Ledování obličeje: mýtus, nebo babská rada nad zlato?

ověřil/a RNDr. Tomáš Novotný a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáře
Ledování obličeje: mýtus, nebo babská rada nad zlato?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Skin icing neboli ledování obličeje je kryoterapeutické ošetření, při kterém je pokožka vystavena extrémně nízkým teplotám po dobu několika minut.
  • Říká se, že má řadu výhod v péči o pleť, včetně zklidnění zarudnutí, exfoliace a eliminace otoků.
  • Ledování obličeje je známým a populárním kosmetickým postupem využívaným všude po světě, jenž navíc díky vymoženostech, jako jsou ice rollery, stále nabírá na oblibě.

Ledování obličeje patří mezi populární babské rady pomáhající proti otokům obličeje. Existují k těmto hypotézám ale nějaké vědecké důkazy? Odpověď i další zajímavosti se dozvíte v tomto článku!

Jak to funguje?

Aplikace chladu nebo konkrétně ledu na určité oblasti těla za účelem zdravotních benefitů je známá pod jménem kryoterapie. Běžně se používá jako ověřený nástroj pro léčbu pohmožděnin, konkrétně ke:

  • zmírnění bolesti dočasným snížením nervové aktivity
  • zmírnění otoků snížením průtoku krve
  • urychlení funkčního zotavení podporou hojení měkkých tkání

Existují ale i zastánci tzv. “skin icing”. Ti tvrdí, že námraza ledu společně s obličejovou masáží navíc podporují další benefity:

  • odstranění otoků, zejména kolem očí
  • snížení mastnoty
  • zmírnění akné
  • zklidnění spálenin od slunce
  • snížení otoků a zánětů, včetně vyrážek
  • redukci známek stárnutí
  • podpory zdravého lesku pokožky

Tato tvrzení jsou podepřena pouze neoficiálními důkazy. Neexistuje žádný definitivní klinický výzkum, který by naznačoval, že ledováním můžete tyto stavy na 100 % (vy)řešit.

Přesto se jedná o populární trik, který využívala už například ruská císařovna Kateřina Veliká – každé ráno přikládala kostky ledu na obličej, krk a dekolt, aby její pleť získala zářivý vzhled. Pokud víte, že pro vás tento fígl funguje, určitě není nic špatného na tom jej stále využívat. A v případě, že si nejste jisti, můžete přečíst a vyzkoušet níže vypsané tipy!

Potenciální benefity

  • Snížení otoků: Americká akademie oftalmologie potvrzuje, že pomocí studeného obkladu můžete snížit váčky pod očima. Aplikace ovšem nemá trvat déle než 20 minut a mezi pokožkou a ledem musí být vždy dostatečná bariéra. Podle webu Healthline by účinnou kombinací měla být kryoterapie společně s antihistaminiky nebo protizánětlivými léky.
  • Pomoc při nadměrné tvorbě akné: zastánci ledování naznačují, že může zpomalit zánět a minimalizovat kožní póry, čímž se snižuje nadměrná produkce mazu. Vzhledem ke své protizánětlivé povaze je ale pravděpodobnější, že led pomáhá při zánětlivém akné, tedy:
    • cystám
    • uzlinám
    • pustulám
    • papulám
  • Rozjasnění pleti: se stažením pórů souvisí i tento bod. Námraza z ledu stahuje krevní cévy, což jednoduše a efektivně rozzáří i vyhladí vaši pleť a podpoří její mladistvý vzhled.
  • Minimalizace skvrn: led může pomoci také se zarudnutím pupínků nebo při zklidnění podrážděné pokožky. Oteklá kůže zpravidla ztěžuje lokálním krémům přístup k bakteriím uvnitř pórů. Námraza oproti tomu díky exfoliaci pomáhá antibakteriálním látkám a lokálním antibiotikům dostat se přímo do pórů.
  • Exfoliuje pokožku: obličejová kryoterapie může přispívat k odstranění vnější vrstvy odumřelých kožních buněk a stimulací nových pod ní – pro jejich rovnoměrnější růst.
  • Zdarma a snadno proveditelné: pokud neinvestujete do dražšího ice rolleru, je ledování obličeje levnou záležitostí. Navíc na tuto metodu nepotřebujete ani tolik cviku, což z ní dělá snadno dostupný způsob péče o vaši pleť.
Ledování obličeje: mýtus, nebo babská rada nad zlato?
Image by Freepik

Jak na ledování?

Zastánci ledování doporučují masírovat obličej krouživými pohyby čtyřmi nebo pěti kostkami ledu v měkké bavlněné látce. Lze to provádět i několikrát denně. Navrhovanými a oblíbenými místy pro masáž jsou čelist, tváře, čelo a oční okolí. Jestliže máte ale jinou část, na níž byste se chtěli zaměřit, rozhodně můžete.

Tipy pro snazší a příjemnější rutinu

Obzvláště v případě, že máte citlivější pleť, proberte ledování napřed s lékařem nebo jiným odborníkem. Pokud od svého zdravotníka dostanete zelenou, nic vám nebrání se do toho pustit! Jak na to?

  • Kostky ledu, jež budete na obličej používat, dejte do čisté, vydezinfikované misky. Určitě je nepokládejte například na kuchyňskou linku nebo noční stolek.
  • Před samotným ledováním si obličej vždy umyjte.
  • Obzvlášť důležitá je bariéra mezi ledem a pokožkou, tedy výše zmíněná, tenčí látka, která by měla být také pečlivě vyčištěna po každém použití.
  • Mějte po ruce jinou čistou žínku nebo kapesníček, abyste otřeli přebytečnou tekutinu, která by mohla odkapávat z vašeho obličeje.
  • Nedržte led na kůži příliš dlouho (na místa s akné či zarudnutím 5 minut, pod očima kolem 2 minut. Celkové masírování by nemělo zabrat více jak 10 minut). Dlouhodobé vystavení mrazu může mít za následek popálení ledem.

Hit ve formě ice rollerů

Pokud si přejete pozvednout tuto část své rutiny na vyšší úroveň, doporučujeme si pořídit ice roller, s nimiž se v poslední době roztrhl pytel v kamenných kosmetických obchodech i e‑shopech. Je to daleko jednodušší a pohodlnější cesta ledování obličeje než pomocí kostek a hadříků – tyto rollery stačí skladovat v mrazáku (izolované, aby se udržely v čistotě), vytáhnout je a můžete “válet”.

Při jeho používání se ujistěte, že jezdíte směrem nahoru, jako byste pokožku zvedali. Zároveň nerollujte příliš silně, ve skutečnosti byste neměli vyvíjet téměř žádný tlak, který by naopak mohl způsobit otlaky nebo podráždit pokožku. V očním okolí se pak zaměřujte spíše na části pod nimi, samotná oční víčka jsou poměrně citlivá a ledový váleček by pro ně nemusel být úplně to pravé.

Ice rollery bývají ovšem trochu dražší volbou než výše zmíněné kostky ledu, u kvalitnějších se cena pohybuje od 600 po 2000,-. Takže v případě, že si jej chcete pořídit se ujistěte, že na vás tato kosmetická metoda funguje.

Na co myslet?

Kryoterapie nemusí být pro každého tím pravým, obzvlášť v případě citlivější pleti nebo pokožky snáz reagující na změny teplot (například ty se sklonem k růžovce a studené kopřivce). Určitě je taky na místě myslet na výše zmiňovanou ochranu mezi ledem a kůží a dávat si pozor na čas, kdy je pokožka ledování vystavena. V případě jeho překročení hrozí popáleniny, omrzliny, v horších případech i poškození nervů. Nakonec určitě doporučujeme probrat tuto techniku s lékařem, dermatologem nebo jiným odborníkem, který vás vzhledem k stavu vaší pokožky navede na přesné kroky.

Co si z toho vzít?

Ledování pokožky obličeje je populárním trikem, který některým lidem pomáhá s otoky, ale třeba i s akné nebo podporou svěžího lesku. Tyto benefity sice nejsou podporovány klinickým výzkumem, ale existují neoficiální důkazy, které právě pomoc s problematickou pletí nebo oteklýma očima podporují. Eventuelně se můžete obrátit i na pomocníky v podobě ice rollerů, které jsou k dostání v mnoha kosmeticky zaměřených obchodech i webových stránkách. Předtím, než tuto metodu ale vyzkoušíte se vždy napřed poraďte se svým lékařem nebo jiným specialistou, obzvlášť pokud víte, že je vaše pleť citlivější.

Studené ruce a nohy: Jak se jich zbavit a kdy mohou značit problém?
Studené ruce a nohy: Jak se jich zbavit a kdy mohou značit problém?
Pocit ztuhlých a promrzlých končetin k zimě tak nějak patří a čas od času se mu po pořádné koulovačce nevyhne nikdo. Co ale dělat, když vás tato nepříjemnost trápí permanentně? A může být dokonce znakem nemoci?
Péče o pleť v zimě: 8 tipů pro zdravou a hydratovanou pokožku
Péče o pleť v zimě: 8 tipů pro zdravou a hydratovanou pokožku
Pokožka v chladnějším období trpí poměrně značnou ztrátou hydratace, což může vést k vysušení, zarudlosti i bolestivým exémům. V tomto článku vypisujeme jednoduché kroky, které můžete podniknout, aby vaše pleť vypadala stejně zdravě a hydratovaně po celý rok.
Jak zlepšit akné pomocí výživy? Co ho způsobuje?
Jak zlepšit akné pomocí výživy? Co ho způsobuje?
Souvislost mezi akné alias "uhráky" a mléčnými výrobky je často skloňovaná. Může někomu pomoci při léčbě akné vyřadit mléčné výrobky ze stravy, nebo máme pachatele hledat jinde?
Kolagen pro hezčí pokožku a pleť. Opravdu pomáhá?
Kolagen pro hezčí pokožku a pleť. Opravdu pomáhá?
Doplňky stravy na bázi kolagenu patří mezi nejprodávanější suplementy vůbec. Je ale jejich účinnost na zdraví pokožky prokazatelná?
Skincare jinak: na co se zapomíná při snaze o hezkou pleť?
Skincare jinak: na co se zapomíná při snaze o hezkou pleť?
Kokosový olej dobrý na vlasy a pleť, ale jak je to s ním ve výživě?
Kokosový olej dobrý na vlasy a pleť, ale jak je to s ním ve výživě?
Kokosový olej mnoho lidí považuje za hotový zázrak. Je ale opěvovaný právem, nebo pro nás představuje spíše riziko? Možná budete z výsledků odborných studií nemile překvapeni.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?