Metabolické typy (I.)

3. 3. 2016
Komentáře
Metabolické typy (I.)

Metabolické typy jsou relativní novinkou ve fitness výživě, nicméně tak podstatnou, že bychom na ni neměli zapomínat při sestavování svých jídelníčků a při práci s nimi. Jak je tedy využít a kolik jakých živin mohu na jejich základě přijímat? 

Velmi dlouho jsme byli ve fitness výživě směřováni k tomu, že máme dogmatický příjem v 2 g bílkoviny na kg tělesné hmotnosti nebo na to, že bychom měli denně sníst něco mezi 4 – 6 g sacharidů na kg tělesné hmotnosti. V poslední době se však velmi podstatně do hry vložila třetí makroživina, tedy tuk. Ten ovládl fitness svět. Všichni najednou považují ketogenní dietu za přelomovou, převratnou a přesně tu, kterou bychom měli ve smyslu stravování následovat. Ano, tuk je potřeba a nejen on je zodpovědný za to, že se vám nedaří dosáhnout postavy, jakou jste si vysnili. Vše je ale o správném nastavení makroživin. Přestože je tuk potřebný, měli byste vědět, že nejen ketogenní dietou živ je člověk. Na výsluní se dostává vaše vlastní preference určitých živin, jejich lepší zpracování, vstřebání a metabolismus. 

Tento článek hovoří o zcela nové teorii metabolických typů, která ještě není v odborných literaturách zcela rozvedena, a je spíše založena na behaviorálním přístupu v práci s klientem a ze zkušenosti, která vychází z komunikace s klienty ve snaze o ovlivnění tvaru postavy nebo dosažení fitness cíle. 

Jaké existují metabolické typy?

Pokud budete studovat alespoň tu dostupnou literaturu, zjistíte, že mnoho teorie v tomto směru opravdu neexistuje, a to jistě ne pro výživu běžného člověka, natož sportovce. Dříve jsme se setkávali s náznakem metabolických typů ve východních literaturách, nicméně ani zde nebyly příliš rozvinuty. Teorie metabolických typů v našem podání hovoří celkem o třech až čtyřech základních metabolických typech. Já osobně stavím na čtyřech. Důvod je jednoduchý: každý člověk je individualita, může být vyhraněným metabolickým typem, "průsečíkem" více typů či něčím, co je naprosto mimo tabulky. Vždy se ale dá říct, že do definic jednoho typu zapadá. Naše teorie metabolické a živinové preference hovoří o 4 typech. 

1/ Smíšený typ

2/ Sacharidový typ

3/ Bílkovinný typ

4/ Bílkovino‑tukový typ

Jak poznám, jaký jsem typ?

Poznat metabolický typ není nic jednoduchého. Nejlepším indikátorem jste vy, vaše pocity při trávení a zkušenost s různou stravou. Prozatím není popsán žádný spolehlivý postup, jak určit svůj metabolický typ, proto i my se stále potýkáme s nepřesným určením, s čímž mnohdy souvisí negativních dopady na trávení, organismus a rozvoj svalové hmoty nebo postavy. V jednoduchosti je však síla, a tak jsem vám připravil základní otázky, které by měly napovědět tomu, jaký jste metabolický typ. Na téměř všechny se dá odpovědět ano či ne a z dalších textů již jasně zjistíte, ke kterému typu se hodíte. 

1/ Nabírám snadno svalovou hmotu? 

2/ Nabírám snadno tuk?

3/ Jaký mám somatotyp?

4/ Unavují mě sacharidy? 

5/ Mám rád sladké? 

6/ Mám rád slané? 

7/ Kdybych si měl vybrat z buchty, pizzy a steaku. Co bych si vybral?

8/ Vadí mi tučné potraviny? 

9/ Vadí mi kombinace maso / příloha? Cítím se po ní nadmutý?

10/ Dokáži si představit ráno bez sladké snídaně?

Těchto 10 základních otázek a odpovědí na ně by vám měly jasně nastavit zrcadlo v tom, jaký jste metabolický typ. Vězte, že většina naší populace bude spíše smíšeným metabolickým typem. Nicméně metabolická typologie se s postupem věku může částečně měnit, a tak i vy byste měli najít tu vhodnou. Tento článek vnímejte jako úvod do metabolických typů. Články následující již budou konkrétnější, a to pro všechny metabolické typy. 

Jak poznat svůj somatotyp?
Jak poznat svůj somatotyp?
Víte jaký somatotyp u vás převažuje? V tomto článku se dozvíte, jak se somatotypy měří a co o naší postavě vypovídají.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?