Co všechno obsahuje kofein? Pozor na skryté zdroje!

Komentáře
Co všechno obsahuje kofein? Pozor na skryté zdroje!
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Problémy s usínáním trápí v Evropě přibližně 10 % populace. Nespavost může mít spoustu příčin, jednu z nich však máte zcela ve svých rukou. Řeč je o kofeinu. Ranní parťák, který vás spolehlivě tahá z postele, vám může pořádně natáhnout večerní usínání.

Omezit kávu ve večerních hodinách je dobrý krok, jak tomu zabránit, ale ne vždy to pomůže. Kofein se totiž skrytě vyskytuje i v mnoha dalších potravinách. Víte, jaké to jsou?

Kofein je alkaloid, který oddaluje únavu

Kofein je alkaloid, který má na lidský organismus mnoho fyziologických účinků. Mimo jiné jde také o selektivní inhibitor adenosinových receptorů, což v praxi znamená, že oddaluje únavu a dočasně zvyšuje bdělost a pozornost. Důležité je ale slovo dočasně. Ihned po vstupu do krevního řečiště se totiž v játrech začíná rozkládat, takže po nějaké době z krve zmizí téměř úplně a jeho účinky jsou pryč.

Odbourání kofeinu trvá téměř polovinu dne

Biologický poločas kofeinu je přibližně 3–4 hodiny, což je čas, za který se odbourá polovina přijatého množství. Jestli jste tedy vypili jeden šálek kávy (přibližně 100 mg kofeinu), po třech hodinách je ve vašem těle stále asi 50 mg kofeinu. Odbourat 90 % přijatého kofeinu zabere tělu nejméně 10 hodin, tedy podstatnou část dne. Proto jestli po práci rádi popíjíte silnou kávu nebo jiný vydatný zdroj kofeinu, může se stát, že to naruší vaše usínání.

obrázek z gettyimages.com/Alexander Spatari

6 skrytých zdrojů kofeinu, které mohou znesnadnit usínání

1. Zelený čaj

Zelený čaj bývá považovaný za nevýznamný zdroj kofeinu, ve většině testů se udává obsah jen asi 25 mg kofeinu na šálek. To však zdaleka neplatí pro sypaný zelený čaj, který bývá často ještě bohatším zdrojem kofeinu oproti kávě. Na každý gram sypaného zeleného čaje se odhaduje obsah asi 25–32 mg kofeinu, pokud si tedy čaj připravíte z jedné lžičky sypaného čaje (5 g), celkový obsah kofeinu na šálek může být asi 125–160 mg kofeinu!

Dejte si proto na sypané zelené čaje v odpoledních a večerních hodinách pozor. Zvolte raději nižší dávkování, nebo preferujte bylinné a ovocné čaje, které kofein neobsahují vůbec.

2. Kombucha

Kombucha je současný trend mezi nápoji. Jemně perlivý nasládlý nápoj s charakteristickou kyselostí je produkován symbiotickými bakteriemi a kvasinkami díky fermentaci přítomných cukrů. Kde se zde bere kofein? Jestli jste doufali, že mikroorganismy v nádobě jsou vaší tajnou továrnou na kofein, tak vás nyní bohužel zklameme. Kofein se zde vyskytuje výhradně ze zeleného nebo černého čaje, který se používá na nápojový základ.

Jelikož se kofein během fermentace částečně rozkládá, odhaduje se, že zůstává nanejvýš polovina z toho, kolik kofeinu čaj obsahoval na začátku. Jelikož se pro výrobu kombuchy používají spíše slabší čaje, může být ve výsledném šálku nápoje jen asi 20–40 mg kofeinu.

3. Guarana v tabletách

Studenti a vytížení zaměstnanci často s oblibou sahají po guaranových tabletách, které prohlubují koncentraci a soustředění. Ono to sice funguje dobře, ale především díky přítomnému kofeinu. Standardní extrakty z guarany mívají 20–22% obsah kofeinu, v jedné gramové tabletě proto zpravidla najdeme asi 200–220 mg kofeinu, což odpovídá přibližně dvěma kávám.

Pokud vám extrakt z guarany pomáhá v odpolední produktivitě, dejte si pozor na celkové množství kofeinu. Snadno se proto stane, že dávka je příliš vysoká a vy místo klidného spánku skončíte u večerního počítání oveček.

Co všechno obsahuje kofein? Pozor na skryté zdroje!

4. Pravé kakao a hořká čokoláda

Kakao patří mezi nejbohatší zdroje kofeinu mezi běžnými potravinami, ve 100 g kakaa nalezneme přibližně 60–400 mg tohoto alkaloidu. Problémem se může stát tabulka hořké čokolády zkonzumovaná během večerních hodin, jelikož obsah kofeinu v ní odpovídá přibližně jedné kávě.

Čokoláda se tak snadno může být důvodem večerní nespavosti. Kávu před spaním si každý dvakrát rozmyslí, ale u čokolády bývá zpravidla obsah kofeinu zanedbáván.

5. Yerba maté

Nadchli jste se pro popíjení jihoamerického nápoje yerba maté? Potom si dejte pozor na jeho pití před spaním, jelikož právě yerba maté je poměrně bohatým zdrojem kofeinu. Podle rozborů se v šálku “matéčka” vyskytuje přibližně 25 mg kofeinu na 100 ml, velký šálek o objemu 3 dcl se potom obsahem kofeinu blíží jedné kávě.

Samozřejmě však závisí na množství použitých lístků. Proto pokud si v duchu jihoamerických tradic připravíte nápoj z několika lžic yerba maté, vytvoříte si tak hotovou kofeinovou bombu, po které můžete na spánek rovnou zapomenout.

6. Předtréninkové suplementy

Oblíbené “nakopávače” v sobě mají často tolik kofeinu, že i když se vypijí během odpoledních hodin, mohou spánek hravě narušit. Obsah kofeinu se v běžných předtréninkových suplementech pohybuje někde od 150 mg do 250 mg na jednu dávku, což odpovídá přibližně dvěma až třem šálkům kávy.

Pokud tedy cvičíte ve večerních hodinách a chcete svůj trénink podpořit příjmem předtréninkových suplementů, volte raději bezkofeinové varianty, které nemají negativní vliv na váš spánek.

Co si z toho vzít?

Kofein kolující ve vašich žilách může být jedním z důvodů, proč ve večerních hodinách ne a ne zabrat. Často za to může některý ze skrytých zdrojů kofeinu, pokud se sní či vypije odpoledne nebo těsně před spaním. Zelený čaj připravený ze sypaného čaje patří společně s yerba maté mezi nápoje, které mají kofeinu na rozdávání. Dejte proto pozor na jejich bezstarostné popíjení v průběhu celého dne, jelikož to může skončit večerní nespavostí.

Pozor dejte také na hořkou čokoládu a pravé kakao nebo na guaranové tablety, které s oblibou užíváte pro podporu soustředění a koncentrace. Také zde se kofein vyskytuje a rozhodně ne v zanedbatelném množství.

Jak pomáhá kofein hubnout?
Jak pomáhá kofein hubnout?
Když jde při hubnutí do tuhého a kilogramy se drží jako klíšťata, každá pomoc přijde vhod. Jak moc nám pomůže kofein a z jakých zdrojů čerpat?
Kofein: jaký vliv má na naše zdraví a pomůže nám při sportu?
Kofein: jaký vliv má na naše zdraví a pomůže nám při sportu?
Kofein v podobě kávy či čaje si lidé zamilovali napříč celým světem. Je ale tento návyk zdravý? A jak je to s vlivem kofeinu na sportovní výkonnost?
Kombucha: co je zač, její účinky + návod na přípravu
Kombucha: co je zač, její účinky + návod na přípravu
Jak už podle názvu můžeme odhadnout, exoticky znějící název nápoje nás zavede do východní části Asie, kde byla kombucha velmi oblíbeným nápojem a také hojně používaným léčebným doplňkem v lidovém léčitelství. Pojďme se podívat, co se skrývá pod názvem kombucha.
Denní dávka kofeinu: kdy hrozí předávkování?
Denní dávka kofeinu: kdy hrozí předávkování?
Zajímalo vás někdy, jak na nás kofein působí, jaké množství kofeinu nakopne váš výkon a kolik kofeinu za den je tak akorát? Pojďme to zjistit!
Yerba Maté: jihoamerický nápoj se stimulačními účinky
Yerba Maté: jihoamerický nápoj se stimulačními účinky
Nápoj připravený z listů cesmíny paraguayské patří mezi oblíbené stimulační nápoje v Jižní Americe. Jak se nápoj připravuje a jaké množství kofeinu obsahuje?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.