ochranný faktor před vznikem kardiovaskulárních a nádorových onemocnění a zároveň z minulých let víme, že pokud jde o spotřebu ovoce a zeleniny, jako Češi stále máme co zlepšovat (především v té zelenině).

Jak situaci řešit?

 1. Vypěstujte si domácí zeleninu. Je nejvyšší čas na pořádný nákup semínek a sazeniček, pokud máte zahrádku nebo balkon, ozdobte si je paprikami, rajčaty, lilky nebo cuketami, které díky tomu budete mít během léta denně na dosah ruky.
 2. Podpořte lokální pěstitele. Když to nejde z Itálie a Španělska, zvládneme to sami. Sice si budeme muset počkat o pár týdnů déle, ale i v Česku dokážeme z velké části uspokojit místní poptávku po zelenině a některých druzích ovoce. Vsaďte na lokální farmářské trhy, vybírejte české dodavatele a třeba si i ve svém okolí najděte oblíbeného farmáře, který vám zajistí plody v té nejvyšší kvalitě. Odejdete mj. také s dobrým pocitem, že jste podpořili lokální ekonomiku a české zemědělce. 

 3. Vsaďte na sezónní druhy ovoce a zeleniny. Teď sice za kilo paprik dáme skoro stovku, ale co v srpnu? Nakupovat ovoce a zeleninu přímo během sklizně je nejlepším způsobem, jak se dostat k plnohodnotným plodům za nejlepší ceny

Držte se proto sezónních plodin a máte vyhráno.

 • Květen už může být ve znamení letošních čerstvých kedluben, ředkviček, těšit se můžete také na chřest.

 • Červen s sebou přináší sezónu jahod, k dostání však již bude také čerstvý listový salát nebo brokolice.

 • Červenec a další letní měsíce již budou doprovázet čerstvé papriky, cukety a mnoho dalších druhů ovoce.

Koronavirus vs. ceny ovoce a zeleniny: Jak moc si připlatíme?

Co si z toho vzít?

Je pravděpodobné, že letošní pandemie COVID-19 zamíchá s cenami v supermarketech, výjimkou nebude (a není) ani prodej ovoce a zeleniny. Ty jsou již teď často o 30–40 % dražší než v minulých letech a prozatím výhled do dalších dnů není příliš optimistický.

Berme letošní rok jako příležitost podpořit české pěstitele, kteří jsou už teď vystaveni krizové situaci, během které markantně chybí pracovní síla ke sklizni. Díky lokálním zemědělcům se můžeme dočkat příznivějších cen, a navíc se dostaneme k plodům, které zůstaly na stonku až do úplného dozrání.

Každý přece pozná rozdíl mezi dozrálým rajčetem místního původu oproti tomu dovezenému...

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
11 Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________