Wim Hofova metoda dýchání: ovládněte vlastní tělo

28. 10. 2021
Komentáře
3
Wim Hofova metoda dýchání: ovládněte vlastní tělo
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

V zimním počasí se většina z nás uchyluje k teplému čaji s medem, horké vaně, saunám, a pokud jsme tak ještě dosud nečinili, doplňujeme potřebnou dávku vitaminů. Přeci jen je tu období notoricky známé zvýšeným výskytem nachlazení, nemocí a dalších komplikací, které nikdo nemáme rádi. 

Možná se dokonce v tomto období necítíme ve formě ani psychicky a pochmurné dny začínají mít pomalu vliv na naši výkonnost, soustředěnost nebo spánek. Co můžeme udělat pro zlepšení? Dnes se dozvíte o metodě, která pobláznila svět a zase trochu posunula diskuzi nad tím, kde končí hranice lidského těla. A jak může pomoci i vám?

Co se v dnešním "ledovém" článku dozvíme?

  • Kdo je Wim Hof a proč by mi zrovna jeho metoda mohla pomoci zlepšit celkové zdraví
  • Že pomocí metody ledového muže – Wima Hofa můžeme posouvat hranice lidského těla
  • Jak nám nervová soustava pomáhá přežít nebo nás nutí dát si po vydatném obědě dvacet
  • Proč se testování fyzických schopností Wima Hofa vymykalo realitě a co vše dokáže Hof s vlastním tělem
  • Jak prakticky podpořit své zdraví pomocí Wim Hofovi metody

Chlad je váš vřelý, srdečný přítel

Pokud bychom se na řešení této podzimní pochmurné situace zeptali jistého 58letého Holanďana se zajímavým jménem Wim Hof, odpověď by zněla jednoduše: 

"Zastavte se, dýchejte a udělejte z chladu svého přítele a učitele!"

Začíná vám to znít jako z nějaké ezoterické příručky dle hesla "pomoz si sám"? V tom případě ale ještě s názorem počkejte, protože tento trošku bláznivě působící chlapík s přezdívkou "Ice Man" způsobil v několika posledních letech malou revoluci v tom, jak dnešní medicína vnímá možnosti a hranice lidského těla.

Ledová životní cesta Wima Hofa vstříc záhadě moderní vědy a netušeným schopnostem

Když Wim Hofovi v roce 1994 tragicky zemřela manželka trpící depresemi (spáchala sebevraždu) a zůstal sám se čtyřmi dětmi, neměl moc času na truchlení. Musel se postarat o rodinu a život šel dál. Stále však hledal smíření a katarzi, praktikoval jógu, studoval různé filosofické směry, ale nic z toho mu nenabízelo odpovědi, které hledal. 

Wim měl již ale od dětství blízký vztah k chladu a otužování. Když tak jednou večer seděl na lavičce v parku a (dle jeho slov) se mu v hlavě honily desítky myšlenek, zpozoroval lehce zamrzlou hladinu blízkého jezírka. Bez delšího rozmýšlení se svlékl a přes křehkou vrstvu ledu se ponořil do mrazivé vody. První reakce byla jasná: tělo křičelo šokem, snažil se popadnout dech a vydržet bolest podobnou tisíci jehel zabodávajících se do jeho kůže.

Wim bolesti nepodlehl a po chvíli zjistil, že když se soustředí na hluboké dýchání, nastává něco, co se mu nedařilo meditací, četbou ani cvičením – jeho mysl byla prázdná, jeho tělo se uklidnilo a když z vody vylezl, cítil se klidný a relaxovaný. Nedalo mu to, a tak celý proces zopakoval druhý den. Výsledek byl naprosto stejný. S postupem času a znalostmi Tummo jógy sestavil metodu, která dnes nese jeho jméno a jejíž osvěta je jeho hlavním cílem.

Wim Hofova metoda dýchání: ovládněte vlastní tělo
obrázek z superhumanhealth.org

"Mou misí je, aby byl každý člověk silný, zdravý a šťastný“

Co je tedy na tomto muži natolik zajímavého, že jej podrobují testům známé univerzity? Proč vyvolal Wim Hof nebývalý celosvětový zájem o svou metodu? Sám tvrdí, že nejen on, ale každý člověk dokáže za pomocí speciálních dýchacích technik a kontrolovaného otužování vědomě ovlivnit autonomní nervový systém, a tím kontrolovat mnohé procesy ve svém těle.

Wim Hof dokáže vědomě ovládat autonomní nervový systém. Jedná se o zázrak?

Autonomní nervová systém (ANS) nebo také vegetativní systém je součástí periferního nervového systému. A jak už z názvu "autonomní" vyplývá, nelze jej ovládat vůlí. ANS zabezpečuje převod vzruchů mezi centrálním nervovým systémem (CNS) a efektorovými tkáněmi nezávislými na kontrole vůlí (hladká svalovina, srdeční sval, exokrinní žlázy…). 

Obsahuje aferentní neboli dostředivá vlákna, která hrají důležitou roli v regulaci homeostázy organizmu, větší pozornost se však soustřeďuje na studium eferentní (odstředivé) části skládající se ze dvou systémů. Sympatikus a parasympatikus. 

Sympatikus nám pomáhá přežít drsné podmínky

  • Sympatikus připravuje tělo na stresové situace: "Bojuj, nebo uteč!", tedy tzv. fight or flight mód, kterým reagujeme na akutní stres nebo ohrožení, přičemž tato reakce nám umožňuje přežít již od pravěku.
  • Co se stane, když před vámi stojí medvěd? Váš mozek tuto informaci vyhodnotí jako potenciální ohrožení a nastává reakce sympatiku v podobě rozšíření zornic (lepší vidění), redistribuce krve v tělním oběhu – vazokonstrikce v trávicím traktu (trávit teď zrovna nepotřebujeme), vazodilatace v mozku, srdci, plicích a kosterním svalstvu (abyste mohli co nejlépe reagovat, tedy bojovat, nebo utíkat), s redistribucí krve dochází také ke zvýšení krevního tlaku, zvýší se srdeční frekvence, síla stahu myokardu, zvýší se rychlost vedení nervového vzruchu myokardem a také citlivost srdce k nervovým podnětům.

Tato reakce je velmi užitečná, pokud nám hrozí nějaké jasné ohrožení. V dnešní době se však jasný nepřítel změnil v chronický všudypřítomný stres a z reakce, která nám dříve zachraňovala život, se stala reakce, která nám spíše škodí (vysoký krevní tlak, remodelace cév).

Parasympatikus má na starosti odpočinek a zažívání

  • Parasympatikus reguluje tělesné funkce tak, aby byl proveden příkaz: "Odpočívej a zažívej". 
  • Typicky si představte odpočinek po dobrém nedělním obědě. Reakcí parasympatiku nastává zúžení zornic, krev se shromáždí v zažívacím traktu (trávení a distribuce živin z přijaté potravy), zvýší se sekrece žláz zažívacího traktu, sníží se srdeční frekvence a síla kontrakce myokardu, čímž se sníží srdeční výdej a dojde k mírnému poklesu krevního tlaku.

Wim dokáže aktivovat schopnosti, které jsou u běžného člověka nevyužité

Dr. Kenneth Kamler, který se podílel na testování Wima Hofa ve Feirnsteinském Institutu pro medicínský výzkum v roce 2007, se na jeho adresu vyjádřil následovně: "Wim je schopný vydržet chlad, protože umí změnit fyziologii svého těla. Umí aktivovat schopnosti, které jsou u každého z nás nevyužité. Jeho teplota postupně poklesla o deset stupňů na úroveň, která je pro průměrného člověka neslučitelná se životem. 

Každopádně Wim byl schopen opět zvýšit svou tělesnou teplotu o šest stupňů pouze za pomoci meditačních technik. Tento výkon je v medicíně doposud považován za nemožný.“

Wim Hofova metoda dýchání: ovládněte vlastní tělo
obrázek z image.redbull.com

Co vše dokáže Wim Hof s vlastním tělem?

  1. Regulovat a udržet tělesnou teplotu mimo možnosti běžného člověka
  2. Vědomě ovlivňovat imunitní reakci organismu (přesný mechanismus je stále předmětem výzkumu)
  3. Dechovým cvičením měnit pH krve, a tím ovlivňovat další biochemické reakce v těle
  4. Soustředěním a meditací vědomě ovlivnit podvědomé reflexy
  5. Vědomě ovlivnit chování některých hormonů (kortizol, adrenalin, noradrenalin)
  6. Podpořit tvorbu hnědého tuku, který se už u dospělých lidí skoro nevyskytuje
  7. Zvýšit několikanásobně svůj metabolismus v klidovém režimu
  8. Vědomě kontrolovat vazokonstrikci a vazodilataci, a tím měnit průtok krve v končetinách

Wim Hof a jeho osobní výzvy

Wim již tehdy věděl, že touto cestou může pomoci k lepšímu a kvalitnějšímu životu sobě i ostatním, ale zbytek světa o tom zatím neměl ponětí. A jelikož je Wim člověk, který má rád výzvy, rozhodl se pustit do série mimořádných činů, kde za zmínku stojí např.:

  1. Výstup na Mt. Everest do výšky 6,7 km bez kyslíkové masky, pouze v šortkách a ponožkách
  2. Stanovil světový rekord pobytu v nádrži s ledem po dobu 1 hodiny 52 minut a 42 sekund
  3. Vystoupal na Mt. Kilimanjaro za 2 dny, opět pouze v šortkách
  4. Uběhl kompletní maraton ve Finsku, v teplotách kolem –20 °C, v šortkách a s časem 5 h a 25 m
  5. Uběhl půlmaraton v namibijské poušti, v září a kompletně bez vody

Jaký je princip Wim Hofovy metody?

Je důležité zmínit, že veškeré techniky dýchání a otužování musejí být praktikovány v bezpečném a zajištěném prostředí. Vzhledem k tomu, že při dýchání dochází k hyperventilaci, je zde riziko ztráty rovnováhy či omdlení.

1. Zajistěte si pohodlí a zavřete oči

Sedněte si nebo lehněte v meditační pozici tak, jak je to pro vás nejvhodnější. Několikrát se hluboce nadechněte a vydechněte do plné kapacity plic. Neměli byste cítit žádnou obstrukci (zahlenění, plicní onemocnění). Tuto metodu je doporučeno praktikovat s prázdným žaludkem, ideálně po probuzení.

2. Připravte se hlubokým a kontrolovaným dýcháním

Hluboce a kontrolovaně se nadechněte, dokud neucítíte slabý tlak zevnitř hrudníku na solar plexus. Chvilku zadržte dech a pak úplně vydechněte. Znovu vdechněte vzduch co nejvíce. Na chvíli vydržte. Opakujte toto zahřívací kolečko zhruba 15x.

3. Dýchejte a ponořte se do svého nitra

Představte si, že nafoukáváte balónek. Vdechujte zhluboka a vydechujte ústy v krátkých uvolněných výdeších. Udržujte stabilní tempo. Zavřete oči a opakujte asi třicetkrát nebo dokud neucítíte, že vaše tělo je nasyceno kyslíkem (pocity svědění, brnění, lehkého točení hlavy). 

Během těchto 30 silných vdechů a výdechů se ponořte do svého těla a používejte představivost a vizualizaci k posilňování nebo oslabování fyzických projevů, které se vám zrovna dějí – za zavřenýma očima vám mohou (díky snížené koncentraci oxidu uhličitého a zvýšené koncentraci kyslíku v krvi) vířit barvy a objevovat se různé obrazce, nebraňte se tomu.

4. Vydechněte veškerý vzduch a zadržte dech tak dlouho, jak to jen půjde

Po cca 30 cyklech nádech/výdech se naposled intenzivně nadechněte, pak vydechněte veškerý vzduch z plic a držte tak dlouho, jak vám to reflex dovolí. Díky hyperventilaci je vaše krev výrazně okysličena a pravděpodobně takto vydržíte 2 minuty i více. Využijte tento čas k meditaci a představujte si, jak se kyslík šíří každou cévou v těle.

5. Pomalu a hluboce se nadechněte

Reflex vás donutil se nadechnout, udělejte to tedy pomalu, ale pořádně, do maximální kapacity plic. Jakmile je váš nádech na maximu, nevydechujte, držte vzduch v plicích a cca 10–15 sekund, sledujte, jak se vaše tělo plní energií (znovu okysličuje). Následně pomalu vydechněte, tím ukončete první kolo.

Dechové kolo zopakujte vícekrát a přesuňte se do koupelny ke studené sprše 

Celý tento proces opakujte 2–3x a po ukončení posledního kola minimálně 5 minut vleže relaxujte a odpočívejte. Budete se cítit velmi lehce, může se vám točit hlava, ale budete plní energie a v dobré náladě.

Poté se přesuňte do sprchy a dle vaší osobní preference a otužilosti se v celkem třech jednominutových intervalech s 30sekundovou pauzou sprchujte ledovou vodou. Kdo ještě není zvyklý, tak může nahradit tzv. kontrastní sprchou, kdy minutu teče horká voda a 30 sekund ledová voda.

Máte to za sebou! Gratulujeme k dobití ledovou energií

Právě jste prošli základním cvičením a základním stavebním kamenem Wim Hofovy metody. Dýchání a otužování se samozřejmě dále rozvíjí a kombinuje s dalšími prvky, bližší informace naleznete na stránkách věnující se metodě tohoto populárního Holanďana, případně můžete vyzkoušet intenzivní 10týdenní video kurz na stejných stránkách.

A jaké jsou studiemi prokázané benefity Wim Hofovy metody?

  1. Pozitivní ovlivnění imunity pomocí stimulace katecholaminů (adrenalinu a noradrenalinu)
  2. Pozitivní vliv na léčbu autoimunitních nemocí, jako je např. lupénka, artróza a jiné
  3. Stimulace a zrychlení metabolismu
  4. Zvýšení koncentrace tzv. "hnědého tuku"
  5. Redukce chronického stresu pomocí přímého vlivu na bloudivý nerv a parasympatický nervový systém
  6. Snížení výskytu zánětů a infekcí v těle

Co si z toho vzít?

Wim Hofova metoda je zajímavý komplexní přístup k práci se svým tělem a zcela jistě si zaslouží pozornost. Od doby, kdy byla poprvé představena širší veřejnosti, již uběhlo několik let. Za tu dobu si získala obrovské množství následovníků po celém světě, kteří sdílí své pozitivní zkušenosti. Jestliže se Wim v počátcích svého snažení setkával s nedůvěřivostí a jeho metoda byla považována za bizarní eskapádu bláznivého Holanďana, dnes jde o respektovanou alternativu k péči o své tělo.

V rámci vědecké veřejnosti nadále probíhají seriózní výzkumy, které by měly v budoucnosti ukázat, kde je opravdový limit naší schopnosti ovlivňovat pochody v těle. Wim Hof s úsměvem nabádá svým známým heslem, abychom se tohoto procesu nebáli, protože "chlad je náš vřelý přítel!"

Studená sprcha po ránu: jaké jsou její benefity?
Studená sprcha po ránu: jaké jsou její benefity?
Čeká tě nějaká stresová situace a ty máš pocit, že ji nemůžeš zvládnout? Pak je nejvyšší čas okusit kouzlo studené sprchy. Nejenže ti dodá dobrou náladu, ale věř tomu, že nic horšího už tě přes den fakt nepotká.
Navýšení růstového hormonu a zlepšení výkonu. Jaké další benefity nám saunování přinese?
Navýšení růstového hormonu a zlepšení výkonu. Jaké další benefity nám saunování přinese?
Zajít si na trénink a po něm si ještě dopřát saunu. No nezní to skvěle? Saunování po tréninku nám může prospívat, ale jsou situace, kdy bychom si měli tuto činnost odpustit. Vše se dozvíte v dnešním článku.
Infrasauna vs finská sauna: jaké jsou jejich účinky?
Infrasauna vs finská sauna: jaké jsou jejich účinky?
Infra sauny se stávají čím dál populárnější jak pro rekreační užívání, tak pro podporu regenerace po sportovním výkonu. Jak fungují a jakým způsobem pomáhají s regenerací?
Jak posílit imunitu správnou stravou? Nabízíme 6 tipů
Jak posílit imunitu správnou stravou? Nabízíme 6 tipů
Znáte to, pravidelně cvičíte, výsledky se začínají rýsovat... a najednou je tu podzim a vy se nachladíte. Zkuste letos zařadit zdraví prospěšné potraviny a látky na podporu imunity, vyzrajete na chřipku a nachlazení!
Jak začít s otužováním?
Jak začít s otužováním?
Zima se pomalu blíží a spolu s ní i vlna dalších zimních otužilců. Jak s otužováním pomalu začít, aby vám přinášelo očekávané benefity?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.