Měl bych cyklovat kofein?

Jan Caha
Jan Caha 3. 3. 2017
Uložit článek
Měl bych cyklovat kofein?

O kofeinu jako ergogenní látce a účinném stimulantu bylo napsáno již mnohé. Moderní doba dokonce svádí k tomu, abychom kofein zneužívali ve svůj prospěch i při běžných denních činnostech, a to nejen v podobě klasické a sociálně velmi důležité "kávičky" během pracovní schůzky, ale také jako suplement ve formě tablet nebo kapslí. Tím se zvyšuje nejen obsah konzumované účinné látky, ale také rezistence spojená s nadužíváním. Vy si jistě budete pamatovat nedávný článek, který mluvil o inzulinové rezistenci. Rezistenci na kofein si můžete představit téměř podobně. Užívání kofeinu vede ke zvyku na množství účinné látky, které vás (nejen) podvědomě vede k tomu, abyste nárazově užívali další a další dávky za předpokladu stejné dávky. Stáváte se tak rezistentním k běžnému doporučovanému množství, kterým je 200-400 mg kofeinu v jednorázové dávce. Dalo by se tomuto návyku předejít tak, aby pro vás zůstala efektivní poměrně nízká dávka? Možným klíčem by mohlo být cyklování kofeinu. 

Kdy není cyklování vyžadováno

Abychom předchozí řádky uvedli na pravou míru. Kofein není nutno cyklovat ve všech případech. U některých nám pravděpodobně určitý návyk nebo zvyklost kofeinu nebude vadit a bude dokonce přínosem v našem snažení. Jedním takovým případem může být i vytrvalostní sport. Kofein jako stimulant nepracuje efektivně pouze v silovém výkonu, ale také u výkonu vytrvalostního. Právě zde byl pozorován fakt, že oddaluje vyčerpání. Tento efekt by však neměl být ovlivněn tím, po jakou dobu kofein berete. Má tedy svůj efekt i bez cyklování a se stabilním pravidelným příjmem.  

Ani v případě snahy o pozitivní ovlivnění zdraví není nutné, abyste kofein cyklovali. Jak prokazují výzkumy, kofein působí pozitivně v prevenci Parkinsonovy choroby, ale také třeba prevence diabetu II. typu. Dokonce je u cukrovky II. typu doporučeno, abyste kofein přijímali chronicky a stabilně. Při takové suplementaci totiž vymizí negativní vliv na metabolismus glukózy, který je také spojen právě s konzumací kofeinu. 

Možná se vám stává, že trpíte migrénou. Toto onemocnění nebo spíše stav neúnosné bolesti hlavy je spojen s vyšším průtokem krve do mozku. Konzumace kofeinu dokáže snížit tento průtok na přirozenou hladinu, a tím i snížit bolest hlavy. Opět se zdá, že by tento efekt měl být zajištěn i v případě dlouhodobé konzumace. 

Jak dávkovat, abyste oddálili vytrvalostní vyčerpání, podpořili zdravotní efekt nebo oddálit bolest hlavy: 200 mg stabilně v průběhu dopoledne, můžete využívat dlouhodobě

Kdy je cyklování doporučeno

Cyklování kofeinu je doporučeno u všech efektů spojených s vyšším vyplavením adrenalinu v návaznosti na suplementaci. Právě to je ten efekt, který využíváme například před výkonem. Protože adrenalin, jako "poplachový" hormon dokáže zmobilizovat naše síly, odvést "nepotřebnou" krev z orgánů a nabídnout ji (včetně živin) pracujícím svalům. Zajistí také vyšší rozpad zdrojů energie pro pracující buňky, vyšší krevní tlak, utilizaci tuků, zúžení zorniček, schopnost vyššího výkonu nebo třeba vyšší srdeční frekvenci. 

V tomto bodě bychom mohli cyklování kofeinu doporučit. Důvodem je fakt, že se adrenalin resp. jeho vyplavování stává po čase rezistentním, nebo lépe rezistentnějším a vy nutně pro stejné množství vyplaveného adrenalinu musíte využít vyšší dávku kofeinu. Ta má svoji hranici přesně tam, kde již začínají závratě nebo nevolnost. Je tedy vhodné nespoléhat na každodenní dávku nebo "dodávku" kofeinu, ale spíše si vybírat specifické chvíle, kdy se vám kofein hodí. A to před výkonem, před náročnou prací nebo přes náročnou duševní zátěží. 

Jak dávkovat, abyste nesnížili reakci organismu na adrenalin? 200-400 mg pouze před fyzickým nebo psychickým výkonem, vyvarujte se však pravidelnému každodennímu dávkování po dobu delší jak 2-3 týdny

Kdy je cyklování nutné

Nutnost cyklování kofeinu pro vás bude možná trochu vzdálenější a méně uchopitelná. Nicméně souvisí s dopaminem, a reakcí kofeinu právě na tento katecholamin. Ten můžeme také označit jako "hormon štěstí", hraje totiž zásadní roli ve vzniku motivace, emocí, ale hlavně v systému potěšení a „odměn“. Způsobuje vznik příjemných pocitů a navozuje pocit štěstí. Pokud tedy pijete pravidelně kávu nebo konzumujete kofein pro to, abyste byli veselejší a motivovanější do cvičení nebo práce, může být pravidelná suplementace doslova nežádoucí. Důvodem je fakt, že míra produkce dopaminu se nezvyšuje ani při prolongovaných a zvyšujících se dávkách, cyklování a určitý "odvyk" je tedy zcela nutný. 

Jak dávkovat, abyste byli motivovanější? 200-400 mg před psychicky náročnými situacemi (zkouška, trénink, dlouhá cesta), vyvarujte se však pravidelnému každodennímu dávkování po dobu delší jak 2-3 týdny

Kofein jak se zdá, ještě neřekl svoje poslední slovo v mnoha oblastech, které jsou pro nás ještě trochu neuchopitelné a ne příliš známé. I tak se vyplatí se na něj dlouhodobě zaměřit a dívat se na to, jak jej využíváte. 

Přidej se k 33 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
2 Líbí se mi Uložit článek
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________