Lesní plody: v čem jsou pro naše tělo výjimečné?

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný 22. 6. 2021
Uložit článek
Lesní plody: v čem jsou pro naše tělo výjimečné?

Maliny, ostružiny, borůvky nebo třeba brusinky. Snad neexistuje člověk, který by tyto lesní poklady neměl alespoň v nějaké podobě rád. Navíc lesní plody nejen že skvěle chutnají, ale současně obsahují široké spektrum látek, které mají na náš organismus mnoho skvělých účinků

Pojďme se na chvíli ponořit do světa lesního ovoce. Víte, jaké látky v sobě skrývá a čím je pro naše tělo prospěšné? 

Lesní plody v kostce: jaké makroživiny obsahují?

Lesní ovoce můžeme rozebrat na jednotlivé makroživiny v podstatě analogickým způsobem jako kteroukoliv jinou potravinu. Vyjde nám z toho asi následující přehled zobrazený ve shrnující tabulce spočtené na 100 g jednotlivých lesních plodů:


Maliny

Borůvky

Brusinky

Ostružiny

Energetická hodnota

52 kcal

57 kcal

46 kcal

43 kcal

Cukry

4,4 g

10 g

4 g

4,9 g

Bílkoviny

1,2 g

0,7 g

0,4 g

1,4 g

Tuky

0,7 g

0,3 g

0,1 g

0,5 g

Vláknina

6,5 g

2,4 g

4,6 g

5,3 g

Když se na celou tabulku podíváte s určitým nadhledem, asi je vám hned jasné, že z konzumace lesních plodů určitě tloustnout nebudete

Vedle relativně nízkého obsahu sacharidů zaujmou lesní plody především vlákninou: už jedna hrst lesních plodů (cca 100 g) přispívá do rozpočtu přibližně pětinou z doporučené denní porce vlákniny, což se určitě hodí. Vláknina totiž nejen že pomůže zasytit na delší dobu, ale také prospívá celému zažívacímu traktu. 

Jestli jste ale někdy slyšeli odborníky na výživu mluvit o lesních plodech v těch nejlepších superlativech, pak to pravděpodobně nebylo pouze kvůli obsahu základních makroživin. Co dalšího nám lesní ovoce dokáže nabídnout?

V hlavní roli antioxidanty: kolik jich v lesních plodech je?

Jsou to právě antioxidanty, které vyzdvihují výživovou hodnotu lesních plodů nad většinu ostatních druhů ovoce. V lesních plodech jich je totiž doslova na rozdávání. Ukázat si to můžeme na výsledcích nedávného srovnání, ve kterém se vědci zabývali obsahem flavonoidů v různých potravinách:

Lesní plody: v čem jsou pro naše tělo výjimečné?

Už z letmého srovnání jednotlivých druhů ovoce je zřejmé, že sytě zbarvené lesní plody jsou doslova nabité přírodními antioxidanty, které mají na naše tělo mnoho pozitivních účinků. Jen tak pro zajímavost: vůbec nejbohatším zdrojem flavonoidů jsou plody černého bezu – na 100 g zralých bobulí připadá více než 1350 mg flavonoidů. To je přibližně trojnásobek průměrného celkového denního příjmu flavonoidů běžného Evropana. 

Možná i proto se o lesních plodech mluví jako o superpotravinách, protože z tohoto pohledu nad ostatními potravinami včetně běžných druhů ovoce a zeleniny opravdu vyhrávají na plné čáře. 

Přírodní antioxidanty chrání tělo před poškozením

Možná se teď ptáte, k čemu jsou takové přírodní antioxidanty dobré. Antioxidanty pomáhají chránit organismus před volnými radikály, které v těle přirozeně vznikají. V některých situacích, například při intenzivním sportování, chronickém stresu nebo při nevhodném stravování, se jich v těle tvoří více a může docházet k tzv. oxidativnímu stresu. 

Některé studie ukazují, že příjem antioxidantů z potravy opravdu může pomoci se zvýšením celkové antioxidační kapacity lidského organismu. Konzumace přírodních antioxidantů včetně flavonoidů je proto dávána do souvislosti s mnoha zdravotními benefity, mezi kterými ten nejvýznamnější je například nižší výskyt nádorových onemocnění u osob, které konzumují vyšší množství přírodních antioxidantů z potravy. 

obrázek z freepik.com

Jak lesní ovoce zakomponovat do každodenní stravy?

Lesní plody bývají někdy považovány za čistě sezónní ovoce, které si můžeme vychutnat nanejvýš tak několik týdnů v roce během letních měsíců. V zimních měsících si borůvky z regálů obchodů sice koupit můžeme také, ale zapláče nejen naše peněženka, ale také chuť, protože ta se té, kterou známe ze sbírání borůvek v létě, přibližuje jen vzdáleně. Stejně tak ani obsah cenných látek nebude dost pravděpodobně takový, jaký nám nabízí čerstvě nasbírané plody. 

Jak si tedy vychutnat skvělou chuť lesních plodů kdykoliv během roku? Máme pro vás několik tipů:

 1. Zamrazte si letní sklizeň lesních plodů. Mražení je totiž velmi šetrná metoda, jak lesní plody uchovat klidně po dobu celého roku. Po rozmrazení sice plody nebudou tak “ve formě” jako hned po utržení, ale na obsah cenných látek to naštěstí nemá téměř žádný vliv. 

 2. Borůvky si můžete také zakonzervovat na horší časy. Ve formě kompotu sice po pár měsících přijdete o nějaké ty vitamíny, ale obsah antioxidantů bude stále velmi slušný. Navíc máte sklenice s borůvkami připravené ke konzumaci prakticky ihned, takže je můžete pravidelně přidávat do obilných kaší nebo do jogurtů. 

 3. Domácí džemy z lesních plodů jako když během zimy najdete. Navíc je můžete naplnit do roztomilých skleniček a potěšit jimi své přátele k narozeninám nebo k Vánocům. A že v nich bude příliš mnoho cukru? To možná ano, ale nikdo neříká, že je také máte spořádat na posezení.

Proč bychom měli konzumovat více barevných druhů ovoce a zeleniny? Prozradí náš další článek.

Jak si vede mražená a konzervovaná zelenina v porovnání s tou čerstvou? Odpověď najdete v našem nedávném článku.

Jak z lesního ovoce vytvořit skvělý domácí dezert? Vyzkoušejte náš oblíbený recept

Co si z toho vzít?

Lesní plody patří mezi oblíbené druhy ovoce, které překvapí skvělými výživovými vlastnostmi. V porovnání s průměrným druhem ovoce obsahují relativně nízké množství cukru a překvapí vysokým podílem vlákniny, která podporuje zasycení a je důležitá pro správné zažívání. 

To nejcennější v lesních plodech jsou však přírodní antioxidanty, které chrání tělo před volnými radikály. Mezi nejbohatší zdroje antioxidantů patří temně zbarvené plody jako ostružiny nebo borůvky, o trochu menší množství jich najdeme například v malinách nebo brusinkách. 

Lesní plody si můžete naplno užít během letních měsíců, ani příchod podzimu však nemusí znamenat konec pro konzumaci lesních plodů. Během léta si totiž lesní plody můžete zavařit nebo ještě lépe zamrazit, čímž vám vydrží klidně po dobu několika měsíců. 

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________